reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ministerstvo financí a BSA: Hardware bez softwaru není uznatelný daňový náklad

optim (391)|26.5.2010 01:26
Ministerstvo financí České republiky na svých stránkách zveřejnilo tiskovou správu BSA, ve které vyhrožuje, že neuzná hardware zakoupený bez software jako daňový doklad. Připomeňme, že BSA byla společnost, která v roce 1999 vstoupila do likvidace, aby se vyhnula zaplacení odškodnění po prohraném soudním sporu se společností Digisys. Nyní na našem území BSA vystupuje pouze skrz svého tiskového mluvčího. To jí však nijak nebraní používat její typickou argumentaci, do které patří například:
  • ničím nepodložené tvrzení o míře softwarového pirátství,
  • chybný předpoklad, že uživatel by si software automaticky zakoupil, kdyby ho nemohl užívat nelegálně,
  • ignorování faktu, že peníze neutracené za software nezmizí z povrchu zemského, ale jsou utraceny za jiné věci, v důsledku čehož stát o své daně nepřijde,
  • nerozlišování "softwarových pirátů" a uživatelů freeware a svobodného software nebo
  • vychvalování DRM, jehož jediným praktickým důsledkem jsou probrémy pro legální uživatele.
Alarmují je ovšem to, že pod tím vším je podepsán první náměstek ministra financí, čímž dává jasně najevo, že stát se neštítí spolupráce se spolkem, který nutí ostatní dodržovat zákony, aniž by se o to sám snažil, jenž otevřeně podporuje udavačství a jehož kampaně nemají daleko k vyhrožování.

Více o tématu včetně komentářů politických stran, které vám před blížícími se volbami mohou přijít vhod, je k dispozici na abclinuxu.cz.
Zoidik (1405)|26.5.2010 06:38
Takže tomu mám rozumět tak, že když odejde vypalovačka v PC, které je používáno k podnikání a já si koupím novou bulkovou zabalenou jenom v antistatickém obalu bez vypalovacího SW, tak to nemůžu dát do nákladů?
husky14 (4214)|26.5.2010 07:11
[quote=Zoidik;377625]Takže tomu mám rozumět tak, že když odejde vypalovačka v PC, které je používáno k podnikání a já si koupím novou bulkovou zabalenou jenom v antistatickém obalu bez vypalovacího SW, tak to nemůžu dát do nákladů?[/quote]Takhle daleko (na jednotlivý komponenty) to imho nikdo z nich nechápe, ti si pod pojmem hardware představujou celou desktop "bednu, ve který je plno zajímavých a složitých věcí a po zapnutí se tam něco děje".... jinak by přece nemohla vzniknout taková blbost, jako je "hardware bez softwaru".

Jakej asi software dostanu k procesoru, až mi v pracovním PC odjede? Nebo k HDD? Nebo k ramkám? Ke zdroji? A všechno tohle jsou položky, který do nákladů prostě patří, pokud na PC podnikám....

Akorát je zase zblbla BSA s tím jejím paranoidním panikařením nad vším, co může (byť jen vzdáleně) vypálit nebo přenést to jejich "kradený dato"....
Zoidik (1405)|26.5.2010 08:05
[quote=husky14;377626]Takhle daleko (na jednotlivý komponenty) to imho nikdo z nich nechápe, ti si pod pojmem hardware představujou celou desktop "bednu, ve který je plno zajímavých a složitých věcí a po zapnutí se tam něco děje".... jinak by přece nemohla vzniknout taková blbost, jako je "hardware bez softwaru".[/quote]

No, to máš sice pravdu, ale pod pojmem hardware se skrývají právě i jednotlivé komponenty. které jsi vyjmenoval. A co si budeme vykládat, inteligence našich politiků jak jsi ji popsal u funkce PC by odpovídala i tomu, že by udělali takovej paskvil který jsem nazančil. Blobst našich politiků mi přijde někdy nekonečná jako vesmír.
Maxtor (321)|26.5.2010 11:33
Nehlede na to, ze si nedokazu predstavit, jak jim budu prokazovat stazenej linux.. wtf
matyyy (2527)|26.5.2010 11:37
co počítače s linuxem?
mstejska (2912)|26.5.2010 12:20
Co taky čekat od lidí na ministerstvu, kteří nikdy nic neudělali, a jenom se snaží aby mohli přerozdělovat co nejvic peněz, které nám ukradnou.:angry
kevin00 (10238)|26.5.2010 12:22
[quote=Maxtor;377654]Nehlede na to, ze si nedokazu predstavit, jak jim budu prokazovat stazenej linux.. wtf[/quote]

[quote=matyyy;377657]co počítače s linuxem?[/quote]

V té Tiskové zprávě není ani zmínka o freewaru a jeho použití :thumbdown Také by mě zajímalo, jak by člověk obhajoval nákup HW na kterém poběží freeware :notsure
optim (391)|26.5.2010 12:35
Jako by toho nebylo dost, oni tu zpravu normalne zmenili a nechali u toho puvodni datum! Misto "Hardware bez softwaru není uznatelný daňový náklad" je tam ted "Hardware bez legálně nabytého softwaru není uznatelný daňový náklad". Puvodni verze je k dispozici napr. zde.
kevin00 (10238)|26.5.2010 12:43
Poté by to dávalo i trochu smysl ... pokud by jsi měl na např. na notebooku Windows, Office a prokážeš jejich legální nabytí, nic Ti nehrozí. Pokud používáš freeware, netřeba nic prokazovat a také se nic neděje. Je ovšem trochu podivné, že ve zprávách podobného tipu se vůbec neuvažuje nad použitím freewarového softwaru :thumbdown
husky14 (4214)|26.5.2010 12:52
[quote=kevin00;377688]Je ovšem trochu podivné, že ve zprávách podobného tipu se vůbec neuvažuje nad použitím freewarového softwaru :thumbdown[/quote]Nezapomeň, že zprávy tohoto typu se většinou motají kolem BSA a jim podobných a tam jsme automaticky všichni zloději, dokud neprokážeš opak.... ;)

Tak proč by to zrovna teď mělo být jinak...? :turtle