reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chlazení skříně Centurion 534

Skurutt (119)|22.4.2010 10:21
Nazdárek,

vlastním sestavu (viz podpis) v bedně Centurion 534:

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140006000000BME&Search=centurion%20534&SearchType=1


Chlazení řeším 2x120mm větrákama. Jeden byl součástí skříně, ten jsem přesunul dozadu na outtake a druhý jsem dostal s chladičem Scythe Ninja 2 rev. B, který jsem dal dopředu jako intake. Koš na disky, který mu brání pořádně foukat do bedny jsem vymontoval.

CPU (netaktováno) chladím pasivně zmíněnou Ninjou, teploty v burnu do 60°C.
GPU (@800/1270 - defaul V) referenční chladič, teploty v burnu do 82°C.

Né, že by to bylo špatné, ale rád bych zlepšil poměry v bedně, tj. snížil teplotu popř. i hluk - grafika v zátěži už celkem slyšet je, a navíc bych se chtěl vrhnout do taktování CPU a něco přihodit i na grafice (otestováno @1000/1300 při 1,3V).

V tématu o elitce 330 jsem narazil na zajímavý větráček Scythe Slip Stream:

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=58574

jehož parametry (187m3/hod/1900ot/min) mě zaujaly. Při zregulování otáček na 1000-1200 by se měla hlučnost snížit a stále zůstává úctyhodný průtok 100-120m3/hod.

Při stavbě kompu jsem lehce odhlučnil a utěsnil bočnici (foto dodám odpoledne) a odmontoval jsem wind tunel aby se vešla Ninja. Jiné změny jsem nedělal.

Moje představa je koupit 2 ty větráky a nahradit s nimi ty stávající. Otázka je, jestli má smysl při tomhle airflow dát na tu ninju z5 větrák, který tam byl. Konektory na desce jsou na 4 větráky, takže vše zapojím v poho.
Referenční chlazení na GPU bych ponechal s tím že při lepším přísunu studeného vzduchu by se dalo umravnit chadící křivku přes MSI Afterburner (v návaznosti na úpravách taktů).

Co si o daném řešení myslíte? Má to smysl? Větráky by mě vyšly na cca 316 kč (mironet). Rád bych jako každý za málo peněz co nejvíc muziky a tohle mi přijde ok.

P.S.:Má smysl vystřihnout v bedně perforace před/za větráky?
16cmfan (2153)|22.4.2010 11:01
No, perforáciu má zmysel odstrániť. Ani ja sám som tomu neveril, ako to pomôže. Ale určite by som vymenil fany, outtqake by som dal ten scythe fan, čo si dostal k Ninje a ako in-take práve ten dodávaný CM. Ten CM ale bohužiaľ nieje žiadna sláva a ak cheš ticho, budeš musieť kúpiť nový. Chápem to dobre, chceš mať in-take fan len kôli chladeniu diskov ? Sú horúce ? Ak nie, in-take je vo večšine prípadov zybtočný a kvalitný out-take ventilátor(odsávaci) úplne postačuje. Ja sám vlastním Elite 310, a ako out-take fan Scythe S-flex 800rpm verziu a nemôžem si sťažovať. Mám veľmi tichý komp. Takže si to zhrnme - odsávací Scythe S-flex alebo noctua/enermax magma a in-take bud to isté alebo ten dodávaný k Ninje. Možností je veľa
Skurutt (119)|22.4.2010 11:12
[quote=16cmfan;369881]No, perforáciu má zmysel odstrániť. Ani ja sám som tomu neveril, ako to pomôže. Ale určite by som vymenil fany, outtqake by som dal ten scythe fan, čo si dostal k Ninje a ako in-take práve ten dodávaný CM. Ten CM ale bohužiaľ nieje žiadna sláva a ak cheš ticho, budeš musieť kúpiť nový. Chápem to dobre, chceš mať in-take fan len kôli chladeniu diskov ? Sú horúce ? Ak nie, in-take je vo večšine prípadov zybtočný a kvalitný out-take ventilátor(odsávaci) úplne postačuje. Ja sám vlastním Elite 310, a ako out-take fan Scythe S-flex 800rpm verziu a nemôžem si sťažovať. Mám veľmi tichý komp. Takže si to zhrnme - odsávací Scythe S-flex alebo noctua/enermax magma a in-take bud to isté alebo ten dodávaný k Ninje. Možností je veľa[/quote]

OK, takže perforaci vystřihnout, to jsem si myslel.

Jinak u těch fanů mi šlo spíš o to, jestli má smysl je vyměnit za ty Scythe s vysokým průtokem a ten z chladiče dát na chladič aby se zlepšilo chlazení CPU pro OC.

Disky jsou v pohodě, ale měl jsem zato, že i intake fan pomůže s chalzením oproti nasávání vzduchu podtlakem vytvořeným outakem.

Ještě bych se chtěl zeptat na filtr. Přeci jen při takovém průtoku vzduchu se do PC natahá dost bordelu i když část mi zachytí přední mřížka :)
Richmond (8084)|22.4.2010 11:24
Intake fan pomuze ty grafice (nasavani z boku je dost daleko od fanu grafiky), ta dira v bocnici pomaha treba u GeForce, ktery maji perforovany chladic az vzadu takze nemusis vyndavat zaslepku. Kazdopadne vystrihani zadni mrizky je dobry napad :thumb SFlex je o neco lepsi ventilator nez to co je na Ninjovi, kdyz das SFlex dozadu a ten z Ninjy dopredu tak by to mel stihat chladit s prehledem na 1200rpm (outtake). Osvedcilo se mi dat intake do 5a1/4 pozice (Scythe) u skrine s plnou bocnici (Sileo - nachlup stejny vnitrek jako Centurion 534), pak staci ten vetrak prisroubovat na dlouhy distancni sroubky (zhruba na uroven, kde konci sachta pro mechaniky) - srazi to teplotu NB, RAM i CPU a pritom to nenatahuje tolik prachu a neni to hlucne.

edit: ten co na nej daval odkaz johny jsem daval na intake (tam jde jen o rozpohybovani vzduchu, coz vzhledem k absenci perforace na boku a priblizeni k mb plnil velmi dobre)

edit2: "udelatoko" do skrine http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=70786 - bacha, neni to hlinik tak to nevypada tak pekne jako Lian-Li
johny__g (6387)|22.4.2010 11:24
Proč kupovat vysokootáčkový scythe a regulovat ho, když můžeš pořídit rovnou jeho nízkootáčkovou variantu?

Intake fan vepředu hodně pomáhá diskům (ty je ale před ním nemáš, že?) a v případě že máš pasivně chlazenou grafiku, případně chladič typu accelero S1 kterému pomůže ofukování.

Filtr něco odchytí ale ne všechno (musel by jsi v PC mít přetlak, tedy spíše intake větráky), drasticky ale sníží průtok vzduchu.
Skurutt (119)|22.4.2010 11:53
[quote=johny__g;369885]Proč kupovat vysokootáčkový scythe a regulovat ho, když můžeš pořídit rovnou jeho nízkootáčkovou variantu?

Intake fan vepředu hodně pomáhá diskům (ty je ale před ním nemáš, že?) a v případě že máš pasivně chlazenou grafiku, případně chladič typu accelero S1 kterému pomůže ofukování.

Filtr něco odchytí ale ne všechno (musel by jsi v PC mít přetlak, tedy spíše intake větráky), drasticky ale sníží průtok vzduchu.[/quote]

O tom pomalejším větráku jsem taky přemýšlel, ale přijde mi, že za ty prachy (všechny stojí stejně) by bylo lepší vzít nejvýkonější a sám si ho zregulovat na nižší otáčky - výkon bude stejný jako u pomalého, ale bude mít rezervy => rychlý na pomalý uděláš, ale z pomalého rychlý ne :)

Koš na disky za intake jsem oddělal, aby nebránil proudění vzduchu do case, takže od fanu je cesta volná přes celou desku k GK.

A filtr teda asi ne. Stejně PC 1-2x do roka otvírám, tak ho můžu trochu vyfoukat.
Richmond (8084)|22.4.2010 12:01
Existuje 1200 / 1600 rpm varianta ;) vyse bych nesel, vzal bych 1.200rpm variantu a nechal regulovat primo deskou. Kdyz zregulujes tu 1.900rpm tak to bude pri nizkych otackach cvakat/selestit

edit: pokud si vzpominam tak Slipstreamy maji dost nesikovne reseny napajeni z molexu (stejne jako treba Nexusy)
16cmfan (2153)|22.4.2010 13:22
No, najlepšie bude ak nám odfotíš vnutro skrinky. Disky maš kde položené ? Ja by som zobral na out-take Scythe SFF21D S-FLEX (800rpm) a nemusíš regulovať, na 800rpm je tichučký. Alebo Nejakú Noctuu, alebo ak chceš regulovať tak Enermax Magma našiel som aj tento zaujímavý inzerát
Richmond (8084)|22.4.2010 13:36
269,- novy http://shop.tntrade.cz/enermax-ucma12-magma-120mm_d73882.html :thumb Magmy tlaci o kapku vic nez Noctuy, ale je nutne je zregulovat kolem 1.000-1.200rpm
16cmfan (2153)|22.4.2010 13:41
Pekná cena ... poslyš Riči nechem zakladať nové téma, tak sa spýtam tu.. tak subjektivne... je lepší ten Scythe S-Flex 800rpm alebo tá Magma ? Hlučnosť a hlavne čo sa životnosti týka. Môhol by som o pár týždňov ich pár zobrať za 10,- eur za kus bez pošotvného, tak sa pýtam.
Richmond (8084)|22.4.2010 14:04
SFlex tu nemam, ale vecer k nemu muzu dat ucho :) (v lednu novy, provozovano na promenlive otacky takze se loziska sjizdi min), Magma me slapala donedavna 3mes. v mym pc a ted v praci a nezda se mi ze by nejak zacala vic hucet. Spis se zeptej robkyho - ten ho ma ve zdroji takze dostava vetsi "cocku", ja ho mam jako outtake a tam se moc neohreje

edit: nejodolnejsi vetrak co tu mam je ten pruhlednej Enermax ve zdroji - ten jede 3tim rokem :eek: http://shop.tntrade.cz/enermax-fan-uc-12aebs-120mm_d52419.html
16cmfan (2153)|22.4.2010 14:10
[quote=Richmond;369899]SFlex tu nemam, ale vecer k nemu muzu dat ucho :) (v lednu novy, provozovano na promenlive otacky takze se loziska sjizdi min), Magma me slapala donedavna 3mes. v mym pc a ted v praci a nezda se mi ze by nejak zacala vic hucet. Spis se zeptej robkyho - ten ho ma ve zdroji takze dostava vetsi "cocku", ja ho mam jako outtake a tam se moc neohreje[/quote]

jj tak magmu mam tiež v zdroji (mam ECO 400W) ale tam to ide večšinu času na min. otačky... zostava si v idle viac ako 100w neberie... zatial co Scythe ide na 800rpm. No ale hlavne mi ide o tu životnosť, scythe sflex tu na fore asi nema nikto dajme tomu rok... to by sa dalo už povedať, že fan vydži dlho... jo a Riči máš ICQ ?
Napiš mi SZ když chceš, tak se mi bude lip kecat, kdyby nekdy sem chtel :D
Skurutt (119)|22.4.2010 14:14
[quote=16cmfan;369893]No, najlepšie bude ak nám odfotíš vnutro skrinky. Disky maš kde položené ? Ja by som zobral na out-take Scythe SFF21D S-FLEX (800rpm) a nemusíš regulovať, na 800rpm je tichučký. Alebo Nejakú Noctuu, alebo ak chceš regulovať tak Enermax Magma našiel som aj tento zaujímavý inzerát[/quote]

Skříň se pokusím vyfotit odpoledne a dám to sem. Disky mám šupnuté v pozicích za předním panelem, klec jsem dal jak už jsem psal do pryč :)

O noctuích jsem uvažoval, ale ty nemají takový průtok vzduchu proti těm Scythím a navíc jsou podstatně dražší. Navíc jelikož žiju v Brně jsem chtěl ty větráky vzít v Mironetu, abych si je vyzvedl sám a tam mají jen verze 1900/800/500 otáček. Jinak by mi asi stačila i ta verze 1200, ale objednat ji z CZC by přišlo na víc jak 500,- kdežto 2x1900 z Mironetu by stálo 316,-.

O regulaci jsem uvažoval, ale zkušenosti s tím nemám. Nejvíc by mi asi vyhovovalo kdyby se to přes nějaký prográmek regulovalo automaticky podle teploty ve skříni, nebo tak nějak.
Richmond (8084)|22.4.2010 14:20
[quote=16cmfan;369901]jj tak magmu mam tiež v zdroji (mam ECO 400W) ale tam to ide večšinu času na min. otačky... [/quote]
Nj, ale do zdroju ty mrchy davaj PWM (nejsou znaceny jako UCMA, ale necim s D na zacatku myslim) ;) ICQ vlevo :)

edit: mozna by nebylo od veci zkusit ten pruhlednej jako outtake - proti UCMA/UCEV maji uplne hladkej "ramecek", ale papirove jsou horsi nez Magmy

Program na regulaci = Speedfan :thumb
robky (3195)|22.4.2010 17:02
[quote=Richmond;369899]...... Magma me slapala donedavna 3mes. v mym pc a ted v praci a nezda se mi ze by nejak zacala vic hucet. Spis se zeptej robkyho - ten ho ma ve zdroji takze dostava vetsi "cocku", ja ho mam jako outtake a tam se moc neohreje ..... [/quote]

Magmu mám už asi 2+ rokov a je rovnako tichá ako keď bola nová :thumb a nezdá sa mi, že by teraz dostávala väčšiu "cocku" (zdroj je v prízemí, takže ťahá studený vzduch) - predtým možno, keď bol zdroj hore;)
16cmfan (2153)|22.4.2010 17:15
Tak po kúpe HDD si zohnám aj jednu Magmu do zásoby, možno budem prekvapený a bude ešte tišší ako Scythe sflex... Fan Matom by som ho dal co najmenej, co to pojde...
Richmond (8084)|22.4.2010 17:18
Myslim, ze budes zklamanej pac se roztaci na 4.8v a fanmate umi minimalne 5v :)
16cmfan (2153)|22.4.2010 17:19
No, ved na 5V pojde fpoho, nie ? Oto mi ide ? Prečo sklamaný ?
Skurutt (119)|22.4.2010 19:35
Takže doma jsem udělal menší průzkum a zjistil jsem, že větrák z ninjy je SCYTHE SY1225SL12LM-P Slip Stream:

http://www.alza.cz/scythe-sy1225sl12lm-p-slip-stream-d154214.htm

1300 otáček, 24 dB a 116 m3/hod.
Takže ho dám dozadu jako outtake, protože má určitě větší výkon, než ten CM co byl ve skříni. Uvidíme jakej efekt to bude mít.

Jak jsem slíbil, udělal jsem pár fotek, jak to vypadá ve skříni. Asi by to chtělo trochu upravit kabely, ale jinak bych řekl, že to je ok. Od outtake jde vzduch přímo k grafice, která rozděluje skříň na 2 části. Takže zvažuju v horní části opravdu nainstalovat ještě jeden 120mm fan na ofuk desky a chladiče CPU. Co myslíte? V zadní části asi zacpu tu perforaci vedle slotů na karty, cpe se tamtudy vzduch dovnitř.
IMG_0003_1.jpg IMG_0004_1.jpg IMG_0005_1.jpg IMG_0006_1.jpg IMG_0007_1.jpg IMG_0008_1.jpg
16cmfan (2153)|22.4.2010 20:27
:thumb vyzerá to celkom vpoho, ale dá sa s kabelážou určite veľmi dobre pohrať ;) Kabely hore od zdroja, zviazať, Sata kabely dole namotat do klbka a minimalizovať vzdialenosť alebo otočiť HDD a viesť konektory SATA a od zdroja (napajanie k HDD) pozadu. Tie malé kabely od predného panelu viesť po zemi a zviazať, a bude to vyzerať krásne :)

Čo sa týka tych fanov - vyskušaj to tak, ako si hovoril. Ou-take Slipstream od Scythe. In-take by som zatial vyhodil. Veľkú zmenu nepocítiš. Jak v teplote, tak v hluchu GK karty napr. senzor nie až tak citlivý. No a na koniec, lepšie ako stokrát počuť je raz vidieť. Inšpirovať sa môžeš napríkald TU.
Skurutt (119)|23.4.2010 10:08
Takže abych to shrnul. Po zajímavé diskuzi, za kterou všem zúčastněným děkuji (zkusím rozdat i nějaké bodíky) jsem dospěl k možným řešením.

1. Bez investic
a)Prohodit intake/outtake větráky a trochu si pohrát s cable managementem.
b)Scythe dozadu na outake a CM na aktivní chlazení CPU +pohrát si s kabelama.

2. S investicemi
a)Koupit jeden 120mm fan (Scythe 1200/1600ot) na outtake, CM na původní místo jako intake, Scythe od CPU na aktivní chlazení CPU+pohrát si s kabelama.
b)Koupit 2x120mm fan (Scythe 1200/1600ot) na outtake/intake, původní Scythe z CPU na CPU a CM zabastlit v oblasti 5a1/4 pozic na ofuk kraje desky a pamětí + přísun vzduchu k větráku na CPU+pohrát si s kabelama.

Jde mi o to, že se chystám zkusit OC CPU a když by byly podmínky, tak bych rád přikouřil už lehce taktnuté GPU. Přímý kanál od předního panelu až na konec skříně vybízí k podávání chladného vzduchu GK, ideálně doplnit ucpáním perforace na zadním panelu vedle slotů na karty, kudy se může nasávat teplý vzduch z výfuku GK (bedna stojí zadním panelem blízko u zdi). Další modifikace kterou bych provedl je vystřižení mřížky u outtake.
Richmond (8084)|23.4.2010 12:11
1. a) souhlas + vyriznout vzadu tu mrizku (nebo vystipat klestema)
b) opet souhlas

2. a) koupit bud ten 1300rpm v odkazu nebo lepsi, CM jako intake na minimalni otacky (zrejme bude cvakat, ale mozna mas o neco lepsi A12025-12CB-3BN-F1)

s b) si imho pomuzes o neco vic, ale urcite ne s tim CM - nema silu na profouknuti 50cm (jedine na plno a to uz huci)

Ty diry vzadu u karet mam zalepene, ale v tom pripade to chce vice odsavat protoze se nevysaje vzduch v dolnim rohu pod grafikou - tim padem to zacne vic nasavat vzduch z bocnice (tam bych dal slaby prach. filtr). Aaaa, strihani az na konec - zkus to tema klestema, je to docela znat a pak to kdyztak zacistis (je to na dyl, plech je docela silnej :))
Skurutt (119)|29.4.2010 07:31
Tak jenom prohození větráků, vystřižení zadní mřížky a zalepení nežádoucích děr na zadním panelu PC mi zlepšilo teploty o cca 5°C v burnu (testováno v everestu). Původně dokonce o 20°C, ale to bylo způsobeno flashnutím biosu na novější verzi a sníženým taktu na 2 GHz :-D

Příští týden koupím ty další větráky a budu pokračovát v hrátkách.