reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Acer 3810TG baterie nedrží?

Leon1464 (118)|4.3.2010 17:12
Dobrý den, před necelým měsícem jsem si po smrti svého Asuse koupil notebook Acer AS3810TG. Vrtá mi ovšem hlavou, zda je normální že se mi notebook při vypnutí samovolně vybíjí. Konkrétně po 24 hodinách z plného nabití mi ukazuje cca 93%, po třech dnech i okolo 75%. Jedná se o řadu Timeline, normálně notebook vydrží okolo 5-6 hodin v provozu (při běhu na integrované Intel grafice), 3-4 hodiny na grafice Ati.

Může se tedy jednat o chybu baterie, systému (Windows 7 64-bit), nebo je to úplně normální?
Leon1464 (118)|10.3.2010 18:06
Ještě mě napadlo že by mohla být špatně nakalibrována baterie, bohužel jsem ale v BIOSu nikde nenašel možnost kalibraci baterie provést :(

Jinak jsem zkusil napsat na technickou podporu aceru.
speedsnail (4876)|10.3.2010 22:08
To je pro li-ion baterie imho normální..
johny__g (6387)|10.3.2010 22:48
No nevím, 25 % kapacity za 3 dny v háji? To snad ne. Takhle rychle nepadá ani originální baterie v mém 8 let starém notebooku.
Když zkusíš baterii z notebooku vyndat, třeba na ty 3 dny, je pak taky zčásti vybitá?
r34ktor (7477)|10.3.2010 23:29
Jsi si opravdu jistý, že NTB vypínáš, nebo jen uspáváš?

Nemáš v USB připojena trvale nějaká zařízení? S tímto modelem nemám zkušenosti, ale u některých typů jsou USB porty (všechny, či vybrané) trvale napájeny, takže při zapojené periferii dochází k vybíjení baterie.
Leon1464 (118)|11.3.2010 17:49
Na 100% notebook vypínám a v usb nemám připojeno vůbec nic. Vyzkouším vytáhnout baterii z notebooku jestli se bude také vybíjet. Z technické podpory aceru mi přišel mail, že pro posouzení je třeba notebook odnést do servisu. V současné době notebook potřebuju a nerad bych se s ním na delší dobu loučil, taky nevím jak je to s acer servisem a daty (tj. do jaké miry je třeba zálohovat).
xmarek (1676)|11.3.2010 18:09
Pokud není problém s hardiskem (což předpoklád, že není), tak Acer nedělá s hardiskem nic. Jinak ten stav opravdu normální není. Otázka je jak se k tomu postaví servis Aceru. :notsure
Leon1464 (118)|11.3.2010 19:02
[quote=xmarek;358066]Pokud není problém s hardiskem (což předpoklád, že není), tak Acer nedělá s hardiskem nic. Jinak ten stav opravdu normální není. Otázka je jak se k tomu postaví servis Aceru. :notsure[/quote]

Moc díky za informace. Ještě vyzkouším jak se bude chovat baterie vytažená z notebooku a případně to svěřím servisu i když z toho mám pramalou radost :(
Leon1464 (118)|19.6.2010 09:04
Takže nakonec po dlouhém hledání a testování jsem přišel na to co je zdrojem problému, který trápí nejenže asi celou řadu Acer Timeline ale dle diskusních fór i jiné řady notebooku Acer.

Pokud se notebook odpojí z AC adaptéru po vypnutí notebooku některé komponenty ovládající napájení/nabíjení zůstávají zapnuté a odčerpávají energii z baterie. Po 3-4 dnech kapacita baterie spadne ze 100% na zhruba 55-60 procent po týdnu a půl je takřka na nule.
Pokud ovšem napájení odpojeno před vypnutím počítače, ztráta se pohybuje v řádech desetin procent a odpovídá přirozenému vybíjení li-ion článku.

Tak možná tohle malé resumé někomu dalšímu ušetří hodiny hledání.

P.S. V některých verzích BIOSu notebooků Timeline s přepínatelnou grafikou je chyba kde při odpojení AC adaptéru od počítače, který je v režimu spánku nedojde po zapnutí k vypnutí dedikované grafiky ATi a velké spotřebě. Dá se to vyřešit přepnutí karty z Intelu na Ati a zpět.
Leon1464 (118)|28.12.2010 11:20
Přidávám ještě další nález, po rozhovoru s bývalým technikem z Aceru se problém ukrývá v některých bateriích a problém se řeší přehráním firmwaru baterie. Jenom pozor, pokud do servisu dáte celý notebook pravděpodobně vám flashnou i nejnovější BIOS, což u některých modelů Acer není dvakrát žádoucí.