reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

rychlost internetu připojených pc k jednomu routeru

feryn (14)|28.2.2010 20:01
Zdravím,
potřeboval bych poradit, jestli je možné nějak "spravedlivě" rozdělovat rychlost internetu. Máme v domě modem Edimax 7024, ADSL, rychlost 2Mbit. K tomu je připojených několik počítačů ve dvou bytech. Vlastně nevím, jak to funguje. Myslel jsem si, že pokud jeden pc začne stahovat na nejvyšší možnou rychlost a pak se připojím já a jenom třeba surfuju, tak ten router automaticky spravedlivě rozdělí rychlost mezi nás dva.

Přitom ale soused stahuje a nám jede internet příšerně pomalu na desetině.

Je možné něco nastavit na routeru, aby tohle "spravedlivé dělení" dělal?
(Jde to udělat aniž bych musel: shánět lepší router, instalovat speciální program, stavět domácí server?)
astec (1823)|28.2.2010 23:04
[quote=feryn;354103]Zdravím,
potřeboval bych poradit, jestli je možné nějak "spravedlivě" rozdělovat rychlost internetu. Máme v domě modem Edimax 7024, ADSL, rychlost 2Mbit. K tomu je připojených několik počítačů ve dvou bytech. Vlastně nevím, jak to funguje. Myslel jsem si, že pokud jeden pc začne stahovat na nejvyšší možnou rychlost a pak se připojím já a jenom třeba surfuju, tak ten router automaticky spravedlivě rozdělí rychlost mezi nás dva.

Přitom ale soused stahuje a nám jede internet příšerně pomalu na desetině.

Je možné něco nastavit na routeru, aby tohle "spravedlivé dělení" dělal?
(Jde to udělat aniž bych musel: shánět lepší router, instalovat speciální program, stavět domácí server?)[/quote]

Na tomto modelu to nejde
MartyMcFly (222)|1.3.2010 01:18
Zdravím,
Koukal jsem na internet a tento model neumí QoS nebo nějaké řízení provozu. Tenhle problém budete muset vyřešit trochu jinak např. routerem, který má QoS a umí omezovat rychlosti či popřípadě nějakým trochu "advenced" řešením jako je např. můj oblíbený MikroTik.

Howk.
feryn (14)|10.3.2010 09:52
Díky!
Marenek (239)|10.3.2010 13:14
soused zřejmě stahuje torrenty - to je strašně agresivní svinstvo a ani qos na to nemusí zafungovat. navíc záleží na tom, jakého má klienta. nejlepší je se domluvit na omezení rychlosti a dobách stahování.