reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jakým způsobem státy blokují VOIP ?

michal.kolesa (357)|26.3.2010 08:54
Přečtě si prosím článek "Na dovolenou do Egypta bez mobilního Skypu" na serveru Mobilmania.

Proč to blokují řešit nebudeme. Zajímá mě jak to řeší technicky. To blokují příslušný port Skype?
faugusztin (453)|26.3.2010 09:52
Nijak... Keby si si precital povodny clanok (aha, ty nevies po anglicky), tak zistis ze sa to normalneho internetu vobec netyka.

[quote]The ban applies to Egypt's three mobile operators, Vodafone, Mobinil and Etisalat.

Egyptian law states that all international calls must pass through state-owned Egypt Telecom, which recorded lower than expected earnings in 2009.

The ban has not been extended to international voice calls made over fixed-line Internet, such as through DSL.[/quote]

Okrem toho, Skype sa neda jednoducho blokovat, kedze sa vie prepasovat cez HTTP porty atd. Preto je Skype najhorsia nocna mora administratora a uzivatela s verejnou IP (ano, mne Skype ineho uzivatela dokazal zozrat zo 2-megabitoveho upstreamu 2 megabity, 24/7.
michal.kolesa (357)|26.3.2010 11:32
ani po slovensky neumím

Já myslím, že skype neběhá na portu 80 jako HTTP. Momnentálně nevím jakým programem to mám zjistit na kterém portu běhá skype. Ale vím, že v některých firmách ten port na kterým je skype blokuje firewall.
Zoidik (1405)|26.3.2010 11:37
My ve firmě máme blokovaný skype ciscem stejně jako ICQ, ale ICQ se mi podařilo zprovoznit... Nicméně, efektivně blokovat skype je docela obtížné...
faugusztin (453)|26.3.2010 11:45
@kolesa: Skype je mozne blokovat jedine zablokovanim skype serverov cez lokalne DNS alebo analyzou paketov, ziadny iny sposob neexistuje.

Skype funguje cez porty 80, 443 a jeho vlastny, pricom 80 a 443 pouziva na miestach kde ma ine zablokovane. Takze ano, Skype pouziva port 80, dokonca aj proxy ak treba.
pinc (85)|29.3.2010 21:03
[quote=Zoidik;362573]My ve firmě máme blokovaný skype ciscem stejně jako ICQ, ale ICQ se mi podařilo zprovoznit... Nicméně, efektivně blokovat skype je docela obtížné...[/quote]

. ..................................................s paketovým firewallem.

Je přeba použít aplikační fw(nebo proxy) pracující ve vyšších síťových vrstvách,
umožňující vnitřní analýzu paketu a dat.
Což jsou většinou :-( dražší hračky.
Kombinace s DNS blokováním/přesměrováním/ také není špatná myšlenka,
Dost účinná je u filtrace (a blokování) spouštěných aplikací pomocí antivira s centrální správou :thumb