reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

oprava zdrojov atx

grizzlyman25 (2)|11.7.2006 13:49
ahojte,

pokazil sa mi zdroj mercury 400W (zhruba takyto: Power Supply 400W Mercury CE PPFC,Therm.Cont, 12 cm FAN, Silent(AP4400 PPFC SIL) ;-) )
ked som to rozobral, najprv som si myslel, ze vypinac odisiel, lebo sa to iskrilo pri zapinani, ale potom som zbadal zlomenu suciastku, kt. som si myslel, ze je nejaky kondik (kondenzator), ale obvodovu skratku (napis na plosnom spoji) mala TH (co moze by aj THYRISTOR prip. THERMISTOR po angl.) ale ma iba 2 vyvody.

nevedel by mi niekto poradit, kde by som si mohol zohnat schemu zapojenia pre tento zdroj s popisom hodnot suciastok, prip. ako by som to mohol opravit.

dik

majte sa
Martin Šejnoha (255)|11.7.2006 18:51
to bude termistor, zajišťuje pomalý start zdroje bez vyhazování jističů a podobně. Funguje to tak že za studena má termistor nějaký odpor, po zapnutí zdroje se na tomto termistoru vytvoří úbytek napětí úměrný okamžitému procházejícímu proudu, na termistoru je tedy nějaký příkon, který ho ohřívá a právě tím ohřátím se snižuje odpor termistoru až na hodnoty zanedbatelné. Někdy se stávý když zdroj vypnete vypínačem vzadu a předtím byl PC v chodu a po chvilce jej zapnete že zdroj vyhodí jistič, je to proto že termistor ještě nestihl vychladnout a neomezí tak náraz při nabíjení kondenzátorů stejnosměrného meziobvodu. S takto vadným termistorem jsem se už párkrát setkal i v jiných zařízeních než PC zdroj.
grizzlyman25 (2)|12.7.2006 10:17
dik za radu