reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sítě: ztráta signálu v UTP kabelu ?

Neregistrovaný (0)|28.4.2010 21:00
Jméno tazatele: stvinek

Znění dotazu:
Dobrý den, zítra mi přijdou dělat nové rozvody internetu do bytu a jelikož mám dva počítače, které jsou od sebe vzdáleny poměrně dost metrů, chtěl bych se optat jestli jsou nějaké ztráty signálu, když chci vést signál přes takový ?(nebo podobný?) kabel, nevím jaký budou mít. Připojení Ethernet.
Zmákne to bez ztrát 30metrů ? Děkuji, spěchá

http://www.czechcomputer.cz/disc_doc-P2398D821645143DDC1256F8C002C7238.html

klasickej UTP kabel

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
kevin00 (10238)|28.4.2010 21:19
Doporučená max. délka UTP kabelu je 100 m, takže pokud jsou počítače připojeny 30m UTP kabely neměl by nastat žádný problém.
Neregistrovaný (0)|28.4.2010 21:21
super, děkuji
ještě bych měl dotaz ohledně coaxiálního kabelu na tv, jak ten může být dlouhý ??
kevin00 (10238)|28.4.2010 21:31
[quote=Neregistrovaný;371506]super, děkuji
ještě bych měl dotaz ohledně coaxiálního kabelu na tv, jak ten může být dlouhý ??[/quote]

Nevím jak u televize, ale u ethernetových sítí mohl koaxiální kabel dosahovat délky až 500 m (tlustý koax - vnější průměr 10 mm, 4násobné opletení, impedance 50 ohmů) či 180 m (slabý koax - vnější průměr 4.9 mm, 2násobné opletení, impedance 50 ohmů).
Pitomec (251)|28.4.2010 21:35
[quote=Neregistrovaný;371506]super, děkuji
ještě bych měl dotaz ohledně coaxiálního kabelu na tv, jak ten může být dlouhý ??[/quote]
Koaxiální kabel na TV může být tak dlouhý, dokud nedojde k útlumu signálu pod přijatelnou mez - jinak je délka neomezená (pokud signál zesiluješ), viz kabelovky a vedení v řádu kilometrů.
Neregistrovaný (0)|28.4.2010 21:37
Moc jste mi pomohl děkuji, ještě mě teď napadlo...nyní mam ten druhý počítač připojený k internetu pomocí usb kabelu.
Měl bych zítra dostat nejspíš nový modem, ale kdyby ho náhodou k tomu nedali nebo byl pouze na jednu ethernet přípojku a druhý počítač by musel zůstat připojený přes usb, tak ještě kdyby ste mi prosím řekl, jak je to s tímto kabelem.
Již teďka mám normální rychlost 10MB, ale přes usb jen 5Mb/s.
Je to dáno délkou kabelu, nebo je to prostě dané, že usb vede jen 5BM/s bez ohledu na délku.
Máte s tím zkušenost ? Díky
kevin00 (10238)|28.4.2010 21:37
[quote=Pitomec;371512]Koaxiální kabel na TV může být tak dlouhý, dokud nedojde k útlumu signálu pod přijatelnou mez - jinak je délka neomezená (pokud signál zesiluješ), viz kabelovky a vedení v řádu kilometrů.[/quote]

Pokud bych signál nezesiloval, jaká by byla +/- max. délka ?

[quote=Neregistrovaný;371513]Moc jste mi pomohl děkuji, ještě mě teď napadlo...nyní mam ten druhý počítač připojený k internetu pomocí usb kabelu.
Měl bych zítra dostat nejspíš nový modem, ale kdyby ho náhodou k tomu nedali nebo byl pouze na jednu ethernet přípojku a druhý počítač by musel zůstat připojený přes usb, tak ještě kdyby ste mi prosím řekl, jak je to s tímto kabelem.
Již teďka mám normální rychlost 10MB, ale přes usb jen 5Mb/s.
Je to dáno délkou kabelu, nebo je to prostě dané, že usb vede jen 5BM/s bez ohledu na délku.
Máte s tím zkušenost ? Díky[/quote]

Max. délka USB kabelu je 5m. Do cesty můžeš zapojit až 5 napájecích hubů, takže poté může být max. délka 30 m. Pokud potřebuješ propojit 2 zařízení na delší vzdálenost, používá se k tomu většinou USB extender. Max. přenosová rychlost pro USB 2.0 je 480 Mbit/s.
Pitomec (251)|28.4.2010 21:52
[quote=kevin00;371514]Pokud bych signál nezesiloval, jaká by byla +/- max. délka ?[/quote]
Tady záleží na intenzitě vstupního signálu, přenášené frekvenci a parametrech koax. kabelu. Pokud to tedy bude např. signál 80dB, frekvence UHF pásmo (nejvyšší kmitočet 862MHz, kde je také nejvyšší útlum) a koax. Belden H125Cu, tak pro analogový signál to lze použít do cca 100m, pro digitál cca 150m. Ale jsou to orientační údaje samozřejmě.
Pitomec (251)|28.4.2010 21:54
[quote=Neregistrovaný;371513]Moc jste mi pomohl děkuji, ještě mě teď napadlo...nyní mam ten druhý počítač připojený k internetu pomocí usb kabelu.
Měl bych zítra dostat nejspíš nový modem, ale kdyby ho náhodou k tomu nedali nebo byl pouze na jednu ethernet přípojku a druhý počítač by musel zůstat připojený přes usb, tak ještě kdyby ste mi prosím řekl, jak je to s tímto kabelem.
Již teďka mám normální rychlost 10MB, ale přes usb jen 5Mb/s.
Je to dáno délkou kabelu, nebo je to prostě dané, že usb vede jen 5BM/s bez ohledu na délku.
Máte s tím zkušenost ? Díky[/quote]
Pokud je to kabelový modem, tak nelze souběžně využívat ethernet i USB. Navíc je to i nesmysl, protože ethernet stačí rozbočit routerem za pár stovek.
Neregistrovaný (0)|28.4.2010 22:05
Nechci Vám nějak odporovat, asi jste tu odborníci, ale já mam z modemu oba tyto kabely :-)
Jeden ethernet (moje pc) a na usb notebook :-)
btw. ten usb kabel jsem měl delší než 5m a šlo to...ale jak už jsem psal tak pouze 5MB/s
Neregistrovaný (0)|28.4.2010 22:09
mám modem : Motorola surfboard SB5100
Pitomec (251)|28.4.2010 22:18
[quote=Neregistrovaný;371523]Nechci Vám nějak odporovat, asi jste tu odborníci, ale já mam z modemu oba tyto kabely :-)
Jeden ethernet (moje pc) a na usb notebook :-)
btw. ten usb kabel jsem měl delší než 5m a šlo to...ale jak už jsem psal tak pouze 5MB/s[/quote]
Pokud je to kabelovka UPC, tak souběžný provoz možný není a navíc s tarifem 10M máš stejně jenom jednu IP, takže tam víc zařízení nezapojíš (a onen modem nemá router). Já mám modem tentýž a za ním Wi-Fi router, to je nejsnažší řešení (k NB navíc určitě, tam pak ani nemusíš tahat další kabel, ale vezmeš to přes Wi-Fi).
stivinek (2)|28.4.2010 22:22
No mám 10MB od UPC, modem co jsem napsal a přes to mi z něho vedou dva kabely a mam připojené dva pc. Ethernet a USB.
Wifi roter bych si klidně koupil, ale musel bych na oba počítače připojit wifi karty, které ani jeden za tím nemá.
Pitomec (251)|28.4.2010 22:24
[quote=stivinek;371531]No mám 10MB od UPC, modem co jsem napsal a přes to mi z něho vedou dva kabely a mam připojené dva pc. Ethernet a USB.
Wifi roter bych si klidně koupil, ale musel bych na oba počítače připojit wifi karty, které ani jeden za tím nemá.[/quote]
2 PC si připojit můžeš, ale nevěřím tomu, že ti pojedou na net oba současně :) Jinak při použití Wi-Fi routeru máš samozřejmě k dispozici i 4x LAN, takže jeden PC (nebo lze i oba) propojíš síťovým kabelem a mimo jiné pak lze ty PC nastavit tak, aby na sebe "viděly" a šlo mezi nimi sdílet soubory (to ovšem není podmínkou).
stivinek (2)|28.4.2010 22:48
věř nebo ne, ale prostě tady mam oba online...jinak to, aby na sebe viděly by bylo fajn
kevin00 (10238)|28.4.2010 22:54
[quote=Pitomec;371532]2 PC si připojit můžeš, ale nevěřím tomu, že ti pojedou na net oba současně :)[/quote]

Současný běh je podporován, viz manuál k modemu (str. 46)

[SPOILER=Možná zapojení modemu Motorola SB5100][/SPOILER]
Pitomec (251)|29.4.2010 09:30
[quote=kevin00;371535]Současný běh je podporován, viz manuál k modemu (str. 46)

[SPOILER=Možná zapojení modemu Motorola SB5100][/SPOILER][/quote]
Pokud vím, tak to u UPC (o kterém jsem psal) nešlo. Ostatně i ten manuál upozorňuje, že to nemusí chodit všude: "Not all service providers support multiple user service. For information about multiple user service, contact your cable service provider.". Ale možná to u UPC už změnili, protože je fakt, že toto jsem řešil před pár lety a dneska to nemá žádný praktický význam, když router stojí pár kaček...
kevin00 (10238)|29.4.2010 11:43
[quote=Pitomec;371582]Pokud vím, tak to u UPC (o kterém jsem psal) nešlo. Ostatně i ten manuál upozorňuje, že to nemusí chodit všude: "Not all service providers support multiple user service. For information about multiple user service, contact your cable service provider.". Ale možná to u UPC už změnili, protože je fakt, že toto jsem řešil před pár lety a dneska to nemá žádný praktický význam, když router stojí pár kaček...[/quote]

Před chvílí jsem to vyzkoušel na svém modemu Motorola SB5101E (připojení UPC 10M) a současný běh dvou počítačů je modemem podporován a funguje.