reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HP ZR24w

Drolan (12)|10.4.2010 10:41
Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemáte tento monitor HP ZR24w. Především by mě zajímala spotřeba (udávaná 90W vypadá celkem hrozivě) a rovnoměrnost podsvícení (když je ten monitor opět bez LED podsvícení).
Strejda Google žádnou pořádnou recenzi nenašel a v zahraničních fórech je diskuzí ohledně tohodle monitoru celkem dost málo...
díky
faugusztin (453)|10.4.2010 11:31
Snad pomoze :
http://hardforum.com/showthread.php?t=1491561
http://hardforum.com/showthread.php?t=1509381

Na tej druhej linke su obrazky od vlastnika tohto monitora.
Drolan (12)|10.4.2010 12:09
Jo díky... na to fórum jsem se samozřejmě koukal.
Já jenom z fotek nepoznám vůbec nic, protože mi na mém monitoru (SyncMaster 710T) odchází (odešla?) podsvětlovací trubice. Takže bych právě potřeboval nějakou recenzi, kde bude homogenita podsvětlení vyjádřena nejlépe číselně :)
xmarek (1676)|10.4.2010 13:22
[quote=Drolan;366825]Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemáte tento monitor HP ZR24w. Především by mě zajímala spotřeba (udávaná 90W vypadá celkem hrozivě) a rovnoměrnost podsvícení (když je ten monitor opět bez LED podsvícení).[/quote]Spotřeba je správně. Jednak se jedná o S-IPS (nebo H-IPS čert ví) a jednak nemá LED podsvícení. IPS panely mají všeobecně vyšší spotřebu oproti jiným technologiím (nevím jak je na tom x-PVA). Udávaná spotřeba je při maximálním jasu. Jelikož vlastním HP LP2475w tak vím, že maximální jas je při běžné práci (např. v noci) nepoužitelný, takže ve výsledku ta spotřeba tak dramatická není.

P.S.: Jen tak na okraj, poslední dobou sleduji jak se navyšuje spotřeba u PC (ne notebooku), zdroj pod 300W je už rarita a většinou každého zajímá nějaký ten watíku o monitoru. :eek:
Drolan (12)|10.4.2010 14:11
pro mě je osobně vývoj monitorů celkem zklamání. Jsou snad nejpomaleji vyvíjeným kusem u PC. Když před dvouma rokama byl test monitoru HP DreamColor 2480zx, tak jsem si říkal perfektní, za rok bude LED podsvícení u neTN monitorů běžný. Bohužel nepozoruju, že by se během těch dvou let vývoj někam posunul.
Už jsem chtěl kopit monitor dřív, ale řekl jsem si, že ještě chvíli počkám... jenže produkty na trhu se v podstatě vůbec nezměnily... OLED? pořád nikde, všude nepoužité rozlišení 16:9, technologie v podstatě žádná nová
Jenom co je za ty dva roky nový, tak je 120Hz 3D... což mi přejde nešťastný způsob jak prodloužit životnost TN panelům.

... když jsem chtěl stavět HTPC, tak jsem nesehnal zdroj kolem 120W... hlavně, že se dá sehnat zdroj 1,2kW
xmarek (1676)|10.4.2010 15:22
[quote=Drolan;366869]pro mě je osobně vývoj monitorů celkem zklamání. Jsou snad nejpomaleji vyvíjeným kusem u PC. Když před dvouma rokama byl test monitoru HP DreamColor 2480zx, tak jsem si říkal perfektní, za rok bude LED podsvícení u neTN monitorů běžný. Bohužel nepozoruju, že by se během těch dvou let vývoj někam posunul.
Už jsem chtěl kopit monitor dřív, ale řekl jsem si, že ještě chvíli počkám... jenže produkty na trhu se v podstatě vůbec nezměnily... OLED? pořád nikde, všude nepoužité rozlišení 16:9, technologie v podstatě žádná nová
Jenom co je za ty dva roky nový, tak je 120Hz 3D... což mi přejde nešťastný způsob jak prodloužit životnost TN panelům.

... když jsem chtěl stavět HTPC, tak jsem nesehnal zdroj kolem 120W... hlavně, že se dá sehnat zdroj 1,2kW[/quote]Možná, že jsem v tomto směru zpátečnický, ale to je věc, která mi až tak nevadí.
OLED technologie? Cena, tento rozhodující faktor vždycky hrál při vývoji nových technologii velkou roli a dost dobře si pamatuji jak dlouho se vyvíjela plazma. O této technologii se vědělo už před revolucí a podívejte se jak dlouho trvalo než se dostala na dnes již rozumnou hranici. A ne jinak tomu bylo i u LCD. Záměrně jsem nezmínil nevýhody této technologie což bude mít rozhodující vliv pro potenciální zájem veřejnosti. Nevím jak by se Vám na OLED display-i u počítači líbil vypálený obraz. :D (přece jen je při práci u počítači statický obraz častější).

V jedné věci máte nepochybně pravdu a to vývoj notebookových display-ů, tam se vývoj posunul naopak zpět. LED podsvícení to nezachrání. V podstatě je nemožné sehnat jiný než TN display.
faugusztin (453)|10.4.2010 15:49
K tym zdrojom - 120W zdroj zozeniete, len asi nie taky aky si predstavujete - hladajte picoPSU. A preco nerobia bezne zdroje s nizsou watazou ? Nuz, dovodom je paradoxne ucinnost. Pri nizkych maximalnych watazach zdroja je takmer nemozne beznym zdrojom dosiahnut pri 25% a vyssej zatazi ucinnost 80% a viac. Navyse je casto aj ekonomicky nevyhodne riesit mensie zdroje - napriklad Seasonic serie X v mensej ako 650W verzii nikdy neuvidite, kedze naklady na navrh zdroja su take vysoke ze by bol jednoducho napriklad pri 450W verzii cenovo nekonkurencieschopny.

A to plati aj pre monitory - ludom staci aj TN a bezne podsvietenie displeja, takze uz samotny trh pre PVA/IPS je maly, a teda nic netlaci vyrobcov k inovaciam.
@madeus (8)|11.4.2010 15:33
Vyuziji tohoto threadu, at nezakladam zbytecne novy..

Doted jsem byl presvedceny, ze vezmu NEC 231WMi, ale prichod toho lcd to zrejme zmeni..

Otazka do plena "V cenove kategorii kolem 9.000Kc byste na praci a fotky/video" vybrali
NEC 231WMi nebo HP ZR24w ?

Fora jsem proletnul, zajima me spis invidiualni nazor uzivatelu.. osobne se priklanim k HP jen diky rozliseni 1920x1200 pro praci je oproti 1920x1080 vzdycky znat..obrazove kvality vyjdou podobne..
xmarek (1676)|11.4.2010 18:04
[quote=@madeus;367099]Fora jsem proletnul, zajima me spis invidiualni nazor uzivatelu.. osobne se priklanim k HP jen diky rozliseni 1920x1200 pro praci je oproti 1920x1080 vzdycky znat..obrazove kvality vyjdou podobne..[/quote]Pokud bych hodnotil tyto panely jen s pohledu rozlišení, tak je samozřejmě těch 120 bodů znát. Kvalitativně bych tam taky moc velké rozdíly neviděl.
Jediné věci které jsem si všiml je poměrně velký rozdíl ve spotřebě http://www.prad.de/en/monitore/review/2009/review-nec-ea231wmi-bk.html U Nec-u je to < 45 W. Otázka jestli je to pravda, dle měření v recenzi asi jo. :)
Drolan (12)|11.4.2010 18:36
No, já bych monitor 16:9 nikdy nevolil.
Potřebuju na monitoru hlavně pracovat. Když mi vezme vodorovný kus monitoru lišta ve Windows + nástrojová lišta + stavový řádek, tak jsem rád, když zbude třeba ve Wordu vůbec nějaké místo na text...
jinak co jsem četl diskuse, tak spotřeba ~ 70W, což je na můj vkus poměrně dost. Jinak je prý dost monitorů chybových na subpixely (což se dá ale reklamovat)
@madeus (8)|11.4.2010 19:24
2xmarek: nj to je pravda, ale ze to Vase HP je taky zrout a vetsi :)

2Drolan: ja si taky puvodne rikal, ze budu plakat nad tim rozlisenim, ale v mnou akceptovatelne cenove relaci proste nic nebylo, ted se nasel kvalitativni ekvivalent, ktery ma navic ten prijemny bonus v rozliseni, s tou spotrebou..priznam se nikdy jsem to moc neresil, asi zacnu az budu mit opaleny oblicej z toho tepla pripadne az zacnou blikat zarovky :))
sidny (1)|22.4.2010 10:05
Mam ho doma -

Plusy:
1. Rovnomerne podsviceni a homogenita barev
2. Vyborne skalovani - v tmavych i svetlych odstinech je videt spousta detailu ktere na TN monitoru byly slite do jedne barvy.
3. Perfektni interpolace - citelny text v nizkem rozliseni, u her od 1280 prakticky nezaregistrujete nenativni rozliseni (idealni pro slabsi GK)
4. Rychlost reakce vyhovujici - video a zavodni hry naprosto plynule, u FPS pri prudkem trhnuti znatelne rozmazani hran
5. Idealni polohovani - posuv nahoru/dolu, nataceni ve trech rovinach

Minusy:
1. Zbytecne obrovsky jas - pri stazeni na nulu je asi jako bezny TN na 50%, podle mereni na zahranicnich forech az 140cd/m^2 (maximum ma 400), nastesti kontrast a barvy subjektivne zustavaji zachovany
2. Pozorovaci uhly ze stran a zespodu dobry ale pri pohledu shora uz od cca 20° jsou barvy a kontrast skoro na nule (prosakuje podsviceni)

Takze ho nejspis vratim a poridim Eizo 2333 ktery jsem chtel puvodne ale jak je videt, setreni se nekdy nevyplaci - vecer po zhasnuti jsem mel ve tme pred ocima ohnivy zablesky, za denniho svetla je to ale vpohode, zvlaste kdyz dotoho jeste sviti slunce...