reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nenačítá se mi externí hdd

romcza_cz (35)|19.3.2010 17:06
Ahojky, mám externí hdd od HP a když ho připojím k pc, nenačte se, resp. načte se pouze launcher, který ale nefunguje...
Předtím to šlo normálně - xpéčka spustily tabulku, kde jsem mohl rovnou otevřít soubory bez launcheru, ale teď to prostě vůbec nejde.
Nevím, co s tím, poraďte prosím.
Díky
|Mio| (1333)|19.3.2010 18:44
Spatny USB kabel/port, vymenit kabel a zkusit jiny port.

Pokud to nebude tim, tak zkus nechat disk pripojen a restartovat system, mel by ho spravne nadetekovat pri bootu.
romcza_cz (35)|22.3.2010 13:05
Nic nejde. Kabel jiný nemám, ale vzhledem k tomu, že je hdd měsíc starý a kabel taky, v tom bych chybku neviděl. Prostě to normálně chodilo (na xpách) a teď to z ničeho nic nejde (pravda je, že "bezpečně odebrat hw" nepoužívám, ale je to haluc.
Neznáte třeba nějaký program, který by mi pomohl?
Je to HP Simple Save sd320a
Dojigiri (1629)|22.3.2010 15:44
Když otevřeš Tento počítač, tak ho tam vidíš anebo ne? V případě že ano, když klepneš 2. tlač. myši a dáš Vlastnosti, u Systém souborů vidíš co? (mělo by tam být NTFS nebo případně FAT32) - pokud je tohle všechno dobře, zkus na něm kdyžtak přes záložku Nástroje spustit kontrolu disku a zaškrtnout automaticky opravovat chyby.

Pokud by nebyl vidět v Tento počítač, když klapneš 2. tlač. na Tento počítač na ploše, zvolíš Spravovat a najdeš Správce disků, je tam disk vidět nebo není?
romcza_cz (35)|23.3.2010 11:05
[quote=Dojigiri;361340]Když otevřeš Tento počítač, tak ho tam vidíš anebo ne? V případě že ano, když klepneš 2. tlač. myši a dáš Vlastnosti, u Systém souborů vidíš co? (mělo by tam být NTFS nebo případně FAT32) - pokud je tohle všechno dobře, zkus na něm kdyžtak přes záložku Nástroje spustit kontrolu disku a zaškrtnout automaticky opravovat chyby.

Pokud by nebyl vidět v Tento počítač, když klapneš 2. tlač. na Tento počítač na ploše, zvolíš Spravovat a najdeš Správce disků, je tam disk vidět nebo není?[/quote]


V tento počítač vidět není, ale když dám správce disků, disk tam vidět je.....
Počítač ten disk nějak asi detekuje, protože při odebrání hardware je tam normálně možnost ho odebrat. A bios ho načte taky, bootovat z něj asi půjde taky...
zsdx (2098)|23.3.2010 21:09
[quote=Dojigiri;361340]Když otevřeš Tento počítač, tak ho tam vidíš anebo ne? V případě že ano, když klepneš 2. tlač. myši a dáš Vlastnosti, u Systém souborů vidíš co? (mělo by tam být NTFS nebo případně FAT32) - pokud je tohle všechno dobře, zkus na něm kdyžtak přes záložku Nástroje spustit kontrolu disku a zaškrtnout automaticky opravovat chyby.[/quote]

[quote=romcza_cz;361617]V tento počítač vidět není, ale když dám správce disků, disk tam vidět je.....
Počítač ten disk nějak asi detekuje, protože při odebrání hardware je tam normálně možnost ho odebrat. A bios ho načte taky, bootovat z něj asi půjde taky...[/quote]

Pokud je videt ve 'Spravci disku' a je na nem oddil, zkus nejdriv pravym tl.+'Vlastnosti' disk zkontrolovat (viz. Dojigiri) a pak pravym+'Zmenit pismeno jednotky a cestu' mu priradit nejake pismeno do 'Tento pocitac'.
Dojigiri (1629)|24.3.2010 08:34
Akorát je mi divný, že by písmeno samo od sebe zmizelo. Koukni kdyžtak v tom správci, jestli je tam partition (modrá oblast) anebo jestli se ten disk tváří jako prázdnej bez partition. Pokud tam je, zkus 2.tlač. na ní/Vlastnosti (co bude u Systém souborů, viz můj předchozí příspěvek), pokud by tam bylo např. RAW, znamenalo by to poškozenej první sektor partition (u NTFS lze obnovit pomocí Test Disk).

Pokud nepotřebuješ data, co jsou tam, tak pokud ve Správci disků partition není/anebo je poškozená (např. jí nejde přiřadit písmeno anebo otevřít jednotku v Tento Počítař), tak jí smaž a vytvoř novou. Pokud potřebuješ data, tak záleží co tam bylo předtím, jestli NTFS nebo FAT32, u NTFS pokud by byl poškozenej boot sektor se dá vcelku snadno obnovit pomocí programu TestDisk.
romcza_cz (35)|24.3.2010 23:26
Well asi jsem vás trošku zmátl....

Když otevřu tento počítač .. spravovat .. správa disků, tak tam ten disk vidět není. Je tam pouze launcher a ten písmenko má (ale nenačte se). Když potom dám v té tabulce, jak je seznam disků pravé tlačítko .. vlastnosti .. kartu hardware, tak ten disk tam je (bez písmena samozřejmě, ale to je tam všechno)...

Když dám bezpečně odebrat zařízení, tak je tam načtené velkokapacitní paměťové zařízení USB, když to rozkliknu, je tam ten launcher pod písmenkem a ten disk, ale bez písmena..

Grrrr to je ale zapeklitá věc.

Jinak disk normálně svítí a občas se i "roztočí"...

Jo a ještě nejsem si jistý, jestli je problém v systému souborů, protože jsem normálně zapojil disk do pc, nahrál data, pak jsem ho přepojil na notebook (kde předtím šel) a nic. Připojím ho zpátky k pc a zase nic...
Dojigiri (1629)|25.3.2010 09:19
Takže ve Správci zařízení je ok a ve správci disků vidět není? A není tam vidět vůbec, nebo je tam jako prázdnej fyzickej disk (= není na něm vidět žádná partition)? Kdyžtak vlož screenshot ze správce disků (Alt+PrintScr, vložit do Malování, uložit a vložit přes Rychlý upload obrázku).
zsdx (2098)|25.3.2010 11:14
[quote=romcza_cz;362196]Well asi jsem vás trošku zmátl....

Když otevřu tento počítač .. spravovat .. správa disků, tak tam ten disk vidět není. Je tam pouze launcher a ten písmenko má (ale nenačte se). Když potom dám v té tabulce, jak je seznam disků pravé tlačítko .. vlastnosti .. kartu hardware, tak ten disk tam je (bez písmena samozřejmě, ale to je tam všechno)...
[/quote]

Pozor na to, ze tyhle veci mivaji DVA oddily, jednu s tim launcherem a druhou s daty. A kdyz das ve Spravci zarizeni u tohoto disku na karte Oddily - Naplnit, co to ukaze?

[quote=romcza_cz;362196]Když dám bezpečně odebrat zařízení, tak je tam načtené velkokapacitní paměťové zařízení USB, když to rozkliknu, je tam ten launcher pod písmenkem a ten disk, ale bez písmena..
[/quote]

Zkus teda postnout obrazek ze Spravce disku, z teto akce (Bezp.odebrat), prip. vypis z diskpart-u.
romcza_cz (35)|25.3.2010 14:31
Tady jsou nějaké screenshoty.... ten disk by prázdný být neměl, vědomě jsem ho určitě nesmazal.

Jestli by bylo třeba ho naformátovat, byla by možnost, jak data získat zpět?
zsdx (2098)|25.3.2010 15:38
[quote=romcza_cz;362295]Tady jsou nějaké screenshoty.... ten disk by prázdný být neměl, vědomě jsem ho určitě nesmazal.

Jestli by bylo třeba ho naformátovat, byla by možnost, jak data získat zpět?[/quote]

Dle obrazku se 'ztratila' informace o oddile na disku (holt ta zelena sipecka vedle hodin na neco je). Zkus doporucovany TestDisk, nemusi se ani instalovat.

EDIT: !!! rozhodne zatim nevytvaret oddil ani neformatovat !!!
Dojigiri (1629)|25.3.2010 21:12
[quote=romcza_cz;362295]vědomě jsem ho určitě nesmazal. [/quote]

Mohlo k tomu dojít i třeba tak, že jsi disk odpojil nějakým špatným způsobem (např. bez předchozího odpojení USB zařízení přes ikonku v taskbaru - pro disky by se to imho mělo dělat vždy, protože systém může mít nějaký nezapsaný data - já třeba takhle jednou přišel o jednotku na interním disku když mi vypli proud).

Jinak je teda jasný že došlo ke komplet ztrátě partition. Postup obnovy v TestDisku jsem dával např. zde: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=41415&p=315116

Neni to tak složitý, jak to na první pohled vypadá, akorát ovládání je trochu spartánský a člověk se s tím musí trochu seznámit :)

Jinak ještě jednodušší varianta je použít PartitionFindAndMount, ten umožní vykopírovat data ven z jednotky (TestDisk je lepší v tom, že jednotku obnoví kompletně, pokud to půjde, a nebude pak potřeba vytvářet znova partition a formátovat a kopírovat data zpátky).
romcza_cz (35)|26.3.2010 17:06
Tak jsem disk projel programem TestDisk a programem Partition Find and Mount a ani jeden z nich žádný partition nenašel. Disk detekovali, ale partition tam podle nich nejsou...
Dojigiri (1629)|26.3.2010 18:01
Hmm tak to už pak zbejvají jenom nástroje jako GetDataBack, FileScavenger apod. (bohužel většinou placené). Třeba Recuva je free (http://www.piriform.com/recuva) zkušenosti s ní nemám ale vypadá zajímavě tak můžeš zkusit jestli něco najde.
romcza_cz (35)|30.3.2010 21:52
Well, tak trochu pokrok. Sehnal jsem prográmek GetDataBack, který všechna data na disku našel a já si je mohl v pohodě zkopírovat na pevný disk do pc.
Vše, co jsem potřeboval zachovat tedy už mám a nevím... mám zkusit nějaký brutal formát, který by to spravil a pcčko by disk zase načetlo? Nebo to nemá význam a mám dát disk rovnou na reklamačku. Kdyžtak poraďte nějaký prográmek prosím.

Každopádně všem moc dík za návrhy, odteď už používám tu zelenou šipečku (bezp. odebrat zařízení) pořád a na všechno :) promise..
zsdx (2098)|31.3.2010 21:54
[quote=romcza_cz;363940]Vše, co jsem potřeboval zachovat tedy už mám a nevím... mám zkusit nějaký brutal formát[/quote]
Na co 'brutal format', staci ve spravci disku vytvorit oddil a ten naformatovat (pro klid v dusi ne zrychlene - ale bude to dloooouho trvat).
[quote=romcza_cz;363940]Každopádně všem moc dík za návrhy, odteď už používám tu zelenou šipečku (bezp. odebrat zařízení) pořád a na všechno :) promise..[/quote]
To schvaluji a obavam se, ze jeji nepouzivani byl jediny duvod teto anabaze s obnovou dat.
KLDAS (68)|1.4.2010 07:23
HDD má problémi já mam jinou ale něco takového sem měl taky ale jen po přeinstalaci windous a já se nemoh dostat k disku který měl systém ale prostě nebyl nakonec pomohlo se dostat do nouzového režimu a obnovit disk a tam toho byl více jako usb reprobedny atd. ale reklamce by byla lepší.
DrZelenka (2491)|1.4.2010 12:28
[quote=KLDAS;364257]HDD má problémi já mam jinou ale něco takového sem měl taky ale jen po přeinstalaci windous a já se nemoh dostat k disku který měl systém ale prostě nebyl nakonec pomohlo se dostat do nouzového režimu a obnovit disk a tam toho byl více jako usb reprobedny atd. ale reklamce by byla lepší.[/quote]

Jedinym duvodem chyby disku bylo nesetrne odpojeni a s tim spojene poskozeni tabulky. Co ma uvest do reklamacniho protokolu? Disk je v poradku, jen je potreba ho naformatovat.

Pokud mas data zazalohovana ,tak ti ve formatu nic nebrani :) Jak uz psali prede mnou - je pouze poskozena tabulka souboru (pravdepodobne) a format ti da disk zase doporadku. Prinejhorsim to muzes projistotu projet pomoci HDtune
ratajuska3 (1)|15.3.2015 21:41
Mám stejný problém,

externí disk se zobrazuje v správci zařízení, ale v správci disků už nezobrazuje. Ani v tento počítači nezobrazuje.

zkoušela jsem ten kabel od hdd připojit k jinému hdd, a funguje to, takže poškození není v kabelech.

Mohu bezpečně odebrat jednotku (zobrazuje to tam).

Nevím jak postupovat, už jsem zkoušela různé metody. Přiradit písmeno nemohu, protože nezobrazuje ve správci disků, formátovat ani nemohu, není jak (když nezobrazuje, ale stejně nechci formátovat, mám tam data, chci zkusit je zachránit).

Ten TestDisk, myslím že mi zobrazuje jenom primární disk (interní), ale externí už ne.

GetBackData - nezobrazuje se tam..

Tak už nevím jak postupovat dále.

externí disk - WD, bliká to, vypadá že pracuje dobře, ale zobrazit v pc data nelze (možná poškozený formát tabulky v HDD, nebo něco jiného)

Děkuji za případné rady.
knedlik22 (1)|18.6.2015 20:04
presne mam stejny problem porad te nekdo mam harddisk seagate expasion portable drive 500gb usb 3.0 proste jsem harddisk bezpecne neodebral a normalne notebook ho nacte. ale hdd neblika jen ze je pripojen k pc odebrat nejde kousne se odebirani. ve spravce zarizeni je v diskove jednotky mi to ukaze. ale v sprava disku ho to nezobrazi co s tim
skeet_falcon (1)|2.4.2016 09:32
[QUOTE=ratajuska3;569558]Mám stejný problém,

externí disk se zobrazuje v správci zařízení, ale v správci disků už nezobrazuje. Ani v tento počítači nezobrazuje.

zkoušela jsem ten kabel od hdd připojit k jinému hdd, a funguje to, takže poškození není v kabelech.

Mohu bezpečně odebrat jednotku (zobrazuje to tam).

Nevím jak postupovat, už jsem zkoušela různé metody. Přiradit písmeno nemohu, protože nezobrazuje ve správci disků, formátovat ani nemohu, není jak (když nezobrazuje, ale stejně nechci formátovat, mám tam data, chci zkusit je zachránit).

Ten TestDisk, myslím že mi zobrazuje jenom primární disk (interní), ale externí už ne.

GetBackData - nezobrazuje se tam..

Tak už nevím jak postupovat dále.

externí disk - WD, bliká to, vypadá že pracuje dobře, ale zobrazit v pc data nelze (možná poškozený formát tabulky v HDD, nebo něco jiného)

Děkuji za případné rady.[/QUOTE]

Mám úplně, ale úplně stejný problém. Prosím poraďte..
Rendl2 (501)|2.4.2016 16:31
Schválně jestli se trefim. Exterák byl na jiném PC a je formátovaný NTFS?