reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Odstranění prachu

Pujda (8)|13.3.2007 18:05
Mno, potřebuju poradit jak spolehlivě a bezpečně odstranit ze základní desky a jiných částí počítače prach. Doteď jsem to dělal vysavačem, ale někde jsem slyšel že je to dost nebezpečný protože ten vzduch co rychle protejká kolem hubice vytváří elektrostatickej náboj a to je nepřítel každý elektroniky.. Zatim se mi ale nic nestalo.. takže nevim, no..
HEAD (235)|13.3.2007 18:50
Jee tak vyndej desku a normalne ji ofoukej pusou:D.Nebo vem takovou tu stetku na prach....
boboco (1987)|13.3.2007 18:54
[quote=HEAD]Jee tak vyndej desku a normalne ji ofoukej pusou:D.Nebo vem takovou tu stetku na prach....[/quote]
Štětka by také mohla způsobit vznik statiské elekřiny:) -každopádně kombinaci vysavač + jemná štětka používám valmi často a čistil jsem tak již nespočet počítačů, řádově opravdu stovky. Za tu dobu jsem nikdy žádná nezničil ani nepoškodil. Chce to jen být opatrný a s elektronikou zacházet jako s elektronikou, zkrátka být šetrný.
tgfh (2985)|13.3.2007 19:18
A nebo můžeš použít stlačený vzduch:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=35617
Přečti popis produktu
ICEBOSS (3435)|14.3.2007 12:23
ja to delam kombinaci stetka + plice
Pujda (8)|14.3.2007 20:50
Jo, dík, no přece jenom plíce nejsou tak silný a vyndavání desky se mi zdá taky dost náročný, páč musim vlastně rozebrat celej PC, ale už jdu koupit ten vzduch v plechovce a desku asi občas vyndám, no, to mě snad nezabije jednou za čas...
dzandra (1368)|14.3.2007 20:59
No já hlavně používám, vysavač, pak šteček a sem tam když jsem hoodně lenivý, tak to jen tak sprostě profouknu ústy. Stejně se prachu nikdy nezbavíš, a pokud jsi na ostravsku nebo v jiné zasviněné lokalitě, tak za týden tam stejně pěkný bordel.
Withman (1337)|14.3.2007 21:19
Já používám buď "zatlačený" vzduch ve spreji - to je na case nebo "švédskou" zázračnou útěrku - utřu spodek casu, kde jsou ty chuchvalce prachu. Když už mě ten prach dost sere, tak celý komp rozeberu a celé pročístím, práce asi tak na 5 - 6 hodin, tj. skoro 2 dny. :D Na zanesené ventilátorky používám má ústa a hadřík. :)
boboco (1987)|14.3.2007 21:46
Neberte to jako návod, ale nejvíc se mi osvědčila opravdu krutá metoda čištění a ztišení ventilátorů. Svoje ventilátorky rozeberu, vykoupu ve vodě, vyčistím kartáčkem na zuby nebo něčím jiným, co je zrovna po ruce, nechám je vyschnout, potom je uvnitř celé zaplácám motorovou vazelínou, znova je složím, připojím ke 12V a chvíli jim pomáhám se točit (někdy to jde zpočátku ztuha:D) a oni se potom točí a postupem času (1-2dny) se otáčky dostanou k původním hodnotám, ovšem s tím, že je ventilátor naprosti tichý, čistý a je od něj na dobrý rok až dva roky pokoj. Ještě NIKDY se mi nestalo, aby se mi takto "zapatlaný ventilátor" nerozeběhnul - jakmile se chvíli točí a vazelína se rozptýlí, je opět 100% spolehlivý. Trochu šílená metoda, ale měřil jsem i odběr proudu, ten se nezvýšil a ventilátorky běhají parádně:thumb
Withman (1337)|14.3.2007 21:54
[QUOTE=boboco]Neberte to jako návod, ale nejvíc se mi osvědčila opravdu krutá metoda čištění a ztišení ventilátorů. Svoje ventilátorky rozeberu, vykoupu ve vodě, vyčistím kartáčkem na zuby nebo něčím jiným, co je zrovna po ruce, nechám je vyschnout, potom je uvnitř celé zaplácám motorovou vazelínou, znova je složím, připojím ke 12V a chvíli jim pomáhám se točit (někdy to jde zpočátku ztuha:D) a oni se potom točí a postupem času (1-2dny) se otáčky dostanou k původním hodnotám, ovšem s tím, že je ventilátor naprosti tichý, čistý a je od něj na dobrý rok až dva roky pokoj. Ještě NIKDY se mi nestalo, aby se mi takto "zapatlaný ventilátor" nerozeběhnul - jakmile se chvíli točí a vazelína se rozptýlí, je opět 100% spolehlivý. Trochu šílená metoda, ale měřil jsem i odběr proudu, ten se nezvýšil a ventilátorky běhají parádně:thumb[/QUOTE]

A to jde u všech ventilátorků, nebo jen u kuličkových.?
boboco (1987)|14.3.2007 23:09
normální, obyčejný, kluzný ložiska:) Ale klidně i kuličkový:)

...ale ještě jednou podotýkám, tohle běžně páchám se svýma vrtulkama a někdy (po patřičné konzultaci) i s vrtulkama známých a přátel, kterým se starám o počítače - zatím je to opravdu bez problémů, nikdy žádný problém. A to to takhle praktikuju už hezkejch pár let, od dob, kdy jsem vykuchal první hučící ventilátor ze starýho AT zdroje:)
Withman (1337)|14.3.2007 23:27
[QUOTE=boboco]normální, obyčejný, kluzný ložiska:) Ale klidně i kuličkový:)

...ale ještě jednou podotýkám, tohle běžně páchám se svýma vrtulkama a někdy (po patřičné konzultaci) i s vrtulkama známých a přátel, kterým se starám o počítače - zatím je to opravdu bez problémů, nikdy žádný problém. A to to takhle praktikuju už hezkejch pár let, od dob, kdy jsem vykuchal první hučící ventilátor ze starýho AT zdroje:)[/QUOTE]

yhyhyhy, to někdy zkusím...snad půjdu ty větráčky od TT vykuchat. :D :D :D
Pujda (8)|15.3.2007 06:59
[QUOTE=boboco]Neberte to jako návod, ale nejvíc se mi osvědčila opravdu krutá metoda čištění a ztišení ventilátorů. Svoje ventilátorky rozeberu, vykoupu ve vodě, vyčistím kartáčkem na zuby nebo něčím jiným, co je zrovna po ruce, nechám je vyschnout, potom je uvnitř celé zaplácám motorovou vazelínou, znova je složím, připojím ke 12V a chvíli jim pomáhám se točit (někdy to jde zpočátku ztuha:D) a oni se potom točí a postupem času (1-2dny) se otáčky dostanou k původním hodnotám, ovšem s tím, že je ventilátor naprosti tichý, čistý a je od něj na dobrý rok až dva roky pokoj. Ještě NIKDY se mi nestalo, aby se mi takto "zapatlaný ventilátor" nerozeběhnul - jakmile se chvíli točí a vazelína se rozptýlí, je opět 100% spolehlivý. Trochu šílená metoda, ale měřil jsem i odběr proudu, ten se nezvýšil a ventilátorky běhají parádně:thumb[/QUOTE]
To jsem taky jednou dělal, ale místo vazelíny jsem použil silikonovej olej. Nevim jestli postupem času nevyteče, ale ty větráčky každopádně už nepoužívám, protože to byly dva v mý starý 386.
boboco (1987)|15.3.2007 08:55
[QUOTE=Withman]yhyhyhy, to někdy zkusím...snad půjdu ty větráčky od TT vykuchat. :D :D :D[/QUOTE] Jen doufám, že mě pak nebudeš proklínat, doporučuju to dělat, až když začnou vydávat nějaké nepěkné zvuky. Jak už jsem uvedl hned na začátku, neuváděl jsem to jako návod, spíš jako takovou perličku:D
Withman (1337)|15.3.2007 23:27
[QUOTE=boboco]Jen doufám, že mě pak nebudeš proklínat, doporučuju to dělat, až když začnou vydávat nějaké nepěkné zvuky. Jak už jsem uvedl hned na začátku, neuváděl jsem to jako návod, spíš jako takovou perličku:D[/QUOTE]

Neboj, já už je stejnak vyřadil, takže jsou vhodné k testování :D
Withman (1337)|17.3.2007 15:22
To boboco: díky za metodu, dneska jsem celé dopoledne sháněl vazelínu, až jsem jí sehnal v železářství, v pár krámech na mě docela blbě koukali.

A k věci, namazal jsem svůj 8cm TT větráček, dal jsem tam pořádnou vrstvu, dával jsem jí 2x, aby toho bylo opravdu hodně a je to fakt hustý. Větráček jede naplnou, je tichý, slyšet je jen aerodinamycký hluk. :D
boboco (1987)|18.3.2007 01:43
Tak jsem rád, že tuhle šílenost nebudu obhajovat sám, až někdo bude zarytě tvrdit, že je to nesmysl, že to nemůže dlouho vydržet fungovat atp.:D -a díky za bodíky:inlove

Jinak tu vazelínu jsem kupoval v takovým obchůdku pro motoristy. Pixla pro několik generací za 50,- CZK:D -a je kvalitní:thumb
Withman (1337)|18.3.2007 21:10
Já jí kupoval v jednom železářství za 32,- Kč i s DPH. Je to v tubě, jako je "Jesenka, Piknik a Pikao (snad ještě někteří znají)" :D

Ještě dodávám foto. Připádám ti to totiž jako super komunistický výrobek. :D
vazelina.jpg
BlackFrog (563)|18.3.2007 21:14
ale vzdyt je to na jízdní kola a né na větráky:D
Withman (1337)|18.3.2007 21:18
[QUOTE=BlackFrog]ale vzdyt je to na jízdní kola a né na větráky:D[/QUOTE]

no a ještě na bicykle :D :D :D
BlackFrog (563)|18.3.2007 21:48
[QUOTE=Withman]no a ještě na bicykle :D :D :D[/QUOTE]
mazací tuk.. nepoužívá se to taky na pečení?:D:notsure no dobře konec OT:)
Zeli (397)|18.3.2007 23:04
[QUOTE=Withman]
Připádám ti to totiž jako super komunistický výrobek. :D[/QUOTE]
A koukals na datum/stoleti vyroby?
Withman (1337)|18.3.2007 23:10
[QUOTE=Zeli]A koukals na datum/stoleti vyroby?[/QUOTE]

Bohužel ne. 19.1.2006 - datum výroby :)
Dispečer_oldd (0)|27.3.2007 12:26
Kľudne používaj ďalej vysávač, tie reči so statickou elektrikou sú trošku prehnané. Keď ide o nebezpečenstvo statickej elektriky, stačí keď chytíš dosku rukaou, budeš nesprávne nabitý (teda riadne nabitý) a je po nej. Takže ako všetko v živote: "nikdy nieje nič isté, ale kôli tomu predsa neumrieme od hladu" :)
Alf (305)|27.3.2007 21:05
Vysavač je málo účinný a vazelína vysychá. Já používám toto a toto (konkrétně TTS), ale pořizovací náklady jsou určitě vyšší, než u vysavače a vazelíny.
Martin Šejnoha (255)|27.3.2007 23:22
jj kompresor je to nej co může být..... jen pozor aby neplival vodu, olej nebo obojí:D, větrák jsem mazal jednou jedinkrát na GeForce2 MX400, začal nechutně hrčet.... troška grafitové vazelíny ho na rok napravila... pak jsem kartu přestal používat.
Petr S. (1220)|5.4.2007 10:50
[QUOTE=boboco]Štětka by také mohla způsobit vznik statiské elekřiny:)[/QUOTE]

Ano, a právě proto používám šteteček s antistatickými štětinkami :) Myslím, že jediné zvíře na světě, které má takovouto srst je nějaký ježek - tuším americký :D
papa2 (18)|6.4.2007 20:12
dlho sme u nas na servise pouzivale megapixle so stlacenym vzduchom...slaby tlak a hodne drahe...
teraz mame taky maly mobilny kompresor a je to super (za tych cca 5L v baumaxe to stalo)...ak u vas v okoli nie je pc servis s takouto vecickou staci navstivit lubovolny autoservis (nezabudnite povedat ze xete cisty vzduch BEZ MAZANIA)...vzduchotechniku maju vsade ...urcite netreba zabudnut 1/chladic cpu 2/chladic grafiky a chipsetu 3/zdroj 4/mechaniky a ostatne

co sa tyka chladicov...ked zacnu chrcat vacsinou je to uz zaciatok konca...my pouzivame wd40, tiez sa mi osvedcila biela vazelina ktoru pouzivam tiez na pohyblive casti tlaciarni/kopiriek
ferokulda (33)|7.4.2007 22:35
Tak já sem PC čistil včera. Vzal sem ho normálně kompresorem, a jak ten prach z něj lítal. Pak sem vzal takle i zdroj a teď běží jako novej.
Sieben (513)|10.4.2007 19:47
no kompresor je pěkná věc, bohužel je drahej(když už má pořádně foukat) a je hlučnej, to si jen tak nedáte v pokoji pod stůl:(
Používat stlačenej vzduch ve spreji...kdy stojí cca 400ml 150kč je hodně drahej špás.

Ptal sem se ve firmě kde dělám dealera jak to maj..a naprosto geniální řešení:o)

Pořídit si postarší potápěčskou bombu(např. 5l) (nejlíp zadara:D ) k tomu kabel+koncovku a máte levně stlačenej vzduch a nedělá to kravál a fučí to taky dobře...a cena? okolo 50kč za 5l ...to je rozdíl ne?:o)

já používám vysavač,bo sem nesehnal tu láhec zatím.

A ložiska mažu olejem na šicí stroje/kola/zbraně a bez potíží.
pavel_p (993)|10.4.2007 20:37
[QUOTE=papa2]co sa tyka chladicov...ked zacnu chrcat vacsinou je to uz zaciatok konca...my pouzivame wd40, tiez sa mi osvedcila biela vazelina ktoru pouzivam tiez na pohyblive casti tlaciarni/kopiriek[/QUOTE]
WD40 jsem zkoušel jen jednou na chladiči GPU, který občas šíleně pískal. Problém se nevyřešil, navíc to bylo 2 dny z počítače trochu cítit, chladič se zahříval, pak se na to začal lepit prach tak byl nahrazen nějakým velkým vějířem za cca 240Kč u nějž pořád váhám jestli má smysl ho používat i jinak než pasivní. GF5200 je to celkem jedno, spíš kvůli proudění vzduchu ve skříni. Už bych raději zkusil nějaký teflonový olej a to jen jako nouzové řešení.
Petr S. (1220)|10.4.2007 21:01
[QUOTE=Sieben]Pořídit si postarší potápěčskou bombu(např. 5l) (nejlíp zadara:D ) k tomu kabel+koncovku a máte levně stlačenej vzduch a nedělá to kravál a fučí to taky dobře...a cena? okolo 50kč za 5l ...to je rozdíl ne?:o)
[/QUOTE]

To by mě teda taky zajímalo, kde se to asi tak dá sehnat :notsure Tak až to někde najdeš tak kdyžtak dej vědět :)