reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Které připojení k internetu zvolit?

mech13 (5526)|13.3.2007 11:51
Které připojení k internetu zvolit?


Sice možná trochu pozdě, ale někomu to možná pomůže. Vetšinou už dnes lidi mají jasno, ale třeba se někdo rozhoduje, nebo není spokojený se současnou službou...

Modem
Modem je zastaralé, pomalé, nestabilní a drahé připojení. Ti, kteří pamatují internet nekolik let zpátky se tomuto připojení nejspíš nevyhli, Vy mladší kdo tuto věc neznáte buďte jen rádi. Jen pokud nemáte doopravdy jinou možnost. O2 už dokonce nabízí časově a datově neomezené tarify za cca 600,- Kč za měsíc, s křížkem po funuse. Za takovou nabídku by 7 let zpátky spousta lidí Telecomu líbala nohy. To byly účty, když se človek zapoměl nebo potřeboval stáhnout několikamegový soubor co?:D
Rychlosti: 56Kbps (v praxi 36-44Kbps)
+snad jen dostupnost?
-poslední možnost, opravdu jen v krizi
vhodnost: 0-5%

ISDN
Za svých časů to měl být průlom, rychlé připojení, možnost zároveň volat i surfovat nebo surfovat dvojnásobnou rychlostí... V praxi předražený propadák. Tomuto připojení se taky vyhněte velkým obloukem. Existuje to vůbec ještě?
Rychlosti: 64 nebo 128Kbps
+vyšši rychlost než modem?
-drahé, za rozumnou cenu by bylo lepší než modem
vhodnost: 0-3%

ADSL
Vytáčené připojení pomocí pevné linky, na rozdíl od předchozích dvou ale použitelné. Více méne dobrá kvalita a slušný standard. Dávejte si pozor na vzdálenost Vašeho bydliště od DSLAMu, pokud jste daleko může být spojení nestabilní a pomalé. Často kritizovaný je FUP - po přenesení určitého množství dat se Vám razantně omezí rychlost. Spousta lidí má pravě levné tarify s FUP a nadávají na providera, k tomu se nebudu vyjadřovat. Názory se různí, nechci vyvolat flame - NEKOMENTUJTE PROSÍM FUP nebo se diskuze zvrhne. Každopádně jsou i tarify bez FUP, jejich cena však začíná až od 1000,-Kč za měsíc. Pokud se domluvíte se sousedem a veznete si 2Mbps linku bez FUP napůl, nemáte co řesit. V brzké době (1. dubna) O2 plánuje zrychlení služby takže minimalní rychlost bude 2048Kbps a maximální 8192, taky se objevují spekulace že O2 nabídne možnost ADSL bez hovorového tarifu, ale to jsou jen spekulace. Co je na tom pravdy ukáže čas. (ano, nyní jsou alternativní provideři kteří hovorový tarif nevyžadují, takové připojení je ale zhruba o 200,- dražši, takže si nevyberete)
Rychlosti: 512-8192Kbps
+kromě nekolika případů slušná kvalita, taková jistota
+velka dostupnost
-cena - tarify bez FUP drahé
-nutnost pevné linky s hovorovým tarifem
vhodnost: 50-90%

Kabelovka
Více méně kvalitní způsob jak se dostat na internet. Vysoká rychlost, dobrá cena, stabilita. Bohužel pouze s FUP.
Rychlosti: 512-12288Kbps
+cena
+kvalita
+velke limity u FUP
-ne všude
-pouze tarify s FUP
vhodnost: 65-80%

WiFi
Velmi diskutovaný typ připojení. Největší problém WiFi jsou extrémní rozdíly na straně providerů. Často nabídky vypadají úžasně, vysoké rychlosti za nízké ceny, často ale narazíte. Jsou provideři, kteří nabízí vysoce kvalitní levné připojení za dobrou cenu a záleží jim na maximální kvalite, nabízené služby (těch je hodně málo) a jsou takový, u kterých vám internet bude pořád padat, pojede pomalu a večer a o víkendu se na internet téměř nepodíváte - takových není málo. Zde vám nezbyde nic jiného než se poptat po okolí od koho mají internet a jak jsou spokojení. Pokud najdete kvalitního providera, moc neváhejte, pokud zaslechnete na někoho stížnosti, vyhněte se mu... Je to smutné, ale někdy je lepši 56kbps modem:(
Rychlosti: 256-8192Kbps
+cena
+prakticky všude
-velmi proměnlivá kvalita
vhodnost: 0-95%

Mobilní - GPRS, CDMA, UMTS...
Pokud často cestujete nebo potřebujete připojení na více místech, jediná možnost. Zde se nejspíš budete rozhodovat podle nabídky vašeho oblíbeného operátora.
Rychlosti: 40-1024Kbps
+mobilita
-cena,
-proměnlivé rychlosti - závisí na lokalitě (signálu), použitelné technologii
vhodnost: 100% - pokud musíte být mobilní
20-40% - necestujete s internetem

Optika, kabel
Pokud máte takovou možnost, na 95% je to pro vás to pravé. Zeptejte se známých, jestli nemají problémy nebo nemáte smůlu a ve vaší lokalite je nějaký vydřiduch, ale nejspíš bude vše OK a budete si užívat rychlého stabilního a levného internetu. Poskytovatelé jako NETBOX apod.
Rychlosti: 256-8192Kbps
+cena
+rychlost
+vysoká kvalita
-špatná dostupnost (jen velká města)
vhodnost: 90-100%

Takže jak postupovat při výběru?
1) Pokud bydlíte ve velkém městě, určitě se poptejte po nejaké metropolitní síti (jako napřiklad NETBOX) - optické kabely apod. jsou ideální přenosové médium a bývají výborné nabídy (např www.netbox.cz )
2) WiFi - ptejte se známých na kvalitu. Kvalita bývá u WiFi největší problém, vyhněte se špatným providerům. Pokud máte štěstí a ve vašem okolí je kvalitní provider a nejsou stížnosti, tak ho berte.
3) Pokud máte v domě kabelovou televizi a postačí vam FUP, tak berte. (např www.upc.cz )
4) ADSL - V případě pochybností u WiFi providerů si zjistěte jak ve vaší lokalitě funguje ADSL. Až na několik málo případů bývá kvalita na vysoké úrovni. Pokud vám nevadí FUP tak máte vyhráno, v případě, že víte, že budete potřebovat přenášet velké objemy, zkuste se domluvit se sousedem (drátem) nebo blizkým známým (pomocí WiFi), že se podělíte o tarif bez FUP, taky dobrá volba. (rozcestník pro adsl je na www.dsl.cz )
5) Pokud nebydlíte ve větším městě, kvalita místních WiFi providerů je pochybná a ADSL je nedostupné nebo jste daleko od DSLAMu a hrozí vám problémy i s ADSL, tak Vám nezbývá než volit menší zlo... Musíte se rozhodnout co Vám bude vadit míň, co víc...

Jak vidíte, tak vhodnost různych připojení se překrývá - vždy záleží na Vašich požadavcích, dostupnosti jiných způsobů připojení ve Vašem okolí, konkrétních podmínkách. Nikdy se nedá říct, že ta nebo ta technologie je lepší a ta zase horší. Snad jen v případě, že pro Vás dva způsoby vycházejí nastejno a nevíte pro co se rozhodnout, dejte přednost připojení přes drát, případně možnosti, kdy je na trase k Vám co nejméně zařízení.

Mnou uvedené rychlosti jsou průměrné, běžně dostupné. Nabídky se mění rychle a je pravděpodobné, že některý provider nabízí třeba vyšší rychlost...

V komentářích se prosím vyhněte flamu WiFi x ADSL, z tohoto tématu prosím jen věcné a užitečné příspěvky. Zároveň prosím moderátory aby se snažily předejít zvrhnutí diskuze.
tgfh (2985)|13.3.2007 16:19
Je to objektivně, stručně, výstižně napsané. :thumb
Za takovou práci si autor zaslouží určitě nějakou odměnu
Bohužel nemůžu nabídnou víc než reputační body...
SmartMole (297)|13.3.2007 17:13
Nějak se mi nelíbí pojem "vytáčené připojení"....absolutně netuším, co byste chtěl u adls vytáčet! :-) Možná by stálo za to to opravit. Jinak fajn článek! ;-)
mech13 (5526)|13.3.2007 19:43
[QUOTE=SmartMole]Nějak se mi nelíbí pojem "vytáčené připojení"....absolutně netuším, co byste chtěl u adls vytáčet! :-) Možná by stálo za to to opravit. Jinak fajn článek! ;-)[/QUOTE]
no to vytaceny asi neni zrovna presny, slo mi o to, ze vyuziva kabely od telecomu. modem u ADSL pravda nevytaci, ale z pohledu usera jsou modem - ISDN - ADSL hodne podobne (modem -> telecom -> pripojit...). tecnologie jsou teda uplne jine...

EDIT: ignorujte prosim hrubky, jeste jich tam par vidim:o

jinak k tomu zjistovani stavu mistni WiFi site: ptejte se, jak internet funguje po vecerech a o vikendech. nebudete vstavat ve 3 hodiny si precist maily protoze jindy je net neuveritelne pomaly ze...
Smile (10)|16.3.2007 21:16
btw. ADSL je technicky vytáčené připojení, stále jde o PPP(oE/A), IP rámce jsou až druhým krokem po navázání spojení.
pas!k (3765)|17.3.2007 08:16
u tech kabelovek je to fup imho na h.... ale celkem zjaimave je kdyz ted karneval prebral tarify upc ma v tom dost zmatek zvolil sem klasik coz je ctyrmego download a pulmego upload a jeden technik mi tvrdil ze fup je 60gb sctitanejch takze vlastne 30-30 a druhej ze je to pro kazdy smer zvlast .. dalsi prekvapeni bylo kdyz sem po zmene tarifu zjistil druhy den ze mi nejede net .. tak jsem tam volal a zjistil ze slecna se uklikla a misto zmeny sluzby mi ji pro jistotu zrusila .. na dotaz jak je to mozne kdyz uvadi ze cokoliv jde zrusit pouze po pisemne zadosti se mi odpovedi nedostalo :) Nakonec sem tam nejakemu borci vysvetlil ze inet proste potrebuji a tvaril se ze to chape ..nicmene me ujistil ze datovy limit je opravdu onech 60 gb celkem a jakmile ho prekrocim souctem downloadu a uploadu snizi semi rychlost .. internet se mi snovym tarifem rozjel za par hodin a ve fup mam 60gb\60gb Takze je to v podstate 120gb to jsem se musel opravdu zasmat .. karneval je v te administrative proste jak to rict .. ? Zvlastni ;)
JuraS. (215)|9.4.2007 12:00
Když zhodnotím svoje možnosti....nájemní historický dům v Nymburce...Cca 50 metrů od centrávy 2 providerů internetu. ADSL nebo jakýkoliv kabel je nemyslitelný. Šmejd telecom požaduje písemný souhlas všech majitelů s tím, že telefonní linka může být do domu zavedena. Majitelů je 9 a jsou rozeseti po celém světě (USA, Švýcarsko,...) jejich zástupce v ČR notářsky ověřenou plnou moc k jednání za ně (to by telecomu stačilo) jen tak kvůli takové pitomosti nevydá a taky kolik by to stálo, že....takže dráty jsou pro mě tabu. U 2 providerů jsem objednal wifi (zdůrazňuji, že mě k nim na střechu je ve viditelnosti cca 50 metrů). Rok jsem je bombardoval dotazy kdy mě připojí až jsem to vzal. Prej mě musí zaměřit..??? Takže z práce cdma modem s neomezeným přístupem..Jo a ještě k cenám...to co požadují v Nymburce za wifi je v některých částech Prahy zadarmo...pro mě má význam připojení 24 hodin bez omezení dat s rychlostí minimálně 512/256 a to v ceně do 500,- měsíčně. Za veřejnou ip adresu jsem ochoten připlatit měsíčně 100,-...na barákovým rozvodu se tady nedomluvíme a ani to není možné...ani držák na květináč nemůžu přišroubovat pod okno....
mech13 (5526)|9.4.2007 15:30
[QUOTE=JuraS.]...[/QUOTE]
tak to jsi ve vyborne situaci:)opravdu nezavidim, u nas donedavna bylo na vyber bud dial-up nebo dva wifi provideri jeden horsi nez druhy, o vikendech a po vecerech byl internet sci-fi... zachranilo to nastesti ADSL.
to neni ani jeden ten vas provider za rok zridit pripojku? to jsou pekny ostudy... kdyz neni moznost ADSL u vas v dome co tak nejaky vedlejsi/blizky dum na ktery vidis? sehnat si nejakeho znameho a vzit si s nim na pul ADSL treba extrem 2Mb od O2 cca za 1100,- a od znameho se napichnout pres wifi.
Leroj (271)|9.4.2007 17:01
2 JuraS:
tak to ti nezávidím. Bydlím v trochu větším městě /naštěstí ve vlastním domě/ a na net jsem čekal do loňského léta! - kabelovka je jen na sídlišti a k Telekomu /O2/ mám nepřekonatelný odpor, takže v úvahu přicházelo jen WiFi a tam vzhledem k nízké poloze nebyl signál.
Najednou loni se objevily tři zdroje a po prvních pár měsících s problémy /kolísání, výpadky/ došlo ke stabilizaci a nyní jž půl roku 100% spokojenost.
rychlost 1024/256 za 400kč - faktická rychlost vypadá takto /teď z DSL.cz/:
Rychlost připojení k internetu: 979,24 kbit/s
Rychlost stahování dat: 122,4 kByte/s
- vyjímečně klesne tak max. do 20%, ale to ani nepoznám.

jinak to wifi připojení od souseda jak ti radí Mech13 vypadá zajímavě /pokud někoho seženeš/
tequilla (1015)|10.4.2007 11:15
Moje moznosti, ac v Praze byly take nulove. Na baraku (siroko daleko nejvyssi v okoli) je wi-fi, ale spravcovska firma nedala typkovi, kterej se o to stara klice od strechy :stupid. Pokud je tedy nejaky problem, musi pockat na cloveka ze spravcovske firmy (i par dni) a lezou tam spolu - prej kvuli bezpecnosti nebo co. Dalsi moznosti byly nejaky mikrovlny - termin promereni neznamy, ceny sileny a vysledek nejisty. ASDL padlo hned, majitel si nepreje zavadet tel. linku. Takze jsem byl rok na CDMA (ze zacatku fajn, ale s narustajicim poctem uzivatelu v te oblasti des a hruza - GPRS bylo rychlejsi). Inu presel jsem na "4G" od t-mobile (mozna tak trochu jako z blata do louze, ale musim zaklepat, "4G" zatim daleko stabilnejsi). Uz se tesim na stehovani, tam bude moznost kabelovky, ASDL-ka a jedna se i o optice :).
Ivo Mašek (507)|16.4.2007 20:50
Tak to já patřím mezi ty šťastné.:) Kabelem. Poskytovatel Grape cz.
Jinak např. v Anglii je již rozšířen rozvod inetu přes "dráty" 230V. Podle mě je toto zatím nejlepší.
Hps (107)|18.4.2007 14:00
Nejlepší je optika.:D
frantisek195 (1)|20.4.2007 18:18
Také bydlím v Nymburce, tento týden jsem si nechal zřídit 1 Mbit od firmy Jon (http://www.jon.cz) za 475 měs. s daní. Použitá technologie je Motorola Canopy na 5 GHz. Anténa je poměrně nenápadná (vypadá jako větší mobil), napájení přes UTP. Doma jsem na to píchl switch (D-Link, RJ 45 1 x WAN, 4 x LAN, + AP WiFi, b,g za tisícovku od Alzy). Pokud máte souseda s možností umístit anténu s přímou viditelností na AP firmy JON (jeden je na sladovně, mají i další ale netuším kde), můžete si pomoci vlastní Wifi jak o tom tady někdo psal. Kdyby jste byl můj soused, tam vám helfnu, ale můj soused asi nejste (Hradební ulice).
JuraS. (215)|23.4.2007 15:56
Pro mě přichází v řešení vnitřní anténa. Dům je památkově chráněný (nebo něco na tuto variantu) ze 3 stran. 4 strana je namířena nevhodným směrem a montáž antény by znamenala táhnout kabel po zdi, vrtat buď metrovou cihlovou zeď a nebo nová plastová okna
Hromas (14)|25.3.2008 11:28
Článek je výborně napsaný a pro ty co nepamatují "vytáčené připojení".To bylo takové připojení,které nejvíce vytáčelo Vás a následně Vás vytočil ještě účet.