reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung F3 - 1TB nelze nainstalovat systém

22joke11 (73)|22.5.2010 17:00
Prosím o radu.
Zakoupil jsem tento disk Samsung SpinPoint F3 HD103SJ - 1TB a nelze nainstalovat systém. Začátek instalace proběhne v pořádku a při restartu před samotnou instalací hlásí "chyba při načítání systému". Jinak se disk chová normálně, lze formátovat, ukládat data atd.
Deska starší Asus A8N-sli-se, Win XP sp2
john (877)|22.5.2010 17:08
poskozene CD/DVD bych tipnul...
22joke11 (73)|22.5.2010 17:13
[quote=john;376909]poskozene CD/DVD bych tipnul...[/quote]

Ne, CD je ok. Ten samý problém je i když naklonuji původní disk na tento. Klonování proběhne celé OK a při startu PC opět to samé "chyba při načítání systému".
speedsnail (4876)|22.5.2010 17:31
Pravděpodobně disk jede v AHCI a win ho po restartu (kdy uz se snazí bootovat z HDD) nevidí. Buď do instalačky naintegruj AHCI ovladače, nebo disk přepni v biosu z AHCI na IDE. Na výkon to nemá vliv.
22joke11 (73)|22.5.2010 17:33
[quote=speedsnail;376918]Pravděpodobně disk jede v AHCI a win ho po restartu (kdy uz se snazí bootovat z HDD) nevidí. Buď do instalačky naintegruj AHCI ovladače, nebo disk přepni v biosu z AHCI na IDE. Na výkon to nemá vliv.[/quote]

Dobře vyzkouším a dám vědět.
22joke11 (73)|22.5.2010 17:51
Tak v biosu nemůžu nikde najít možnost přepínání z AHCI na IDE. Disk je nastaven pouze jako Extended IDE Drive s možností Auto/none.
No ještě jdu pátrat....
22joke11 (73)|22.5.2010 18:31
[quote=22joke11;376931]Tak v biosu nemůžu nikde najít možnost přepínání z AHCI na IDE. Disk je nastaven pouze jako Extended IDE Drive s možností Auto/none.
No ještě jdu pátrat....[/quote]

Tak nenalezeno, nevíte kde?
john (877)|23.5.2010 06:22
muj bios: Integrated Peripherals->On-Chip ATA Devices->RAID Mode->IDE
KLDAS (68)|23.5.2010 08:40
[quote=john;377027]muj bios: Integrated Peripherals->On-Chip ATA Devices->RAID Mode->IDE[/quote]

To mu asi moc nepomohlo on může mýt tam něco jinýho ale mělo by to být stejný a hele zkus jinej hardisk ono to může být v portu ty používáš USB že?
DrZelenka (2491)|23.5.2010 09:31
At ti KLDAS poradi cokoliv, tak to bude na 99% uplna blbost - jen ho ignoruj.

Co se tyce prepnuti disku do IDE modu, tak jsem prolezal manual tve desky (snad te spravne) a nenasel jsem to tam. Je mozny, ze to je jinak pojmenovane, snad poradi nekdo jiny. Co se tyce nastaveni disku, tak tam je advanced -> onboard devices configuration -> IDE function setup (viz. priloha)

//EDIT - nahral jsem spatnej obrazek - ted tam je spravnej
bios.jpg
22joke11 (73)|23.8.2010 21:12
[quote=DrZelenka;377038]At ti KLDAS poradi cokoliv, tak to bude na 99% uplna blbost - jen ho ignoruj.

Co se tyce prepnuti disku do IDE modu, tak jsem prolezal manual tve desky (snad te spravne) a nenasel jsem to tam. Je mozny, ze to je jinak pojmenovane, snad poradi nekdo jiny. Co se tyce nastaveni disku, tak tam je advanced -> onboard devices configuration -> IDE function setup (viz. priloha)

//EDIT - nahral jsem spatnej obrazek - ted tam je spravnej[/quote]

Nevyřešeno, ale děkuji... návrat k F1
r34ktor (7477)|23.8.2010 22:22
K F1 s menší kapacitou?
Dojigiri (1629)|24.8.2010 09:00
Zase kdyby byl problém se SATA drivery tak by podle mých zkušeností vůbec nešlo spustit počáteční fázi instalace (kopírování souborů) - instalátor by vůbec ten disk nenašel.

Spíš bych podezříval jestli na disku nejsou vadný sektory - koukal jsi se něčím (např. HDDtune) na SMART stav disku? A při instalaci, dělal jsi úplnej formát anebo zrychlenej? Případně zkus v HDDtune proskenovat na vadný sektory.

Na tom disku jsi partitions vytvářel sám anebo už tam nějaká byla? Případně zkus všechny partitions smazat, restartovat PC s "čistým" diskem a vytvořit oddíly pro instalaci znova. Už jsem taky jednou zažil, že se obdobným způsobem nechtěl startovat systém a bylo to tím že při autodetekci byl zdetekován v jiným režimu než LBA a tenhle postup to řešil (protože to záviselo na tom, v jakým režimu byly původně vytvořený ty partitions, když se smazaly a restartovalo se, zdetekoval se disk už správně v LBA).