reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samovolné vypínání PC

petrmanovsky (17)|25.4.2010 19:30
Dobrý den. Mám menší problém- včera a dnes se mi při nabíhání Windows samovolně vypnulo PC. A dnes navíc i při normálním chodu. Tento problém se objevil poprvé.

HW konfigurace:
AMD Athlon 64 X2 4800 (2,5GHz)
Geforce 8500GT
MSI K9N Platinum
zdroj- neznačkový, 350W

Mám podezření na zdroj, takže k němu: je asi 6 let starý, původně běžel na mnohem slabší sestavě, při upgradu pc před rokem jsem ho tam nechal. Celý rok pc běželo bez problému, až doteď.
Takže by mě zajímalo co si o tom myslíte, jestli je na vině zdroj, nebo něco jiného...
DrZelenka (2491)|25.4.2010 19:34
Pokud se PC proste vypne, zadny BSoD, nebo cokoliv jineho, tak bych to vzhledem k vyrobci a stari zdroje opravdu tipoval na nej. Zkuste si nekde pujcit jiny zdroj. Znackovy staci cca 300+W, neznackovy radeji 400+W. Doporucuji koupi nejakeho 300-500W Seasonicu/Enermaxu (zalezi jestli planujete upgrade).
Jandaskunk (2330)|25.4.2010 19:42
Já si také myslím, že by to mohl být zdroj nebo přehřívání některé z komponent (může být i zdroj) - zkontroloval bych teploty pokud to půjde....každopádně bych odšrouboval kryt zdroje a kouknul se dovnitř, jestli nejsou někde vyteklé kondíky nebo není něco spálené. Ten zdroj bych doporučoval už z prevence vyměnit za nějaký 350W Seasonic (pokud se neplánuje upgrade - koupě nového PC).
petrmanovsky (17)|25.4.2010 19:53
Teploty všude jinde pravidelně sleduju, jsou ok. Na zdroji teplotní senzor nemám. Pravdou je, že jsem si trochu pohrál z chlazením, protože větráky byly příliš hlučné. Rok to sice fungovalo, ale asi jsem tím zdroj "dorazil". Ale je divné že se PC vypíná i při startu windows (když je studené).
Paluk (12)|25.4.2010 20:05
[quote=petrmanovsky;370725]Teploty všude jinde pravidelně sleduju, jsou ok. Na zdroji teplotní senzor nemám. Pravdou je, že jsem si trochu pohrál z chlazením, protože větráky byly příliš hlučné. Rok to sice fungovalo, ale asi jsem tím zdroj "dorazil". Ale je divné že se PC vypíná i při startu windows (když je studené).[/quote]

Právě proto bych to tipoval na ten zdroj, při náběhu je zvýšený odběr a tu zátěž nemusí zdroj zvládnout. Zkus si od někoho půjčit zdroj a pokud pojede v pohodě, tak ti nic jiného nezbude, jedině vyměnit zdroj. Asi před rokem se mi stalo to samé, ale restartoval se mi PC při běhu, samozřejmě bez žádné chyby.
U kamaráda stejná situace a po výměně zdroje vše OK.
petrmanovsky (17)|3.5.2010 16:03
Tak jsem koupil nový zdoj (zn. Fortron, 350W) a bohužel se tím problém nevyřešil. PC se vypíná pořád. Nějaké další nápady?
johny__g (6387)|3.5.2010 16:09
Jak vypadá základní deska? Hlavně kondenzátory. Jestli byl ten zdroj vadný, dal jim asi dost zabrat, možná že už jsou po smrti. Taky zkus najet jen s jednou pamětí (předokládám že máš dva moduly).
petrmanovsky (17)|3.5.2010 17:06
S každou z pamětí problém přetrvává. Při vizuální kontrole základní desky jsem narazil na několik kondenzátorů (těsně doléhajících na chladič procesoru), které jsou nahoře trochu vyboulené a taky jakoby "otevřené" (normální mají nahoře dvě drážky, u těchto je mezi drážkami štěrbina)
speedsnail (4876)|3.5.2010 21:14
Ty kondíky jsou v prčicích, velmi pravděpodobně je zlikvidoval zdroj. Zkus dát desku na reklamaci, měli by ti to uznat.

A koupit 350W Fortron taky nebyl nejlepší nápad. Seasonic OEM je za stejnou cenu mnohem kvalitnější. Jestli kupováno přes e-shop, vrátil bych ho.