reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NAS 1xSATA nebo 2xSATA ?

HFX9 (276)|15.3.2010 18:09
Zdravim vsechny,
resim jedno dilema:
Koupit NAS pro jeden nebo dva disky?

Mam totiz obavu, ze kdyz koupim nas na 2 disky a pak se s tim nasem neco stane (prepeti nebo nejaka jina elektricka zavada) prijdu o data zaroven na obou discich a to by byl pro me fakt pr..ser.
Proto jsem se zacal zabyvat otazkou, zda-li neni lepsi koupit nas na 1disk a druhy disk mit externi ktery bych pripojoval k pc jan z duvodu zalohy, jinak by byl odpojen a tim padem by bylo minimalizovane riziko poruchy disku at uz vlivem elektriny nebo vadou disku jako takoveho.

Co si o tom myslite?

P.S: Nas box chci nejen kvuli zaloze ale i jako sitove uloziste, pripadne print server a webserver, takze prosim nereste to jestli ma smysl nas box obecne ci nikoliv.

Diky
Doctor01 (400)|23.4.2010 00:39
Ahoj.
Tady poradit je trochu obtížné. Ano, kdyby NAS odbouchl oba disky je to špatné, ale to se zase tak nestává, zvlášť pokud máš nějakou přepěťovou ochranu sítě. Jinak verze s odpojeným externím diskem - zní to vcelku logicky jak píšeš, ale mám několik známých, kterým externí disk havaroval v prvním roce používání ...
Osobně bych zálohu řešil 2 disky v RAID 1 (dvoudiskový NAS) a to co je opravdu kritické, ještě vypálit na divko ...
Weslo (234)|27.4.2010 08:58
Já bych to tedy řešil poněkud jinak...
NAS bych si postavil a zapojil přes APS ..
RAID 5 + dedikovaný řadič