reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Náhrada starého počítače

Stetha (66)|3.5.2010 14:16
Zdravím,
vždycky jste mi zde zvládli perfektně poradit, doufám že teď tomu nebude jinak :)
Doma mám stařičký počítač, Athlon XP 2200+ s GeForce 4Ti, který se poslední dobou používal výhradně na internet, filmy, hraní dětských her, popřípadě half-life nebo AoM po hamachi, sem tam nějaká flashovka na netu. Je starý +- 6 let, strašně hlučný a pomalý. Doteď ale stačil na to, k čemu byl používán. Bohužel včera mi při hraní AoM umřel (a pak následně zmrtvýchvstal). Nejdřív přestal hučet (hučení podobné startu tryskového letadla způsoboval pravděpodobně zanesený zdroj), během pár sekund se začal trhat obraz a ihned potom celý comp zhasnul. Po prvotním ošahání počítače to vypadalo na mrtvý zdroj, jelikož byl vařící, smrděl a hlavně i kvůli tomu, že chvíli před smrtí přestal hučet. Ale divné bylo, že svitily nějaké diody na desce. Asi po 10 minutách se mi povedlo comp znova rozjet, takže to nakonec vypadá na to, že se jen zastavil větrák ve zdroji a ten se následně přehřál. Od vás bych potřeboval poradit v pár věcech:


1) Je má domněnka o špatném zdroji správná?
2) Pokud ano, jsou kompatibilní nové, slabé zdroje se staršíma komponentama? Bohužel nevím typ desky a momentálně ho nemám ani možnost zjistit, ale tak snad si někdo udělá představu o stáří podle procesoru a grafické karty.

3) Doporučit nový stroj. Šlo by čistě jen o bednu. Do toho starého bych pravděpodobně koupil nový zdroj a dal ho někomu na hraní, je mi líto ho vyhodit, ale rád bych měl doma něco přinejhorším stejně "výkonného".
Byl bych rád za něco tichého, co moc nežere, ale čemu nedělá problém mít otevřeno v prohlížeči třeba 15 oken, pouštět si HD videa či hrát nějaké starší hry (AoM, half life,diablo).
Jedinou pořádnou podmínkou je asi DVD vypalovačka, páč ostatní podmínky není možné v dnešní době nesplnit (více než 512mb ram,více než 80gb hdd). Byl bych rád za co nejnižší cenu, řekněme okolo 7000,-

4) otázka ohledně OEM verze windowsu, pokud bych k tomu novému compu koupil OEM verzi win 7, je možné je nahrát na jiný počítač? Na koleji mám celkem nový comp, kterej by už ale potřeboval zformátovat a já bych rád vyzkoušel nové windows.

moc díky za rady a tipy
czhunter (775)|3.5.2010 15:39
1) Je to jedna z poměrně pravděpodobných možností
2) Pokud ano, pak ano, nové zdroje jsou kompatibilní se starým HW, rozhodně s takovým na úrovni AthlonXP a GF4Ti

3) krom té DVD vypalovačky může požadavky splnit takováhle malá krabička: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=75482 . DVD vypalovačka se dá koupit externí do USB (~1200kč) nebo pak tohle http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=71903 , ale tam nevím, jestli bude stačit výkon procesoru. 15 full-flash stránek to neutáhne ... i když popravdě to neutáhne ani moje 2GHz C2D v notebooku. O HD videa se postará grafická karta.

4) Mělo by to jít, dokud je neaktivuješ (myslím že na to máš 30 dní od instalace) ... ale legální to moc není.
Doctor01 (400)|3.5.2010 22:32
Ahoj

S tim doporucenym compem by se dalo souhlasit - pokud to opravdu nechces na neco jineho (prilis narocneho), tak dobry. Hodne usetris na energii a je to tiche.
Stetha (66)|3.5.2010 23:45
Tak koupit externí vypalovačku by nebyl problém, stejně jsem o tom uvažoval.. u toho HTPC mě trochu děsí to, že k tomu nejsou žádné pořádné informace.. není někde nějaká recenze?
A k bodu 4, co znamená, že to "není moc legální" ? :)
Doctor01 (400)|4.5.2010 06:12
No, OEM verze systemu se spravne ma zakupovat s novym pc, na nem byt nainstalovana a nikdy to uz nemenit(system by mel byt na stejne fakture s pc).
Nicmene praxe je takova, ze se da OEM verze koupit volne a ty si ji pak nainstalujes kam potrebujes.
A je to porad lepsi nez ukrast. Tezko rict co se stane, kdyz se ti faktura ztrati ...
Weslo (234)|4.5.2010 08:55
OEM u Win 7 je pouze na stejné faktuře s celým PC tj. diskem,cpu,RAM,deskou,zdrojem a bednou.Jinak lze koupit legalizační DVD které je o 500,- dražší a dá se koupit i mimo fakturu s komponentami.
Doctor01 (400)|4.5.2010 17:41
Ano, to je taky možnost. Ale obecně to OEM stačí.
Pokud bych však měl v plánu systém třeba čestěji přenášet, můžeš si ještě pořídit krabicovou verzi.
Nicméně tam je cena cca dvojnásobná.
Weslo (234)|4.5.2010 18:04
Obecně to OEM nestačí (pokud není koupena zároveň s HW)
Doctor01 (400)|4.5.2010 18:59
[quote=Weslo;372879]Obecně to OEM nestačí (pokud není koupena zároveň s HW)[/quote]

Pokud sis přečetl historii, tak jsem psal ... OEM verze systemu se spravne ma zakupovat s novym pc, na nem byt nainstalovana a nikdy to uz nemenit(system by mel byt na stejne fakture s pc) ...

Jinak ale poukazuji na běžnou praxi u nás. Je proto zbytečné slovíčkařit nebo se o tom přít :-)
Weslo (234)|4.5.2010 21:49
Ano neslovíčkařím ani se nepřu.Jen nechci uvést tazatele v Omyl.Ony jsou ty různé licenční podmínky dost složité a kolikrát platí pro různé verze Windows různé podmínky v různý čas.
Máš pravdu že to běžná praxe je ovšem legální to není.A když už tedy chce někdo do operačního systému investovat tak by snad mohl alespoň toto pohlídat že:notsure