reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak unformatnout partition?

|Mio| (1333)|28.2.2010 21:28
Podarilo se mi deb/lovi naformatovat v linuxu na ext3 uplne jinou partition nez jsem chtel. Byla to NTFS.

Potrebuju VYZKOUSENOU metodu/software ktery vrati prikaz mkfs.ext3 a obnovi puvodni NTFS patition vcetne dat.

Standardni recovery utility bych radeji zkousel az na konec, nedokazou se dostat k souborum ve slozkach s omezenym pristupem.

Dekuji vsem za HODNOTNE reakce.
Georginek (2957)|28.2.2010 21:45
Nejsem si jisty jak v Linuxu, ale ja pouzivam casto Acronis Disk Director
faugusztin (453)|28.2.2010 22:03
Je nepravdepodobne ze sa ti to podari, nakolko ext2/ext3 zapisuje data nielen na uvod particie, ale periodicky aj priamo do particie (kopie urcitych systemovych dat).
dzandra (1368)|28.2.2010 22:13
Mě so te jednou podařilo obnovit jen pomocí getdataback s stálo mě to nákup licence, ale dostal jsem s k věcem, o které jsem nesměl přijít. Ale nedávnou jsem si formátnul 640GB disk plný dat :D.
|Mio| (1333)|28.2.2010 22:22
Jak rikam recovery aplikace jsou u zaheslovaneho NTFS k nicemu.

EXT3 zapsal do celeho prostoru celkem 13 bloku, hlavni partition a 12 main bloku.

Obnovit strukturu muzu z jakehokoliv systemu, v linuxu jsem jen potreboval upravit flashku.
Dojigiri (1629)|1.3.2010 09:34
Nevím co přesně formát ext3 kam zapisuje, ale pokud nezapsal do posledního sektoru partition, kde je záložní boot sektor NTFS, je šance ho obnovit, např. pomocí TestDisku (lze použít jak z Win, tak z Linuxu). Ale některý data můžou samozřejmě chybět, včetně poškození MFT, pokud ten formát zapisoval někam do jednotky (k přepsaným datúm už se samozřejmě, logicky, dostat nelze).

Ještě předtím bych zkusil Partition Find And Mount, kterej, pokud nebude poškozená příliš, by měl dokázat připojit tu jednotku i pouze za pomoci záložního sektoru a umožnit tak vykopírování dat jinam.

Postup v testdisku např. zde: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=333610#post333610
|Mio| (1333)|1.3.2010 21:42
JJ, tohle jsem potreboval, ale nevydrzel jsem a obnovil data klasicky pomoci get data back, + nova partition, obnova bootu pro XP atd.

Nakonec jsem to dostal zpet komplet, ale zadna sranda, jedno zatraceny pismenko