reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Software: stažení linuxu

Neregistrovaný (0)|9.5.2010 06:51
Jméno tazatele: Neregistrovaný

Znění dotazu:
Zdravím.
Jelikož jsem trochu paranoidní, tak by mě zajímalo, jak a kde bezpečně stáhnout linux. Mám strach aby v něm nebyl nějaký malware, nebo nějaký prográmek který by nevědomky odesílal někam tvůrci nějaká data.
Kdo mi zaručí že můžu tomu systému věřit?
Když si koupím třeba windowsy od MS tak tam jsem si za to zaplatil a vím, že by tam MS nic takového nedal.

Kdo mi ale 100% zaručí, že v nějaké distribuci linuxu nebudě něco takového? Jelikož je to stejné jako s free programy, kde některé taky obsahují malware. V tom linuxu se nemusí jednat zrovna o malware, ale jen program který bude tvůrci (nebo komukoliv jinému) odesílat různé udáje, hesla, špehovat atd.
Můžu tomu pak věřit?

Konkrétně chci stahovat ubuntu z http://www.ubuntu.CZ

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
matyyy (2527)|9.5.2010 09:19
jestli se nelíbí mirror přímo na ubuntu.cz (je tam možnost ověření přes md5 )

pak je možnost si nechat od canonicalu ("výrobce" ubuntu) nechat zadarmo poslat cdčko https://shipit.ubuntu.com/

jinak jestli je až taková paranoia tak dopričuju vůbec nezapínat pc (stejně největší malware hrozbou v linuxu je internetový prohlížeč v kombinaci s uživatelem a pak neaktualizovaný systém(to by mě zajímalo jak tohle budete dělat aktualizuje se velmi často)
optim (391)|9.5.2010 09:49
Ja bych doporucil si Ubuntu zakoupit, pak budete mit 100% jistotu jako u MS. Placeny produkt tohle proste nedela.
EditorPO (2819)|9.5.2010 11:28
Myslim, ze ked si ho stiahne priamo zo stranok Ubuntu, tak to ma to iste ... :mistake
Neregistrovaný (0)|9.5.2010 12:25
[quote=optim;373913]Ja bych doporucil si Ubuntu zakoupit, pak budete mit 100% jistotu jako u MS. Placeny produkt tohle proste nedela.[/quote]


Kupovat si jej nechci. Právě proto že je free tak jej chci.

---

No problém je ještě i v tom že nevím jakou distribuci. Chtěl jsem ubuntu, jenže jsem kdysi četl, že ubuntu ničí pevné disky u notebooku tak nevím.

Něco o tom je třeba tady: http://www.linuxos.sk/forum/11043/index.html (pokud je to teda ono)
kocourleo (110)|9.5.2010 12:31
Pokud jsi ten odkaz pročetl, tak víš, že se to týkalo Ubuntu verze 7.10, vydané v říjnu 2007. Mnoho informací v tom článku jsou navíc hoaxy, takže pokud chceš být paranoidní, dej počítač do bedny, odnes do sklepa a vypni proud. Jen tak bude zabezpečen. V opačném případě si stáhni nové Ubuntu 10.04 a buď v pohodě.
jrx (1880)|9.5.2010 12:33
A dočetl si tu 3 roky starou "diskuzi" do konce? :rolleyes: Jinak já stahoval Ubuntu (i jiné distribuce) pomocí torrentu a žádný malware nebo cokoliv jiného v tom není, takže směle do toho. A disk vám to taky nezničí.
Neregistrovaný (0)|9.5.2010 17:01
OK. Jinak nevím, ty viry, malware a podobné havěti mě už celkem se...ou. Člověk si nemůže v klidu nic stáhnou, ani přiblblou mp3. Kdy už konečně někdo vymyslí něco co se bude dát bez obav používat...
Jinak díky za odpovědi.