reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zpomalování GPU - závada na větráčku?

Faire (7)|12.3.2010 15:20
Dobrý den,
mám problém s GPU na svém ntb - Acer 5520G, karta GeForce 8400MG. V poslední době se mi často zpomalí obraz i v teoreticky nenáročných situacích, např. přehrávání videa na internetu. Po několika vteřinách slyším, že větráček zvýší otáčky a obraz znovu funguje bez problémů. Mám pocit, že došlo k mírné změně zvuku větráčku - může to signalizovat problém třeba s ložiskem?

Předpokládám, že závada bude HW charakteru, takže by mi nevadilo poslat počítač do servisu, nemám s tím ale nejlepší zkušenosti, takže si předem chci být co možná nejvíce jistý, co se děje, a co můžu čekat. V jednom servisu mi řekli, že pokud by bylo nutné větráček vyměnit, nebyli by schopní sehnat nový, protože ACER tyto součástky neposkytuje, to mi přišlo trochu divné. V druhém odhadli cenu při výměně větráčku na 2K, což mi přijde docela dost, při stáří tohoto nobetooku je to podstatná část jeho momentální ceny :). Jsem schopný ho rozebrat, kdyby bylo třeba, a udělat jednodušší úkony (zatím jsem ho jednou čistil, zvládnu ještě tak vyměnit RAM nebo PCI kartu, ale jinak bych už to raději svěřil do servisu).

Takže mé otázky: čím je problém nejspíše způsoben? Jak se o tom mohu ujistit? Je něco, co mohu udělat sám? Pokud ho pošlu do servisu, na co si mám dávat pozor? Je cena 2K za takovouto opravu s výměnou větráčku přiměřená? Díky moc za rady.
johny__g (6387)|12.3.2010 15:28
Vem vysavač a zkus vysát prach z chladiče. To že je větrák po několika letech hlučnější je normální. Dávat 2k za výměnu větráčku je loupež za bílého dne. Bohužel, Acer je kvalitou svého servisu pověstný - v tom negativním směru.
Richmond (8084)|12.3.2010 15:33
Mozna by nebylo od veci mrknout se na verzi ovladace (pravy klik na plose > Ovladaci panel nVidia > vpravo dole modry text Systemove informace > Verze ovladace, pokud tam bude 196.75 tak odinstalovat a nahodit starsi), ty posledni mely udajne problemy s regulaci fanu. Kazdopadne to muze byt i flash playerem, ktery prehrava videa pres cpu...

edit: Drivery 195.62 jsou zde (vyberte GeForce series 8M (notebook, language UK - obsahuji cestinu) http://www.nvidia.co.uk/Download/index.aspx?lang=en-uk
+ zkontrolujte teploty pres GPU-Z https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=218 protoze GF8400M mely problemy s teplotami...
Faire (7)|12.3.2010 15:48
Verze ovladače je 195.62, k problémů nedochází jen při přehrávání videa, ale také v hrách, mám podezření, že v poslední době i při otevírání web. stránek (nejsem si tím zatím úplně jistý). Zajímavé je, že se to nikdy nestává u některých videí (typicky anime, filmy přehrávané z HD), zatímco u jiných pravidelně (hlavně trailery na internetu). Každopádně by s tím tahle sestava neměla mít problém, a jak říkám, výkon dost klesl i ve hrách (Jade Empire na nízké detaily), navíc je proměnlivý v závislosti na otáčkách větráčku. Zkusím ještě dneska znovu ověřit, že to není prachem. Teplota se pohybuje kolem 80-85 stupňů.
Richmond (8084)|12.3.2010 16:20
Nevim presne co je to za typ, ale treba u notesu s i7 klesne vykon pokud jede na baterky... Kazdopadne to spis vypada, ze to ma neco do cineni s cpu (viz. otevirani www stranek - tam gk nepracuje, stejne tak u tech videi z netu), mozna to dela vytizeni cpu pri "tahani" ze sitovky. Teploty/vytizeni cpu je v normalu?
Faire (7)|13.3.2010 09:43
To mě nenapadlo - teď jsem ji ověřoval, a běžná teplota jádra (Turion X2 na 1.8) je kolem 75 stupňů a teplota v zátěži něco málo přes 80 - to je moc, že? Zálohuju počítač, odpoledne ho rezeberu, pokud tam nebude nic zjevného, tak ho zítra pošlu do servisu (tedy, pokud nenapadne tady někoho něco geniálního ;)).
DrZelenka (2491)|13.3.2010 14:25
To uz jsou hodne vysoke teploty. Rozhodne vycistit chladic a kdyz uz to bude rozebrany, tak i vymenit pastu.
Faire (7)|16.3.2010 09:40
[quote=DrZelenka;358586]To uz jsou hodne vysoke teploty. Rozhodne vycistit chladic a kdyz uz to bude rozebrany, tak i vymenit pastu.[/quote]

Stalo se, oproti tomu, co jsem čekal, to opravdu pomohlo - teploty teď nelezou přes 58 stupňů. Takže díky moc za pomoc noobovi, vzal jsem si 2 ponaučení - jak POŘÁDNĚ vyčistit chlazení, a že zpomalení grafiky nemusí být GPU...
DrZelenka (2491)|16.3.2010 16:43
[quote=Faire;359420]Stalo se, oproti tomu, co jsem čekal, to opravdu pomohlo - teploty teď nelezou přes 58 stupňů. Takže díky moc za pomoc noobovi, vzal jsem si 2 ponaučení - jak POŘÁDNĚ vyčistit chlazení, a že zpomalení grafiky nemusí být GPU...[/quote]

A ty teploty jeste malinko slezou az se pasta "zahori" (nebo jak se tomu rika ... proste po nejaky dobe provozu az se poradne usadi pasta).

Lidi cisteni pocitace od prachu neuveritelne moc podcenujou ...