reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Náhodné vypínání notebooku Asus M6VA

SimTrix (36)|4.3.2010 20:47
Zdravíčko pánové,

mám problém s notebookem Asus M6VA.

Stává se, že se bez jakéhokoliv upozornění vypne a nejde znovu zapnout. Při stisknutí power tlačítka kontrolky pouze probliknou a dále se nic neděje (mohu poslat video).

Několikrát se mi stalo, že notebook jsem zapnul a běžel normálně 4 - 5 dní bez problému. Další den se vypínal třeba každých 5 minut, bohužel i častěji.

Přijde mi, že si opravdu dělá co chce. Používám ho převážně na koukání filmů, takže zatížení je prakticky stejné, ale stabilita je otřesná.

Má někdo nějaký nápad, jak to vyřešit?

Děkuji za jakoukoliv odpověď.
xmarek (1676)|4.3.2010 21:02
První věc, kterou bych zkontroloval jsou teploty jednotlivých komponent, hlavně grafické karty a CPU.
SimTrix (36)|4.3.2010 21:29
Teplota CPU skáče mezi 60 °C a 80 °C.

Btw.: než se mi povedlo nainstalovat SW na zjištění teploty vypnul se 3x, po instaci běží do teď... sakra, zakřikl jsem to..
dzandra (1368)|4.3.2010 21:34
No potřeboval by jsi vyčistit chlazení a ventilátor od cpu. Nevím, jestli to ale zmákneš. Učitě budeš mít ucpaný vývod od chlazení prachem. Je to krapet složitější operace, kolikrát musíš rozebrat půl nb. Ale jak koukám tak tu je jednodušší. Jde o to aby jsi se podíval na to video tak do 1. minuty, jak sundá chlazení z cpu , tak ten konec zkus vyčistit

SimTrix (36)|4.3.2010 21:46
Na větráčkách CPU ani GPU nejsou nánosy prachu na CPU pouze malá vrstvička zanedbatelná. Oba mají dobrou zpětnou rotaci.
dzandra (1368)|4.3.2010 21:49
Nejde o ty větráčky , ale o tu koncovou mřížku. Ta je kolkrát zanesená. Jinak 80 na některých cpu je hodně(teda po té chvilce co ti to běží), takže problém bych hledal u něho

Edit : na poslední odpověď. No zkus si stáhnout někde hirent boot a otestuj paměti a hdd.
SimTrix (36)|4.3.2010 21:50
Mřížky jsou taky čisté. Já vím, že je to hodně, ale opravdu tam není prach.
Scream CZE (125)|4.3.2010 21:57
Jestli tam není prach a ventilátor se točí, tak samotný chladiš(heatpipe) může být špatný. Zkus jestli je horký po celé délce, nebo jenom u CPU.
DrZelenka (2491)|4.3.2010 22:03
[quote=SimTrix;355693]Mřížky jsou taky čisté. Já vím, že je to hodně, ale opravdu tam není prach.[/quote]

Rozberal jsi to chlazeni a podival se?

Nejde o vnejsi mrizky chlazeni, vetracky ... ale i vevnitr mezi zebry chladice muze byt prach a ucpavat je. Pokud to podle navodu, ktery byl zaslan, rozeberes, tak uvidis jestli jsou zaneseny prachem.

Pokud ten notebook neni novy, tak i kdyz muze mit ruzne systemy na udrzbu, tak nebude bez prachu. Maximalne to oddali dobu za jakou bude potreba ho vycistit.
SimTrix (36)|4.3.2010 22:21
Horká je celá spodní deska notebooku. Nedávno byl v servisu (kvůli vypínaní) a požadavek byl i vyčistit. Vyčištěno řádně. Vrátili mi ho ale s tím, že mu nic není. Měl světlejší období a zrovna se v servisu nevypínal.
Georginek (2957)|4.3.2010 22:23
JJ, je to tak. Nastesti tenhle notas je na rozebrani celkem jednoduchej. Treba kdyz jsem chtel vyndat Heatpipe u svyho notase, musel se rozebrat skoro uplne celej...... Tady to mas behem minutky.....
Vymena pasty taky nebude na skodu. Setkal jsem se i s tim ze tam proste pasta nebyla, na to POZOR....
Pravda je, ze teplota mobilnich procesoru byva vyzsi nez u desktopovych modelu....
Zkontroluj tedy jestli tam nemas prach,na chladici CPU, jestli neni zanesena mrizka a ventilator jestli se toci.......
Pak by taky nebylo na skodu zjistit teplotu graficke karty. Spousta notasu ma spojeny pomoci heatpipe jak procesor s vetrakem, tak grafarnu s vetrakem. Ale to asi nebude tenhle pripad.......
Kazdopadne vypinani notase je v 99procentech prehrivanim.....
Zkus take jestli se ti to vypina i kdyz vyndas baterku a pojedes jen na kabel
Kdyz se ti vypne a polozis ruku na klavesnici, nebo na spodni cast je varici?????
SimTrix (36)|4.3.2010 22:26
S kabelem se vypíná taktéž, je teplá klávesnice i spodek. Ale je možné, že i když třeba dlouhou dobu je vypnutý (třeba 1 týden), potom ho zapnu a za pár minut se vypne, dokáže se tak rychle přehřát? Klávesnice je teplá až po delší době, no delší, cca 30 - 45 minut možná méně je to jen by oko.

Edit: ale pořád mi nejde do hlavy, proč se vypíná jen někdy. Proč někdy jde třeba 5 dní a někdy je po pár minutách dole..
DrZelenka (2491)|4.3.2010 23:01
[quote=SimTrix;355710]S kabelem se vypíná taktéž, je teplá klávesnice i spodek. Ale je možné, že i když třeba dlouhou dobu je vypnutý (třeba 1 týden), potom ho zapnu a za pár minut se vypne, dokáže se tak rychle přehřát? Klávesnice je teplá až po delší době, no delší, cca 30 - 45 minut možná méně je to jen by oko.

Edit: ale pořád mi nejde do hlavy, proč se vypíná jen někdy. Proč někdy jde třeba 5 dní a někdy je po pár minutách dole..[/quote]

To taky nevim, zkus ten ntb poradne zatizit (orthos a furmark, pote oboje zaroven) a schvalne jestli se vypne. Pokud vydrzi dele jak 15-30minut, tak to prehrivani nebude. Pokud mu to bude trvat treba 10 minut, tak ho zkus zapojit venku, nebo nekde kde je hodne zima a schvalne jestli se doba do vypnuti zmeni (prodlouzi).

Prehrati zalezi na tom kde je problem. Pokud to je napr. spatnou teplovodivou pastou, tak staci klidne i minuta. Pri spatne dosedajicim heatspreaderu na CPU trvalo zahrati na 90C kratsi dobu nez za kterou jsem stihl vubec najet v BIOSu do prislusneho menu - ale to rozhodne neni tvuj pripad, je to jen priklad jak rychle se CPU dokaze zahrat.

Co se tyce georginkova postu o vymene pasty atp, tak pokud tam neni zadna plomba, tak to rozhodne neuskodi a vymenil bych ji.
dzandra (1368)|5.3.2010 07:47
No já nevím, myslíš že je zrovna dobré zatěžovat a vůbec zapínat pc kde je hodně zima. Nějak mi připadá, že to není nejvhodnější nápad, jestli mu pak dík této kombinaci se nezačně vevnitř orosovat, což pro elekrtoniku pod proudem není zrovna dobrá kombinace. Ale možná se pletu.

A pokud byl v servisu, hodil bych jim to tam znovu, že se to opakuje. Mám zrovna na stole nb, který prý uživateli padá(bluescreen) skoro furt. Mě se za 14 dní testování a to jsem ho pujčil známému ať na něm normálně pracuje -a nic. Vrátil jsem ho a doma uživatel viděl asi po minutě (bluescreen). Tak jsem mu poradil, ať mi to natočí na foťák. Sice jsem to na videu viděl, ale mě se zase po týdnu provozu neobjevil ani jednou :-)
Marenek (239)|5.3.2010 09:50
pánové zkontrolujte napájení. padá to i na baterku? nepadá to při pohybu s noťasem?

onehdá jsem opravoval známou chybu některých toshibáků - praskající spoje konektoru napájení. projevovalo se to přesně takhle - nevyzpytatelné restarty a bluescreeny. na baterku ale vše ok. propájení konektoru napájení vše napravilo.
SimTrix (36)|16.3.2010 18:52
Teplota CPU byla zredukována na 51 °C (občas vyskočí na 60 °C) v klidném stavu a i přes to se vypíná. Bohužel na baterii vyzkoušet nemůžu, sice jsem ji našel, ale je v takovém stavu, že se nenabije a pokud ano tak opravdu jen malinko a nic nevydrží. Když říkám nic, tak myslím vůbec nic. Mám ji v notebooku a když se notebook zase vypne bliká kontrolka baterie, dokud bliká nedá se notebook zapnout, až začne svítit, tak teprve potom se dá notebook zapnout. Přijde mi to, jako by byl problém někde v napájení. Zkusím si od někoho půjčit nový kabel a poté se uvidí.

Zatím děkuji všem za rady a pokud bude mít ještě někdo nějaký nápad budu vděčný.
wOJi (51)|17.3.2010 12:15
Být tebou, vyzkoušel bych nejprve při provozu notebook shora pomačkat (postupně po celé ploše klávesnice - ne že se na to "posadíš" celej, ale zabrat trochu můžeš) a pok zkusit notebook vzít do obou rukou a zkusit ho jakoby "prohnout".
Tohle nebývá problém jen ASUSů, ale i spousty jiných a "kvalitních" značek -- postupem času se díky teplotám začnou chipy odlepovat od MB....u ASUSů to bývá nejčastěji chipset, kdy dochází k jeho abnormánímu zahřátí a následnému vypnutí NB. Měl jsem v ruce dva NB ASUS M-kové řady a oba na tohle trpěly.
Já to otestoval tak, že jsem vytál celý motherboard, chip zatížil a pustil NB. Běžel víc než 24 hodin v zátěži (testy v OCCT) a bezproblémů držel. Zdělal jsem zatížení chipu a během dvou tří minut bylo "mrtvo".
Tohle ale pořešíš jen horkovzdušnou anebo infra pájkou. Popř. se to dá "zbastlit" různýma vypodloženíma apod. ale s tím zkušenosti nemám a osobně bych to ani nedělal.