reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HTPC co nejlevnejsi

lexxxa (714)|31.5.2010 18:15
Dobry den, predbezne premyslim o stavbe HTPC, vesmes bude jen na prehravani MKV z ext. HDD na full hd TV 40",v budoucnu bych prikoupil blu ray mechaniku,zvuk pujde nejlepe optikou do zesilovace 5.1

-skrin mam vybrano Lian Li PC- Q07B mITX - Black http://www.alphacool.cz/produkt/Lian_Li_PC-Q07B_mITX_-_Black.html?arg1=0102

-display,mechaniku,nepotrebuji
-HDD mam

- bude W7 home 32bit

nasel jsem toto-ASUS AT3IONT-I DELUXE-
prijde mi to fajn,ma vse,procak x2 atom,int grafiku i zvukovku,zdroj,vse pasiv,koupil bych akorat ram a je to hotovo;),a ma i dalkove ovladani

vas nazor? nejaka jina alternativa? nebo je lepsi to postavit na uATX desce s integrovanou grafikou a koupit zdroj,nakej procak? popripade k te desce asus vyse bude stacit 2GB ram? jaky?

necham si poradit,diky
faugusztin (453)|31.5.2010 22:28
Ono na tvojom mieste by som pouvazoval, ci chcez ATX zdroj alebo nie. Ak ano, tak Q07 ma zmysel, ale potom ti je naco DELUXE verzia tej dosky, ked normalna AT3IONT-I berie ATX napajanie. S DELUXE verziou je skrinka zbytocne velka a pozrel by som sa po ponuke firmy EMKO (maju celkom zaujimave ITX skrinky, bez zdrojov).

Inac na HTPC s prehravacmi podporujucimi akceleraciou cez graficku bohate staci.
lexxxa (714)|31.5.2010 22:49
diky

o te skrini vim ze je zbytecne velika,jeste popremyslim

jinak k te desce, myslis teda ze je vyhodna,se vsim tim prislusenstvim? je dobre to postavit na ni? cena za kterou ji koupim je tak 4200,-

a ramky 1x2gb nebo 2x1gb? nejaky navrh? jinak diky
faugusztin (453)|1.6.2010 04:03
Urcite je to v poho, ak mas tu akceleraciou - ja mam Atom 330 + ION v HTPC s Linux/XBMC, a vsetko ide v pohode.

1x2GB vs 2x1GB - tu mozno bude rozdiel v bitovej sirke pristupu integrovaneho grafickeho cipu k RAM (64bit single channel vs 128bit dual channel), ale presnu odpoved ti nepoviem.
Marenek (239)|1.6.2010 08:28
IMHO je idea HTPC překonaná a osobně si vybírám nějakou multimediální "krabičku" za zlomek ceny i levného HTPC.
lexxxa (714)|1.6.2010 12:25
[quote=faugusztin;378973]Urcite je to v poho, ak mas tu akceleraciou - ja mam Atom 330 + ION v HTPC s Linux/XBMC, a vsetko ide v pohode.

1x2GB vs 2x1GB - tu mozno bude rozdiel v bitovej sirke pristupu integrovaneho grafickeho cipu k RAM (64bit single channel vs 128bit dual channel), ale presnu odpoved ti nepoviem.[/quote]

asi bych tam soupnul 2x1gb:notsurebude to stacit?asi nema cenu tam cpat 4gb:notsure

-kolik a jaky ram a jakou velikost tam mas ty? co mas za sestavu HTPC,muzes ji prosim popsat? Diky

jinak case bych asi zvolil LIAN LI PC-C37B Black,v TNTRADE ji maj za 3400,sice by to bylo pres rozpocet,ale asi bych to prezil;);)
faugusztin (453)|1.6.2010 15:05
Ja mam samostatne pocitace na data a na jednoucelovu HTPC krabicku na prehravanie videa :). HTPC krabicka je AT3N7A-I + 1GB DDR2 RAM + maly disk/SSD + skrinka Antec ISK300-65 s Linux/XBMC. Fileserver je AT3IONT-I + 2x1GB DDR3 RAM + disky + Fractal Design Define R2 s Linuxom.

Teda moje HTPC je nieco ako pise Marenek, aj s podobnou cenou.
lexxxa (714)|1.6.2010 16:45
jeste mne napadla varianta-

-procesor ATHLON II X2 235e 45W 2700Mhz 1500,-
-ASUS M4A785M s HD4200 a DDR2 1650,-
-ram 2x 1GB /800 DDR2 1200,-
-seasonic 300W za 660,-
-bezdrat sitovku 350,-
-chladic scythe shuriken za 550,-

dostal bych se na cca 6000,- bez case a vykon by byl asi vetsi nez s atomem a ION ne?:notsure

co myslis?


edit/ ted jsem vycetl ze deska zvlada HD jen do level 4.1- ze lepsi varianta bude s nvidii 8200 nebo 8300

sakra, to je pekny peklo ty formaty a vybrat neco kloudnyho
faugusztin (453)|1.6.2010 17:52
S Athlon II a 785G budes mat idle spotrebu asi 40W, teda takmer dvojnasobok spotreby s Atomom.
lexxxa (714)|1.6.2010 18:15
diky,vim

porad v tom lezim,proochazim ruzna HD fora a pomalu se do toho zacinam dostavat;)

u ty asus desky s atomem a ION me malicko odrazuje nemoznost upgrade v budoucnu:notsure, a hlavne mam mkv hodne ruzny a ty 5.1 s vyssim reframe muzou uz byt pro spoustu grafik problem:notsure

nejradeji bych koupil desku uATX,naky 2 jadro a nvidii 210 pasivne chlazenou za 1000,- a budu mit zaruku 99% ze mi to prehraje vse, protoze desku uATX s 8300 nvidii nemuzu najit,zadna neni,a hlavne potrebuji optiku na zvuk,ne coax,zesilovac ma 1+1 coax a optiku,a muj dvd ma jen coax,takze deska musi mit optiku,no jeste pohledam,ale vidim to asi na na tu 210 nvidii:notsure,uvidim a dam vedet
matyyy (2527)|1.6.2010 18:16
[quote=lexxxa;379082]
edit/ ted jsem vycetl ze deska zvlada HD jen do level 4.1- ze lepsi varianta bude s nvidii 8200 nebo 8300

sakra, to je pekny peklo ty formaty a vybrat neco kloudnyho[/quote]

amd už něco z těch levelů opravilo ikdyž tyhle věci jdou mimo mě
faugusztin (453)|1.6.2010 21:33
[quote=lexxxa;379105]protoze desku uATX s 8300 nvidii nemuzu najit,zadna neni,a hlavne potrebuji optiku na zvuk,ne coax,zesilovac ma 1+1 coax a optiku,a muj dvd ma jen coax,takze deska musi mit optiku,no jeste pohledam,ale vidim to asi na na tu 210 nvidii:notsure,uvidim a dam vedet[/quote]

To bude tym, ze dosky s GeForce 8300 sa u ziadneho z vyznamnych vyrobcov nevyrabali, a ak ich mal nejaky drobny vyrobca, tak som ich nezaregistroval.

Inac co sa tyka nizkej spotreby, tak by si paradoxne mohol pouvazovat nad S1156, ked uz ides kupovat GeForce 210 :
http://www.silentpcreview.com/article1013-page4.html
http://www.silentpcreview.com/article1019-page5.html
lexxxa (714)|1.6.2010 22:37
dik-:thumb

tak asi takhle jsem to vykoumal,na atomu a ion to zrejmne stavet nebudu , asi by mi to stacilo,ale nemoznost jakkehokoliv upgradu by me v budoucnu mohlo mrzet,a nehodlam to stavet kazde 2 roky;)

asi bych to postavil na x2 okolo 2700Mhz, 45W max
desku nejspis s HD 4200- pak bych koupil pasivni HD5450 asi ASUS M4A785-M,nebo ASUS M4A785D-M PRO
k tomu 2x1GB DDR2, a musi to vsechno frcet jak ma i 5.1 16rf ,jestli to ty novy ovladace opravili;)
Doctor01 (400)|1.6.2010 22:49
Ahoj

Dvoujadrovej Atom s IONem je vcelku ok, misto klasickeho zdroje mozno resit napajeni adapterem - sice drazsi, ale normalni zdroje pro takovyto pc jsou prilis silne a maji vetrak. Pak by mohla byt i mensi skrinka.
tonva (4)|8.6.2010 10:08
[quote=Marenek;378991]IMHO je idea HTPC překonaná a osobně si vybírám nějakou multimediální "krabičku" za zlomek ceny i levného HTPC.[/quote]

Trochu odvážné tvrzení. Hotovou krabičku ano - ale jedině univerzální počítač, ne jednoúčelový krám, kde nemám pod kontrolou software. Takový ASrock ION330HT určitě žádná multimediální krabička nedokáže překonat ani vlastnostmi, ani cenou. Když to porovnám např. s Popkornem C-200 (včetně BD mechaniky), vyjde to nastejno, ale když mi nějaký formát nejde přehrát, jsem úplně jinde - doinstaluji co je potřeba a jedu dál.

Jenže je to Čína a pokud někdo nechce, aby mu ta pixla dělala v obyváku ostudu, nezbude mu nic jiného než koupit kvalitní skříň a postavit si HTPC sám. Pokud se bude držet při zemi, nepříjde to o moc dráž, tak o 3.000.
tonva (4)|19.6.2010 15:56
[quote=lexxxa;379105]u ty asus desky s atomem a ION me malicko odrazuje nemoznost upgrade v budoucnu:notsure
[/quote]

Něco pravdy na tom je, ale za posledních 25 let všechny moje i synovy PC skončily ve šrotu nebo v různých školních kroužcích bez toho, že by se na nich něco upgradovalo. Ony se nemění jen procesory a udělat efektivní upgrade se prakticky dá jen tak, že se vymění celý počítač (občas ještě dál poslouží skříň, zdroj a nějaká ta interfejsová deska, ale ani ty ne moc dlouho).

Já jsem nakonec stavbu HTPC vzdal kvůli tomu, že mi všechny jen trochu přijatelné skříně připadaly přehnaně drahé a koupil si ASRock ION330HT.

Je v tom dvoujádrový Atom s čipsetem ION, optický audio-výstup, VGA a HDMI obrazový výstup, 6xUSB, Ethernet, WiFi, IR ovládání. Dá se koupit v různých variantách s/bez HD/DVD/BR a RAM nula až 4GB, takže nabídka je dostatečně variabilní pro doladění. Vzhled nic moc, ale za ty prachy .... Celkem pohoda, včetně spotřeby a hlučnosti (ventilátor bez problémů, jen HDD není odpružený a tak je trochu slyšet, ale mohlo by to být i mnohem horší). Jediné co postrádám je COM port pro infra-výstup, abych mohl přes LIRC ovládat ostatní škatule (TV, AVR, satelit). Snad to časem vyřeším přes USB. Moc se mi nelíbí ani slim-DVD mechanika, ale standardní se tam nevejde ...

Zkoušel jsem to s Ubuntu XBMC Live CD a Win7 + XBMC - vše fungovalo, ale nakonec jsem si pohrál s instalací XBMC a LIRC do Mandrivy 2010, kterou používám už delší dobu a jsem na ni zvyklý. Takže teď v tom nemám jen XBMC, ale kompletní Linuxovou distribuci, s plnohodnotným přístupem k internetu (Firefox) a sdílením v síti (NFS, Samba).

Menší potíže byly jen s ovladačem pro IR senzor - hotový instalační balík existuje jen pro Debian/Ubuntu a tak jsem si musel trochu pohrát s překladem zdrojovek, které jsou na štěstí dostupné také. Teď už IR funguje, včetně funkcí sleep a wakeup. XBMC se tak dá ovládat z bezdrátové klávesnice, přes infra i přes HTML rozhraní a celý systém lze dálkově ovládat remote konsolou (X).