reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

1 veřejná IP a 2 PC

MrKykyn (3)|6.3.2010 21:01
Zdravím,
mám internet přes kabelovku a od providera mám 1 veřejnou IP. Momentálně mám PC1 napojenej UTP kabelem přímo do modemu a na něm (PC) napevno nastavenou veřejnou IP. Potřeboval bych ještě připojit PC2 aby měl neveřejnou IP a aby mi na PC1 zůstaly všechny výhody veřejný IP.

Napadlo mě, že bych mohl koupit do PC1 druhou síťovku a spojit ho s PC2 takže by běžel jako server. Nebo třeba PC1 zapojit přes USB (ten modem má USB + ethernet), PC2 napojit přes UTP, na PC1 nechat veřejnou a na PC2 nastavit nějakou jinou IP. A nebo za modem zapojit nějakej router a nastavit IP adresy napevno. Ale nevím, jak ten router nastavit. Asi by nešlo nechat na PC1 nastavenou tu veřejnou? On si ju asi nechá router, že? Pak mě ještě napadá forwardování portů, ale to nevím přesně jak se to nastavuje.

Mohli byste mi doporučit nějakej KABELOVEJ router (ne wifi), kterej by uměl forwardování portů a měl USB pro externí HDD? Díky
|Mio| (1333)|6.3.2010 21:14
zklamu te, ale kabelovej s USB tak nejak vyrobci minuli.

Za rozumnou cenu rozumnej, ale ma i wifi, je TL-WR1043ND, nekde tu o nem bylo i tema se zmerenymi rychlostmi toho USB.

No a co se tyka tematu kabelovky a routeru mrkni do tematu pod tvym, tam jsem to popisoval.
MrKykyn (3)|6.3.2010 21:30
Nj, ale když to zapojím: modem -- router -- PC1, PC2, tak si router nechá veřejnou IP a PC přiřadí nějaký interní. Tudíž z venku bude vidět jenom router a na PC nebudu mít výhody veřejné IP. Teda jestli to dobře chápu :)
Logout (4018)|6.3.2010 21:31
Jsou tydle možnosti:
1) router + směrování portů. Na žádnym pc ale tak nebude fungovat inet úplně plnohodnotně - z venku bude vidět jen to, co se zevnitř explicitně povolí (ale pro běžný využití PC dostatečně) a je to trošinku složitější konfigurace, na druhou stranu je to nejbezpečnější (co se týče virů červů etc. zapojení).
edit: jo máš pravdu, ale směrování portů způsobí, že některý porty PC1 budou "vystrčený ven", jako by byly na routeru. Nevýhoda je v tom, že budeš muset specifikovat který
to jsou .

2) koupit druhou síťovku a spojit PC 1 s PC 2 a na PC1 dát sdílet internet. Levný řešení,
ale inet poběží na PC2 jen pokud bude PC1 zapnutý. USB kabelovej modem bych moc nedoporučoval, bejvaj s tim problémy a síťovka stojí dvě stovky.
MrKykyn (3)|6.3.2010 21:43
Ok, tak asi koupím druhou síťovku. PC2 je zaplej stejně jen příležitostně, takže ani moc nebude vadit, že musí jet aji PC1 :D Díky
|Mio| (1333)|6.3.2010 21:55
Nove routry maji funkci DMZ, nebo zrcadleni ci virtual server, kdy se veskera komunikace preposila na danou vnitrni IP, takze lze plnohodnotne provozovat server i za routerem. Konfigurace spociva v zaskrtnuti zaskrtavatka/stisku Enable a vyplneni vnitrni IP/MAC

Zalezi dost na tom co vse potrebujes mit viditelne z internetu, pokud ftp, tak to umi rovnou router.

Pokud budes mit PC1 zapnute stale, vyplaznes majlant za elektriku. Pokud se tedy nebude jednat o rozumne navrzeny server ci zalezitosti typu NSLU2 apod.

2 sitovka je reseni ktere funguje, ale nebyva zrovna stabilni a o jednoduchosti nastaveni se take neda mluvit. To pak dost zalezi na OS.
MartyMcFly (222)|8.3.2010 22:40
Zdravím,
Je, že jsem zahlédnul tvojí odpověď. Tak bych rád reagoval na tuto tvojí část:

[quote=|Mio|;356331]Nove routry maji funkci DMZ, nebo zrcadleni ci virtual server, kdy se veskera komunikace preposila na danou vnitrni IP, takze lze plnohodnotne provozovat server i za routerem. Konfigurace spociva v zaskrtnuti zaskrtavatka/stisku Enable a vyplneni vnitrni IP/MAC[/quote]

Jen, že DMZ se moc nepoužívá a dlouho jsem její aplikaci v nějaké síti neviděl. A některé routery sice mají funkci DMZ, ale nefunguje až tak dobře. Spíš bych v tomto případě volil forward portů služeb v příapdě, že jich nebude hodně.

Howk.
|Mio| (1333)|9.3.2010 08:29
Nejak si nedokazu predstavit co by na DMZ mohlo fungovat spatne, je to jeden radek v iptables.

Presmerovani jednotlivych portu je cistsi reseni, ale pro nej slozitejsi.

Co se tyka pouziti DMZ, neni caste, to je fakt, profici to resi jinak a lajkum staci povolit UPNP pro smerovani portu. Ale je videt ze se obcas nekdo najde.
MartyMcFly (222)|9.3.2010 09:01
Zdravím,
Neříkám, že je to složité, ale mám zkušenosti, že speciálně u OvisLink routerů prostě DMZ nefunguje a v některých případech i u D-Linku atd., že se prostě najde produkt, který asi má něco špatně ve firmware a DMZ nefunguje jediný řešení je pak zkusit upgrade firmware routeru.

Howk.