reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

linux na bezny PC

Weeman (90)|8.3.2010 10:10
Zdravim vsechny :)

Mam takovy dotaz, respektive sbiram informace na porovnani. Premyslel jsemo Linuxu na me domaci PC. Vzdy jsem pouzival Win - k vuli jednoduchosti a pohodli doma. S Linuxem zkusenosti mam, problem je, ze Linux ovladam v prikazovem radku (FTP, DNS, DHCP, uzivatele, atd, atd ...), ale GUI jsem videl v Linuxu asi dvakrat a uz vubec jsem s nim nepracoval na beznem PC. Pouze na serverech.
Otazka tedy zni nasledovne. Jaka distribuce je nejvhodnejsi pro domaci uziti? Konkretne pouzivani ICQ (QIP, Miranda), Skype atd ... zkratka bezne zalezitosti, diky ;)
Salamander (6177)|8.3.2010 10:14
Ubuntu, Mint, OpenSuse, Mandriva ...
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Linux_distributions
Zalezi na tom, co chces za graficke prostredi (kde, gnome, icewm, ...)
Jinak myslim, ze Ubuntu je pro zacatecnika celkem idealni, Mint z Ubuntu vychazi, ale zatim jsem nezkousel ...
Tosuja (107)|9.3.2010 09:39
Ubuntu nebo OpenSuse. Drzel bych se techto dvou, protoze jsou to majoritni hraci na poli distribuci a pokud nemas opravdu specificke pozadavky, nema smysl chodit do tech minoritnich.
DrZelenka (2491)|28.3.2010 15:33
Kdyz uz zde to tema je, tak bych se rad pridal s dotazem.

Pritelkyne nekde vyhrabala notebook (celeron 1,2Ghz, 256RAM - mozna 128, ted nevim, 20GB HDD,...). Problem je ,ze ten notebook XP proste nezvlada. Napadlo me ji tam dat linux, ale nemam zadny prehled co se tyce distibuci.

Podminkou je, aby to ten notebook zvladal a dalo se to pripojit na wifi (ma asi tenhle externi adapter). Zbytek budu muset stejne asi vyresit dual bootem XP (ucetnictvi pohoda, macromedia flash, ...) Zatim premejslim o damn small linuxu - dneska mozna zkusim, zalezi na case.

//EDIT - jeste to musi zvladat sitovou tiskarnu, bohuzel nemam tuseni jaka to je (je pripojena primo do site, ne pres pocitac)
Marenek (239)|28.3.2010 16:54
zjevně nemáš o linuxu nejmenší představu - sosni si nějaký live distribuce a vyzkoušej. madriva nebo kubuntu bych doporučil. pro velmi rychlo představu zkus slax.

třeba madriva zcela použitelně běhá na PIII/500MHz, 128 MB RAM.

nějaké win aplikace může zvládnout wine.

s wifi síťovkama ale je na linuxu obecně problém, respektive s driverama pro ně. notabene s externím adaptérem. ten by ale šel zase najít jinej vhodnej, na linuxu podporovanej.

nicméně XP zcela spokojeně používám na noťasu s PIII/1,2GHz, 256 MB RAM, 20 GB HDD, tak nevím, proč ten nářek.
matyyy (2527)|28.3.2010 17:02
hele damn small linux zřejmě ukončil v roce 2008 vývoj
a celkově je ta distribuce sice hodně malá ale nic moc použitelná
chybí čeština a podpora jakýkoliv nestandartních ovladačů a i instalování nových věcí není zrovna lehká

zkus třeba tinyme narozdíl od dsl je v tom aspoň aktuální kernel a po spuštění chce 70MB ram

BTW co speciálního se tam bude dělat s flashem že je třeba windows
DrZelenka (2491)|28.3.2010 17:23
[quote=Marenek;363116]zjevně nemáš o linuxu nejmenší představu[/quote]

Kdybych o linuxu vedel vic, tak se nemusim ptat.

[quote=Marenek;363116]
nicméně XP zcela spokojeně používám na noťasu s PIII/1,2GHz, 256 MB RAM, 20 GB HDD, tak nevím, proč ten nářek.[/quote]

Nevim poradne co tam ma za XP, ale z vlastni zkusenosti (kdyz sem tam neco potreboval) vim, ze to je nesnesitelne pomaly (par minut nabeh,dalsich par minut nez se da spustit icq/prohlizec). Reinstall nemuzu, protoze to je nejaka OEM licence a ja nemam instalacku (ntb je silene starej).

[quote=matyyy;363120]BTW co speciálního se tam bude dělat s flashem že je třeba windows[/quote]

Potrebuje konkretni program pro vytvareni flash animaci ... bohuzel se v nasem skolstvi neuci obecne, ale vzdy jen a pouze s konkretnima programama (jeste k tomu placenyma). Sice by se to dalo mozna vyresit, ale Pohoda (ucetnictvi) pro linux neni, takze tam ty XP stejne musej zustat.
matyyy (2527)|28.3.2010 17:50
jo ještě sem zapoměl
jak zprovoznit pod linuxem usb wifi tplink
další

jinak existuje projekt WINE pomocí něj se daj spouštět windosowský aplikace na linuxu
ale pohoda mu slušně odolává
DrZelenka (2491)|29.3.2010 18:52
[quote=matyyy;363127]jo ještě sem zapoměl
jak zprovoznit pod linuxem usb wifi tplink
další

jinak existuje projekt WINE pomocí něj se daj spouštět windosowský aplikace na linuxu
ale pohoda mu slušně odolává[/quote]

Tak jsem vyzkousel slax z live CD, pocitil jsem celkem zrychleni a wifina skoro fungovala i bez ovladacu (naslo to site, ale nedalo se napojit, tlacitko zustavalo sedy, nasel jsem si ale spravny ovladace, tak uvidim - tl-wn322g). Akorat jsem koukal, ze Slax je pouze jako live CD/flash. Nebo je moznost instalace na HDD nejak skryta a ja ji prehlid? Precejenom na CD toho moc neulozim a rozhodne to je pomalejsi nez z HDD (tak me napadlo jestli neni v PIO modu, zkontroluju az bude moznost)
matyyy (2527)|29.3.2010 18:58
cd mechaniky jsou připojený přes ata33 (nebo sata150)

někde v menu by měl být "slax installer" nebo UTFG (návodů je fakt spoustu)
DrZelenka (2491)|29.3.2010 20:16
[quote=matyyy;363484]cd mechaniky jsou připojený přes ata33 (nebo sata150)

někde v menu by měl být "slax installer" nebo UTFG (návodů je fakt spoustu)[/quote]

V menu je jen x zpusobu jak slax spustit a na webu je taky kulovy. Premejslel jsem jestli to neni pouze live CD/flash verze. Ted uz vidim ,ze ne, ale je trosku slozitejsi to nainstalovat ... uvidim no.
matyyy (2527)|29.3.2010 20:20
[quote=DrZelenka;363554]V menu je jen x zpusobu jak slax spustit a na webu je taky kulovy. Premejslel jsem jestli to neni pouze live CD/flash verze. Ted uz vidim ,ze ne, ale je trosku slozitejsi to nainstalovat ... uvidim no.[/quote]

ale je toho fakt moře http://www.google.cz/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=slax+to+hdd
:)
MartyMcFly (222)|4.4.2010 13:35
Zdravím,
Jak jsem tady už v nějakém tématu uváděl nejlepší Linux je takový, který ti sedne. Osobně mám rád distribuce, které jsou založené na Debianu. Proto osobně na serverech provozuji jedině Debian a na desktopu Ubuntu, které z Debianu vychází. Kolegové nebo přátelé dávají přednost třeba OpenSuSe, Fedoře či Gentoo. Všechno jen záleží na zkušenost a na tom jak hluboce se chceš Linuxem zabývat.

Howk.