reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Šedivá obrazovka, celkový výpadek systému

Kotty (186)|6.3.2010 15:06
Ahoj. Po dlouhé odmlce jsem opět nucen požádat vás o radu.

Sestava.
MB: Gigabyte GA-MA770-UD3
CPU: AMD Phenom II X3 710 (Cooler Master Hyper TX3)
GPU: Sapphire ATI Radeon HD 4850 Vapor-X 512MB DDR3
RAM: Kingston HyperX 2x2GB BlackEd. 1066MHz
PSU: Corsair Power Supply HX450 450W
HDD: WD Caviar Blue 3.5" 1TB
LCD: Acer AL1915 19" (tudíž stále používám VGA kabel)
OS: Windows 7 Ultimate 64-bit

Sestava je stará něco málo přes půl roku, vyjma střičkého LCD (stáří 4,5 roku).

Popis problému.
Průběhy problému jsou následovné:
a) Veškerý obraz zmizí a na monitoru se místo toho objeví šedá obrazovka (buď čistě šedá nebo šedá s bílými pruhy nebo šedá na které se prolíná černá - vypadá to skoro jako když se "vylije obraz")
b) Veškerý obraz, zvuk zmizí (jednoduše PC přestane pracovat.) a větráček u CPU se roztočí na plné otáčky. Pomůže jen "tvrdý" restart. Někdy po restartu naskočí jen šedá obrazovka viz. problém a). Po dalším restartu je již v zásadě vše ok.
c) Nejsem si jistý zda to s tímto souvisí, ale jednou mě to vyhodilo i klasickou modrou smrt (což by poukazovalo na RAMky).

Tento problém se děje čistě náhodně, v žádných pravidelných intervalech. Je také skoro jedno, zda hraju hru nebo mám pouze puštěný Office. Problém se vyskytuje minimálně od doby, kdy jsem nainstaloval Win 7 RC (což je dobrých 5 měsíců; ano já vím :-) ). Ale spíše až od doby, kdy jsem pořídil novou grafickou kartu (HD 4850). Se starou GK a s Win XP to docela určitě nedělalo.

Co vše jsem zkusil pro nalezení a vyřešní problému?
1) Zpětné nastavení frekvence CPU (a RAMek) do defaultních hodnot (předtím bylo CPU na 3,25 Ghz).
2) Otestování CPU v OCCT a Everestu (teploty v normálu a to i v přetaktovaných hodnotách).
3) Otestování GPU ve Furmarku (teploty v normálu).
4) Otestování RAMek v Memtestu86 (v normě).
5) Změna ovladačů ATi na starší/novější.
6) Přechod z Win 7 RC 32-bit na Win 7 Ultimate 64-bit.
7) Výměna outtake fanu od Lian-Li za Enermax Magma.

Testoval jsem systém i v Cinebench-i R10. Renderování proběhlo bez problémů, ale open GL s "novou" GK nezvládá. Se starou GK ale nebyl problém.

Upozorňuji, že airflow ve skříni je řešen dobře (upravená kabeláž, 140mm pomalo-otáčkový intake fan, 120mm outtake fan s regulovaním otáček).

Předem děkuji za odpovědi :-)
speedsnail (4876)|6.3.2010 15:10
No z těch standardních testů zbyvá HDD a test povrchu + kontrola smartu. Použij HDTUne.
Kotty (186)|6.3.2010 17:24
Tak kontrola HDD nenahlásila žádnou chybu, bechmark ukázal že se hodnoty přenosu drží v normách, teplota nepřesáhla 27 °C.
durib (1141)|6.3.2010 18:05
Memtest neni spatny, ale zkusil bych jeste Gold memory. Me osobne odhalil chyby, ktere memtest nejak nezachytil. Jestli jej chces, napis soukromou zpravu.
hl.hl (1387)|7.3.2010 11:02
A neni to nahodou znamy problem u karet ATI? Ja bych zkusil odinstalovat ovladace, pak vycistit system od zbytku ovladacu a nainstalovat nejake stare ovladace. Treba ty z CD od grafiky.
Pak stejny postup ale nejnovejsi ovladace.
Richmond (8084)|7.3.2010 11:12
Drivery nedrivery, tohle ma nabehnout bez nich. ATI + analog + levny lcd s dsubem = problem (bohuzel takovyho kalibru, ze gk muze byt ok, stejne tak lcd takze vlastne neni co reklamovat :rolleyes:), zkusil bych jeste pripojit monitor pres redukci DVI > DSUB.

edit: jak tak koukam na tu sestavu tak bych si tipnul na "vytvor" zdejsich low-cost odborniku, sestava si primo o pruser rika (ale co, aspon jste to mel levny a to se vyplati)
r34ktor (7477)|7.3.2010 12:41
Pokud nepomohou nejnovější ovladače (Catalyst 10.2 Hotfix), bude pravděpodobně karta vadná. Reklamuj ji.
Kotty (186)|7.3.2010 16:18
[quote=r34ktor;356482]Pokud nepomohou nejnovější ovladače (Catalyst 10.2 Hotfix), bude pravděpodobně karta vadná. Reklamuj ji.[/quote]
Zkusím a dám vědět. Díky.
[quote=Richmond;356455]Drivery nedrivery, tohle ma nabehnout bez nich. ATI + analog + levny lcd s dsubem = problem (bohuzel takovyho kalibru, ze gk muze byt ok, stejne tak lcd takze vlastne neni co reklamovat :rolleyes:), zkusil bych jeste pripojit monitor pres redukci DVI > DSUB.[/quote]
Tohle zní asi nejvíc pravděpodobně. Pokud nepomůže hotfix, tak zkusím tu redukci. Každopádně LCD se již (delší dobu :-) ) chystám obměnit.
[quote=Richmond;356455]edit: jak tak koukam na tu sestavu tak bych si tipnul na "vytvor" zdejsich low-cost odborniku, sestava si primo o pruser rika (ale co, aspon jste to mel levny a to se vyplati)[/quote]
Nevím jestli to má cenu komentovat. Sestava je přesně určená pro moji potřebu, tzn. větší výkon bych nevyužil. Také bych rozhodně netvrdil, že tam mám nejlevnější nebo nespolehlivé komponenty. Sestavu mě tu "schválili" i místní stálice a moderátoři (záměrně nejmenuji). Nevím zda i ty považujete za "odborníky".
Kdybych opravdu šetřil, tak by sestava vypadal podstatně hůř ;)
Richmond (8084)|7.3.2010 16:25
Nejde o vykon, ale spolehlivost (imho to v 1. pripade) ;)

AMD770 = osekanej praseckej chipset
Gigabyte = osazeny tim nejlevnejsim co je na trhu
X3 = zkripleny X4
Kinston BE = snad ani neotestovany pameti, tos mohl rovnou vzit levnejsi A-Daty (BE = omezena serie pro omezence, ma snad i papirove horsi parametry nez ty modry)
Sapphire GPU = sajrajt nejlevnejsi, za posledni tyden 2 umrti a rozhodne ne levny kusy
Corsair PSU = Seasonic, vychvalena wattaz apod.

To ze jste to mel nataktovany apod. by s tm teoreticky souviset nemuselo (ovsem teoreticky ta sestava mela taky behat, ze?)

PS: moderator je jen clovek, chybovat je lidske ;) (teda samozrejme krome me :D)

edit: zadnej hotfix nepomuze, black screen je "vlastnost" (je fakt, ze vetsinou se pc sekne a nepokracuje v bootu) - doporucuju si projit forum a najit problemy s ATI kartama treba jen za posledni tyden ;)

edit2: dal se k tomu vyjadrovat nebudu abych zase nedostal zlutou jako tady https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=330399#post330399 (ikdyz by to za to asi stalo ;))
Kotty (186)|8.3.2010 09:01
[quote=Richmond;356592]Nejde o vykon, ale spolehlivost (imho to v 1. pripade) ;)

AMD770 = osekanej praseckej chipset
Gigabyte = osazeny tim nejlevnejsim co je na trhu
X3 = zkripleny X4
Kinston BE = snad ani neotestovany pameti, tos mohl rovnou vzit levnejsi A-Daty (BE = omezena serie pro omezence, ma snad i papirove horsi parametry nez ty modry)
Sapphire GPU = sajrajt nejlevnejsi, za posledni tyden 2 umrti a rozhodne ne levny kusy
Corsair PSU = Seasonic, vychvalena wattaz apod.[/quote]
Myslím, že v dané cenové relaci se nic moc lepšího vymyslet nedalo (v té době). Sestavu jsem vybíral přes měsíc, pročítaje fóra a recenze/testy a radil se s místními uživateli. Nicméně, ať již je to jakkoliv, teď na tom již sotva něco změním, takže se nemá smysl dohadovat.
Jinak arogance z vašich příspěvků přímo čiší. Uvítal bych, kdyby jste ubral, byť vaše rady oceňuji.

[quote=Richmond;356592]
edit: zadnej hotfix nepomuze, black screen je "vlastnost" (je fakt, ze vetsinou se pc sekne a nepokracuje v bootu) - doporucuju si projit forum a najit problemy s ATI kartama treba jen za posledni tyden ;)[/quote]
No tu redukci každopádně zkusím. Za to pade to za zkoušku stojí.
NHKG (1136)|8.3.2010 09:38
Souhlasím s tím, že chyba bude pravděpodobně v grafické kartě. Pokud ještě máte starou kartu, zkuste ji chvíli používat a pokud se problém nevyskytne -> reklamace GK.

Jinak to PC je poskládáno dobře, sám jsem skládal sestavu s totožným MB, CPU, GPU a RAM a funguje super. Richí jenom nemá rád AMD ...
Richmond (8084)|8.3.2010 14:43
edit: omlouvam se, tenro prispevek ignorujte, viz. edit meho predchoziho prispevku ;)