reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký řadič pro HP Ultrium?

Whitehawk (14)|15.3.2010 17:02
Zdravím,
pro archivaci dat ve firmě jsem vybral zálohovací zařízení HP StorageWorks Ultrium 920 SAS internal. Mám ale problém s řadičem a kabelem pro propojení s mechanikou. Nevím jaký vybrat. Podmínkou je zachování HW stávající zálohovací stanice se základní deskou Asus P5RD1-V, která má 1 PCI-E x16 a 2 PCI-E x1. Když jsem kontaktoval odborníky z autorizovaných servisů HP, tak neodpověděli nebo mi doporučili originální řadiče od HP, který ale nejsou kompatibilní se základní deskou a jsou fakt drahý.
Jeden mi ale poradil řadič RocketRAID 2640X1 a kabel je možný použít v balení mechaniky. Bohužel si ale není jistý, zda bude správně fungovat s mechanikou. Chtěl bych to otestovat, ale většina e-shopů není ochotná k zapůjčení zařízení a oni že to taky testovat nebudou.
Máte někdo nějaké zkušenosti s připojením podobné mechaniky na řadič SAS od jiného výrobce než je HP? Pokud máte někdo přístup k takovému zařízení, můžete to někdo zkusit zapojit?
Předem moc díky.
Whitehawk (14)|28.4.2010 13:33
Nový poznatek: Řadič RocketRaid 2640X1 s mechanikami HP nefunguje. Ani s jednou. Je to pouze řadič RAID. Je tedy zapotřebí: nalézt jiný řadič pro slot PCIeX1 (to je asi ta nejlevnější alternativa, pokud vůbec existuje) nebo vybrat jiný řadič, základní desku, procesor a RAM. Poradí mi prosím někdo nějaké šikovné modely s rozumnou cenou, které budou s mechanikou HP Ultrium fungovat? Předem díky.
zsdx (2098)|28.4.2010 14:18
[quote=Whitehawk;371342]Je tedy zapotřebí: nalézt jiný řadič pro slot PCIeX1 (to je asi ta nejlevnější alternativa, pokud vůbec existuje) nebo vybrat jiný řadič, základní desku, procesor a RAM. Poradí mi prosím někdo nějaké šikovné modely s rozumnou cenou, které budou s mechanikou HP Ultrium fungovat? Předem díky.[/quote]

Prakticky jsem to nezkousel, ale nestacil by jen spravy kabel? Jinak tedy SAS radic napr. Adaptec a vrazit ho do PCI-e16x. Kdyz jsem videl cenu mechaniky, myslim, ze ty 4kKc jsou v pohode.
Whitehawk (14)|11.5.2010 09:06
Správný kabel je přiložený k mechanice. Nicméně již byl dodán řadič HP SC44Ge, který je mechanikou přímo podporován. K tomu byla taky dodána základní deska Intel DP55WG s procesorem Intel Core i5-750. Na tohle jsem nainstaloval WinXP a ouha. Ten řadič prostě nepodporuje WinXP. Podporuje jen WinSRV2003 a výš. Chlapík ze společnosti, která poskytuje podporu HP, mi napsal, že pro desktopy nejsou vydávány žádné speciální ovladače, le je možné použít ovladač k OS Winsrv2003. Zkusil jsem - nemůžu. Ovladač řadiče se mi zobrazuje jako LSI Adapter, SAS 3000 series, 8-port with 1068E a systém píše, že ovladač není zaveden nebo zcela chybí. Musím tedy nalézt ovladače pro WinXP (pravděpodobně na webu LSI) a zkoušet dál. Zkusím ještě funkčnost mechaniky na tomto řadiči v aktuálním stavu. Bojím se ale, že to fungovat nebude. Zajímavé je, že HP má server Proliant ML110 G5, kde je řadič SC44Ge připojen. Tento server má plnou podporu WinXP, takže nějaký ovladač k tomu existovat musí.
Whitehawk (14)|11.5.2010 13:10
Aktualita: Ovladače skutečně existují. Otestoval jsem to a nyní mi WinXP hlásí, že zařízení pracuje správně. Použil jsem následující ovladače, které jsem sehnal na webu LSI zde: http://www.lsi.com/storage_home/products_home/standard_product_ics/sas_ics/lsisas1068e/index.html.
Řadič HP SC44Ge SAS internal je nyní pod názvem LSI Adapter, SAS 3000 series, 8-port with 1068E. Ovladač mi ještě přidal systémové zaízení LSI Pseudo Device, ale zatím ještě nevím, k čemu to bude dobré.
Nyní mi zbývá otestovat připojení zálohovací mechaniky k řadiči.