reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Příliš hlučný počítač

wentill (58)|11.3.2010 22:07
Zdravím, nedávno jsem koupil takovou slabší sestavičku, nejsem náročnej, ale trochu mě mrzí, že je hlučnější než bych chtěl. Zajímalo by mě, která z komponent by to nejpravděpodobněji byla podle vás, protože ani s otevřenou skříní to nějak nejsem schopen vypozorovat :) případně jestli myslíte, že by pomohly nějaký tlumící pomůcky.
Přítomny mám následující věci:
zdroj Seasonic SS400ET-T3
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=61368
procesor Intel Core i3-530
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=72248
skříň CoolerMaster Elite 335
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=59080
ta má jeden větráček v sobě, viděl bych to na nějakej levnější od CoolerMasteru..něco na tenhle způsob
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=47137
a ještě jsem tam přikoupil tenhle větráček
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31649
ten to nejspíš ale nebude, protože jsem do něho jednou omylem šťouchnul a on přestal běžet a na hluku se nic nezměnilo :)
Navíc mám pocit, že se místy ten zvuk jakoby zintenzivní a pak zas klesá.
Díky moc za jakoukoliv reakci.
faugusztin (453)|11.3.2010 22:09
Najhlucnejsi v tejto zostave je box chladic procesora. Graficku podla vsetkeho nemas, takze ta hluk nevydava :D.
Richmond (8084)|11.3.2010 22:11
Zkus v biosu zapnout regulaci cpu fanu ;) Pokud sem das i typ desky, urcite ti nekdo porad jak na to ;)
Georginek (2957)|11.3.2010 22:14
Ja doporucuju otevrit bocnici a zastavovat jeden po druhym treba prsetm. Tim zjistis ktery to presne je. Nezda se mi ze by hlucel CPU cooler, protoze vetsinou kdyz je novej je tichouckej....
Vypozoruj zastavovanim kterej to je, my ti pak poradime co dal
Richmond (8084)|11.3.2010 22:20
Jestli ma box na plny otacky (3000rpm) tak tichej rozhodne nebude...
faugusztin (453)|11.3.2010 22:24
[quote=Georginek;358132]Nezda se mi ze by hlucel CPU cooler, protoze vetsinou kdyz je novej je tichouckej....[/quote]

Dobry vtip :D. Ale teraz vazne - to, ze sa mu meni hlucnost naznacuje, ze regulacia funguje. Nic to ale nemeni na tom, ze box chladic je relativne hlucny a s najvacsou pravdepodobnostou je zdojom hluku prave tento chladic.
wentill (58)|11.3.2010 22:26
No myslel jsem, že to bude ten na procesoru. A ty fany k procesorům se nedávají nějaký kvalitní? Přímo v balení.
S tou deskou mě to nenapadlo, mám Gigabyte GA-H55M-UD2H
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=72295
Taky mám pocit, že ten hluk je při zapnutí počítače o něco menší možná, ale to se mi třeba jen zdá. Zkusím ještě to zastavování, nevěděl jsem, že do nich můžu takhle sahat..
Richmond (8084)|11.3.2010 22:32
[quote=faugusztin;358139]Dobry vtip :D.[/quote]
Podle toho co me poslal Salam tak je to spis spatnej vtip :)
...se nedivim, ze to huci cim dal vic pac to asi nestiha...
Jandaskunk (2330)|11.3.2010 22:34
Hlavně nešahej na lopatky, ale pouze doprostředka a opatrně, abys nerozhodil jejich kalibraci..... A u toho BOX chladiče nejde pouze o větráček, ale o samotný chladič. Chladič neodvádí tak dobře teplo a tak se musí větráček víc otáčet, aby procesor uchladil....ten větráček je samozřejmě taky tak v kvalitě samotného chladiče....

Jinak osobně mám ten outtake ventilátor CM od elite taky a ten bývá taky dost hlučný, takže pokud to nebude větrák na CPU, tak bych tipoval právě ten (mě navíc začal i dost cvakat - ten CM), s Aerocool zkušenosti nemám, tak nevím.
Richmond (8084)|11.3.2010 22:45
Aerocool je na to lip, ty CM s 1000rpm cvakaji vsechny + maji malej tlak, ty co se davaly do Centurionu 5/Cavalieru/Cosmosu (1200rpm) byly kvalitnejsi a mely vyssi tlak

edit: kazdopadne neprervou box
Jandaskunk (2330)|11.3.2010 22:47
[quote=Richmond;358155]Aerocool je na to lip, ty CM s 1000rpm cvakaji vsechny + maji malej tlak, ty co se davaly do Centurionu 5/Cavalieru/Cosmosu (1200rpm) byly kvalitnejsi a mely vyssi tlak[/quote]

Mám Elite 331 a je v tom ten s 1200rpm, nevím jestli to cvakalo od začátku, měl jsem předtím totiž hodně hlučnou grafiku, tak to nešlo slyšet...
wentill (58)|11.3.2010 22:48
lol, no tak samozřejmě, že jsem si ten poslední příspěvek přečet až potom, a že jsem sahal na lopatky přímo :) ono to ani u toho coolermasteru jinak nešlo mi přijde. Takže, co jsem tím posral? :)
Jinak vím, že to zní divně, ale mám pocit, že vlastně stejně pořád nevím, který to je. Vypadá to, že hlučnej je jak ten co přišel se skříní, tak ten, co přišel s procesorem. A btw. mám to teda chápat, že se vlastně není čemu divit, protože ten procesor obecně je na nic? :) Nebo jako moc nerozumím obrázku s FHSA designama.
Jediný si jsem jistej, že ten aerocool je tichej.
Georginek (2957)|11.3.2010 22:53
Boxovej vetrak od Intelu je proste urvanej. To ze ho zastavis prstem at uz tam ci tam, je uplne fuk. Tak je zastav oba a pak pust ten a pak zas ten. Poznas zdroj hluku.....

Prodal jsem stovky procaku s boxem, a ty novejsi E8200 + maji BOXY skutecne tichy. Samozrejme myslim na standartni praci ve windows s nepretaktovanym procesorem. Z pravidla za 6-12 mesicu zacnou hlucet vic...a pak uz to jede :D

Obecne na nic neni procesor, ale ten BOX :)
Jandaskunk (2330)|11.3.2010 22:55
No může tě pak bolet prst v lepším případě, v horším případě riskuješ že nalomíš lopatku :) Jinak ten větrák v zádu ten CM jde sahat na prostředek, tam je akorát samolepka, co se odráží to není nic jinýho :)....

Jinak ty obrázky maj ukazovat to, že novější BOX chladiče intelu jsou ještě menší s ještě menší plochou, tudíž ještě hůř chladí než starší BOX chladiče.....s procesorem to nemá co dělat, kromě toho, že ho chladí (nebo se o to aspoň snaží) :)
Richmond (8084)|11.3.2010 22:57
[quote=Jandaskunk;358157]Mám Elite 331 a je v tom ten s 1200rpm, nevím jestli to cvakalo od začátku, měl jsem předtím totiž hodně hlučnou grafiku, tak to nešlo slyšet...[/quote]
Mno ja tam mel jeste regulator, takze ho to mozna stahnlo na tech 1000rpm, kazdopadne cvakaji z vyroby, ty "lepsi" cvakaji az kdyz maji stazeny otacky na +/- 700rpm. Ono je dost mozny, ze to huci kvuli ty mrizce...

edit: F1 na konci = ty "lepsi"
wentill (58)|11.3.2010 23:05
jj zastavoval jsem je zvlášť. Zdá se, že tak nějak trochu slyšet jsou oba. Jen teda asi nevim co je E8200.

Ale tak jestli je to jen o prstu tak dobrý. Já právě ani na prostředek nešáhnu, protože ho mám vpředu a před ním disk, kterej se mi nechtělo sundavat.
No tak ten CM bych vyměnit ještě moh, ten na procesoru tam asi holt nechám. Ještě se zeptám, myslíte, že je možnost, že bych neměl zaplou tu regulaci v tom BIOSu? Já ji určitě nezapínal, netušim, jak se to dělá, ale spíš jak je to udělaný od začátku.
Georginek (2957)|11.3.2010 23:09
Ja bych si jeste dovolil poznamku ke CM
přední 230 x 30 mm, 700 RPM, 19 dBA, červené LED
boční 230 x 30 mm, 700 RPM, 19 dBA
vrchní 230 x 30 mm, 700 RPM, 19 dBA
zadní 140 x 25 mm, 1200 RPM, 17 dBA
spodni 120 100RPM,16 dBA
ve zdroji CM 120 cirka 600RPM

Tyto veskere hodnoty mam snizene na polovinu, ani jeden necvaka a je absolutni ticho

a necvaka ani jeden :D

PS: K predchozimu postu, pokud se ti zda, ze se otacky meni, tj ze chvili hluci a chvili ne, tak regulaci mas pravdepodobne zapnutou...
Richmond (8084)|12.3.2010 00:02
Nemas cirou nahodou cca 4x drazsi skrin nez je Elite? :rolleyes:
Mam pocit, ze do HAFu se davaji ty s Rifle bearing (s drazkama pro mazivo) - to je spis vyjimka jako byl kdysi TLF-R8...
wentill (58)|12.3.2010 00:31
no..tak každopádně díky :) uvidíme, jak se to vyvrbí..ten přední vyměnit můžu..na procesoru asi leda až časem..
johny__g (6387)|12.3.2010 08:54
[quote=wentill;358168]jj zastavoval jsem je zvlášť. Zdá se, že tak nějak trochu slyšet jsou oba. Jen teda asi nevim co je E8200.

Ale tak jestli je to jen o prstu tak dobrý. Já právě ani na prostředek nešáhnu, protože ho mám vpředu a před ním disk, kterej se mi nechtělo sundavat.
No tak ten CM bych vyměnit ještě moh, ten na procesoru tam asi holt nechám. Ještě se zeptám, myslíte, že je možnost, že bych neměl zaplou tu regulaci v tom BIOSu? Já ji určitě nezapínal, netušim, jak se to dělá, ale spíš jak je to udělaný od začátku.[/quote]

E8200 neřeš. Jak zapnout a nastavit regulaci větráků máš popsáno v manuálu k desce. Jestli neumíš anglicky, určitě se najde někdo kdo umí.
Dojigiri (1629)|12.3.2010 09:23
Btw. nikdo to tu ještě nezmiňoval, ale zkus na zkoušku odpojit disk, abys poznal jak moc je hlučnej (jak se změní hlučnost když nebude připojenej disk). Oni totiž někdy nebejvají až tak problém větráky (taky jsem různě zkoušel měnit větráky a furt to nějak nepomáhalo, nakonec jsem zjistil že většina větráků, a to i těch levnějších, byla tak nejmíň 5x tišší v porovnání s diskama). Ale boxovanej chladič bych vyměnil taky, vo tom žádná.

Disk je většinou opravdu poměrně hlučná součást počítače (a to i když neseekuje), pokud není nějak utlumenej (a docela častý, zejména u Samsungů, který mám já, je rozvibrovávání bočnic, což je takový kolísavý zesilování a zeslabování hluku - rezonance). Pokud by to bylo diskem, je potřeba ho pro ztišení nějak utlumit.
Richmond (8084)|12.3.2010 17:04
On psal, ze mu hlucnost narusta s pribyvajicim casem coz hdd vylucuje (BTW mam Samsung F1 uz par let a stale patri mezi to nejtissi co jsem kdy v pc mel ;))
ICEBOSS (3435)|13.3.2010 07:11
vetraky na 5V (proste ty molexy tam natvrdo zapoj obracene) a na procesor hodit katanu III nebo TX3 nebo Freezer podle penez....
wentill (58)|13.3.2010 19:33
v tom biosu uz jsem to nasel..to je v pohode..
samsung disk teda zrovna mam..ale s tim toho moc nenadelam ne? nebo jak ho muzu utlumit?
a bohuzel teda se zapojenim molexu opacne to uz se trochu ztracim :) nevim jako co to zpusobi?
stejne tak jsem na czc pro svuj socket nenasel chladic ani katanu III nebo TX3 nebo Freezer :)
lexxxa (714)|13.3.2010 22:11
tvuj procesor je do patice Socket 1156,treba v alza.cz maj razeni chladicu podle kategorie do tveho socketu ;)

http://www.alza.cz/chlazeni/na-procesory/socket-1156/18850285.htm
Richmond (8084)|13.3.2010 22:17
[quote=ICEBOSS;358521]vetraky na 5V (proste ty molexy tam natvrdo zapoj obracene)[/quote]
Na nich je klasicky 3pin a mam pocit, ze se na 5v neroztoci...

BTW co se teda resi (nejak se tu zacinam ztracet)? Vymena toho vetraku? Na cpu je to teda snad jasny, do kejsu si kup Nexus/Scythe SFlex/Enermax Magma. Pokud ti to ta deska nereguluje tak kup tohle http://www.alza.cz/zalman-fan-mate-2-d101890.htm a pres to manualne nastav na pozadovane otacky :idea
lexxxa (714)|13.3.2010 22:24
[quote=Richmond;358778]Na nich je klasicky 3pin a mam pocit, ze se na 5v neroztoci...

BTW co se teda resi (nejak se tu zacinam ztracet)? Vymena toho vetraku? Na cpu je to teda snad jasny, do kejsu si kup Nexus/Scythe SFlex/Enermax Magma. Pokud ti to ta deska nereguluje tak kup tohle http://www.alza.cz/zalman-fan-mate-2-d101890.htm a pres to manualne nastav na pozadovane otacky :idea[/quote]

no jestli ma box tak i vymena za neco ticheho a rozumneho,az se dopracuje k tomu ze stoji za ......;)
wentill (58)|13.3.2010 22:27
jo no ja uz nak nic moc resit nechtel :) jen jsem nevedel o cem pise ICEBOSS..vim ze mam patici 1156 ale nevim co je katana III, TX3 nebo Freezer..nechci do toho vrazit moc penez tak snad nevyberu nakej spatnej..ale deska to na cpu reguluje..
lexxxa (714)|13.3.2010 22:42
[quote=wentill;358784]jo no ja uz nak nic moc resit nechtel :) jen jsem nevedel o cem pise ICEBOSS..vim ze mam patici 1156 ale nevim co je katana III, TX3 nebo Freezer..nechci do toho vrazit moc penez tak snad nevyberu nakej spatnej..ale deska to na cpu reguluje..[/quote]

katana je chladic procesoru od firmy scythe,TX3 od Cooler Master a freezer od ARCTIC COOLING
Richmond (8084)|13.3.2010 22:48
Katana 3 http://www.softcom.cz/produkt/scythe-scktn-3000-katana-3-cpu-cooler/ (teda pokud se ti to porad zda hlucny)


Mas vzdadu na bedne ventilator? Jestli ne tak tam dej ten co mas pred diskem, zapoj ho do konektoru na desce, v biosu zapni regulaci i na nej (myslim, ze se jmenuje SYS fan nebo tak nejak)
wentill (58)|13.3.2010 22:55
ahaa..dik..
no ono hlucny..jako ten pocitac slysim..otazka je o kolik lepsi to bude kdyz vrazim dalsi petikilo do naky katany :) nehlede na to ze ja jsem lama..nikdy jsem procesor s fanem sam nedelal..zvladnu to? tam se musi matlat naka pasta ne?
jinak vzadu mam ten prikoupenej..ten je teda urcite tissi..tak mozna bych je mohl prohodit a pokud by na ten zadni fungovala regulace tak by se to ztisilo..
lexxxa (714)|13.3.2010 23:07
[quote=wentill;358794]ahaa..dik..
no ono hlucny..jako ten pocitac slysim..otazka je o kolik lepsi to bude kdyz vrazim dalsi petikilo do naky katany :) nehlede na to ze ja jsem lama..nikdy jsem procesor s fanem sam nedelal..zvladnu to? tam se musi matlat naka pasta ne?
jinak vzadu mam ten prikoupenej..ten je teda urcite tissi..tak mozna bych je mohl prohodit a pokud by na ten zadni fungovala regulace tak by se to ztisilo..[/quote]

:notsurejestli by nebylo lepsi pozvat nejakeho kamarada co tomu opravdu rozumi,a ty jsi nenapachal vic skody nez uzitku(nic ve zlem;)),aby jsi treba zbytecne nevyhazoval penize za neco co nepotrebujes;)
Richmond (8084)|13.3.2010 23:08
Pastu dostanes tak na 10 pouziti (no je to sice takovej kentus ale porad lepsi nez dratem do oka) :)


edit: ten vpredu neni vubec zapotrebi ;)
wentill (58)|13.3.2010 23:31
lexxxa: spravna poznamka :) ale tak zas bych se to rad naucil..jinak jako mam to chapat ze je moznost ze ten koupenej k tomu cpu bude klidne stejne hlucnej jako ten co tam je ted?
Richmond: to je u toho fanu jo? jinak ja si taky rikam ze mozna sou dva zbytecny..tak bude nejjednodussi kdyz ten predni vypojim..
lexxxa (714)|13.3.2010 23:36
[quote=wentill;358811]lexxxa: spravna poznamka :) ale tak zas bych se to rad naucil..jinak jako mam to chapat ze je moznost ze ten koupenej k tomu cpu bude klidne stejne hlucnej jako ten co tam je ted?
Richmond: to je u toho fanu jo? jinak ja si taky rikam ze mozna sou dva zbytecny..tak bude nejjednodussi kdyz ten predni vypojim..[/quote]

urcite hlucnejsi nebude,to se neboj,ma vetsi rozmery,heatpipe,vetsi ventilator- tudiz bude lepe chladit a ventilator pobezi na mensi otacky nez u toho co mas ted;)

ano, naucit ano,ale idealni je mit ucitele, ktery vysvetli prakticky,lepe to pochopis a uz budes vedet do budoucna;)


osobne bych za 300,- koupil 2x http://www.alza.cz/zalman-fan-mate-2-d101890.htm,zapojil na oba ventilatory,pomoci programu EVEREST bych sledoval teploty a snizoval otacky na mez kdy se ti zdaji tiche, kdyby nestacilo pote bych koupil jiny chladic procesoru,jeste bych zkusil prelepit ve skrini ty bocni otvory kvuli lepsimu airflow
wentill (58)|14.3.2010 00:20
jj to je jasny..ted jeste koho prekecam sem prijet :) mozna najdu nakej navod na netu..ale myslim ze ted toho chvili necham pac sem vypojil jen predni vetracek a je to fakt docela rozdil..a jestli neni potreba tak si myslim ze to takhle chvili vydrzim..on je taky docela slyset zdroj totiz..
Richmond (8084)|14.3.2010 00:26
[quote=wentill;358811]Richmond: to je u toho fanu jo? jinak ja si taky rikam ze mozna sou dva zbytecny..tak bude nejjednodussi kdyz ten predni vypojim..[/quote]
Ee, u ty Katany ;) Predni fan klidne vyhod - stejne ten vzduch je brzdenej mrizkou + diskem takze prinos ma minimalni, akorat zbytecne huci... Jinak ten regulator staci Primecooler - ma i vetsi cudlik ;) (mam ho vzadu na bedne na suchym zipu - kdyz ho "rozlousknes" a protahnes kablik do bedny kde na nej zapojis fan tak z toho mas rozumne vyreseny regulator - nemusis furt do bedny)
wentill (58)|14.3.2010 10:33
[quote=Richmond;358823]Ee, u ty Katany ;) Predni fan klidne vyhod - stejne ten vzduch je brzdenej mrizkou + diskem takze prinos ma minimalni, akorat zbytecne huci... Jinak ten regulator staci Primecooler - ma i vetsi cudlik ;) (mam ho vzadu na bedne na suchym zipu - kdyz ho "rozlousknes" a protahnes kablik do bedny kde na nej zapojis fan tak z toho mas rozumne vyreseny regulator - nemusis furt do bedny)
[/quote]

a to se reguluje pak tim cudlikem jo? takze to funguje tak, ze pokud vidis, ze ti treba stoupa teplota, tak to rucne zvysis..
DrZelenka (2491)|14.3.2010 12:11
[quote=wentill;358884]a to se reguluje pak tim cudlikem jo? takze to funguje tak, ze pokud vidis, ze ti treba stoupa teplota, tak to rucne zvysis..[/quote]

Zalezi jak to nastavis, ale hejbat s tim pri provozu asi nebude idealni - precejenom teplotu stale nesledujes.

Idealni podle me je spustit orthos, nebo cokoliv jinyho co zatizi CPU na 100%, nastavit otacky skoro na maximum, pockat nez se zahreje (10-20minut), snizit o trosku otacky, pockat par minut nez se ustali teplota a takhle postupne snizovat dokud nedosahnes nejakeho idealniho pomeru teplota/hlucnost
Richmond (8084)|14.3.2010 14:03
Ja mam otacky rizeny deskou a tohle mam jen jako "omezeni" maximalnich otacek :thumb Pokud ti neumi deska regulovat jiny nez CPU fan tak prijdes o "menici se" otacky nicmene si s tim nastavis pohodlneji vetrak na pozadovane otacky/hlucnost ;)
wentill (58)|14.3.2010 16:07
jasny no..uz asi chapu..dik..ja to objednam a uvidi se :) ted stejne du spis na naky software forum pro zmenu pac mi sedmicky nechtej instalovat aktualizace :D
DrZelenka (2491)|14.3.2010 16:34
[quote=wentill;358970]jasny no..uz asi chapu..dik..ja to objednam a uvidi se :) ted stejne du spis na naky software forum pro zmenu pac mi sedmicky nechtej instalovat aktualizace :D[/quote]

Toto forum je pro HW/SW problemy :) Napis detailnejsi popis.
wentill (58)|14.3.2010 18:09
vazne? :) no to uz trochu nebude sedet ten topic..ale to asi neva..ono to neni nic slozityho na popis..proste uz par dni se mi pocitac snazi nainstalovat druhej service pack k officum a taky naky aktualizace k microsoft XML core services..pise to taky nakej service pack..
no a at to jede pri zaplym pocitaci a nebo se to instaluje pri vypinani tak se to nikdy nepovede..uz docela dostkrat..
aktualizace.JPG
DrZelenka (2491)|14.3.2010 18:12
Kolik mas volnyho mista na HDD? ;)
wentill (58)|14.3.2010 18:26
no hele ten comp je novej..takze tim to snad neni..mam ho rozdelenej..na data asi 320 giga volnejch..to neni dulezity..na systemovym 50 gb volnejch..mozna me napada jestli neni problem ze na tom systemovym je nastaveny naky zabezpeceni..ze kdykoliv tam clovek neco chce delat tak musi neco potvrzovat jako spravce..pri instalaci..nebo i jen zakladani naky blby slozky..ani naky soubory se mi tam nestahnou..ale to mam i u vist na ntb a aktualizace mi tam jdou..