reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC opravář

michal.kolesa (357)|25.3.2010 15:26
[SIZE="6"]ČISTĚ TEORETICKY[/SIZE]

Pokud bych se chtěl živit jako "PC opravář" na živnosťák:

1) Jaký vercajk bych musel nosit v tašce, kromě šroubováku?, Jaké rzné testery existují?
2) Co bych musel nosit na DVD/flasce za programy abych mohl u zákazníka PC otestovat a uričt příčnu problému zaviněného softwarem ?
3) Jaká je to živost "PC opravář" ?
johny__g (6387)|25.3.2010 15:31
To je dobré téma, už se těším :thumb

"padesátku" máš?

[SIZE="1"]Jinak, ten šroubovák bych doporučil jen gumový a do tašky přibalit ještě svěrací kazajku, hned nahoru, s návodem k použití[/SIZE] :D

ad 3) nevděčná
ex_ (170)|25.3.2010 15:33
Jestli nejsi svéprávnej, tak ti nikdo živnostňák nedá..
lexxxa (714)|25.3.2010 15:42
IMHO ani teoreticky;)

tvorba web stranek z domova bude idealni volba,drz se toho;)

tvoje stranky pojedeme do liberce jsou velmi popularni a oblibene,drz se toho co umis:D:D
husky14 (4214)|25.3.2010 15:43
[quote=johny__g;362307][SIZE="1"]Jinak, ten šroubovák bych doporučil jen gumový a do tašky přibalit ještě svěrací kazajku, hned nahoru, s návodem k použití[/SIZE] :D[/quote]A na krk pověsit cedulku s adresou, telefonním číslem a seznamem léků :thumb :turtle


A navíc by mu to máma nedovolila, protože by ho na ty opravy musela vozit :runaway
astec (1823)|25.3.2010 16:04
A co takto odpovědět na dotaz??

Abychom získali jakoukoliv živnost, musíme kromě dalších požadovaných podmínek splňovat podmínky všeobecné:
stáří minimálně 18 let
způsobilost k právním úkonům
bezúhonnost (úřad si to ověří v trestním rejstříku)
1.000,- Kč správní poplatek¨

A teď k otázce jakou
- živnost volná dle zákona č. 455/1991 Sb.
Příloha č. 4 k zákonu č. 455/1991 Sb.
(K § 25 odst. 2)

- opravovat PC na místě u zákazníke, to nevím, tahat sebou náhradní díly, nechat si do toho kecat.....
- jaké SW vybavení ? Tak to neodpovím, protože to je tak široká možnost... Asi nějaké záchranné DVD, bootovací s antivirem a pár testovacími prg na disk, paměti.
opicak666 (65)|25.3.2010 16:38
nic proti p.Kolesovi osobně nemám, každý jsme nějaký..nicméně skutečně nemá smysl se s ním pouštět do nějakých odborných diskuzí..už jsem se s ním na různých servrech Xkrát potkal takže jsem si myslel že mě nemůže už nic překvapit. ALE pojedeme do Liberce mě úplně dostalo!! SQJELÝ NÁPAD, GRAFIKA, ZPRACOVÁNÍ......http://doliberce.zaridi.to/
Pabler (425)|25.3.2010 17:00
Ciste teoreticky pamatam si jeho prachom zaneseny chladic, .... ak to chce rozbehnut, vie kde moze zacat cvicit :)
Pitomec (251)|25.3.2010 17:02
[quote=ex_;362308]Jestli nejsi svéprávnej, tak ti nikdo živnostňák nedá..[/quote]
Pokud není svéprávnej, tak ten ŽL ani nepotřebuje a může podnikat jak se mu zamane :D
Zoidik (1405)|25.3.2010 17:20
johny__g : Jsi si s tou padesátkou jistej? Nicméně, možné to je, je to elektrika o které kolesa možná ví že kope... no, mu bych spíše doporučil aby si udělal živnost na šíření blbých keců :cool:
michal.kolesa (357)|25.3.2010 17:29
1) Jsem vyučen elektrikář-silnorpoud a pak jsem studoval strojní průmyslovku.
2) Kromě šorubováků, by měl "PC oprvaář" nosit, krimpovací kleště na konektory,páječku, kleště (kombinačky), maticové klíče (samozřejmě úměrné velikosti na maximálně 4 mm matky), pinzetu, zkoušečku napětí (vadasku), multimetr, nejrůznější redukce, náhradní periferie (klávesnice, myš), náhradní kabely (napájecí, k hardisku, monitoru, telefonní, siťový), štětec na čištění větráků, stalčený vzduch,...
Zoidik (1405)|25.3.2010 17:35
1) To že jsi vyučen v oboru elektrikář, neznamená, že jsi plnohodnotný elektrikář. Tím se staneš až budeš mít alespoň §5 vyhlášky 50. Nicméně to chce alespoň §6, s tím se dá už něco aspoň dělat....

2) to co jmenuješ je pěkný, ale zapomněl jsi na náhradní monitor, grafiku, základní desku, ramky, procesory, pevné disky, PC skříně, síťové karty, televizní karty....


Kdyby jsi to měl nosit sebou, tak se z toho p*****š. Tahle tvoje myšlenka je postavená na hlavu a nemá absolutně význam se tím dále zaobírat
kevin00 (10238)|25.3.2010 17:36
Pokud si vyděláš méně než 20.000 Kč hrubého za rok, ŽL nepotřebuješ.
michal.kolesa (357)|25.3.2010 17:43
Vím, že jen vyučení mi na práci s elektrikou nestačí.

ještě mě napadlo notebook s mobilem pro přístup na internet na download ovládačů a ty nejčastější (chipsety, grafické karty, síťové karty) mít na flashce
husky14 (4214)|25.3.2010 17:53
Že se s tím vůbec zabejváte, kolesa vám tu pak stejně napíše, že by ten servis u zákazníků klidně dělal, ale že nemůže, protože vůbec nevychází z domu (max. do krámu za barák) :rolleyes:
michal.kolesa (357)|25.3.2010 17:56
Dneska jsem byl v Tescu a včera v Albertu. A to je zhruba 2 km od baráku.

Lepší když se strám co má správný PC opravář nosit v tašce (spíše vozit v autě) než, abych se staral před jakou školou se svléknout a lovit holky.

Napadlo mě, že mnozí určitě PC opraváře děláte tak by jste mohli poradit ostatním jaká jsou úskalí tohoto řemesla.

Taky jsme chtěl něco podobného dělat než jsem byl v blázinci, ale chtěli řidičák (ten jsem neměl), asertivní chování, dobrou komunikaci se zákazníkem, na to nemám osobnostní předpoklady.
jrx (1880)|25.3.2010 18:04
Aha, takže shrnutí:

Co chce koleso dělat: Chodit k lidem a opravovat PC

Co se po takových lidech žádá: Dobrá znalost problematiky HW a SW, schopnost komunikace se zákazníkem, pracovní nasazení (kamkoli, kdykoli, cokoli, ke komukoli), mobilita (řidičák), holit se, asertivní chování atd.

Co koleso může z toho nabídnout:
Nic.

Co teď? :slug
michal.kolesa (357)|25.3.2010 18:13
Splňuji znalost HW/SW.

Ale diskutovat se o tom může. Třeba si za rok toto vlákno najde nějaký "mladík" kteří by si na to chtěl udělat živnosťák.
kevin00 (10238)|25.3.2010 18:21
[quote=michal.kolesa;362360]Splňuji znalost HW/SW.
Ale diskutovat se o tom může. Třeba si za rok toto vlákno najde nějaký "mladík" kteří by si na to chtěl udělat živnosťák.[/quote]

1) S klidným srdcem řeknu, že možná tak okrajově
2) Pokud to chce někdo dělat, tak k tomu nepotřebuje hledat žádný thread. Pokud nemá pražádnou zkušenost s podnikáním, podívá se např. na weby Jak podnikat či Webtrh
lexxxa (714)|25.3.2010 18:24
[quote=michal.kolesa;362360]Splňuji znalost HW/SW.

Ale diskutovat se o tom může. Třeba si za rok toto vlákno najde nějaký "mladík" kteří by si na to chtěl udělat živnosťák.[/quote]

diskutovat ma smysl kdyz je vec realna;),nac nam bude diskuze o tom jak poletime na MARS,kdyz 100% lidi zde tam nikdy nepoleti? i kdyz to je ,bez urazky,stejna pravdepodobnost jako ze ty se stanes opravarem PC;)
michal.kolesa (357)|25.3.2010 18:24
mě nejde o právní aspekty, ale o technické
Zoidik (1405)|25.3.2010 19:49
A co se tak bavit o tom, že si chci otevřít hospodu? Myslím, že to bude mít stejnou užitnou hodnotu, ale s tím rozdílem, že když seženu prachy, tak do toho jdu....

Nicméně abych se vrátil k tématu, tvoji situaci přesně vystihl Jiri@tncm
husky14 (4214)|25.3.2010 20:04
Předpokládám, že kolesa plánuje další ze série svých videonávodů, tentokrát na téma "Co potřebuje PC opravář". Proto celej tenhle výslech....


První díl "Co potřebuje konstruktér" se totiž setkal s drtivým úspěchem a okamžitě se téměř zdvojnásobil počet úspěšných absolventů strojáren po celé ČR :thumb
[spoiler=michal.kolesa: Co potřebuje konstruktér][/spoiler]
Zoidik (1405)|25.3.2010 20:24
Konstruktéra jsem dělal nějakou dobu a zodpovědně musím říct, že k tvorbě výkresové dokumentace jsem potřeboval :

1) klávesnici
2) myš
3) monitor
4) počítač
5) CAD aplikaci ( AutoCAD, ElCAD )

Takže by se spíš Kolesa měl zaměřit na nějaké historické nářadí které bude představovat v tom pseudo návodu
michal.kolesa (357)|25.3.2010 21:07
To vím, taky, že dnes se dělá v CADu.
xmarek (1676)|25.3.2010 21:12
[quote=michal.kolesa;362436]To vím, taky, že dnes se dělá v CADu.[/quote]Zase vedle jak ta jedle. :D
faugusztin (453)|25.3.2010 21:16
Inac povolanie "PC opravar" neexistuje. Tato sluzba zvykne byt sucastou normalnej IT firmy, ci uz ako klasicka reklamacia, alebo ako "extra sluzba". Osobne nevidim trh pre takuto cinnost vykonavanu na zivnost. Nezarobil by si si ani na platby do poistovne, odvody atd.
pas!k (3765)|26.3.2010 18:35
Uz si nekdy opravil nejake pc? Ona je to opravdu hodne nevdecna cinost .. nejcastejsi model je .. ze clovek ti donese pc ze nejede .. zjistis ze si to zasral nejakyma virama nebo ze mu to slozil nejakej radoby kamarad ze sracek kterych se potreboval zbavit a jeste ho natahl doporucis mu co vymenit aby to vubec melo smysl opravovat bude se na tebe divat skrz prsty ze po nem chces nakup veci ktery stoji penize .. x hodin ti zabere oprava a jeste bude nastvanej ze po nem chces prachy :) Byt tebou koleso najdu si fakt neco jineho .. ted sem videl nekoho kdo podnika v tom ze ma cestovku pro plysaky to by pro tebe bylo idealni .. akorat by sis poridil fotak a s plysakama si myslim ze bys byl kamos ne ?
michal.kolesa (357)|26.3.2010 18:37
svoje PC už jsem opravoval několikrát. Viry řeším, přeformátováním disku a novou instalací Win.
pas!k (3765)|26.3.2010 18:39
[quote=michal.kolesa;362719]Viry řeším, přeformátováním disku a novou instalací Win.[/quote] Tak to te hodne zakazniku pochvali zes jim to tak hezky naformatoval
xmarek (1676)|26.3.2010 19:23
[quote=michal.kolesa;362719]svoje PC už jsem opravoval několikrát. Viry řeším, přeformátováním disku a novou instalací Win.[/quote]Já jsem už opravoval x pc (podotýkám, že to není má živnost, a doufám, že ani nebude. :)). Na jednom případě můžu demonstrovat, že né vždy to může být taková trivka jak se tu snaží podsunou pan Kolesa.

Takže: Zavola mě známá, že má problém s novým PC a prý slyšela, že tomu trochu rozumím (dle jejího soudu úplný expert :D). Prý občas se počítač zničehož nic sekne a při restartu vyhazuje nějaké hlášky. Takže vyzbrojený bootovací disketou a distribucí linuxu jsem se pustil do práce. O data jim nešlo, vše měli zalohováno. Takže jsem se směle pustil do reinstalace. Po 10 minutách chyba (taková nic neříkající). Zkusil jsem instalaci Linuxu a výsledek byl podobný. Tak jsem vzal bootovací disketu a mrkl jsem se na strukturu disku a co jsem viděl mě překvapilo. Stéjné názvy souborů, stéjné datumy. ::runaway Hrál jsem si s tím skoro celý den a na druhý den jsem tam byl znovu. Výsledek 0. Nakonec mi říkala, že má jednoho kamaráda, majitele jedné IT firmy (podotýkám v té době jiná věková kategorie) a, že ho zkusí zavolat. Tak jsme čekal na to fópá co přijde. Borec přišel, v ruce disketu. Podíval se na disk a říkal: "stejné datumy, stejné názvy, vadný řadič". :eek: Výměna desky (to mi došlo). Takže trapas jak prase, ale nějak jsem to přežil.

Takže to jen tak pro informaci, jak taková práce může vypadat. V žádném případě bych si nedovolil podceňovat lidi co to dělají a vůbec jim to nezávidím.
Richmond (8084)|26.3.2010 19:41
...a pak jsou taky firmy, ktery prijmou 3x pc reklamaci, po kazdy napisou vymena desky a problem stale pretrvava... a doufaji, ze tomu uzivatel nerozumi. Po druhy reklamaci uz jsem dotycnymu oznacil desku a voila - zadna zmena, zadna vymena ;) Nesmim zapomenout na nauctovani ticheho vetracku, ktery tam vubec nebyl... :thumb A firmicka je to docela velka.
xmarek (1676)|26.3.2010 20:07
[quote=Richmond;362742]...a pak jsou taky firmy, ktery prijmou 3x pc reklamaci, po kazdy napisou vymena desky a problem stale pretrvava... a doufaji, ze tomu uzivatel nerozumi. Po druhy reklamaci uz jsem dotycnymu oznacil desku a voila - zadna zmena, zadna vymena ;) Nesmim zapomenout na nauctovani ticheho vetracku, ktery tam vubec nebyl... :thumb A firmicka je to docela velka.[/quote]jj. klasika. Taky mám podobnou zkušenost. Můj obdiv, ale patřil těm poctivcům.
alliens_labs (214)|27.3.2010 09:52
Kolesa ,ale třeba takovej Google mi našel tohle: http://www.config.cz/pcklinika/index.php?page=leceni&id=1
Stačí jen správně hledat,je tam třeba i popis a také ceny...
Draken (1578)|27.3.2010 10:07
hele a flexu máš?protože jestli ji nemáš tak se do některejch kompů nedostaneš... ja jsem IT technika 2 roky dělal a každej sme měli služební a k tomu pak ještě spacák protože někdy tu instalaci prostě přes den nestihneš ...
xmarek (1676)|27.3.2010 10:14
[quote=alliens_labs;362822]Kolesa ,ale třeba takovej Google mi našel tohle: http://www.config.cz/pcklinika/index.php?page=leceni&id=1
Stačí jen správně hledat,je tam třeba i popis a také ceny...[/quote]Jak vidím to slovo PC klinika, tak se ze mne stává agresivní jedinec. V jednom nejmenovaném městě (Frenštát p/R) si nějací pánové zřídili obchod podobného názvu. Větší aroganci a zlodějnu jsem v životě nezažil. Podotýkám, že jsem už v životě zažil dost. Instalace nelegálního software (prý multi-licence) 3k. Kamarát mě požádal o asistenci, protože už byl zoufalý a nakonec jsme to "vyhráli" na -400kč za vracení počítače. :mistake
Dojigiri (1629)|27.3.2010 18:03
Tak tak, a zejména je to super práce pro lidi, který se bojí mluvit s jinýma lidma i normálně, natož když jsou ti zákazníci naštvaný, že jim nejde počítač (a když jim řekneš, že si za to můžou sami, jejich náladu to patrně o mnoho nezlepší) a ještě když pak po nich za to budeš chtít peníze :D

Ono je trochu něco jinýho opravit si svůj počítač, kterej znám do detailu (anebo ještě tak zadarmo nezávazně pomoct někomu známýmu) a dělat to na živnost.
alliens_labs (214)|27.3.2010 18:06
A právě Kolesa se bojí telefonovat,jak psal onehdá kousek vedle... asi si myslí že ho někdo pokouše.(to by mě zajímalo jak).:stupid
kevin00 (10238)|27.3.2010 18:23
@xmarek & Dojigiri: On servis výpočetní techniky není tak hrozný jak to popisujete ... trochu to zveličujete. Žádná komunikace s lidmi není 100 % bezproblémová, ale také ne 100 % problémová. Záleží jaký zákazník k Vám přijde a koho si "u sebe" držíte ;)
xmarek (1676)|27.3.2010 19:12
[quote=kevin00;362932]@xmarek & Dojigiri: On servis výpočetní techniky není tak hrozný jak to popisujete ... trochu to zveličujete. Žádná komunikace s lidmi není 100 % bezproblémová, ale také ne 100 % problémová. Záleží jaký zákazník k Vám přijde a koho si "u sebe" držíte ;)[/quote]Bezproblémová komunikace? Když se někoho slušně zeptáte za co si účtuje peníze a on po Vás vyjede, že se mnou nebude hovořit, protože můžete být ze softwarové policie? A bylo toho daleko více.
alliens_labs (214)|28.3.2010 16:11
Další link s popisem a cenama: http://www.pc-zachranka.cz/?w=doc&id=163
michal.kolesa (357)|28.3.2010 16:16
Aby jste si nemysleli, že pouze jsem tady na svethardware a na youtube, tak jsem si právě vytvořil AVG Rescue CD.
Richmond (8084)|28.3.2010 20:27
...a ja jsem krmil rybicky :rolleyes:
miCHi (277)|29.3.2010 12:05
Mozna se opakuju, ale uz konecne Michala pochopte, ono to neni tak lehke sehnat dneska praci, Michal ma take pozadavky:

Takže pokud víte o práci, která se dá dělat z domova, s platem aspoň 21 000 Kč, a se zaměstnavatelem, který by posílal výplaty v obálce, tak se ozvěte!!! Ale nesmí to být podřadná práce pod Michalovou úrovní (Michal má maturitu a výučák), nesmí se při tom prášit (Michal má alergii), nesmí to být nic společného s elektrikařinou (Michal nemá oprávnění podle §6 vyhlášky 50, navíc si skoro nic ze školy nepamatuje), nesmí se při ní pájet (Michal nemůže větrat), nesmí k ní být zapotřebí jazyky (Michal neumí ani slovensky), nesmí při práci přicházet do styku s lidmi (Michal má papíry na to, že nemůže pracovat s lidma), nesmí při práci taky nijak komunikovat s lidmi (Michala ve škole šikanovali a od té doby se lidí bojí), nesmí se při ní psát (Michal nerad píše a slohy ho ve škole nikdy nebavily, psali mu je rodiče), nesmí se při ní vyplňovat žádné dotazníky ani formuláře (Michal slyšel v televizi, že to využívají podvodníci), nesmí být fyzicky namáhavá a nesmí se při ní být dlouho v jedné pozici (Michal má kulatá záda - tzv. Schumacherovu nemoc, taky mu nesmí práce způsobovat stres (Michal má zvýšenou citlivost na stres), navíc musí být práce nenápadná (aby si jí Michalova máma nevšimla, protože by mu ji jinak určitě zakázala), do práce musí být Michal přijat bez přijímacího řízení nebo pohovoru (protože tam by s ním máma stejně nejela), zaměstnavatel se musí minimálně 2x denně koupat, umět plavat (alespoň 500m), mít plavčické zkoušky, potápěčskou licenci (min. OWD) a být hospitalizován v psychiatrické léčebně.

[SIZE="4"]ja bych chtel zase delat potapece, co musi mit takovy potapec ? Urcite vsechno vodotesne, hodinky s mechanickym nebo quartzovym strojkem, musi mit vodotrysk? same otazky[/SIZE]
xmarek (1676)|29.3.2010 12:11
Doporučuji si přečíst o členech komunity Pojeďte s námi do Liberce !!! . To je taky zajímavé počtení. Proti nim jsem úplný amatér. :D:D
miCHi (277)|29.3.2010 12:14
[quote=xmarek;363337]Doporučuji si přečíst o členech komunity Pojeďte s námi do Liberce !!! . To je taky zajímavé počtení. Proti nim jsem úplný amatér. :D:D[/quote]

Ano, jsou to Michalovi potencionalni spoluucastnici zajezdu z okouna, na okounu byl driv Michal jako doma, ale pak mu mama vydala zakaz odpovidat, takze uz nemuze psat, aspon tak to bylo ne Miso?
kevin00 (10238)|29.3.2010 12:21
[quote=miCHi;363336][SIZE="4"]ja bych chtel zase delat potapece, co musi mit takovy potapec ? Urcite vsechno vodotesne, hodinky s mechanickym nebo quartzovym strojkem, musi mit vodotrysk? same otazky[/SIZE][/quote]

Já jsem četl, že podsvícení hodinek je vyrobeno z tritiaa tak by mě zajímalo, zda-li budeš potřebovat baterku (vždyť to přece svítí) a jestli nebudeš poškozovat přírodu, neboť tritium jak jsem slyšel je prý radioaktivní. A vůbec nemůže mi to poškodit zdravý ... myslíš, že bych mohl sepsat petici na zákaz používání tritia v hodinkách ... přeci nejsem žádná laboratorní myše.
miCHi (277)|29.3.2010 12:27
[quote=kevin00;363339]Já jsem četl, že podsvícení hodinek je vyrobeno z tritiaa tak by mě zajímalo, zda-li budeš potřebovat baterku (vždyť to přece svítí) a jestli nebudeš poškozovat přírodu, neboť tritium jak jsem slyšel je prý radioaktivní. A vůbec nemůže mi to poškodit zdravý ... myslíš, že bych mohl sepsat petici na zákaz používání tritia v hodinkách ... přeci nejsem žádná laboratorní myše.[/quote]

To by ti asi nejlepe vysvetlil Michal, ja se v tom nevyznam, on je pres ten podvodni svet - plavajici zeny, chobotnice, chapadla atd...petice je dobra vec, ale porad nevim co takovy potapec potrebuje a treba i jak se jim stane. Je mozne ze bych si treba napustil vanu, oblekl si neopren a tam usnul??? Byl bych pak pravy potapec?
pas!k (3765)|29.3.2010 12:43
Panove jste ot .. tady je to o tom jak se stat OPRAVÁŘEM !!!! Takze si zalozte vlastni thread tykajici se potapeni a nedelejte v tom michalovi zmatek!
michal.kolesa (357)|29.3.2010 13:52
Já neříkám, že chci být opravářem. Mě zajímá co všechno musí splnit, aby se jím stal.