reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test zabezpečení pražský bezdrátových sítí

Petr S. (1220)|11.3.2007 14:31
Na serveru iDNES.cz vyšel článek o bezpečnosti Pražských Wi-Fi sítí - testoval je Sebastian Schreiber, tzv. etický hacker...

Není nezajímavé, že během asi hodiny cesty Prahou bylo objeveno přes 800 bezdrátových sítí, přičemž téměř polovina byla nezabezpečená.

Co si o tom myslíte? Zdá se že dnes si staví Wi-Finu snad úplně každý, i ten kdo o tom nemá potřebné znalosti a zbytečně riskuje a vystavuje se tak světu...

Jaké je podle Vás optimální zabezpečení bezdrátových sítí?
boboco (1987)|11.3.2007 16:10
No tak třeba tady u mě, v Trutnově, není zabezpěčena zřejmě žádná síť, možná jedna... Kdyby měl někdo zájem, stačí přijet a začít bourat... Jo, internet dneska dělá každý a o nějakém zabezpečení mnohdy nikdo nemá ani potuchy...
Petr S. (1220)|11.3.2007 16:51
[QUOTE=boboco]No tak třeba tady u mě, v Trutnově, není zabezpěčena zřejmě žádná síť, možná jedna... Kdyby měl někdo zájem, stačí přijet a začít bourat... Jo, internet dneska dělá každý a o nějakém zabezpečení mnohdy nikdo nemá ani potuchy...[/QUOTE]

No teda :eek: Tak to já až tam pojedu o prázkách na dovolenou k příbuzným, tak tam asi někoho hacknu :D

Safra, něco mi chybí... :notsure No jo vlastně, noťas... :thumbdown :D
pas!k (3765)|11.3.2007 17:20
v brne to neni o moc lepsi :) Sranda je ze nekteri si ani nezmeni universalni heslo do routeru ;)
Petr S. (1220)|11.3.2007 17:35
Á, koukám další brňák :) Já teda z Brna nejsem, ale často se tam vyskytuju - líbí se mi tam...

jj, to už je pak hotovo. A vzhledem k tomu, že někteří výrobci do svých routerů ani to původní heslo nedávají :mistake

Tak tomu bylo třeba u mého routeru...
pas!k (3765)|11.3.2007 19:09
no to je lepsi pripad nez u meho smc tam zas bylo jine heslo nez bylo uvedeno v dodanem manualu .. to prave heslo jsem zjistil az na netu v nejakej jinem manualu :)))
Withman (1337)|11.3.2007 23:48
Dle mého názoru jsou dnešní WiFi sítě lehce napadnutelné a často nezabezpečné. Vždyt i O2 dává zákazníků WiFi ADSL router a ty "lamy" si doma udělají bezdrátovou sít, aby mohli machrovat před sousedem a přitom jí mají uplně nezabezpečnou. K nám také chodím spousta zákazníků, že si chtělí doma udělat bezdrátovou sít, aby nemuseli tahat kabely. Sotva to dokáží rozchodit a na zabezpečení již nemyslí. To je prostě chyba!

Sám mám doma WiFi router a co se zabezpečení týče, tak si myslím, že jsem udělal maximum. Používám šifrování WPA2-PSK, 26místné heslo a ještě povoleny jen moje MAC adresy. Víc už snad ani nejde. :D

Jo a dobře zaheslovaný přístup k routeru. :)
pas!k (3765)|12.3.2007 06:16
ja pouzivam wep 128 sifru a pouze povolene mac ..
Withman (1337)|12.3.2007 07:48
[QUOTE=pas!k]ja pouzivam wep 128 sifru a pouze povolene mac ..[/QUOTE]

Wepka je dosti chabé zabezpečení, která se dá během chvíle prolomit. :)
pas!k (3765)|12.3.2007 08:15
jak ? Rad bych zde slysel jak prolomis 128 wepku se seznamem mac adres :)
Withman (1337)|12.3.2007 08:46
Stačí zachytat pár paketů, z těch zjistíš MAC adresu. Potom si např. vezmeš Ovislink 5460, v něm si naklonuješ MAC adresu a začneš vysílat vyšším výkonem, abys odpojíl toho klienta a prolomení wepky je již jen otázka času. :)
Petr S. (1220)|12.3.2007 11:36
Na prolomení WEP šifrování stačí v dnešní době pár minut. A MAC adresa se dá přepsat pomocí speciálního softwaru, jak se již zmínil kolega.

Podle mě to ale u normálních Wi-Fi sítí stačí. Pokud tedy neukrývají velká tajemství :turtle

Většinu šťouralů to odradí, protože na prolomení šifry nemají tolik zkušeností. A u Ti co je mají, to zase nemají proč dělat - mají lepší cíle...

To bohužel ale neplatí vždy, třeba se může najít někdo kdo se právě na Vaší síti chce naučit lámat zabezpečení...
pas!k (3765)|12.3.2007 13:57
jasny ale prece jen k tomu potrebujes jiny hw .. vic nez prumerne znalosti .. a kdyz pripoctu co by se stalo kdyby mi nekdo prolomil domaci sit tak by si moc nepomohl tudiz to beru jako naprosto dostacujici ochranu .. prooze ten cas by tomu venoval akorat magor ;) U firemni site by to asi bylo jine
Ritchie83 (369)|12.3.2007 14:38
[QUOTE=Withman]Sám mám doma WiFi router a co se zabezpečení týče, tak si myslím, že jsem udělal maximum. Používám šifrování WPA2-PSK, 26místné heslo a ještě povoleny jen moje MAC adresy. Víc už snad ani nejde. :D[/QUOTE]
Ale jde, místo PSK použít RADIUS. Pro domácí použití je to však střelba kanónem na vrabce, uznávám. ;-)