reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

otacky zdroja

hawkeye9898 (818)|7.3.2010 23:00
caute, mam v bedni season SII12 500w, zdroj ma 2r aj 3-4mesiace. funguje v pohode, jedine co ma zarazilo je, ze zo dna na den sa zvysili otacky ventilatora z cca 500-600ot (idle - zataz) na 980 a toci sa tak konstantne nech uz som len vo win alebo hram nejaku hru.

je to znak toho ze zdroj odchadza a potrebuje sa viac chladit alebo sa mohla pokazit len regulacia ventilatora?
mate niekto s takymto niecim skusenosti?

zdroj som aj vyfukal od prachu ale nic

dik
|Mio| (1333)|7.3.2010 23:23
Rozeber ho a vycisti poradne, treba je jen vice zaprasena oblast kolem teplotniho cidla.

Taky neuskodi rozebrat samotnej vetrak, vycistit, odmastit a pak namazat silikonovym olejem/vazelinou a slozit, kdyz nic jineho snizi se hluk pri tech vyssich otackach.
opicak666 (65)|8.3.2010 08:57
SILIKONOVÝ OLEJ NEPATŘÍ DO LOŽISEK!!!!! je to největší šmejd co tam můžeš dát!!!! používá se hlavně jako separátor, nesnižuje vpodstatě vůbec tření,přitahuje prach a dělá z něj brusnou pastu. do ložisek ventilátorků co nejčistší řídký minerální olej -třeba co se používá na mazání čepelí strojků na stříhání vlasů. a dát jen pár kapek- nelít tam toho jak do vany...ložisko před tím vyčistit technickým benzínem a vyfouknout tlak. vzduchem.
|Mio| (1333)|8.3.2010 17:41
Neni olej jako olej, musi si vybrat spravny silikonovy olej.

Ale davam ti za pravdu, lze pouzit i jiny olej, mineralni, synteticky, rostlinny a jine, pokud jsou urceny k mazani lozisek.

Ale lepsi je ta vazelina, diky sve konzistenci a prebytkum vice brani vstupu necistot na treci plochy.
16cmfan (2153)|8.3.2010 17:58
Hawkey - ja by som ti poradil, neodďaľovať problem, ale sa ho zbaviť kúpou nového fanu.

[SIZE="4"][FONT="Comic Sans MS"]Podľa tohto obrázku...[/FONT][/SIZE]
[SIZE="5"][FONT="Comic Sans MS"]je vidieť, že ventilátor je napojený na PCB 2pin-on.[/FONT][/SIZE]

Takže pozri sa na parametry ventilátora, ktorý tam je (hl. štartovacie napatie a prud) a kúp si podľa toho nový. Je to klasický 12V a 0.33A. Čo som sa dočítal, Fan ADDA na tvojom zdroji štartuje od 4V. Ale to bude asi k ničomu, je dobre kupit uz tichy ventilator na 12V
Tento Scythe S-Flex 120mm 800rpm sa hodí ako dobrý kandidát, alebo nejaká Noctua. Len neviem, ako je to zo zapojenim 3Pin Fanu na 2Pin konektor. Ale nemal by to byť problém.
jrx (1880)|8.3.2010 18:17
[quote=16cmfan;356909]Len neviem, ako je to zo zapojenim 3Pin Fanu na 2Pin konektor. Ale nemal by to byť problém.[/quote]

No tak je to úplně jiný konektor a třípin tam těžko narve. Ten fan co tam je se musí ustřihnout a na něj napájet vodiče z toho, který si koupí. Nebo jako já, vyrobit si redukci 3pin samice <-> 2 pin samec (malý, né klasický dvoupin, viz. obrázek).

[SPOILER][/SPOILER]
Georginek (2957)|8.3.2010 18:26
Pokud si bude uz kupovat novej fan, tak tam muze klidne nechat 3pin a zapojit fan normalne do desky. Mnohokrat jsem to tak udelal, jelikoz hodne stare zdroje maji pevne napajeny ventilator do PCB zdroje. Proste jsem to odstrihnul a ventilator zapojil normalne do desky.... Ale ve vetsine pripadu se jednalo spise o 80mm zadni fan. Snad jen u jednoho EC slo o 120mm :)
Je to sice humpolacky reseni, ale funguje....
Richmond (8084)|8.3.2010 18:30
[quote=Georginek;356919]...ale funguje....[/quote]
Od kdy reguluje deska ventilatory podle zatizeni zdroje? Jako nechci rejpat, ale kdyz zatizis GPU tak ti to nezvedne teplotu cpu a klidne se muze stat ze se ti adekvatne neroztoci fan ve zdroji a ten akorat tak zasmrdi (nemusi to bejt hned, ale udelej to pres noc a zivotnost zdroje pujde rapidne dolu)

edit: Do toho 2pinu se da zapojit riznutej 3pin > 2pin (akorat se lehce roztahne) ;)
jrx (1880)|8.3.2010 18:39
[quote=Richmond;356920]edit: Do toho 2pinu se da zapojit riznutej 3pin > 2pin (akorat se lehce roztahne) ;)[/quote]

Jo, to je řešení pro lidi typu "elektrotechnik-teoretik" ;) To pro mě není problém udělat si jednoduchou redukci, což zabere tak 5 minut (přiletovat 2 kablíky a přetáhnout smršťovačkou) a nemusím kvůli tomu prčit konektor ventilátoru. ;) Ale to je asi trochu MM
Richmond (8084)|8.3.2010 18:41
Jj, uz se to tu resilo vcetne zapojovani vetraku do mist, ktery se zdrojem nemaji nic spolecnyho, pokud si vzpominam tak u Seasonicu co mel robky :notsure
16cmfan (2153)|8.3.2010 19:08
A odstrihnutim konečku ze starýho Fanu (ponechánim 2pin koncovky a napojenim červenyho a černeho nanej) dá se to tak ? žltej na zistovani otaček by se vedl mimo... možná plácam...
jrx (1880)|8.3.2010 19:16
[quote=16cmfan;356928]A odstrihnutim konečku ze starýho Fanu (ponechánim 2pin koncovky a napojenim červenyho a černeho nanej) dá se to tak ? žltej na zistovani otaček by se vedl mimo... možná plácam...[/quote]

Vždyť jsem to psal. Buď udělat redukci nebo napájet na ten konektor co je na tom ADDA.
16cmfan (2153)|8.3.2010 19:21
[quote=Jiri@tncm;356937]Vždyť jsem to psal. Buď udělat redukci nebo napájet na ten konektor co je na tom ADDA.[/quote]

:mistake musim víc spát a míň pít :D díky... jedu hledat po netu, tušim, že sem nekde videl kombinaci S12 II 430W + Ener magma
Richmond (8084)|8.3.2010 20:38
To bylo tady, je to robky zdroj ;)
|Mio| (1333)|8.3.2010 20:43
Co blbnete? On ma prece problem s regulaci otacek a nikoliv s vlastnim fanem.

Kdyz vymeni vetrak tak mu to stejne prdlacku pomuze protoze pobezi porad na maximum coz on nechce.
robky (3195)|8.3.2010 21:57
[quote=Richmond;356924]Jj, uz se to tu resilo vcetne zapojovani vetraku do mist, ktery se zdrojem nemaji nic spolecnyho, pokud si vzpominam tak u Seasonicu co mel robky :notsure[/quote]

Áno, spomínaš si správne ... viem, že sa ti to moje riešenie nepáči, ale Magma na doskou zregulovaných otáčkach tlačí subj. viac vzduchu ako pôvodný ventilátor. Naviac mám zdroj v polohe, keď si saje vzduch spod skrine a aj pri záťaži z neho lezie vzduch iba mierne teplejší ako okolitý v miestnosti ;)