reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Software: linux a bezpecnost

Neregistrovaný (0)|2.6.2010 15:46
Jméno tazatele: neregistrovany

Znění dotazu:
Chystam se vyzkouset linux,ale jsem trochu paranoidní. Mě by zajímalo, jak, kde bezpečně stáhnout linux. Mám strach aby v něm nebyl nějaký malware, nebo nějaký prográmek který by nevědomky odesílal někam tvůrci nějaká data.
Kdo mi zaručí že můžu tomu systému věřit?
Když si koupím třeba windowsy od MS tak tam jsem si za to zaplatil a vím, že by tam MS nic takového nedal.

Kdo mi ale 100% zaručí, že v nějaké distribuci linuxu nebudě něco takového? Jelikož je to stejné jako s free programy, kde některé taky obsahují malware. V tom linuxu se nemusí jednat zrovna o malware, ale jen program který bude tvůrci (nebo komukoliv jinému) odesílat různé udáje, hesla, špehovat atd.
Můžu tomu pak věřit?

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
xmarek (1676)|2.6.2010 16:03
Tenhle dotaz už jsem někde četl. :notsure Nejsem si vědom, že by tvůrcí distribucí podobné věci dělali. Váš dotaz asi pramení z neznalostí komunity, která za Linuxem stojí.
Aytech (475)|2.6.2010 16:13
abyste mel 100% jistotu, stahujte z of. stranky, napriklad pokud chcete Ubuntu, tak z http://www.ubuntu.com/ , pokud Fedora, tak z http://fedoraproject.org/ , apod.
Dojigiri (1629)|2.6.2010 16:28
[quote=Neregistrovaný;379269] nebo nějaký prográmek který by nevědomky odesílal někam tvůrci nějaká data.
Kdo mi zaručí že můžu tomu systému věřit?
Když si koupím třeba windowsy od MS tak tam jsem si za to zaplatil a vím, že by tam MS nic takového nedal.[/quote]

LOL :D :D :D ... tenhle mě dostal :D
(jdu utírat poprskanej monitor)
kanabis (254)|2.6.2010 16:57
nebo tu je možnost stáhnout live CD a před nabootování stačí vypnout internet a nic se odesílat nebude. Stejně si ale myslím že je větší šance odeslání hesel někam u Win než u linuxu
Neregistrovaný (0)|2.6.2010 17:25
[quote=Aytech;379275]abyste mel 100% jistotu, stahujte z of. stranky, napriklad pokud chcete Ubuntu, tak z http://www.ubuntu.com/ , pokud Fedora, tak z http://fedoraproject.org/ , apod.[/quote]

Ano chci právě ubuntu, ale chci jej stahovat raději z ubuntu.cz, to je přece taky oficialni stránka...

Právě přemyšlím, jestli je takový systém vhodný pro paranoika jako jsem já, když mám strach z různých malwarů atd.

Je mi jasné, že ze začátku to bude asi problém když budu na linuxu poprvé, zvláště když jej chci na notebook, takže asi bude problém s hardwarem...
Aytech (475)|2.6.2010 19:35
Pro takoveho paranoika linux je to nejlepsi co se da vymyslet ;)
Doporucuji precist neco takoveho, instalace a provoz linuxu je jinej nez ve win, clovek se musi k tomu zvyknout
S HW by problem byt nemel
Neregistrovaný (0)|3.6.2010 18:27
"S HW by problem byt nemel"

-> No právě toho se bojím, jelikož to je známá věc, že linux má s hardwarem problémy, zvláště když se jedná o noteook.
Dá se nějak dopředu zjistit jestli mi pojede ubuntu bez problému?

"Pro takoveho paranoika linux je to nejlepsi co se da vymyslet"

-> Taky se mi zdá pro bezpečnost dobrá volba, jelikož na něj prý neexistuje malware (čemuž moc nevěřím, co není dnes muže být zítra, nebo něco existuje, jen se o tom neví).
Ale přijde mi linux s nějakým antivirem (free avast jestli existuje i pro linux) bezpečnější než vista a možná bude i rychlejší i když tam bude antivir, nebo se pletu? (Ten antivir bych tam chtěl pro větší bezpečnost, ale hlavně pro kontrolu, abych si nepřenesl něco třeba na jiné pc s woknama atd.)

-> Ale spíše mi jde o to, že v linuxu se stahují třeba různé programy a jiné soubory (třeba v připadě nefunkčnosti něčeho) někde z pochybných zdrojů, a né ze stránek autora. Čímž by se mohlo do pc něco dostat.
->Na win stačí používat jen známé a ověřené programy, které stáhnu ze stránek autora a popřípadě prověřím na virustotalu a šance že se mi do pc něco takto dostane je hooodně malá. Toto ale na linuxu jaksi nejde.

-> Jinak co si myslíte o hash klíčích? K čemu to přesně slouží a jak to funguje? Možná by to bylo dobré pro ověření staženého iso souborů, jestli není nějaký nebezpečný.
Ale popravdě se mi to provádět nechce. Je to třeba nebo ne?
Aytech (475)|3.6.2010 19:43
Clovece, jsi opravdu paranojik :D
Nemysli si o linuxu jako o win, ten bez antivira je bezbecnejsi nez Visty s tvym avastem ;) Ale samozrejme i na linux existujou antiviry, najdes info v odkazu ktery jsem ti napsal vys.

Problem s HW se neboj, proste to zkus pak diskutuj. Mockrat se mi stalo ze nemohl jsem najit ovladac na win, ale linux mi to nasel sam
kevin00 (10238)|3.6.2010 19:48
[quote=Aytech;379578]Problem s HW se neboj, proste to zkus pak diskutuj. Mockrat se mi stalo ze nemohl jsem najit ovladac na win, ale linux mi to nasel sam[/quote]

Také z druhého soudku: Nejsou např. vyřešený Fn tlačítka pro notebooky, integrované bluetooth, zpětná kompatibilita se většinou neřeší, apod.
Aytech (475)|3.6.2010 20:02
No ted' jsi ho odstrasil :D. Ano, existujou problemy z urcitym typem HW, nefungujici Fn ale nemusi vadim vsem, samozrejme neni od veci podivat se na google nebo treba na http://www.linux-laptop.net/ kvuli kompatibilite.
U me zatim vse fungovalo, Fn jsem neresil ;) Vyzkousel jsem radu ntb Acer, Dell, Lenovo, HP, par desktopu...
kevin00 (10238)|3.6.2010 20:09
[quote=Aytech;379587]No ted' jsi ho odstrasil :D. Ano, existujou problemy z urcitym typem HW, nefungujici Fn ale nemusi vadim vsem, samozrejme neni od veci podivat se na google nebo treba na http://www.linux-laptop.net/ kvuli kompatibilite.
U me zatim vse fungovalo, Fn jsem neresil ;) Vyzkousel jsem radu ntb Acer, Dell, Lenovo, HP, par desktopu...[/quote]

Já jsem nikoho strašit nechtěl, jen jsem chtěl upozornit na to, že provoz Linuxu není vždy spojen jen s oním "nainstaluj a jedeš ... vše je bez problémů ... na mém HP550 např. nelze rozeběhnout BT (neexistují drivery), ExpressCard to nezná a Fn tlačítka fungují pouze na jas a zvuk (aspoň to :D). Přímo distro Ubuntu neřeší zpětnou kompatibilitu, což také občas přinese nějaký ten problém.
xmarek (1676)|3.6.2010 20:37
Ubuntu distribuce v tomto ohledu posunulo Linux opravdu někde jinde. Distribuce které se o to v minulosti snažily např. Madrake (alias Mandriva) na tom dost pohořela. Ale pokud něco nejde a není to ani v kernelu jako modul, tak je to problém. A pak nastupuje strastiplná cesta, kterou začátečníkům moc nedoporučuji. Když někomu řeknu, že jsem musel patchnout kernel a upravit nějaké ty konfiguráky. JJ. jen já jsem takový blbec co instaluje na notebook Slackware. :D Dokonce mi kvůli tomu v jedné firmě nabízeli práci. :D To by mě, ale asi neba. ;)
Neregistrovaný (0)|5.6.2010 10:40
"Clovece, jsi opravdu paranojik"
No já nevím, asi jo :D
Ale s tím nemůžu nic dělat, když v dnešní době je taková situace. Malware se mi může do pc dostat různě a to i jen navštívením nějaké webové stránky (nemusím ani na nic klikat a přitom může být důvěryhodná) nebo jen otevřením pdf dokumentu atd.

Pár problému s alternativním softwarem.

[quote=kevin00;379590]Já jsem nikoho strašit nechtěl, jen jsem chtěl upozornit na to, že provoz Linuxu není vždy spojen jen s oním "nainstaluj a jedeš ... vše je bez problémů ... na mém HP550 např. nelze rozeběhnout BT (neexistují drivery), ExpressCard to nezná a Fn tlačítka fungují pouze na jas a zvuk (aspoň to :D). Přímo distro Ubuntu neřeší zpětnou kompatibilitu, což také občas přinese nějaký ten problém.[/quote]

No trochu jsem se lekl, i když jelikož už o linuxu nějakou dobu hodně čtu, takže jsem to tušil.
Expresscard nepoužívám (aspoň zatím), fn by mi moc nevadilo to používám stejně jen na jas a dokázal bych se obejít, ale lekl jsem se hlavně toho Bluetooth.
Jelikož to hodně nutně potřebuji pro přenos souboru do a z mobilu. Jelikož mám nokii se symbianem, a něco jako pc suite od nokie mi na linuxu nepojede.
-> Takže mám trochu obavy jak řešit zálohy, přenos souborů a aktualizaci firmwaru v telefonu.

-> Dále mám jeden soft u kterého asi nebude existovat žádná alternativa.
Jedná se o program na zkoušení anglických slovíček:
http://www.helpforenglish.cz/informace/aktualni-informace/c2010021302-Novy-vyukovy-program-WORD-MANAGER.html
Mám ho zakoupený originál a něco podobného nenajdu. Potřeboval bych totiž, aby to mělo všechny stejné funkce a hlavně u toho programu je výhodou, že je možné přímo ze stránek stahovat do něj nové lekce, což žádná alternativa mít nebude.


-> Jinak používám na woknech klasické programy jako operu (na linuxu jede taky), foobar na hudbu, mirandu, pspad, python, photoshop (gimp) atd. Prostě klasické programy na které bude existovat nějaká alternativa, toho bych se moc nebál.

-> takže přemýšlím, jestli si nenainstalovat jak wokna ta linux jako dualboot. Ale to je pak zase více starostí a není to ono.
kevin00 (10238)|5.6.2010 20:30
[quote=Neregistrovaný;379875]No trochu jsem se lekl, i když jelikož už o linuxu nějakou dobu hodně čtu, takže jsem to tušil.
Expresscard nepoužívám (aspoň zatím), fn by mi moc nevadilo to používám stejně jen na jas a dokázal bych se obejít, ale lekl jsem se hlavně toho Bluetooth.
Jelikož to hodně nutně potřebuji pro přenos souboru do a z mobilu. Jelikož mám nokii se symbianem, a něco jako pc suite od nokie mi na linuxu nepojede.
-> Takže mám trochu obavy jak řešit zálohy, přenos souborů a aktualizaci firmwaru v telefonu.[/quote]

Doporučuji prohledat Google a pokusit se najít stejný typ ntb jako máš ... btw firmware telefonu nepřehráváš přes BT, ale po kabelu. Zde doporučuji také zapátrat, jestli existují drivery pro tvůj kabel (jestli je aktivní) či telefon.

[quote=Neregistrovaný;379875]-> Dále mám jeden soft u kterého asi nebude existovat žádná alternativa.
Jedná se o program na zkoušení anglických slovíček:
http://www.helpforenglish.cz/informace/aktualni-informace/c2010021302-Novy-vyukovy-program-WORD-MANAGER.html
Mám ho zakoupený originál a něco podobného nenajdu. Potřeboval bych totiž, aby to mělo všechny stejné funkce a hlavně u toho programu je výhodou, že je možné přímo ze stránek stahovat do něj nové lekce, což žádná alternativa mít nebude.[/quote]

Neregistrovaný (0)|6.6.2010 07:25
"Doporučuji prohledat Google a pokusit se najít stejný typ ntb jako máš ..."
Ano, to jsem zkoušel jako první. (toshiba satellite a200 1S9) Ale nějak jsem nepochodil, zvlášť když moje angličtina na tom není zase tak dobře.

"btw firmware telefonu nepřehráváš přes BT, ale po kabelu"
Jasný, já to myslel spíše tak, že bluetooth potřebuji na přenos souborů a ohledně firmwaru mi šlo o to, že asi nebude na linux potřebný soft, ten asi nokia má jen pro win.

"Wine"
To mě napadlo jako první, ale zrovna tomuto způsobu moc nevěřím a pod článkem v diskuzi jeden uživatel napsal, že se mu to v linuxu pod wine nepodařilo rozchodit.
kevin00 (10238)|6.6.2010 08:32
[quote=Neregistrovaný;379995]"Doporučuji prohledat Google a pokusit se najít stejný typ ntb jako máš ..."
Ano, to jsem zkoušel jako první. (toshiba satellite a200 1S9) Ale nějak jsem nepochodil, zvlášť když moje angličtina na tom není zase tak dobře.
"btw firmware telefonu nepřehráváš přes BT, ale po kabelu"
Jasný, já to myslel spíše tak, že bluetooth potřebuji na přenos souborů a ohledně firmwaru mi šlo o to, že asi nebude na linux potřebný soft, ten asi nokia má jen pro win.
"Wine"
To mě napadlo jako první, ale zrovna tomuto způsobu moc nevěřím a pod článkem v diskuzi jeden uživatel napsal, že se mu to v linuxu pod wine nepodařilo rozchodit.[/quote]

Není nic jednoduššího, než-li nainstalovat Linux jako virtuální stroj či dualboot ;)
Neregistrovaný (0)|6.6.2010 11:10
No právě, jedině dualboot.
Používat linux a v případě potřeby nabootovat win.
Jenže s tím je více starostí, nutnost rozdělit disk, formát, reinstalace vist atd. atd. Nejsem zase velký odborník (i když bych se rád něco nového naučil)

A z windows asi nebudu moci jednoduše přistupovat k souborům z linuxu a obráceně...
Pak mít nějaké soubory ve windows nějaké v linuxu atd.
kevin00 (10238)|6.6.2010 11:25
[quote=Neregistrovaný;380023]A z windows asi nebudu moci jednoduše přistupovat k souborům z linuxu a obráceně...
Pak mít nějaké soubory ve windows nějaké v linuxu atd.[/quote]

Omyl. Z Win lze naprosto bez problémů přistupovat k souborům v Linuxu (resp. k diskům ext3/4) a obráceně ;)
StD (1963)|6.6.2010 11:31
[quote=kevin00;380025]Omyl. Z Win lze naprosto bez problémů přistupovat k souborům v Linuxu (resp. k diskům ext3/4) a obráceně ;)[/quote]
Copy that! Přesně, mohu jen potvrdit, provozuji to tak v LAN. Jinak [OT]Přejmenuj si ten thread raději na "Fobie z Linuxu" potažmo ze všeho; nebezpečné je všechno, když se neví co se činí. Jinak by bylo asi nejbezpečnější pro určité jedince úplné odstřižení od vnějšího světa (s vatovanou komnatou?).[/OT]
Neregistrovaný (0)|6.6.2010 13:09
[quote=Neregistrovaný;380023]No právě, jedině dualboot.
Používat linux a v případě potřeby nabootovat win.
Jenže s tím je více starostí, nutnost rozdělit disk, formát, reinstalace vist atd. atd. Nejsem zase velký odborník (i když bych se rád něco nového naučil)[/quote]
Nejsem zrovna expert na Linux, ale prave vyse jmenovane Ubuntu by si toto melo obstarat samo behem instalace. Alespon co jsem ho zkousel na druhem PC, tak behem instalace si naslo volny prostor na disku a vytvorilo si svuj vlastni "zivotni" prostor samo. Po instalaci jsem uz mel moznost vyberu mezi Ubuntu i puvodnim systemem Windows. Oboje plne funkcni. Provedeno jak s Win XP + Ubuntu 9.10 tak i "nove" s Win 7 + Ubuntu 10.04 LTS.

Ohledne notebooku Toshiba. Jsem majitelem jednoho (jiny model), ale notebook jako takovy jiz prisel s rozdelenym HDD na dve partition. Rozdeleni jednoho HDD na dve partition uz v zakladu je dnes vcelku bezne. Takze zde by take nemel byt vetsi problem. Pripadne existuji programy, ktere toto umi takzvane "za behu" ... nedochazi zde ke ztrate zadnych dat ulozeny na HDD.

V kazdem pripade bych se instalace Linuxu nebal. Pokud clovek alespon trochu dava pozor, tak je instalace snadnou zalezitosti a rizika ztraty dat atp. jsou minimalni. I presto bych ale doporucil si nejprve zalohovat vse potrebne. Jistota je jistota ;)

Mimochodem Ubuntu lze instalovat i jako beznou aplikaci do Windows. Tato instalace nevytvari zadne rozdeleni HDD. Pouze si alokuje cast volneho mista na HDD pro sebe. Start systemu je ale o neco delsi. Uz jen proto, ze nejprve musite potrvrdit vyber systemu ve windowsackem rezimu (podobne stisku F8 behem startu Windows) a pak jeste dalsi volba tentokrat jiz Linuxovy zavadec GRUB. Zajimave je to, ze GRUB opet umoznuje navrat k OS Windows. Cesta tedy muze byt i Windows(start menu)->Linux(GRUB)->Windows lol. Moznost takoveto instalace bych ale nedoporucoval. Osobne ji povazuji pouze za jakysi rozsireny test Linuxu. Pro seriozni praci bych pouzil klasickou 'dualboot' instalaci Linuxu.
Neregistrovaný (0)|6.6.2010 16:22
"Ohledne notebooku Toshiba. Jsem majitelem jednoho (jiny model), ale notebook jako takovy jiz prisel s rozdelenym HDD na dve partition. Rozdeleni jednoho HDD na dve partition uz v zakladu je dnes vcelku bezne."

Ano, taky mám pravděpodobně disk rozdělený. Jedna část s win má 74,5GB a druhá 73,0 GB (pokud to tedy nejsou dva disky).
Na c-ečku mám visty a data a na E-čku jen filmy a další nepotřebné blbosti (přímo od výroby tam je ještě nějaký .tag soubor který má 11 bajtů a nevím k čemu to tam je).

Jen jsem četl, že na notebooku bývá někdy disk rozdělený a je tam ukrytý sytém pro obnovu, tak nevím jestli to třeba nebude na tom E-čku, takže kdybych náhodou to instaloval na E-čko, tak abych to nesmazal.


"Mimochodem Ubuntu lze instalovat i jako beznou aplikaci do Windows."
jo o tom vím, asi myslíte wubi nebo jak se to jmenuje.
Pomocí tohoto jsem zkoušel xubuntu na jednom pc s XPčkama, ale nějak to nejelo. Pak jsem nainstaloval linux normálně s tím, že jsem xp smazal a fungovalo to normálně. Nevím ale sice jestli to bylo tím, nebo něčím jiným.
Neregistrovaný (0)|6.6.2010 23:45
[quote=Neregistrovaný;380082]Ano, taky mám pravděpodobně disk rozdělený. Jedna část s win má 74,5GB a druhá 73,0 GB (pokud to tedy nejsou dva disky).
Na c-ečku mám visty a data a na E-čku jen filmy a další nepotřebné blbosti (přímo od výroby tam je ještě nějaký .tag soubor který má 11 bajtů a nevím k čemu to tam je).

Jen jsem četl, že na notebooku bývá někdy disk rozdělený a je tam ukrytý sytém pro obnovu, tak nevím jestli to třeba nebude na tom E-čku, takže kdybych náhodou to instaloval na E-čko, tak abych to nesmazal.[/quote]
Pochybuji, ze by Toshiba (a i jine spolecnosti) davala do nejakeho modelu dva tak male fyzicke HDD. Je mozne si to snadno overit v systemu. Start->Pocitac->pravym tlacitkem na jeden z disku->Vlastnosti->Hardware. Pravdepodobne tam bude pouze jeden fyzicky disk Toshiba a jedna opticka mechanika opet Toshiba (presneji TSSTcorp coz je spolecny project firem Toshiba a Samsung).

Fyzicky disk opravdu byva rozdelen nejen na dve partition, ale na tri. Kde treti je skryta a obsahuje soubory nutne k obnove systemu Windows. Zjistit se to da opet pomoci systemovych nastroju. Tentokrat to je v zalozce 'Nastroje' (stejne jako v predeslem pripade az na posledni krok). Nastroj 'Defragmentace' zobrazi vsechny dostupne partittion vcetne te skryte. V mem pripade jsou to Windows(C), Data(D) a System (ten nema prirazene zadne pismeno, coz je logicke :)).

[quote=Neregistrovaný;380082]jo o tom vím, asi myslíte wubi nebo jak se to jmenuje.
Pomocí tohoto jsem zkoušel xubuntu na jednom pc s XPčkama, ale nějak to nejelo. Pak jsem nainstaloval linux normálně s tím, že jsem xp smazal a fungovalo to normálně. Nevím ale sice jestli to bylo tím, nebo něčím jiným.[/quote]
Presne tak, Wubi.exe. Nevim jak je to s XP, tam jsem to nezkousel, ale s Win 7 HP 64-bit to fungovalo absolutne bez problemu vcetne nasledneho odinstalovani. Co obcas nefunguje, je prime spusteni Ubuntu z Live CD oznacovane jako test bez zasahu do samotneho pocitace. Kde Ubuntu (i Kubuntu) nenabehne do grafickeho rozhrani, ale zustane "zasekle" v obdobe DOSu (pouze text a prikazova radka). Linuxova komunita to myslim oznacuje terminy CLI nebo shell a nebo konzola. Linux stejne jako ostatni OS neni uplne bez chyb. Obcas se proste neco nepodari a system nefunguje tak, jak by mel ;).

Osobne si myslim, ze jak Windows 7 tak Ubuntu 10.04 jsou velmi povedene OS. Jsou stabilni, rychle i bezpecne. Jeden i druhy maji tu a tam drobne plusy i minusy, ale v celkovem porovnani jsou si rovni.
Neregistrovaný (0)|7.6.2010 00:08
[quote=Neregistrovaný;380082]Jen jsem četl, že na notebooku bývá někdy disk rozdělený a je tam ukrytý sytém pro obnovu, tak nevím jestli to třeba nebude na tom E-čku, takže kdybych náhodou to instaloval na E-čko, tak abych to nesmazal.[/quote]
Omlouvam se. Na toto jsem zapomnel reagovat. Ubuntu by behem instalace nemelo zapisovat jinam nez do volneho prostoru. Presneji by si melo najit nejvetsi volny prostor a ten navrhnout pro instalaci (vytvoreni sve vlastni partition atd.). Vzhledem k tomu, ze skryta partition pro obnovu systemu bude nastavena na presnou velikost potrebnych souboru, tak bych se neobaval toho, ze by tam byla nejvetsi volna oblast disku. Pokud je clovek opatrny a behem instalace to jen neodklika, ale pozorne si precte jednotlive kroky, tak by ke ztrate dat nemelo dojit. Pripadne na ubuntu.cz je instalace celkem pekne popsana. Osobne bych smeroval konkretni dotazy ohledne instalace atp. tam ... uz jen proto, ze jsou tam lide, ktery s Ubuntu pracuji a znaji "vo co go" :).
Neregistrovaný (0)|7.6.2010 16:31
[quote=Neregistrovaný;380206]Pochybuji, ze by Toshiba (a i jine spolecnosti) davala do nejakeho modelu dva tak male fyzicke HDD. Je mozne si to snadno overit v systemu. Start->Pocitac->pravym tlacitkem na jeden z disku->Vlastnosti->Hardware. Pravdepodobne tam bude pouze jeden fyzicky disk Toshiba a jedna opticka mechanika opet Toshiba (presneji TSSTcorp coz je spolecny project firem Toshiba a Samsung)
[/quote]
jj, asi jo. Mám tam toto: http://img694.imageshack.us/img694/3213/95039491.png

[quote=Neregistrovaný;380206]Fyzicky disk opravdu byva rozdelen nejen na dve partition, ale na tri. Kde treti je skryta a obsahuje soubory nutne k obnove systemu Windows. Zjistit se to da opet pomoci systemovych nastroju. Tentokrat to je v zalozce 'Nastroje' (stejne jako v predeslem pripade az na posledni krok). Nastroj 'Defragmentace' zobrazi vsechny dostupne partittion vcetne te skryte. V mem pripade jsou to Windows(C), Data(D) a System (ten nema prirazene zadne pismeno, coz je logicke :)).[/quote]

tam mám toto: http://img198.imageshack.us/img198/9959/18106382.png
To znamená že v tom winRE je uložen ten systém pro obnovu? To je divné, jelikož když se podívám do správy disků tak tam je toto: http://img109.imageshack.us/img109/2486/spdb.png
Ten nepojmenovaný svazek je asi ten winRE, jelikož tam nic jiného není, jenže tam je 100% volného místa, takže tam nic není.
Nebo to je něco uplně jiného?
Neregistrovaný (0)|9.6.2010 16:11
Tak se zrovna chystám stáhnout ubuntu a vyzkoušet jej z cd live (už po druhé, jelikož po prvé se mi to blbě vypálilo, tak to zkusím vypálit pomocí cd burneru XP). Chystám se vyzkoušet jestli funguje net, tiskárna (tomu moc nevěřím, s tím bývají prý dost problémy) atd.
(co třeba s tou live verzi vyzkoušet abych věděl že mi na mém hardwaru ubuntu pojede?)

Můžu na live verzi se připojit na internet? Je možné istalovat programy (to asi né, když není možno zapisovat na disk)? Nemůže se mi takto do pc popřípadě win co mám na disku něco dostat? Přece jen není nainstalovaný žádný AV atd.
kevin00 (10238)|9.6.2010 16:16
[quote=Neregistrovaný;380908]Můžu na live verzi se připojit na internet? Je možné istalovat programy (to asi né, když není možno zapisovat na disk)? Nemůže se mi takto do pc popřípadě win co mám na disku něco dostat? Přece jen není nainstalovaný žádný AV atd.[/quote]

Na internet se dostaneš a na HDD by jsi se měl také dostat. Viry pro Linux nejsou zcela běžnou záležitostí, takže zavirovat PC si nemůžeš (IMHO linuxový vir nebude moci fungovat ve Win). S instalací Win se Ti nic nestane :rolleyes:
Neregistrovaný (0)|9.6.2010 16:19
S tím rozděleným diskem na mém notebooku, chápu tedy správně, že stačí tedy jen nainstalovat na E-čko, což se asi někde dá vybrat v instalaci?
Pak už jen když nebudu chtít linux tak stačí E-čko zformátovat a tím pak budu mít prázdný disk ve vistách jako teď?
kevin00 (10238)|9.6.2010 16:23
[quote=Neregistrovaný;380910]S tím rozděleným diskem na mém notebooku, chápu tedy správně, že stačí tedy jen nainstalovat na E-čko, což se asi někde dá vybrat v instalaci?
Pak už jen když nebudu chtít linux tak stačí E-čko zformátovat a tím pak budu mít prázdný disk ve vistách jako teď?[/quote]

Když budeš Ubuntu instalovat, nabídnou Ti kam se instalují (vyberou největší volné místo) ... pokud s tím budeš souhlasit, jen klikneš na Ano a vše potřebné instalace obstará za tebe. Budeš mít diskový oddíl zformátovaný na ext4. Pokud budeš chtít linux smazat, stačí z Win oddíl zformátovat zpět na NTFS.
Neregistrovaný (0)|9.6.2010 17:45
Ten systém se mi úplně nehorázně líbí :D

V live verzi mi fungují dokonce fn tlačítka na jas a kolečko na boku notebooku pro hlasitost. Dokonce mi to našlo i tiskárnu přes usb a v pohodě z open officu (můj oblíbený probram i na woknech) vytisklo dokument (ale ty barvy jsou nějaké bledé.), ještě doufám, že skener bude taky fungovat bez problému (je to kombinovaná tiskárna se skenerem od hp).

Znamená to tedy že to bude na 100% fungovat i v nainstalované verzi?

1) jak můžu zjistit jestli pojede grafika bez problému?
2) bohužel mi to nenašlo bluetooth, co mě zatím dost rozhodilo. (možná i wifi nejede)
3) touchpad je nějaký divný, takový zrychlený, půjde s tím pak něco udělat?
4) na liště není žádný ukazatel baterie ani nic podobného. Má ubuntu něco jako plány napájení ve windows? Počítá vůbec nějak ubuntu s tím že jede na notebooku?
5) trochu se mi nelíbí ta lišta nahoře. Není to tím, že bych chtěl podobu windows, ale zabírá to zbytečně místo když tam jsou dvě lišty.

Četl jsem, že se dá linux dost přizpůsobit a potunit, takže doufám že je to pravda, což by bylo výborné, jelikož rád se takhle v softwaru hrabu a přizpůsobuji si jej ke svým potřebám, ale to bude asi chtít trochu času a znalostí.
Neregistrovaný (0)|9.6.2010 17:46
P.S.: taky se mi zdá že notebook nějak moc topí, nevím ale jestli je to tím že jede z cd?

Jinak ten systém asi bude v reálu rychlejší, doufám :D
kevin00 (10238)|9.6.2010 17:55
[quote=Neregistrovaný;380931]
1) jak můžu zjistit jestli pojede grafika bez problému?
2) bohužel mi to nenašlo bluetooth, co mě zatím dost rozhodilo. (možná i wifi nejede)
3) touchpad je nějaký divný, takový zrychlený, půjde s tím pak něco udělat?
4) na liště není žádný ukazatel baterie ani nic podobného. Má ubuntu něco jako plány napájení ve windows? Počítá vůbec nějak ubuntu s tím že jede na notebooku?
5) trochu se mi nelíbí ta lišta nahoře. Není to tím, že bych chtěl podobu windows, ale zabírá to zbytečně místo když tam jsou dvě lišty.
[/quote]

Hele, dokážeš si vůbec sám dojít na záchod ? :runaway Co třeba začít systém používat a vyzkoušet si sám, co s ním jde vše dělat/nedělat :idea

1) Funguje v LiveCD, bude fungovat i po instalaci
2) S BT mám na svém ntb také problém (viz. pár postů výše, stačí číst), ovladač pro wifi se stáhl automaticky po instalaci sám (LAN fungoval ihned po instalaci)
3) Ano, představ si, že i Linux má Ovládací panely
4) Ano, představ si, že i Linux má Ovládací panely
5) Vzhled si můžeš přizpůsobit podle sebe. Pokud by jsi chtěl více fičur z Win7 (práce s okny, průhledné panely, apod) instaluj Kubuntu (to samé distro pouze s KDE)
Neregistrovaný (0)|9.6.2010 21:10
[quote=Neregistrovaný;380393]tam mám toto: http://img198.imageshack.us/img198/9959/18106382.png
To znamená že v tom winRE je uložen ten systém pro obnovu? To je divné, jelikož když se podívám do správy disků tak tam je toto: http://img109.imageshack.us/img109/2486/spdb.png
Ten nepojmenovaný svazek je asi ten winRE, jelikož tam nic jiného není, jenže tam je 100% volného místa, takže tam nic není.
Nebo to je něco uplně jiného?[/quote]
WinRe = Windows Recovery = Obnova Windows. Obsahuje tedy obnovu OS do firemniho stavu ... nez uzivatel zacne delat vlastni upravy. Moje Toshiba s Win 7 HP 64-bit ma tento oddil pojmenovany 'SYSTEM' a pouze 400 MB. Lze predpokladat, ze velikost je ruzna podle modelu a i podle typu OS (XP, Vista, 7 ... HP, Pro, Ultimate). Co je mi znamo, tak Win 7 si tento oddil vytvari automaticky pri instalaci (samozrejme lze zmenit) a nastavuji ho na 100 MB. Konkretni detaily jsem ovsem nikdy nezjistoval.

Ohledne instalace Ubuntu. Vcelku zajimavy clanek je zde (anglicky)
http://lifehacker.com/5403100/dual+boot-windows-7-and-ubuntu-in-perfect-harmony

Obsahuje i linky na takove detaily jako je sdileni profilu web browseru FireFox mezi obema OS.

Ohledne Ubuntu/Kubuntu a Power Managmentu, tak pro notebook by mohla byt alternativa v podobe 'Netbook live CD'. Priznam se, ze moje zkusenosti s Ubuntu jsou prevazne na skutecnem desktopu. Navic ne zrovna modernim PC (i kdyz Win 7 HP 32-bit zvlada slusne), takze zmena taktu CPU a GPU podle aktualniho zatizeni, rychlosti vetracku, stav baterie atp. nejsou na poradu dne :). V tomto smeru nemohu poradit. Opet muzu pouze odkazat na Ubuntu.cz a tamni komunitu. Pamatuji si, ze pri prohledavani jejich databaze rad a triku a i diskuznich for jsem narazil na odkazy na specificka nastaveni pro pripad pouziti na notebooku.