reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Scythe Mugen2 vs. Scythe Yasya

Noedar (258)|6.6.2010 21:18
Zdravim, potreboval by som radu ohladom tychto dvoch chladicov, chcem vediet ktory z nich je vykonnejsi co sa chladenia tyka, cital som jednu recenziu a podla nej je vykonnejsi Yasya, ale zase aj hlucnejsi oproti Mugen2, dakujem za vase postrehy pripadne skusenosti.
Richmond (8084)|6.6.2010 21:35
Prijde na to za jakych podminek a co od chladice chces vic, jestli ticho nebo vykon/honit stupne... Mugen 2 da drtivou vetsinu 4core pasivne...
16cmfan (2153)|6.6.2010 21:39
Ešte doplním, že Mugen má lepšie uchytenie...
Noedar (258)|6.6.2010 21:40
no mam core2duo E7600 3.06Ghz a chcem ho pretaktovam, tak na 3.8Ghz, proste co to da:) a potrebuujem vedie ktory s tych dvoch je nato najvhodnejsi, viem, ze mugen vydava menej hluku, ale ak je ta yasya taka vykonna ako to vyslo podla testov, tak berem yasyu, lebo vykon ma vraj o nejake 2 stupne (+-) horsi ako ospevovana noctua d14, ale zase nechcem za chladic vyhodit take prachy ako stoji noctua.
Richmond (8084)|6.6.2010 21:54
No tak jestli ti jde ciste o oc tak bych vzal neco "nevezovyho" kvuli mosfetum a ramkam http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400830U00AMW99 pripadne Thermalright nebo neco s TEC clankem (CM V10 atd.) pokud ti neni lito penez... Za uvahu by staly i kousky od Prolimatechu (Armageddon...) kazdopadne chladic ti nezaruci vyssioc - kdyz mas spatny cpu, muzes se klidne postavit na hlavu ;)
Noedar (258)|6.6.2010 22:02
no tak box mi to uchladil na 3.7Ghz na nejakych 75 stupnou:) tak hadam, nejaky high end chladic by mohol pomoct viacej, ale tak s tych dvoch bude asi lepsi ten yasya, co sa cisto vykonu tyka, volim medzi scythe preto, ze k nim mam jednoduchy pristup.
Richmond (8084)|6.6.2010 22:08
No a opravdu pojedes porad na vysoky otacky? Jestli by ti treba nestacil Orochi :notsure S tim dodavanym fanem v klasicky bedne se zdrojem nahore bez pruduchu v bedne s jednim outtake vetrakem vzadu drzi C2Q8400 @ 3.5GHz pod 65 v burnu
Noedar (258)|6.6.2010 22:46
nad orochi som tiez premyslal, ale zevraj ten sa nehodi moc na oc, tak neviem:( inak nevies mi aj poradit aky je asi tak vhodny zdroj na takto pretaktovany cpu? lebo mam fortron blue storm II 500W a ked je system viacej zatazeny, napr. softwarom occt, alebo orthos, pripadne nejaka narocnejsia hra na cpu, tak mi to hodi modru obrazovku a nieco s physical memory a potom sa ale o 5 sekund resetne pc a robilo to aj ked som dal pamete znacne podtaktoval, nerobi to vzdy, ale sem tam sa to objavy a bojim sa, ze ked uz konecne uchladim procak a najdem maximalnu jeho frekvenciu, tak, ze mi to nebude stihat napajat zdroj pre istotu
Richmond (8084)|6.6.2010 23:19
No tak ja ti nevim, ale 65 na oc quadu neni zas tak moc :rolleyes: Je fakt, ze vetsi ofuk mu uz extreme teplotu nesrazi (Yasya/Mugen2 by asi par stupnu dolu mohly, ovsem zase je tam neadekvatni narust hluku). Pouzivam zdroje Enermax a nemam problem, napis celou sestavu...
Noedar (258)|6.6.2010 23:31
CPU - Core2Duo E7600 3.06Ghz/3.8Ghz oc, zatial:)
NB - Gigabyte P43 ES3G
RAM - Kingston HyperX 2x2GB DDR2 1066Mhz
VGA - GeForce 9800GT oc verzia original 700Mhz GPU a 900Mhz memory

neviem cim to moze byt, inak cpu mam voltage 1.4250, tam uz asi moc nepojde pridavat, teda do 1.450 to je este akoze bezpecne
Richmond (8084)|7.6.2010 00:03
V prvni rade prekontroluj teplotu pres CoreTemp (75 je uz na hrane pokud se nemylim - mohla by ti to taky resetovat deska z ochrannych duvodu). Vis urcite, ze pada cpu a ne neco jinyho? Zdroj vem treba PRO87+ 525w (mel by stacit i na pozdejsi upgrade, tuhle sestavu by mel utahnout i 425w na nejakych 900-1000rpm)
Noedar (258)|7.6.2010 07:05
ramky boli podtaktovane na minimum a grafika zostala taka aka bola od vyroby, jedine ten procesor by to mohol byt, potom mam este dva pevne disky WD 400GB a Samsung 1TB 7200ot obidva, ale zakladna doska mi pri maximalnej zatazi davala teplotu okolo tych 70 az 75 stupnou, to je normalne? a neznizi to ten chladic nejako?
16cmfan (2153)|7.6.2010 07:12
Ak hovoríš o teplote MB čipsetu, tak je to úplne normálne, toho sa neboj. A ešte, ak je to v max. záťaži, to je ešte dobrá teplota. K CPU - Podľa špecifikácii je max. rozsah napetia 0.8500V-1.3625V. Ty máš 1.450V ? to je až moc si myslím... a taktiež, OC plánuješ (resp. provozuješ) prečo ? Niekedy sa besnenie za každým Mhz nevypláca. Ani z hľadiska výkonu, teploty a hluku.
Richmond (8084)|7.6.2010 14:43
[quote=16cmfan;380224]Ak hovoríš o teplote MB čipsetu, tak je to úplne normálne, toho sa neboj.[/quote]
Prosim te fane, normalni to neni, ovsem na deskach GB to bohuzel normalni je :rolleyes:
Preventivne si bez oparit ruku o pidi-chladicicek ;)

C2D 7600 http://ark.intel.com/Product.aspx?id=41495 +10% navrch je? :notsure Ze by tech 1.45v?

...cili dostavame se k tomu co jsem psal - zvolil bych nevezovy chladic (koupe chladicu/desky apod se pak krute prodrazi)
Ecthelion (29)|7.6.2010 16:25
Mala drobnost ke srovnávání Yasyi a DH-14. Na dohled Noctuy se Yasya moc nedostává a když tak jen s vysokými otáčkami ventilátoru, jinak ne. Jinak ani Mugen 2 ani Yasya neni špatná volba, nicméně pokud chceš high-end chladič vybíral bych mezi Thermalright, Prolimatech a Noctua, ale je to jen můj názor.
Richmond (8084)|7.6.2010 16:29
Tak tak, pokud chce spise tichy (ale presto vykonny) chladic tak naopak jedine Scythe, pokud nechce kompromis tak Orochi ;)

3x omylani snad stacilo, howk...

edit: http://www.frostytech.com/top5heatsinks.cfm
BTW co to melou o vlajkovy lodi Scythe???
Noedar (258)|7.6.2010 17:43
...cili dostavame se k tomu co jsem psal - zvolil bych nevezovy chladic (koupe chladicu/desky apod se pak krute prodrazi)[/QUOTE]

hm preco prave nevezovy? tomu nerozumiem, neni jedno aky ma chladic tvar? ja sice tomu moc nerozumiem, len sa pytam:)

takze podla teba ke orochi najlepsia volba od scythe?
Noedar (258)|7.6.2010 17:46
[quote=Ecthelion;380391]Mala drobnost ke srovnávání Yasyi a DH-14. Na dohled Noctuy se Yasya moc nedostává a když tak jen s vysokými otáčkami ventilátoru, jinak ne. Jinak ani Mugen 2 ani Yasya neni špatná volba, nicméně pokud chceš high-end chladič vybíral bych mezi Thermalright, Prolimatech a Noctua, ale je to jen můj názor.[/quote]

ak je dh14 pouzity iba jeden fan, tak je podla toho testu asi o dva stupne lepsia ako yasya, ak su tam vsak fany dva, tak je vykonovo o nieco dalej
Richmond (8084)|7.6.2010 17:55
[quote=Noedar;380416]...[/quote]
Nekdy je dobre zamerit se i na ostatni komponenty... + samozrejme ridit se zakladnimi fyzikalnimi zakony... Neni umeni posadit na chladic padesat vetraku... Uchladit se da prakticky cokoliv dnes prodavanyho s jednim 12cm outtake fanem a jednim kusem zeleza...
Noedar (258)|7.6.2010 18:03
uz vazne premyslam nad tou noctuou, v alze stoji ale 74 euro do kelu :( to je celkom dost za chladic, ale keby ju kupim mam isotu, ze mam kvalitu, vykon a ticho, len 45 a 75e je celkom fajn rozdiel
16cmfan (2153)|7.6.2010 18:06
Ticho a výkon k sebe nejde - v burne určite nie ;) Ešte raz sa ťa spýtam - ideš siahnuť na rekord v SuperPi ? Alebo len tam chceš mať 4 Ghz ? Ak to až tak nie je potreba a nemusíš si honiť ego na každom Mhz tak trošku uber, výkon nespadne až tak... zato ti ale bude stačiť fajn Mugen - ktorý je osvedčený, má lepšie uchytenie a keď ťa prejde taktovanie, tak aj pasívny chod.
Richmond (8084)|7.6.2010 18:17
[quote=16cmfan;380437]... tak aj pasívny chod.[/quote]
No na pasiv to uz moc neni (neni konstruovan na pasiv provoz, nicmene provozovat tak lze - stejne jako Noctua, ovsem nijak vyrazne z toho netezi), tam uz to chce nejaky airflow (pri delsi nalozi se teplota zastavuje az nekde kolem tech 72) nebo jeste lepe bednu s perforovanym horejskem. Kazdopadne Mugen je rozhodne lepsi volba nez Noctua - uz v zakladu s fanem je to mnohem levnejsi a pritom bez kompromisu. Jestli chces nekompromisni reseni tak Orochi, ostatni mozna srazi par stupnu dolu, ale udelas si z pc akorat tak vysavac (vcetne prachu a hluku)
robky (3195)|7.6.2010 18:20
Copy that :thumb

Len ťa poopravím: ticho a výkon sa dá aj v burne .... mugen2 + noctua NF-P12 v mojom pc sú aj v burne potichu ;)

Mugen2 je dobrá voľba. Len škoda, že nie je určený aj pre socket1156 - to len pre prípadný upgrade:notsure
Noedar (258)|7.6.2010 18:23
[quote=16cmfan;380437]Ticho a výkon k sebe nejde - v burne určite nie ;) Ešte raz sa ťa spýtam - ideš siahnuť na rekord v SuperPi ? Alebo len tam chceš mať 4 Ghz ? Ak to až tak nie je potreba a nemusíš si honiť ego na každom Mhz tak trošku uber, výkon nespadne až tak... zato ti ale bude stačiť fajn Mugen - ktorý je osvedčený, má lepšie uchytenie a keď ťa prejde taktovanie, tak aj pasívny chod.[/quote]

odhalil si ma:) chcem s toho procaku vymackat maximum, a ano chcem tam mat to magicke cislo 4:)) ale ja uz mam s tych chladicou taku hlavu, ze neviem kde mi stoji a to som najprv chcel len tak nezavezne zobrat freezer 7
Noedar (258)|7.6.2010 18:47
[quote=Richmond;380443]No na pasiv to uz moc neni (neni konstruovan na pasiv provoz, nicmene provozovat tak lze - stejne jako Noctua, ovsem nijak vyrazne z toho netezi), tam uz to chce nejaky airflow (pri delsi nalozi se teplota zastavuje az nekde kolem tech 72) nebo jeste lepe bednu s perforovanym horejskem. Kazdopadne Mugen je rozhodne lepsi volba nez Noctua - uz v zakladu s fanem je to mnohem levnejsi a pritom bez kompromisu. Jestli chces nekompromisni reseni tak Orochi, ostatni mozna srazi par stupnu dolu, ale udelas si z pc akorat tak vysavac (vcetne prachu a hluku)[/quote]
myslim, ze uz neriesim viacej, beriem Mugena basta, povodne som ho aj tak chcel, len som narazil na vysavac yasya, ale ten bol v jednom teste ovela hlucnejsi ako ten mugen, len neviem kde som ten test uz cital :(
Richmond (8084)|7.6.2010 18:53
[quote=Noedar;380448]...magicke cislo 4:)[/quote]
Neni magicke cislo 7? :notsure
Noedar (258)|7.6.2010 19:01
u mna je magicke cislo 4:) vzdy som chcel mat v systeme vypisane 4Ghz:)
Martin Vithous (52)|7.6.2010 22:49
Pokud jste chladič ještě nezakoupil, dovolil bych si jako možnou alternativu uvést Coolink Corator DS, který z testů vychází relativně dobře a cena není až tak strašná (pohybuje se od cca 1200,- Kč).
Richmond (8084)|8.6.2010 00:40
U nej jsem cetl negativni ohlas na zakladnu a u prvnich revizi backplate z plastu :notsure
Martin Vithous (52)|8.6.2010 12:14
Backplate z plastu nemusí být až tak na škodu, jedná-li se o plast kvalitní, byť je pravdou, že kov je kov.

Ohledně základny jsem zatím negativní ohlas nenašel, ale vyloučit to nemohu, "zmetek" se pravděpodobně najde u každého výrobku (byť u Noctuy či ekvivalentních bude taková šance výrazně menší než u výrobců méně renomovaných).

Dovolím si přiložit linky na recenze:
http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/coolink-corator-ds.html
http://www.overclockersclub.com/reviews/coolink_corator_ds/
Martin Vithous (52)|8.6.2010 17:02
Chápu dobře, že vadí nevyleštěná styčná plocha chladiče? Nejedná se, s ohledem na výsledky praktických testů, dle kterých je výkon velice slušný, spíše o nedostatek estetický?
Richmond (8084)|8.6.2010 17:09
Hladsi povrch = lepsi stycna plocha s mensim mnozstvim pasty (a mensim rizikem vzduchovych bublin) ;)
hawkeye9898 (818)|8.6.2010 17:57
coolink chvalia aj chalani u nas a su dost spokojny takze by som ho nedaval prec, aj ked v rukach som ho este nemal.
k D14 viem povedat jedno: i7-930@3.6 pri renderi v maxovi - 8 threadov uchladi na LNA reduckiach na 65st.
ak by som si teraz kupoval cpu chladic tak bud:
D14 alebo prolimatech megahalems or armageddon.
Noedar (258)|9.6.2010 19:43
No takze mam doma uz ten Mugen2, len sa chcem spytat este, ze ako je dobre zoskrabat tu staru teplovodivu pastu a ci je potom vhodne cely procesor poutierat handrickou namocenou v izoprophylalkohole, aby som odstranil aj zvysnu staru pastu.

.. a este ako je najvhodnejsie nanasat teplovodivu pastu, ci ju rozotriet po celej ploche, alebo len do stredu naniest a ci je lepsie na procak, alebo na chladic nanasat, inak ten sacok s pastou asi nemusim minut celu ze?:)
Richmond (8084)|9.6.2010 20:49
Cely rozhodne ne! Odhadem tak 1/10. Ocistit alkoholem (nepit, stejne je horkej :)), kapnout trochu doprostred cpu a rozetrit, tloustka cca 1 list papiru, nasadit, sunutim par mm do stran "rozetrit" nebo jen troshu "uspinit" chladic - ono se to pak pekne pricucne :)

edit: fakt tam toho nedavej moc, nejde o to utopit cpu, ale jen maznout + pritlacit (prebytek se vytlaci, tak abys tam toho nemel tunu)
Noedar (258)|9.6.2010 22:00
takze kapnem do stredu a prstom rozotriem po procaku? a mozem dat aj trosku na ten chladic a potom to nasadit a trosku s nim pobehat nech sa to poriadne rozotrie a zakryju pripadne vzduchove bubliny, dobre to chapem?

..a netreba potom este nechat trosku pasty na strede cpu, taku gulku malu, to som videl na jednom videu na youtube, ale pit to veru nemienim, v robote mi to raz do oka frklo a poskakoval som tam asi 15 minut:) zajtra musim zobrat z roboty ten alkohol, tak to necham na zajtra uz:)
athens (724)|9.6.2010 22:11
Na prvních dvou obrázcích jsou vidět dvě metody, jak nanášet teplovodivou pastu. Druhý obrázek představuje metodu, kterou jsem z obliby nazval "ťupková", protože se po povrchu procesoru jemně "skáče" prstem v mikrotenovém sáčku. Rozložení pasty po celém povrchu je dle mého názoru nejdokonalejší a ani roztírání pomocí žiletek nebo kreditních karet na tento způsob nedosahuje kvalitou a rovnoměrným rozložením pasty po celém povrchu IHS
tipy1.jpg tipy2.jpg
Martin Vithous (52)|9.6.2010 22:44
[quote=Noedar;381013]takze kapnem do stredu a prstom rozotriem po procaku?[/quote]

Ideální, ale použijte čistý sáček či chirurgické rukavice (či ekvivalentní), neučiníte-li tak, cpu si opět zamastíte.
Noedar (258)|9.6.2010 22:52
a bude stacit potriet len procak, netreba dat este aj na chladic?, ci to je uz zbytocne moc pasty?
Richmond (8084)|9.6.2010 23:01
[quote=athens;381015]Rozložení pasty po celém povrchu je dle mého názoru nejdokonalejší a ani roztírání pomocí žiletek nebo kreditních karet na tento způsob nedosahuje kvalitou a rovnoměrným rozložením pasty po celém povrchu IHS[/quote]
...jde to defacto z odpadniho materialu (kus strihnutyho blistru), paska ti udela "miru" takze je to otazka minuty ;)
1.jpg 2.jpg 3.jpg
Noedar (258)|11.6.2010 19:25
Tak chladic nainstalovany a odskusany!

cpu 3818Mhz, napatie 1.450v, cize presne tak ako som to mal aj predtym, ovsem teploty sa trosku zmenili:)

v idle je 36st, v burn 55st (+-2st) maximalna namerana hodnota bola 59st (ta vsak vyskocila asi 2 krat pocas celeho hodinoveho testu) a zakladovka ma 62st, chladic je prijemne tichy, ale skoro som ho tam nenapchal, mam taku mensiu skrinku:) a este by som dodal, ze ventilator na chladici a na grafike su jedine, ktore su v mojom pc, skrinka nie je nijako odvetravana, ziadny pridavny fan tam nemam, jedine co je, ze je otvoreny kryt, takze Mugen ma dost stazene podmieky, takze zatial velka spokojnost s tymto chladicom:)

testoval som v occt hned ten prvy test, cpu:occt

edit: teda este mam jeden ventilator na zdroji:) a ten je presne nad chladicom cpu, takze z neho taha prebytocne teplo a vyfukuje von, teda aspon myslim, ze by to tak mohlo byt:)
Noedar (258)|19.6.2010 13:52
len by som este dodal, ze teraz som odpojil fan, cize ide mi cisto pasivne a teplota je okolo 46 st pri hrani Far Cry 2 a maximum je 62 st, maximalna hodnota 62st bola nmerana aj pri occt a napatie vcore mam 1.450 a frekvencia je z povodnych 3.06Ghz, 3.85Ghz a ram z povodnych 800Mhz je 1072Mhz
a vsetko to uplne bez problemov uchladi pasivne, uz mam fan vypnuty druhy den a pustam testy, hram hry a vsetko je uplne v poriadku, teplota nejde vyssie ako som uz pisal, takze ak niekto povie, ze scythe su smejdy, alebo, ze su to o nicom chladice, tak ho asi nikdy nemal v pc a len o tom cital niekde, ja som snim maximalne spokojny, odvadza svoju pracu genialne a dakujem tym co mi poradili, prave Mugen 2:)
robky (3195)|19.6.2010 15:40
Tak to je fajn, že si spokojný:thumb

Ak ho chceš používať pasívne, kľudne .....ale do skrinky by som nainštaloval ventilátor
(samozrejme zregulovaný) na odsávanie teplého vzduchu - uľavíš doske a aj zdroju, ktorý je na to sám.
Hgi (5)|12.7.2010 10:12
slušná konkurence oboum chladičům je nová Scythe Ninja 3, která obsahuje v balení univerzální backplate panel!
Doctor01 (400)|12.7.2010 21:30
Ahoj

My jsme ted pred tydnem koupili ten Mugen 2 na AMD 6ti jadro a super - naprosto tichej a chladi uzasne ...
kevin00 (10238)|12.7.2010 22:37
To znamená co ? Co třeba aspoň uvést nějaké teploty při dané frekvenci v idle a burnu :idea
Doctor01 (400)|13.7.2010 14:55
To je samozrejme dobrej napad, nicmene asi nepujde jen tak provest.
Uz je natrvalo u znameho a tomu se nebude chtit neco takoveho delat.
(skoda, mohl jsem si to zapsat po instalaci a testech)
Takhle mohu jen rict, ze jsem byl velmi spokojen, ale presne udaje nemam ...