reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Proč netiskneme častěji oboustranně?

husky14 (4214)|19.3.2010 08:42
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Proč netiskneme častěji oboustranně?

Sledujete ve firmě a doma náklady na tisk? V rámci úspor existuje často opomíjená možnost oboustranného tisku, která šetří papír, místo i náklady. Dnešní tiskárny bývají vybavené duplexní jednotkou. Proč ji tedy nevyužíváme častěji? Ať už jsou vaše názory jakékoli, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
arkij (90)|19.3.2010 08:55
Náklady na tisk samozřejmě ve firmě sledujeme, vytváříme ale projekty, což jsou svým způsobem zhmotněné myšlenky, a ty se prodávají, marná sláva, taky tak trochu "na kila".
Za dohodnutou cenu vypadá větší předávaný balík s jednostranným tiskem přeci jen lépe, než malý balík s oboustranným tiskem. Snažíme se spíše předcházet té první reakci "Tolik peněz a taková malá složka ...", lépe je vybudit dojem "To muselo dát práce ...".

Je to obdobné, jako když kupujete malý mobil ve velké krabici, SW na optickém nosiči ve velké krabici se spoustou "balastu" apod.
mstejska (2912)|19.3.2010 09:09
Přece jen tisk oboustraně vyžaduje více úsílí než jen zmáčkout ikonku tiskárny a dojít si pro papír.
ex_ (170)|19.3.2010 09:36
[quote=husky14]Proč netiskneme častěji oboustranně?[/quote] U mě to má velmi poetický důvod, z lenosti
athens (724)|19.3.2010 09:51
[quote=ex_;360411]U mě to má velmi poetický důvod, z lenosti[/quote]

Mě zase nebaví hrabat se v papírech :stupid když to mohu mít na polovině :idea. Proto tisknu oboustraně :angel
johny__g (6387)|19.3.2010 10:05
Ve firmě jsou tak nastaveny snad všechny tiskárny, takže se oboustranně tiskne. Jaké větší úsilí vyžaduje oboustranný tisk? Teda pokud ten papír neotáčíte ručně, to potom ano.
Dojigiri (1629)|19.3.2010 10:33
Snažím se taky tisknout oboustranně, pokud to lze. Nicméně, určité úsilí to skutečně občas vyžaduje, v tiskárnových driverech bejvá většinou jako výchozí jednostranný tisk, takže je většinou to potřeba přepnout (a pokud to někdo nepřepne přímo ve Windows driveru, tak u některých se stává, že je to pak potřeba při tisku přepínat v každým programu znova), u některých tiskáren je navíc potřeba prohrabat driver a zjistit, kde zatrhnout, že tiskárna má duplexní jednotku (a vědět, že vůbec takový nastavení u některých driverů existuje, přičemž je potřeba taky vědět od admina, že na tý tiskárně ta duplexní jednotka skutečně je instalována atd.). Což občas vyžaduje i komunikaci s lidma, kteroužto se někteří (např. programotoři jako já) snaží omezovat na maximální minimum :D.
StD (1963)|19.3.2010 10:44
Snažím se tomu vyhýbat co mohu - už jsem měl 2x "tu čest" dolovat z pícky laserovky zapečený křídový papír gramáže 180 namotaný na válce... Ale jinak u oboustranných obalů DVD to potřebuji dost často a je taky dost problem to potom sesadit na šnajdky - druhou stranu dávám proto raději větší na spad při oříznutí...
MiBa (195)|19.3.2010 11:34
Ja osobne tlačím iba obojstranne - ak vôbec musím tlačiť a ak je to čitateľné tak 2 strany na list.
Nedávno sme sa ako firma sťahovali, takže viem čo je to likvidovať papiere za roky dozadu (nemyslím tým doklady).
Jednostranná tlač prináša efekt preplnených skríň, šanónov a vizuálny pocit pre "managerov" koľko máme dôležitých materiálov :)
Doma tiež zásadne obojstranne a tiež iba keď je to nutné.
michal.kolesa (357)|19.3.2010 12:47
Když jsem chodil do školy tak jsem chtěl tisknout oboustraně, ale učitelům to vadilo. tak jsem tiskl jednostraně. Já nemám takové komunikační a prezetanční dovednosti, abych dovedl někoho překecat.
Encore1106 (424)|19.3.2010 14:33
Pokud to jde, snažím se dokument vměstnat na jednu stránku, tudíž oboustranný tisk není potřeba. Pokud ale mam nějaký větší dokument, tak pak záleží na rychlosti, jak to je potřeba... Mam tiskárnu Canon MP500 a pokud tisknu (nebo kopíruju) duplex, tak je to z nepochopitelných důvodů nehorázně pomalý (přitom jednostranný tisk jde rychle)...
Lugh03 (63)|19.3.2010 14:49
Jelikož si musím tisknout dost materiálů do školy, tak náklady sleduji - proto většinou tisknu dvě stránky na jednu a toto ještě oboustraně. Prezentace pak 6 políček na stránku a samozřejmě oboustraně :) navíc pokud mám čas - a pokud to má v ten moment význam - si dokument upravím na menší počet stran.
Marenek (239)|19.3.2010 15:13
ono bude záležet z velké části na tiskárně - pokud jde jen o zaškrtnutí v nastavení tak není problém. pokud už je potřeba nějak s papírem manipulovat a pokud je tiskárna navíc už trošku unavená, tak pokus o takovou úsporu končí otravováním se s paper jamem a vyhazováním tuny zmetků. lepší se tím netrápit a na úkore lesů si ušetřit trochu zdraví.
další nezanedbatelný parametr je obsah tisku. pro něco je oboustraný tisk vyloženě nevhodný.
michal.kolesa (357)|19.3.2010 15:25
napadl mě ještě takový problém.

Ve firmě ve škole nemusí být tiskárna přímo u PC, ale třeba v jiné kanceláři nebo na chodbě a případě školy v kabinetě, takže není možné papír otočit "od stolu".
Hansol58231 (25)|19.3.2010 17:07
Tiskárnu mám sice vedle sebe ale musel bych to otáčet ručně a ještě ktomu když bych si tisknul něco coje třeba na 4strany tak bych to musel nastavit (no a ještě tu funkci najít- protože zhruba polovina funkcí se dá nastavit ve Wordu a další polovina se musí nastavit ve správci zařízení).
Milan Šurkala (160)|19.3.2010 17:29
Osobne tisknu tak na 90% oboustranne :-) Nastesti to tiskarna umi delat sama :-)
Woyta (284)|19.3.2010 17:53
Vzhledem k tomu, ze v praci tisknu vykresy A0+ tak tam to moc oboustrane nejde.
A kdyz podklady co potrebuju, tak take jednostrane abych si je mohl rozlozit na stole a nemusel porad otacet.
Je lepsi videt souvislosti.

Proste nekde to jde a nekde ne.
czhunter (775)|19.3.2010 18:14
Protože na druhou stranu kreslím.
Když si potisknu papír oboustranně, budu muset kreslit na jinej a ušetřil jsem prd :)

Pokud chcete šetřit, netiskněte. 90% věcí, co se ve firmách tisknou jsou naprostý zbytečnosti, který nikdo nikdy číst nebude ani je nikdo nebude hledat v archivech (a když je někdo hledat bude, stejně se včas "ztratí")

Každým papírem, co nepotisknete zachráníte 1/80000 vzrostlého smrku.

Ale tohle hádám výrobce tiskáren slyšet nechce :)

A s pravidlama na nikoho nechoďte. Ve škole taky tvrdili, že bakalářka MUSÍ být jednostranně. Bla bla. Vytiskl jsem to oboustranně a nic se nestalo, nikdo si nestěžoval, dostal sem Béčko (akorát při vázání si stěžovali, že je to moc tenký - 22 listů - ale to není můj problém a zvládli to).
chytrolin (23)|19.3.2010 20:00
Tisknu vyhradne jednostrane a to hlavne z duvodu, ze bych musel otacet rucne. Nicmene i tak mi prijde, ze jednostrane potisknute stranky se lepe ctou i kompletuji. A na druhou stranu se vejde spousta "blbosti", bez kterych by se clovek ve skole neobesel.
DrZelenka (2491)|19.3.2010 20:31
Na oboustrany tisk bych musel rucne davat papir do tiskarny (samsung scx-4600), coz by mnohonasobne zpomalilo tisk a ani nevim jak nastavit mezery mezi strankami abych je tam stihnul cpat (nebo bych musel otevrit zasobnik a davat tam ty papiry uplne vsechny rucne a z toho bych se po...)
StD (1963)|19.3.2010 20:58
[quote=DrZelenka;360614]Na oboustrany tisk bych musel rucne davat papir do tiskarny (samsung scx-4600), coz by mnohonasobne zpomalilo tisk a ani nevim jak nastavit mezery mezi strankami abych je tam stihnul cpat (nebo bych musel otevrit zasobnik a davat tam ty papiry uplne vsechny rucne a z toho bych se po...)[/quote]
To se dělá úplně jinak - záleží na typu tiskárny, ale obecně platí u automatického duplexu, jako máme v práci Ricoh A3 laser nebo i inkoustovky Canon to umí, tak to navolíš přímo v ovladači a tiskárna si to sama podá a prožene ten list píckou dvakrát. U poloautomatů, jako tam máme další síťový kousek HP ColorLaser, snad 2550, tak tam se to pošle také tak, ale on nejprve vychrlí liché, ty ten stoh uchopíš a dáš na manuální podávání, načež vzápětí na to vychrlí sudé strany. U ještě primitivnějších tiskáren toto musí user všechno dělat ručně a hlavou (správné otočení a lícem vzhůru nebo dolů, toť otázka...) :D
michal.kolesa (357)|19.3.2010 21:02
Jak ta duplexní jednotka papír "otočí" ?
StD (1963)|19.3.2010 21:05
[quote=michal.kolesa;360629]Jak ta duplexní jednotka papír "otočí" ?[/quote]
Vyhodí ho nahoru bez toho, aby ho pustila, a vrátí ho zpět dolů jinou cestou. =Mechanické řešení běžné z tiskařských strojů.
michal.kolesa (357)|19.3.2010 21:08
Stejně to nějak nechápu, dík za vysvětlení.
StD (1963)|19.3.2010 21:14
[quote=michal.kolesa;360633]Stejně to nějak nechápu, dík za vysvětlení.[/quote]
To nebylo žádné vysvětlení, není třeba děkovat - to hledej u vysvětlení tiskařského pojmu "rotačka". Vždy jde jen o válce a kombinaci rotačního pohybu s přímočarým.
Neregistrovaný (0)|19.3.2010 22:14
[quote=czhunter;360569]A s pravidlama na nikoho nechoďte. Ve škole taky tvrdili, že bakalářka MUSÍ být jednostranně. Bla bla. Vytiskl jsem to oboustranně a nic se nestalo, nikdo si nestěžoval, dostal sem Béčko (akorát při vázání si stěžovali, že je to moc tenký - 22 listů - ale to není můj problém a zvládli to).[/quote]
Dle ČSN pro dokumenty psané v textových editorech je oboutranný tisk povolen, pokud to kvalita papíru a tisku dovolí. Se školitelkou jsem o tom musel diskutovat, ostatní zainteresovaní s tím problém neměli.
Já mám radši oboustranný tisk. Poznámky většinou stlačím na okraje (ano, jsou to blešky, ale zatím to přečtu - musím zaklepat). A taky mě docela štve, když někdo předepíše 1,5 a větší řádkování - to je pro mě možná ještě větší zvěrstvo než jednostranný tisk, zbytečné roztahování textu. I jednoduché nebo max. 1,25 řádkování je čitelné dobře. U limitu dvou obrázků na stránku je ještě docela pochopitelné, že to může prospět čitelnosti obrázků...
DrZelenka (2491)|20.3.2010 08:07
[quote=StD;360628]To se dělá úplně jinak - záleží na typu tiskárny, ale obecně platí u automatického duplexu, jako máme v práci Ricoh A3 laser nebo i inkoustovky Canon to umí, tak to navolíš přímo v ovladači a tiskárna si to sama podá a prožene ten list píckou dvakrát. U poloautomatů, jako tam máme další síťový kousek HP ColorLaser, snad 2550, tak tam se to pošle také tak, ale on nejprve vychrlí liché, ty ten stoh uchopíš a dáš na manuální podávání, načež vzápětí na to vychrlí sudé strany. U ještě primitivnějších tiskáren toto musí user všechno dělat ručně a hlavou (správné otočení a lícem vzhůru nebo dolů, toť otázka...) :D[/quote]

Prave, ze ja mam levnou tiskarnu, ktera sice ma otvor pro oboustranej tisk, ale abych mohl tisknout oboustrane, tak tam musim vlozit 1 papir, pockat az to zareaguje (cca pul vteriny) a pak muzu vytisknout 1 stranu. Vzhledem k tomu, ze to je laserovka s 22 stranama za minutu, tak nemam sanci tohle stihnout za chodu a jedinou moznosti je tisknout po 1 listu, nebo vytahnout zasobnik (ten je uvnitr tiskarny, nedaji se tam vkladat papiry jentak v prubehu tisku), napocitat papiry, vytisknout lichy a doufat, ze je do zasobniku dam spravne, abych mohl tisknout i z druhy strany.
StD (1963)|20.3.2010 08:31
[quote=DrZelenka;360719]Prave, ze ja mam levnou tiskarnu, ktera sice ma otvor pro oboustranej tisk, ale abych mohl tisknout oboustrane, tak tam musim vlozit 1 papir, pockat az to zareaguje (cca pul vteriny) a pak muzu vytisknout 1 stranu. Vzhledem k tomu, ze to je laserovka s 22 stranama za minutu, tak nemam sanci tohle stihnout za chodu a jedinou moznosti je tisknout po 1 listu, nebo vytahnout zasobnik (ten je uvnitr tiskarny, nedaji se tam vkladat papiry jentak v prubehu tisku), napocitat papiry, vytisknout lichy a doufat, ze je do zasobniku dam spravne, abych mohl tisknout i z druhy strany.[/quote]
Hmm, a v ovladači nemáš volbu Tiskni liché / Tiskni sudé? :idea A potom si to v klidu založit...
jerryczech007 (98)|20.3.2010 10:53
Doma tisknu oboustranně vždy "drafty" s automatickou duplexní jednotkou, finální verze pak jednostranně. V práci kvůli lenosti (protože nemám duplex) pak jen jednostranně.
jeninicicek (205)|20.3.2010 12:07
Pokud tisknu na čistý papír a nepotřebuju jednotlivé stránky skládat následně do složek (hlavně u not bych měl pak problémy s otáčením) tisknu oboustranně (tiskárna to umí, jen nastavit co chci a tiskne...). Jinak jsem se naučil využívat kupy jednostranně potištěného papíru, který mi nosí otec z práce... (to ušetří dost...) Takže tisknu jednostranně, na ,,jednostranný´´ papír.
astec (1823)|20.3.2010 12:47
Protože to na jehličkové s kopíráky nejde
michal.kolesa (357)|20.3.2010 12:49
Jehličkové tiskárny se dneska ještě používají ?

Kde se jehličkovky používají, protože novější technologie (inkoust, laser) použít nejde ?
astec (1823)|20.3.2010 12:53
[quote=michal.kolesa;360758]Jehličkové tiskárny se dneska ještě používají ?

Kde se jehličkovky používají, protože novější technologie (inkoust, laser) použít nejde ?[/quote]

Sklady, účetnictví, pokladní strvrzenky, formuláře...
john (877)|20.3.2010 12:59
ono taky zalezi, jak se zamestnanci k jednostranne potistenemu papiru chovaji, nekteri uz zbytecne papiry primo vyhodi, jini vyuziji kazde volne misto na ruzne poznamky atd...
proto jsem mel vzdy pri programovani na stole neskutecny "papirovy bordel" ve kterem jsem se vyznal, ale obcas prisla uklizecka a v ramci sve pracovni aktivity....
michal.kolesa (357)|20.3.2010 12:59
A proč tam nelze použít laser, inkjet ?
monikash (6)|20.3.2010 15:38
Tak tomu říkám lenost, neobracet papír ručně, když to tiskárna neumí. Já se snažím tisknout na obě stránky (bez duplexu !). Ono přece jen rozhodnutí nebo úřední dokument vypadá líp, když text pokračuje na druhé stránce, než sešívat dva listy sešívačkou. Snažila jsem se to naučit i kolegyně, ale jejich reakce - proč bych to dělala, když to tiskárna neumí - je nevyvratitelná, jak to tady čtu v ostatních příspěvcích.

Jinak jehličkou se tisknou třeba výplatnice nebo složenky na traktorový papír vícevrstvý průklepový, aby byla shodná kopie k založení.
czhunter (775)|20.3.2010 16:01
[quote=astec;360760]Sklady, účetnictví, pokladní strvrzenky, formuláře...[/quote]Opravdu "nejde"?
Pokud vím, tak na stvrzenky se často používají termosublimační tiskárny, na zbytek z tvého výčtu většinou laserovky (samotné formuláře nebo prázdné faktury se předtisknou offsetem, to se už tak od 100ks nahoru vyplatí).

Jehličkovy se často používají tam, kde je potřeba automatický podávání (dírky na boku papíru, třeba při tisku jízdenek na vlak) nebo tam, kde je potřeba "struktura" (nějaká hloubka) tisku.

Ale expert na tiskárenský technologie nejsem, tak třeba nemám pravdu.
astec (1823)|20.3.2010 17:23
[quote=czhunter;360798]Opravdu "nejde"?
Pokud vím, tak na stvrzenky se často používají termosublimační tiskárny, na zbytek z tvého výčtu většinou laserovky (samotné formuláře nebo prázdné faktury se předtisknou offsetem, to se už tak od 100ks nahoru vyplatí).

Jehličkovy se často používají tam, kde je potřeba automatický podávání (dírky na boku papíru, třeba při tisku jízdenek na vlak) nebo tam, kde je potřeba "struktura" (nějaká hloubka) tisku.

Ale expert na tiskárenský technologie nejsem, tak třeba nemám pravdu.[/quote]

Ano chlapče, opravdu nejde, protože kdyby to šlo, tak už to dávno je....
czhunter (775)|20.3.2010 18:23
A jak vysvětlíš tu spoustu stvrzenek, co mám založeny, které byly zjevně vytisknuty na termosublimační tiskárně (to jsou ty, z nichž písmo čase vymizí).
A ty tisíce formulářů, co maminka v bance vytiskla na laserovce?

Ono už to dávno je, takže to zřejmě jde, žeano?
astec (1823)|20.3.2010 18:28
[quote=czhunter;360829]A jak vysvětlíš tu spoustu stvrzenek, co mám založeny, které byly zjevně vytisknuty na termosublimační tiskárně (to jsou ty, z nichž písmo čase vymizí).
A ty tisíce formulářů, co maminka v bance vytiskla na laserovce?

Ono už to dávno je, takže to zřejmě jde, žeano?[/quote]

Chlapče, to že to někde jde, Ti neberu. Ale jsou prostě provozy, kdy se to takto musí z různých důvodů dělat. Když nevíš proč se to takto musé dělat, tak nedělej chytrého
john (877)|20.3.2010 21:19
[quote=astec;360830]Chlapče, to že to někde jde, Ti neberu. Ale jsou prostě provozy, kdy se to takto musí z různých důvodů dělat. Když nevíš proč se to takto musé dělat, tak nedělej chytrého[/quote]
a navic kazdy "pruklep" ma kolikrat i jinou barvu papiru...
PFhawk (4)|21.3.2010 10:49
Duplex nemam, ale linej nejsem, takze si policko pro tisk oboustrane zaskrtnu a pak tam ty papiry proste prdnu znova, az vyjedou. Obcas se ale stava, ze se stranky nejakym uchylnym zpusobem prehazi, takze musim nekdy dotiskavat. Tisknu ale navic 2-4 stranky na list draftem, takze i s pripadnym dotiskavanim porad usetrim dost inku. Samozrejme nejake seminarky do skoly a dulezite dokumenty tisknu normalne jednostranne.
Jinak se mi docela libi technologie, ktera je ve vyvoji, kdy napr. v kancelari casto neni potreba nektere dokumenty uchovavat dlouhodobe (v podstate precist a zahodit), takze inkoust sam po nejake dobe zmizi a tiskne se znova :)
DrZelenka (2491)|21.3.2010 11:31
[quote=michal.kolesa;360758]Jehličkové tiskárny se dneska ještě používají ?

Kde se jehličkovky používají, protože novější technologie (inkoust, laser) použít nejde ?[/quote]

Do jehlicky das pasku za par korun a muzes tisknout neskutecny mnozstvi papiru.
bl4ck.fox3s (1)|21.3.2010 12:45
Někdy je to prostě pohodlnost a lenost uživatele dát tisk a počkat než se vytiskne 10 stránek textu bez otáčení papíru. Taky je možnost tiskárny v jiný místnosti a chodit vždy 20metrů k tiskárně a otáčet papír, aby si člověk vytisknul třeba 50 stránek není taky zrovna ideální. V některých případech jako výtisk faktur nebo laborátů do školy je potřeba tisk jen na jednu stránku.
U tiskáren s oboustranným tiskem bez zásahu uživele je to nejspíš zvyk tisknout na jednu stránku ( ve firmách má uživatel barvy a spousta papírů zdarma ). Naopak někteří uživatele mají tuto funkci k dispozici, ale jsou zvyklý využívat jednostranný tisk nebo dvoustranně tisknout neumí.
Osobně tisknu laboráty, například 20 stránek jednostranně z důvodů určitých předpisů a norem, kdežto slohové práce nebo referáty oboustranně a to i za cenu že musím papír vždycky obracet.
Neregistrovaný (0)|24.3.2010 18:19
V práci máme tiskárny standardně nastaveny na oboustraný tisk. Nicméně v našem oddělení se každý naučil ručně přenastavovat tisk na jednostranný. Je to otázka praktičnosti. Na prezentacích nikoho nezajímá co je na druhé straně papíru a listuje se dál. Když se mi tabulka nevejde na jeden list, tak si ji rozhodně nevytisknu na druhou stanu, ale na druhý list, aby mi navazovala. Dalším aspektem je to, že při otáčení listů a občasném vracení se k těm předchozím se často stane, že se listy prohodí. Praktická zkušenost a to se považuji minimálně za průměrně šikovného. Když už si listy sepnu sešívačkou, pak je praktické dívat se jen na jednu stranu a to i při listování, ta otáčená je navíc šikmo, tak se člověk musí při oboustraném tisku otáčet hlavu nebo posouvat celý balík papíru. To je pár postřehů proč jednostranný ano. Je nicméně pravda, že oboustranný také používám, jen z praktických a přehledných důvodů alespoň v práci upřednostňuji jednostranný.
Neregistrovaný (0)|25.3.2010 09:00
Když jsem četl tento příspěvek, tak jsem se musel podívat, zda jsem to nepsal já nebo někdo od nás z firmy.
Souhlasím naprosto se vším. Zákazníci nejsou naučení (nepochopili), že zejména jako projekční firma se nezabýváme prodejem papíru, ale myšlenek, které vymyslet není přímo úměrné stohu papíru, který dostane zákazník.
Perlička č.1: od našeho velkého zákazníka jsem dostal (prostřednictvím našeho Ř) úkol, abych nacenil kolik stojí vytištění dokumentace projektu, který si ceníme na XX Kč (obrovské projekty), YY Kč (velké projekty), ZZ Kč (střední projekty).
řešení se nabízejí 2:
* odmítnout to, jako nesmyslný požadavek
* to co mě naučili na vojně - ojebat to, tj. vymyslet si nějaká čísla

Perlička č.2: kdysi jsme měli v našem reprostředisku paní, která měla vlastní systém hodnocení úspěšnosti divizí naši firmy - podle množství vytištěných výkresů ... jsem rád, že si užívá důchodu ;-)
Hansol58231 (25)|25.3.2010 20:08
[quote=czhunter;360798]Opravdu "nejde"?
Pokud vím, tak na stvrzenky se často používají termosublimační tiskárny, na zbytek z tvého výčtu většinou laserovky (samotné formuláře nebo prázdné faktury se předtisknou offsetem, to se už tak od 100ks nahoru vyplatí).

Jehličkovy se často používají tam, kde je potřeba automatický podávání (dírky na boku papíru, třeba při tisku jízdenek na vlak) nebo tam, kde je potřeba "struktura" (nějaká hloubka) tisku.

Ale expert na tiskárenský technologie nejsem, tak třeba nemám pravdu.[/quote]


Barvící pásky do těch tiskáren vyjdou většinou na pár desetikorun , a nevim teda jestly to jde u tiskáren, ale u psacích strojů jo, když už nechtěla páska barvit tak se otočila vzhůru nohama a psalo se normálně dál, nebo taky šlo tu pásku pokapat černym inkoustem(tím nasákla a nadlouho byl klid).


Mám dojem že na jehličkových jde tisknou i na papír bez těch děr po stranách (ale musí to být nějaká lepší tiskárna s lepšim papírem).


Pak taky když se někde tiskne jenom text tak to stačí (přece jen seto čte stejně jakoby to bylo napsané třeba na inkoustovce).
Neregistrovaný (0)|26.3.2010 16:29
Docela dost přispěvatelů se tady ohání faktem, že jejich tiskárna oboustranný tisk "neumí". Na čem to probůh tisknete? Mou první tiskárnou byla stará, hnusná, hlasitá obluda HP 656c za pár stovek přes tisícovku a i ta ve své době měla zaškrtávací políčko pro oboustranný tisk - když se dotisknuly liché stránky, vyskočilo přes půl obrazovky okno s důkladně, do poslední podrobnosti popsaným postupem, jak založit papír do zásobníku, aby se správně vytisknuly sudé stránky. Ten popis by pochopil i přejetý ježek a s chybovostí jsem se (kupodivu) za ty roky, co tu tiskárnu mám, taky nesetkal. Takže - není problém trošku jinde než v tiskárně?
Jasně, pokud máte v práci tiskárnu trochu dál od pracoviště, tak je to trochu otrava, to uznávám. Ale je to tak strašný problém? Za žádnou cenu se nepohněte ze židle, mohlo by se stát, že by se vám na chvíli přestaly zanášet cévy a ukládat tuk.
pavel_p (993)|26.3.2010 22:27
Jak co, záleží jestli chcu druhou stranu na poznámky k náročnému textu ... tisknu v podstatě jen delší odborné texty co mi pomůžou při práci.
Větší objemy tisknu oboustranně a někdy i jako brožuru. (Tj strana např. strany 1+16 na 1. stranu, 2+15 na druhou stanu, 3+14 další papír atd.). Po přeložení na půl vznikne knížečka A5. Nejde o náklady na tisk, ale o to, že je to skladnější a dá se to číst v šalině.
Druhým extrémem jsou obří tabulky, schemata, plánky ... to tisknu s radostí na A3 a poznámky dělám na volná místa.
Při velkých objemech je cena papíru A4 cca 15 halířů, takže ta úspora taková není...