Protože si myslím, že se o tomhle mluví mezi lidmi až nepřiměřeně málo a význam např. "pirátských" stran se hodně podceňuje, dám to sem
Jedná se o výňatky z textů z jiných serverů. Viz. zdroje.
Evropská komise měla jednato přijetí/nepřijetí ACTA "za zády" Evropského parlamentu, který následně hlasoval pro to, aby jednání byla zvěřejněna a taktéž i samotná ACTA.Celosvětové hnutí pirátských stran vyzývá k boji proti připravované mezinárodní smlouvě ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), česky „Obchodní dohoda proti padělání“. Negativní dopad přijetí smlouvy dokládá i fakt, že smlouva je připravována tajně s odvoláním na národní bezpečnost USA. Není nezajímavé, že informace, které na Internet již unikly, svědčí o zřejmé podobě ACTA s legislativou Spojených států, především pak „Digital Millenium Copyright Act“. Název sice mluví o „padělání“, ale v samotném textu smlouvy se mu věnuje jen malá část. ACTA je primárně zacílena na copyright.
Proti této smlouvě vystupuje kromě 17 podepsaných pirátských stran i sdružení 1500 evropských internetových poskytovatelů EuroISPA. Podivný je i fakt, že ke znění smlouvy nemají většinou přístup ani členové volených parlamentů jednotlivých států, zatímco třeba lobbisté napojení na filmový a hudební průmysl ano. Vyzýváme proto média a všechny občany, kterým není svoboda informací a Internetu lhostejná, aby dali jasně najevo, že tato smlouva nemá v demokratické společnosti co dělat. Svůj postoj můžete dát najevo účastí v petici na adrese: http://www.ceskapiratskastrana.cz/pa...proti-acta.php
Jiří Rezek, místopředseda ČPS, přidal varování: „Nikdo si nemůže myslet, že se ho toto opatření nedotkne. Pokud například cestujete, celníci vám mohou bez náhrady odebrat zařízení, na kterém bude podle nich uložen ilegální obsah. Tedy například MP3 přehrávač, telefon, ale i notebook!“
Samotná dohoda tak nakonec spatřila světlo světa a její obsah je pro nás, smrtelníky, no fuj. A tak svět, kde byste za porušení autorských práv skončili ve vězení s tím, že by váš proces měl přednost, není až tak daleko.
A konečně zde máme analýzu dokumentu, ve stručnosti úvod:
Mnohé z těchto záležitostí jsou stále aktuální. Hlavní tři otázky jsou pravděpodobně rozsah trestnosti porušení autorských práv (copyright), mezinárodní rozšíření amerického zákona Digital Millenium Copyright Act (DMCA) a vytvoření nové mezinárodní instituce („Výbor“ ACTA), jež by měla vynucovat dodržování ACTA.
Zkrátka, ACTA má našlápnuto přesně k tomu, co jsem předvídala v nedávném článku „Poslední vývoj“ („Recent Development“ v YJIL z minulého roku (Původ a potenciální dopad Obchodní dohody proti padělání, The Origins and Potential Impact of the Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA), 34 Yale J. Int’l L. 261 (2009)). Posiluje ochranu IP a trestní postihy, aniž by respektovala stávající mezinárodní institucionální procesy a zohledňovala zájmy rozvojových zemí.
Není překvapení, že USA v tomto ohledu plní roli IP maximalisty a protlačuje co nejpřísnější ustanovení. Singapur reprezentuje minimalismus. Austrálie mění postoj podle daného ustanovení. Japonsko se zdá být na stejné lodi s USA, až na ustanovení týkající se DMCA, se kterými horlivě nesouhlasí.
Co je v sázce? Institucionální proces a legitimita (proč se to odehrává mimo WTO (World Trade Organisation, Světová obchodní organizace) a WIPO (World Intellectual Property Organization, Světová organizace duševního vlastnictví)?) a uspěchaná standardizace přístupu k internetu podle standardu USA, což zjevně není ideál.
Otázky soukromí (implikované sdílením údajů jak mezi státy, tak mezi držiteli práv) a svobod (proč se hrnout k přehnané kriminalizaci po vzoru USA?) jsou také v sázce.
Více pak v článku Analýza uniklého návrhu tajné dohody ACTA @ abclinuxu.cz
Pokud se tohoto neobáváte a máte dojem, že nehrozí, aby váš ntb atd. nemohl být zabaven na hranicích, vězte, že stačí vzbudit pouze podezření a na rok o něj můžete přijít. To jen pro příklad, více v článku výše.
P.S.: pro přijetí ACTA stačí, aby ji podepsalo 5 států a zbytek se bude muset podřídit.