reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: uvedení hdd do původního stavu

Neregistrovaný (0)|15.5.2010 11:28
Jméno tazatele: whitey

Znění dotazu:
Buenos días! Snad nemám příliš stupidní dotaz, ale ještě nikdy jsem se tím nezabýval, takže se raději nechám poučit. Chci uvést hdd samsung f3 1tb do původního stavu, tzn. odstranit oddíly, filesystem, prostě by se choval jako při 1. instalaci. Důvod - reklamace. Navíc bych se rád ujistil, že odstraněná data nebudou jednoduše obnovitelná. Prosím o doporučení vhodných nástrojů(utilit) a postupu, nejsem-li moc náročný. Muchas gracias

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
hdd samsung f3
r34ktor (7477)|15.5.2010 12:23
durib (1141)|15.5.2010 13:54
Low level format tool (http://hddguru.com/download/software/HDDGURU-Low-Level-Format-Tool/LLFsetup.2.36.1181.exe)
A disk je skoro jak z vyroby, zapisuje to same nuly.
EDIT: Postup je jednoduchy. Nainstalujes, vyberes ten disk (doufam, ze vis, ze nemuzes formatovat disk, ze ktereho je bootovano) a formatujes.
Neregistrovaný (0)|15.5.2010 14:23
Ahoj,vtomhle jsem taky úplnej amatér,pochopil jsem dobře,že prográmek nainstaluju na disk ze kterého bootuju a ten co chci uvést do původního stavu můžu třeba připojit jako externí?Funguje to tak a nebo jinak,můžete to vysvětlit trochu blíž?Dík
r34ktor (7477)|15.5.2010 15:32
[quote=Neregistrovaný;375411]Ahoj,vtomhle jsem taky úplnej amatér,pochopil jsem dobře,že prográmek nainstaluju na disk ze kterého bootuju a ten co chci uvést do původního stavu můžu třeba připojit jako externí?Funguje to tak a nebo jinak,můžete to vysvětlit trochu blíž?[/quote]
Eraser přesně takto funguje.
durib (1141)|15.5.2010 16:38
[quote=Neregistrovaný;375411]Ahoj,vtomhle jsem taky úplnej amatér,pochopil jsem dobře,že prográmek nainstaluju na disk ze kterého bootuju a ten co chci uvést do původního stavu můžu třeba připojit jako externí?Funguje to tak a nebo jinak,můžete to vysvětlit trochu blíž?Dík[/quote]

Ano, musis ho pripojit jako "druhy" tzn. aktualni system bootuje z jineho HDD, program taky nainstalujes na jiny HDD. Ten, co ho formatujes nesmi byt pro chod pocitace jakkoli potrebny. A myslim, ze jsi to pochopil spravne.
whiteout (0)|15.5.2010 17:09
Díky za doporučení, dokonce jsem instalačku eraseru objevil na disku, jen jsem se ještě nedostal k instalaci a testingu:). I když pro mou potřebu bude možná LLF tool vhodnější. S tím formátováním systémového disku jsi mě pobavil, ale opatrnosti není nikdy dost!:-D

Je možné přibližně odhadnout dobu trvání LLF na 1tb disku?
r34ktor (7477)|15.5.2010 17:15
LLF v původním smyslu nelze na dnešních discích použít, a přepsání nulami není bezpečný způsob. Pokud chceš mít opravdu jistotu, musíš použít některý z doporučených postupů.
durib (1141)|15.5.2010 18:43
[quote=whiteout;375478]Je možné přibližně odhadnout dobu trvání LLF na 1tb disku?[/quote]
Ano, opatrnosti neni dost (stejne by te to nepustilo).Ted pred chvili, nez jsme se nadali, si jeden uzivatel kvuli nedorozumeni "upravil" skrin.
Trvat to bude nejspise celou noc, musi se zapsat kazdy cluster.

[quote=r34ktor;375481]LLF v původním smyslu nelze na dnešních discích použít, a přepsání nulami není bezpečný způsob. Pokud chceš mít opravdu jistotu, musíš použít některý z doporučených postupů.[/quote]
Samozrejme, ze to nebude stejne jako z vyroby, kde maji silnejsi magneticke pole pro LLF. Kazdopadne po formatu mi data neobnovila ani specializovana firma, takze bych si s bezpecnosti hlavu nelamal, pokud tam nejsou prisne tajne vojenske technologie.