reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BenQ 24¨LCD vs. LED

ondreas (13)|10.5.2010 20:55
Dobrý den,potřeboval bych poradit s výběrem monitoru v nízké cenové hranici do 4500.Osobně mi připadá v úvahu 24¨LCD nebo LED od výrobce BenQ model G2420HDB vs. G2420HDBL.Nemáte někdo s těmito monitory zkušenost?Rád si poslechnu samozřejmě negativa,neboť při téhle ceně to nebude nic extra,ale na filmy,hraní her a běžnou práci myslím dostačující.Pokud můžete doporučit i jiné modely,popř. výrobce,budu opravdu rád.Myslím že v téhle ceně težko hledat nějaký rozdíl v parametrech mezi různými výrobci,co jsem tak zjišťoval,ve všech případech se jedná o TN panel,který vesměs všechny panely limituje tak nějak vyrovnaně.Především by mě zajímal celkový názor na značku BenQ a ostatní,jaké je podání barev,ostrost obrazu jeho realističnost a např. kalibrace a nastavení blížící se optimálnímu projevu obrazu.Doposud nemám s výběrem LCD žádnou zkušenost,takže tak jako tak budu zřejmě spokojený oproti CRT,ale nerad bych kupoval na slepo.Těď konkrétně k modelům BenQ G2420HDB vs. G2420HDBL,první uvedený má klasické podvícení CCFL,druhý zmíněný LED.Lákavý rozdíl mezi nimi je hlavně u LED poloviční spotřeba 24W a dynamický kontrast 5 000 000 :1 oproti 40 000:1 u CCFL,neměl jsem nikdy možnost porovnat,tak by mě zajímalo,jestli u takto levných LCD je kontrast,ke všemu dynamický,tou prioritou ke koupi(nakolik ovlivňuje celkové podání obrazu),svítivost u LED je 250 cd/? u LCD 300 cd/?
,nevím v čem v reálu hledat rozdíl.Možná důležitý bude údaj COLOR GAMUT který je u LED nižší.
LED vs LCD- 68% vs. 72%
,podle mě vyšší je lepší ve prospěch LCD,ale zda je to markantní rozdíl nevím:-(

Pro mne asi jedna z hodně důležitých vlastností je životnost použité technologie

MTBF(hr, exclude lamp)
60,000 vs. 60,*000

Lamp Life (hr)
min. LCD 30,000 vs. LED 25,000 hodin

Lamp Life (hr) Typical
LCD 50,000 vs. LED 30,000 hodin
v přepočtu,pokud jsem se nespletl při provozu 8h/denně= LCD min 10,2 roku ,bežně 17,1 roku
LED min 8,6 roku ,bežně 10,2 roku
mezi použitými technologiemi je deklarovaný rozdíl opravdu znatelný,ale pokud se vrátím do reálu a budu brát v úvahu min. životnost,tak rozdíl není zase až tak drastický,při dnešním tempu v rozletu technologií myslím ani nemá cenu uvažovat o jeho používání 10 let dobudoucna ;)

cena Benq LCD G2420HDB vs. LED G2420HDBL
cca. 3900kč vs. 4300 kč=rozdíl 400,- se během ročního užívaní LED navrátí,takže o cenu opravdu nejde,ale především o porovnání parametrů mezi nimi.Bohužel součástí ani jednoho není DVI-D kabel,bude možno použít na obou koncích adaptér D-sub-DVI ?ty náhodou doma mám navíc,ale bojím se aby tímto způsobem připojení nějak negativně neovlivnily celkovou kvalitu obrazu,zda není lepší přikoupit DVI kabel.

To je asi vše co jsem k tomu chtěl napsat,Můžete prosím ulehčit moje rozhodování a pomoct s výběrem.Předem všem velké díky.

zbylé parametry k monitorům jsou v příloze..
speedsnail (4876)|10.5.2010 21:15
DVI kabel nutností.
S CCFL BenQ zkušenosti v pohodě, za ty prachy dobrej. A pozor na vadný body a subpixely, kolega 2 oběvil, takže buď zkouknout před koupí nebo objednávat přes e-shop a ujistit se že je záruka 14 dní na vyzkoušení.

LED variantu nemohu hodnotit, vedle sebe jsem to neviděl, ale třeba netbooky které jsem měl v ruce: s LED (751h) podsvícením jsou na světle mnohem použitelnější než CCFL (EEE1000h), které mají příliš nízký kontrast.
ondreas (13)|11.5.2010 14:29
díky za odpověď,ještě se budu snažit načerpat info někde po fórech,třeba na něco narazím.Takže zbývá pořešit propojovací kabel,mám grafiku GTS 250 s HDMI,takže připadá v úvahu propojit kabelem DVI-HDMI,co myslíte,že bude lepší volba DVI-DVI nebo DVI-HDMI vzhledem ke kvalitě zobrazení?nevím jak přesně hdmi funguje,ale měla by zároveň fungovat podpora zvuku,jen mi není jasné, jak je to řešeno přes grafiku.mám v PC zvukovku SB X-fi v PCI slotu ,bojím se aby se to nějakým způsobem nehádalo a byl zachován zvuk primárně ze zvukovky.Nemáte nějakou radu k tomuhle?Díky
matyyy (2527)|11.5.2010 15:04
[quote=ondreas;374425]díky za odpověď,ještě se budu snažit načerpat info někde po fórech,třeba na něco narazím.Takže zbývá pořešit propojovací kabel,mám grafiku GTS 250 s HDMI,takže připadá v úvahu propojit kabelem DVI-HDMI,co myslíte,že bude lepší volba DVI-DVI nebo DVI-HDMI vzhledem ke kvalitě zobrazení?nevím jak přesně hdmi funguje,ale měla by zároveň fungovat podpora zvuku,jen mi není jasné, jak je to řešeno přes grafiku.mám v PC zvukovku SB X-fi v PCI slotu ,bojím se aby se to nějakým způsobem nehádalo a byl zachován zvuk primárně ze zvukovky.Nemáte nějakou radu k tomuhle?Díky[/quote]
video signál v dvi a hdmi je úplně stejný
zvuk se dá přenášet jen přes hdmi a jen do repro v monitoru (a u straších nvida grafik se grafika musela propojit se zvukovkou aby to šlo) ->na nic

gts250 a nemá dvi?
Lurz (42)|12.5.2010 21:13
Ahoj, uživatelskou recenzi na HDBL jsem našel tady: http://www.techenclave.com/reviews-and-previews/benq-g2420-quick-review-150074-gars2.html#content_start

A pokud trošku umíš anglicky tak tato otázka se řešila na fóru OcUK:
http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=18089775

Jsou tam zkušenosti od lidí co už tyto monitory vlastní i obrázky atd.

O Benku G2420HDBL (LED) taky hodně uvažuju :)

Ten BenQ LED je jak vypadá hodně povedený monitor, na tomto fóru ho už delší dobu vlastní ...No...Name... tak mu můžeš napsat SZ ;)
Jandaskunk (2330)|12.5.2010 23:16
[quote=Lurz;374814]Ahoj, uživatelskou recenzi na HDBL jsem našel tady: http://www.techenclave.com/reviews-and-previews/benq-g2420-quick-review-150074-gars2.html#content_start
[/quote]

Škoda, že to není HDBL, ale HD, který je s CCFL podsvícením....jinak ta "recenze" je údělána takovým hodně amatérským způsobem (chápu, že je uživatelská) a bral bych ji lehce s nadhledem (například ty věci s barvama, že jsou "uber" realistický a navíc, že dynamický kontrast je lepší v animovaných filmech - asi má rád pěkné přepálené barvy, proto mu to přišlo super, ale s realistickými barvami bych to nesrovnával..)
ondreas (13)|13.5.2010 17:15
díky za reakce,propojení budu řešit přes dvi-dvi,přes hdmi nemá smysl riskovat problémy s kompatibilitou a různými potížemi,o kterých jsem se dočetl na fórech,možná na něj někdy přijde řada,ale prozatím hdmi ukládám k ledu.jinakjinak jsem se dočetl v různých příspěvcích,že v provedení LED,není podpora AMA,o které toho moc nevím,ale měla by kromě obrazu i nějakým způsobem korigovat odezvu ,což u obou minotorů je 2ms(GTG),takže určitá podpora tam bude,k vylepšení obrazu jí zřejmě není třeba,díky dynamickémo kontrastu o mnohem vyšším než u CCFL. HDCP dle výrobce zachováno,což bude u monitorů s fullHD standardtem,i když není v základních parametrech uvedeno.Vzhledem k recenzi,je nutno ji brát s rezervou,navíc se jedná o předchozí model LCD HD.pravděpodobně půjdu příští týden do LED.Díky za tipy
klarinet335 (81)|15.5.2010 15:14
Nemohu srovnavat konkretne produkty BenQ, ale stavim se za LED, vetsinou ten obraz vypada vyrazne lepe nez na CCFL. Jinak se primlouvam za DVI.
kloboukB52 (24)|20.5.2010 22:54
Máme G2420HD v kanclu, osobně jsem chtěl menší, protože prostě nepotřebujem 24". Teď jsem ale viděl recenzi na novější V2420H, skoro mě mrzí, že jsme nepočkali. :)