reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

"Jiskření" ve zdroji

Dejw.N (23)|8.5.2010 12:20
Zdravím, dnes jsem zjistil poněkud zajimavou věc a chci zkonzultovat, zda-li je to v pořádku. Mám zdroj SEASONIC SS-400ET 400W a využívám zadní spínač na PC. Vždy po vypnutí PC spínač vypnu a před zapnutím PC spínač zapnu. Tudle jsem ale zjistil, že při vypínání spínače se v něm ozývají zvuky "proudu", tudíž jako bych jiskřil dvěma drátky o sebe. Když spínač rychly vypnu, nejde skoro nic slyšet, ale když jej vypínám pomalu ba naopak jej v poloze jiskření přidržím, tak si nejsem jistý, jestli to má doopravdy dělat. Tak se naskýtá otázka, zda-li to je na reklamaci, či nikoliv? Díky....
P.S. mé předchozí téma: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=40213 bylo vyřešeno právě tímto zdrojem+deskou s napájením pro CPU 4pinovým konektorem.....
16cmfan (2153)|8.5.2010 12:28
Tak, an reklamaciu to rozhodne nevyzerá. To iskrenie je normálne, zvlášť keď to takto pomaly vypínate a koledujete si o problém - zniženie životnosti zdroja atď. Takže vôbc neodporúčam za každým vypnutím PC vypínať ešte zdroj. Máte k tomu nejaký zvláštny dôvod ? Ak nie, tak ho nevypínajte.
DrZelenka (2491)|8.5.2010 12:40
Pri urcitym napeti preskakuje i mezi 2 vzdalenymi vodici elektrina. V pripade, ze velmi pomalu vypinate zdroj se velmi pomalu oddaluji 2 kontakty a dokud se dostatecne neoddali, tak to proste jiskrit bude.

Jak psal 16cmfan - pro zdroj tohle musi byt neuveritelny napor. V pripade, ze opravdu potrebujete odpojovat PC od el. energie, tak to delejte napr. vypojenim kabelu ze zdi, nebo si poridte prepetovou ochranu s vypinacem a jeste PC ochranite pred prepetim. Pokud to je napr. kvuli spotrebe energie, tak existuje spousta mnohem ucinnejsich zpusobu , vypnuty PC zere zanedbatelne elektriny.
Dejw.N (23)|8.5.2010 13:28
[quote=DrZelenka;373813]V pripade, ze opravdu potrebujete odpojovat PC od el. energie, tak to delejte napr. vypojenim kabelu ze zdi, nebo si poridte prepetovou ochranu s vypinacem a jeste PC ochranite pred prepetim. Pokud to je napr. kvuli spotrebe energie, tak existuje spousta mnohem ucinnejsich zpusobu , vypnuty PC zere zanedbatelne elektriny.[/quote]
Preptovou ochranu mám a pouzivam, ale nemam na ni napojene pouze PC, tudiz kdyz vypinam PC a chci aby mi jel router tak holt vypnu PC "rucne" aby nespotrebovavalo zbytecne energii. Prece tam porad beha urcite napeti, aby byl PC pripraven k chodu, sitovka aj... Nebo o jakem ucinnejsim zpusobu mluvite?
P.S.: A k cemu je tam to tlacitko teda vubec, kdyz jeho pouzivani nedoporucujete? :-)
16cmfan (2153)|8.5.2010 13:37
[quote=Dejw.N;373816]Preptovou ochranu mám a pouzivam, ale nemam na ni napojene pouze PC, tudiz kdyz vypinam PC a chci aby mi jel router tak holt vypnu PC "rucne" aby nespotrebovavalo zbytecne energii. Prece tam porad beha urcite napeti, aby byl PC pripraven k chodu, sitovka aj... Nebo o jakem ucinnejsim zpusobu mluvite?
P.S.: A k cemu je tam to tlacitko teda vubec, kdyz jeho pouzivani nedoporucujete? :-)[/quote]

To tlačítko tam je z dôvodu, ak napr. meníš nejakú komponentu na PC a chceš ho úplne odpojiť od elektriky. To znamená, že asi nebude používaný každý deň 10x... z dôvodu úspory energie sa to neoplatí už vôbec.
jrx (1880)|8.5.2010 13:52
Je to na Tobě, jestli chceš ušetřit 50kč/rok na elektrice vypínáním zdroje a pak si jít koupit rovnou nový až ho to přestane bavit a odejde (a třeba něco vezme s sebou) ;)
KEOSAN (958)|8.5.2010 14:00
[quote=Dejw.N;373816]Preptovou ochranu mám a pouzivam, ale nemam na ni napojene pouze PC, tudiz kdyz vypinam PC a chci aby mi jel router tak holt vypnu PC "rucne" aby nespotrebovavalo zbytecne energii. Prece tam porad beha urcite napeti, aby byl PC pripraven k chodu, sitovka aj... Nebo o jakem ucinnejsim zpusobu mluvite?
P.S.: A k cemu je tam to tlacitko teda vubec, kdyz jeho pouzivani nedoporucujete? :-)[/quote]

Existuju prepatovky, ako napr. velmi slusna 8 portova /4 porty v dvoch radoch/ APC SurgeArrest Performance PF8VNT3-FR

- kde je vypinac, ktorym sa vypinaju iba 4 zasuvky a ostatne su nonstop napajane. Plus to ma ochrany pre koaxial/kablovy modem a RJ45. Tak mozes mat router zapnuty nonnstop a PC napr. vypinat vypinacom...
DrZelenka (2491)|8.5.2010 14:21
[quote=Dejw.N;373816]Preptovou ochranu mám a pouzivam, ale nemam na ni napojene pouze PC, tudiz kdyz vypinam PC a chci aby mi jel router tak holt vypnu PC "rucne" aby nespotrebovavalo zbytecne energii. Prece tam porad beha urcite napeti, aby byl PC pripraven k chodu, sitovka aj... Nebo o jakem ucinnejsim zpusobu mluvite?
P.S.: A k cemu je tam to tlacitko teda vubec, kdyz jeho pouzivani nedoporucujete? :-)[/quote]

Nevim presny cisla, ale i kdyz bylo pc pouze v rezimu spanku a ne uplne vyply, tak nekde namerili cca 5-10W? Vyply PC zere jeste min (nekdo psal 3W). V pripade, ze by PC bylo nonstop vyply cely rok, tak sezere cca 26kWh. To je kolik? 100-130kc? Zdroj stoji 800+kc (ty parodie od EC za 500 nepocitam). To mas necelou hodinu sviceni zarovnkou denne.
speedsnail (4876)|8.5.2010 14:40
Ono používání tlačítka není takový problém, pokud ho budeš používat normálně a né zdroj prasit tím, že spínač necháváš jiskřit.. :stupid
maarkii (292)|8.5.2010 15:46
Vypínat celý PC(po vypnutí Win) je nejlepší přes zásuvkovou lištu,kde je napojen i monitor,tiskárna apod.Myšleno při vypínání min.na 3hodiny a více.Měřil jsem kolik bere PC(vyplý jen přes Win)a samotný zdroj si vezme 25W a když to vynásobíte 24hodinami a 365 dny je to pěkná pálka za kWh...
Jinak VŠECHNY přepětové ochrany co jsou až u koncových zásuvek 230V a na prodlužovačkách jsou samy o sobě proti atmosférickým přepětím(bouřky) k ničemu a nepomůžou,pokud v místní elektrické instalaci v domě-bytě není použit 3- stupnový systém svodičů přepětí a přepětových ochran.Tento systém je značně nákladný 10-20 tisíc a 1. dva stupně jsou většinou přímo v domovním rozvaděči a poslední 3.stupen může být v zásuvce či spíše na prodlužce.Levné čínské přepětové ochrany na prodlužkách jsou však i tady k ničemu-zmetky.
Je třeba si uvědomit,že atmosférické výboje dosahují mžikově i několi stovek tisíc voltů a to žádná zásuvková přepětová ochrana NIKDY sama o sobě nezachytí.
Nejlevnější řešení ochrany elektroniky proti přepětí při bouřce je fyzicky odpojit jak napájení ze zásuvek 230V,tak fyzicky odpojit antény apod. a pokud možno tyto svody od antén alespon položit poblíž uzemněného KOVOVÉHO ústředního topení či vod.vedení.Oddálení při odpojení musí být alespon pro jistotu 50-100cm od zásuvky.Vysoké napětí při přepětí totiž dokáže přeskočit i na velko vzdálenost na vodivé části...
Někteří lidé si rovněž myslí,že proti přepětí při bouřce stačí elektroniku vypnout jen vypínačem na společné zásuvkové liště,což samozřejmě je účiné jen při přepětích do cca 1000V,ale při bouřce většinou nedostatečné neb výboj o napětí desítek a stovek tisíc voltů hravě přeskočí vzdálenost 2mm mezi kontakty ve spínači na zásuvkové liště.
optim (391)|8.5.2010 18:41
[quote=Dejw.N;373805]Zdravím, dnes jsem zjistil poněkud zajimavou věc a chci zkonzultovat, zda-li je to v pořádku. Mám zdroj SEASONIC SS-400ET 400W a využívám zadní spínač na PC. Vždy po vypnutí PC spínač vypnu a před zapnutím PC spínač zapnu. Tudle jsem ale zjistil, že při vypínání spínače se v něm ozývají zvuky "proudu", tudíž jako bych jiskřil dvěma drátky o sebe. Když spínač rychly vypnu, nejde skoro nic slyšet, ale když jej vypínám pomalu ba naopak jej v poloze jiskření přidržím, tak si nejsem jistý, jestli to má doopravdy dělat. Tak se naskýtá otázka, zda-li to je na reklamaci, či nikoliv? Díky....[/quote]
No vida, muj Seasonic X-650 taky vydaval "jiskrive zvuky", akorat pri zapinani. Clovek zmacknul vypinac, chvili to chrcelo a pak se zdroj v idelanim pripade zapnul. Nejdriv to chrcelo a zapnulo se to, pak to chrcelo, ale zaplo se to uz jen obcas a nakonec uz to ani nechrcelo, ani se to nezaplo, trvalo to tak tejden a zdroj je ted na reklamaci. Pocitove byl ten vypinac nejakej divnej, tak jako by mu dlouho trvalo, nez preleze do ty druhy polohy, at se clovek snazil ho zapnout sebelip.
dracihnev (170)|13.5.2010 09:15
muj zdroj dela to same.. kdyz to precvaknu pomaleji tak to tam praska. driv sem se s vypinanim zdroje neparal ale mam novy a ten pri vypnutem pc vydava potiche piskani nebo cosi a nerad pritom usinam
Jandaskunk (2330)|13.5.2010 12:44
[quote=dracihnev;374896]muj zdroj dela to same.. kdyz to precvaknu pomaleji tak to tam praska. driv sem se s vypinanim zdroje neparal ale mam novy a ten pri vypnutem pc vydava potiche piskani nebo cosi a nerad pritom usinam[/quote]

Jestli je v záruce, tak bych ho zkusil reklamovat, pískat by zdroj neměl ani vyplej ani zaplej....co to je za zdroj přesně?
durib (1141)|13.5.2010 15:32
Tak jsem pro zajimavost zmeril spotrebu PC wattmetrem za 400 CZK, presnost mereni 1 W.
Vypnuty- nemeritelne hodnoty, s jistotou <0;1) kdyz je to i s televizi ve standby a zapojenym zesilovacem a antenou, tak stale do 2 W
Rezim spanku- (1;3> s TV atd. do 4 W

Akvarko- filtr+osvetleni prumerna spotreba 20 W (jenom pro ukazku absurdity vypinani ze zasuvky...)

Zaver- ze zasuvky bych vypinal jen v pripade, ze jedu nekam dale/na delsi dobu pryc. Kvuli prepeti (blesk), nebo kvuli pripadnemu pozaru. Pro normalni provoz je to IMHO zbytecnost.
Richmond (8084)|13.5.2010 20:32
[quote=dracihnev;374896]....vydava potiche piskani nebo cosi a nerad pritom usinam[/quote]
To dela nekvalitni tlumivka ;)