reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Používáte na svém PC Linux?

husky14 (4214)|7.6.2010 05:22
  • Ano, je to můj hlavní OS
  • Ano, občas ho používám
  • Zkusil(a) jsem, ale nepoužívám
  • Zatím ne, ale někdy ho vyzkouším
  • Ne, Linux mě vůbec nezajímá

Poznámka: Pro hlasování je anketa k dispozici na homepage magazínu Svět hardware v pravém sloupci.
Zoidik (1405)|7.6.2010 06:47
Něco mezi

Zatím ne, ale někdy ho vyzkouším
Ne, Linux mě vůbec nezajímá
16cmfan (2153)|7.6.2010 07:04
Zatiaľ nie, ale niekedy ho vyskúšam
xmarek (1676)|7.6.2010 07:29
Ano, stačí se podívat do mého podpisu a bude to každému jasné. ;)
athens (724)|7.6.2010 07:57
  • Zatím ne, ale někdy ho vyzkouším
šarik (33)|7.6.2010 10:11
Linux nemám problém používat, ale zatím se mi nepodařilo zvládnout kvalitu ostrosti zobrazení, tudíž zatím Linux je v této fázi pro mě nepoužitelný. Nicméně až dojde v daleké budoucnosti k výměně HW, tak samozřejmě prověřím znovu pokrok ve vývoji Linuxu a bude-li kvalita zobrazení stejná jako ve woknech, tak za ně nebudu vyhazovat peníze a Linux bude hlavní a jediný operační systém. Jedu jen kancelář, net a poštu a pro tyto účely je Linux plně dostačující. Navíc pod okny používám open source programy pro výše jmenované účely a není problém s převodem dat, neboť ty samé programy jsou i pro Linux. Je docela možné, že příště už zakliknu volbu Výlučný OS.
kevin00 (10238)|7.6.2010 10:15
Ano, Linux používám
matyyy (2527)|7.6.2010 11:02
[quote=šarik;380248]Linux nemám problém používat, ale zatím se mi nepodařilo zvládnout kvalitu ostrosti zobrazení, tudíž zatím Linux je v této fázi pro mě nepoužitelný. Nicméně až dojde v daleké budoucnosti k výměně HW, tak samozřejmě prověřím znovu pokrok ve vývoji Linuxu a bude-li kvalita zobrazení stejná jako ve woknech, tak za ně nebudu vyhazovat peníze a Linux bude hlavní a jediný operační systém. [/quote]
kvalita ostrosti zobrazení??? to je co? v čem se to měří :) ? jak se to projevuje?
šarik (33)|7.6.2010 12:58
To bude na tebe trubko moc složitý. Normální člověk vidí, že písmo je rozmazané a obrázky při zvětšení mají zubaté kraje. Vidím, že reputační body tu dostává kdejaký blb.
Marenek (239)|7.6.2010 13:10
[quote=šarik;380248]...ale zatím se mi nepodařilo zvládnout kvalitu ostrosti zobrazení[/quote]

ergo neumíš nastavit správné rozlišení?
Marenek (239)|7.6.2010 13:13
[quote=šarik;380282]To bude na tebe trubko moc složitý. Normální člověk vidí, že písmo je rozmazané a obrázky při zvětšení mají zubaté kraje. Vidím, že reputační body tu dostává kdejaký blb.[/quote]

hele trubko, s takovouto reakcí tě můžu odkázat jen na oční :(
optim (391)|7.6.2010 13:21
[quote=šarik;380282]To bude na tebe trubko moc složitý. Normální člověk vidí, že písmo je rozmazané a obrázky při zvětšení mají zubaté kraje. Vidím, že reputační body tu dostává kdejaký blb.[/quote]
Co mate za grafiku? Jakou jste zkousel distribuci? Jake jste zkousel ovladace? Zkousel jste si nejak pohrat s nastavenim?
Marenek (239)|7.6.2010 13:23
linux je přátelé úžasná věc. postupně s ním experimentuju už nějakou dobu, na notebooku mám mandrivu už drahnou dobu, na servisní účely bootuju slax z flashky, na jeden reinkarnovanej střep jsem dal ubuntu (po prozkoumání několika distribucí) a na eee 901 práve ladím netbook remix ubuntu.

ten reinkarnovanej střep slouží čerstvě jako kancelářská nouzovka, sedí za něm obyčejní linuxově nevzdělaní uživatelé a, světe div se, stačilo jim jen říct: "tady je lišta nahoře, tady máš firefox, tady něco jako word a excel a flashka se spustí sama a cd taky" a spokojenost. dlužno podotknout, že taková windows xp by na tom běžela ještě mnohem mnohem pomaleji.

normální běžné každodení počítačové potřeby linux zcela naplní.
Richmond (8084)|7.6.2010 13:50
[quote=Marenek;380290]linux je přátelé úžasná věc. postupně s ním experimentuju už nějakou dobu...[/quote]
A ted si vem, ze stejne "postizenych" je na trhu minimum a prave kvuli experimentovani Linux nechteji...

Jinak ne, Linux uz nejakou dobu pravidelne nepouzivam ;)
Dojigiri (1629)|7.6.2010 15:04
Tak ono s experimentováním ... no, když člověk nechce hrát hry, tak je Linux vcelku ok. Jenže velký množství domácích uživatelů má PC zejména kvůli hrám (jinak by v podstatě nepotřebovali dělat upgrady HW). Osobně mám na domácím PC Linux (hlavně proto, abych moh využít při programování všech 6 GB paměti, protože v jednom projektu jsem potřeboval fakt hodně paměti a nechtělo se mi kvůli tomu nově kupovat 64-bit Win, mám koupený jenom 32-bitový xp), teď nově Ubuntu 10.04 LTS, předtím tam byl opensuse 11. Ovšem právě z důvodu her, který neběží pod Wine, mám stejně v dualbootu nainstalovaný i ty XP (a pokud vezmu v potaz běžnýho domácího uživatele, kterej chce hrát hry, a musel by mít dualboot, tak je vcelku logický, že se Linuxem nezatěžuje a nechá tam jenom ty Widle, sám už jsem taky zvažoval jestli nekoupit W7-64 a nemít tam jenom jeden systém).

Ale stejně na tom PC zase tak často nejsem, většinou jsem na pracovním nb kde mám Vistu, takže jsem v anketě zvolil "používám občas".
Richmond (8084)|7.6.2010 15:07
[quote=Dojigiri;380343]Tak ono s experimentováním ... no, když člověk nechce hrát hry, tak je Linux vcelku ok.[/quote]
Zrovna muj priklad byl prave bez her (kvalitni hry, resp. hry psany kvalitnima programatora bezi bezproblemove i na Linu)...
Dojigiri (1629)|7.6.2010 15:10
To jo no, ono vždycky záleží jaký hry člověk zrovna hraje, třeba Generals (včetně Zero Hour) jsem na Wine rozchodil (ačkoliv to vyžadovalo patch zdrojáků wine a jeho zkompilování, aby mi fungoval ve hře kurzor), ovšem takový Hellgate London a Kings Bounty se mi třeba rozchodit nepovedlo.
Richmond (8084)|7.6.2010 15:16
[quote=Dojigiri;380346]...(ačkoliv to vyžadovalo patch zdrojáků wine a jeho zkompilování, aby mi fungoval ve hře kurzor), ovšem takový Hellgate London a Kings Bounty se mi třeba rozchodit nepovedlo.[/quote]
Tohle je presne ono - a tim se drtiva vetsina zabyvat nebude, radeji si cvaknou (nebo necvaknou :)) Windows a je po problemu... Bohuzel to neplati jen o hrach... Proste na Linu jeste neni (a v dohledne dobe rozhodne nebude) takova kupni sila jako na Windowsu >>> nebude tolik aplikaci. Proste si ty aplikace budou muset projit koleckem jako int. prohlizece, officy apod. a to nejaky cas zabere (a zabere to casu trosku vic nez kdyby to delaly lidi za takovy penize jako u Win ;))
xmarek (1676)|7.6.2010 15:23
[quote=Richmond;380299]A ted si vem, ze stejne "postizenych" je na trhu minimum a prave kvuli experimentovani Linux nechteji...[/quote]Právě z podobných důvodů vznikly distribuce jako je Ubuntu. Taková distribuce odprostí uživatele od potřeby znalosti kernelu, modulů a problematičtější konfigurace systému. Osobně sice nejsem příznivce takového linuxu už z důvodu dřívějších špatných zkušeností, ale normální jedinec nemá zapotřebí lést do konfigurace např. etc a pak se rozčilovat, že to ten systém přemáznul. ;)
jrx (1880)|7.6.2010 15:47
  • Ne, Linux mě vůbec nezajímá

:slug
Richmond (8084)|7.6.2010 15:53
[quote=xmarek;380353]Právě z podobných důvodů vznikly distribuce jako je Ubuntu.[/quote]
Ano, jiste, ale jak dlouho se cekalo nez se k tomu doslo (mnou zminovane "kolecko")? :runaway Take jsem zazival doby, kdy se Gnome/KDE instalovalo rucne....
Marenek (239)|7.6.2010 15:57
[quote=Richmond;380299]A ted si vem, ze stejne "postizenych" je na trhu minimum a prave kvuli experimentovani Linux nechteji...

Jinak ne, Linux uz nejakou dobu pravidelne nepouzivam ;)[/quote]

ono je experimentování a experimentování. já experimentoval v tom smyslu, zda-li už je ta či ta distribuce pro běžné použití "hotová". a současné ubuntu určitě je.
Richmond (8084)|7.6.2010 16:02
Tak mi do ubuntu prijed dostat tablet Umax (prakticky stejny jako tohle http://www.wacom.eu/index2.asp?lang=en&pid=96) ;)

edit: nebo mi muzes zkusit dostat ubuntu na umpc...
Marenek (239)|7.6.2010 16:04
[quote=Richmond;380372]Ano, jiste, ale jak dlouho se cekalo nez se k tomu doslo (mnou zminovane "kolecko")? :runaway Take jsem zazival doby, kdy se Gnome/KDE instalovalo rucne....[/quote]

ony windows tady taky nebyly odjakživa...
Richmond (8084)|7.6.2010 16:10
[quote=Marenek;380381]ony windows tady taky nebyly odjakživa...[/quote]
...no dobre, a co MacOS? Co bylo/nebylo neni na miste, on tam ten linux nejde nainstalovat uz taky nejaky ten rok ;)
šarik (33)|7.6.2010 16:57
[quote=optim;380289]Co mate za grafiku? Jakou jste zkousel distribuci? Jake jste zkousel ovladace? Zkousel jste si nejak pohrat s nastavenim?[/quote]
Integrovaná HD 2100, Ubuntu 10.04, ovladače z distribuce, pokus vnutit proprietární, ovšem nevím jestli jsem ho tam dostal, neboť instalace proběhla, ale nic se nezlepšilo. Nastavení jsem vyzkoušel ve Vzhled>písmo všechny volby, ale pokud jsem dosáhl nějaké ostrosti, tak na úkor vzhledu písma.
šarik (33)|7.6.2010 17:04
[quote=Marenek;380287]hele trubko, s takovouto reakcí tě můžu odkázat jen na oční :([/quote]
Nemusíš mě odkazovat na oční. Že je mizerný obraz to vidím a proto ho nepoužívám, tak si nezkazím oči a na oční nebudu muset. A jinak rozlišení umím nastavit. Jo a prosil bych naklikat reputační body ještě víc do mínusu. Případně i ban, kdyby bylo možno žádati moderátora.
Aytech (475)|7.6.2010 20:02
Teda, tady to jiskri :D
Pouzival jsem Ubuntu, pak presel na Fedora, parada ;) ve win obcas zahraju nejakou hru...
Sommer (384)|7.6.2010 20:19
Linux jsem vyzkoušel díky škole, ale nepoužívám. Možná v budoucnu se k němu zase vrátím :)
optim (391)|7.6.2010 21:16
[quote=šarik;380397]Integrovaná HD 2100, Ubuntu 10.04, ovladače z distribuce, pokus vnutit proprietární, ovšem nevím jestli jsem ho tam dostal, neboť instalace proběhla, ale nic se nezlepšilo. Nastavení jsem vyzkoušel ve Vzhled>písmo všechny volby, ale pokud jsem dosáhl nějaké ostrosti, tak na úkor vzhledu písma.[/quote]
HD 2100 ma cip r400 a proprietarni fglrx od verze 9.4 podporuje jen cipy r600 a novejsi. Starsi fglrx zase nepodporuji Xorg 7.5 z noveho Ubuntu. Distribucni flgrx z 10.04 je pry vyvojova verze 9.4, takze bych si od toho moc nesliboval. Pokud si s tim nechcete hrat, tak nejjedodussi bude vyzkouset live cd starsiho Ubuntu nebo jine distribuce.

BTW rozliseni bylo v poradku?
šarik (33)|7.6.2010 21:44
Díky za vysvětlení, musím si ho založit. Ano, rozlišení bylo v pořádku. Vyzkouším se staršími verzemi. Jsi jeden z mála, který si tu zaslouží reputační body za normální odpověď.
Kirk1 (850)|7.6.2010 22:36
Ne, Linux mě vůbec nezajímá
Marenek (239)|8.6.2010 10:44
[quote=Richmond;380384]...no dobre, a co MacOS? Co bylo/nebylo neni na miste, on tam ten linux nejde nainstalovat uz taky nejaky ten rok ;)[/quote]

co bylo/nebylo jsi vytáh ty...
Richmond (8084)|8.6.2010 13:51
Ty si zacal vytahovat jak byl Windows spatnej ;) Akorat to ma hacek - Windows a McOS nainstaluju, Linux ne. Takze ne vzdy se vyplati tvrdit, ze Linux bezi na vsem ;)

edit: jinak mensi problemy mel (jak jiste vis) i ICH6 na Ubuntu (zvuk a radic)
zsdx (2098)|8.6.2010 14:27
[quote=šarik;380506]Jsi jeden z mála, který si tu zaslouží reputační body za normální odpověď.[/quote]

OT - Ale udelit mu je muzes pouze ustne, dle '4.2 - Počet reputačních bodů mohou ovlivňovat pouze uživatelé, kteří v rámci diskuzního fóra napsali minimálně 15 příspěvků a mají minimálně 10 reputačních bodů' mu je asi nenaklikas.

K tematu - Ano, občas ho používám /seriozne konzolove na serverech + na hrani na Asus WiFi routeru/, na NTB me zatim premaha lenost.
Richmond (8084)|8.6.2010 14:36
[quote=zsdx;380635]na hrani na Asus WiFi routeru[/quote]
Tak tak, to usb lizatko (air.....) se u nas totiz neda sehnat :thumbdown
thomas.007 (43)|8.6.2010 20:53
Tak dva roky jsem používal Mandrake 9 na celeru 300A,128MB s TNT2. Jelo to celkem svižně a po troše zácviku jsem jej používal jako hlavní OS (na XP to bylo slabé a 98 jsem měl v záloze). V tuto dobu používám WXP, protože se mi nějak nedařilo zprovoznit moji HD2600 přes AGP port na Asus A7V v jiné režimu než VESA...vždy černá obrazovka a pak jen textový režim...
Vyzkoušel jsem KDE Mandrake9 :angel , SuSe11, Ubuntu9.?.

* Zkusil jsem, ale nepoužívám :cry
xmarek (1676)|8.6.2010 21:39
[quote=thomas.007;380701]... protože se mi nějak nedařilo zprovoznit moji HD2600 přes AGP port na Asus A7V v jiné režimu než VESA...vždy černá obrazovka a pak jen textový režim...
[/quote]
Ati a Linux to je kapitola sama pro sebe. Osobně jsem rozchodil jejich ovladače až překompilací kernelu a úpravou xorg.conf. Prostě hnus velebnosti. Experiment s novým driverem provádím zásadně se starým ovladačem jako zálohou. Už se mi podařilo shodit ovladače tak, že jsem musel vše dělat v konzoli. No ne, že by to byl problém, ale přístup na internet přes příkazovou řádku není nějak moje hobby. :runaway
optim (391)|9.6.2010 00:08
[quote=Richmond;380379]Tak mi do ubuntu prijed dostat tablet Umax (prakticky stejny jako tohle http://www.wacom.eu/index2.asp?lang=en&pid=96) ;)[/quote]
Prakticky stejny? Wacom nejakou linuxovou podporu poskytuje a navody jak zprovoznit Ubuntu na Cintiq 12WX taky jsou.

[quote=Richmond;380379]edit: nebo mi muzes zkusit dostat ubuntu na umpc...[/quote]
UMPC je tohle? To muzes mit s Ubuntu rovnou od vyrobce.
Richmond (8084)|9.6.2010 01:18
Zkusim zitra :thumb

No prave ze to druhy :thumbdown (gk neni VX700 ale CX700M2)

edit: pro toho podemnou:
Copak? Ze by masochisticky ovladani Gimpu nevyhovovalo? :D
hyro (80)|9.6.2010 01:19
3/4 PC na různých distrech... Až vyřešej profily, barvy a poběžej na tom produkty od Adobe, tak opustím definitivně Microsoft...

Ano, občas ho používám
durib (1141)|9.6.2010 17:13
Zkousel jsem ruzne distribuce hl. Ubuntu a na rovinu: kdyby me tak moc nebavily pocitacove hry, je Linux u me system cislo 1 !:thumb
Na notebooku i na stolnim PC velika spokojenost, az na ten DirectX :(
Myslite, ze by masivnejsi rozsireni OpenCL mohlo konecne umoznit programovani her i pro Linux?
M@rcus (71)|9.6.2010 17:55
Mne tam chýba ešte 1 možnosť, ako Linux používam ja - rôzne záchranné, live a jednoúčelové distribúcie (keď napr. potrebujem na WinXP použiť admina a nikto si nepamätá heslo.)
Lovap (13)|10.6.2010 10:03
Používam Ubuntu ako takmer hlavný OS. Mám dualboot s Vistou, ale tú zapínam viac-menej iba kvôli aktualizáciám. Linux, alebo aspoň to prostredie, má celkom pekné niektoré vychytávky, napr. aktívne neaktívne okno - neviem či to dobre píšem, ale môžete skrolovať aj neaktívne okno (hodí sa keď niečo prepisujete z netu, alebo inej aplikácie), aktívna ikonka reproduktoru - nemusím na ňu klikať aby som zmenil hlasitosť, stačí šípkou dôjsť na ikonku a kolieskom mením hlasitosť. Dosť sa mi páčia repozitáre - nemusím hľadať programy po všelijakých stránkach a podobne.
Lugh03 (63)|12.6.2010 00:16
Zatím ne, ale někdy ho vyzkouším. On mě teda teď vůbec nezajímá, ale někdy ho určitě vyzkouším.
grapherX (888)|13.6.2010 17:53
Do předminulého týdně jsem používal NTB Compaq 615, kde jsem používal Linux Ubuntu 10.04 jako hlavní systém. Nyní mám nový NTB a prozatím na něm mám Windows 7 Professional 64bit (. Ale nebude trvat dlouho a budu opět přecházet na Linux. Nejspíše opět na Ubuntu (tato distribuce se mi líbí a max. vyhovuje) možná, ale budu zkoušet Fedoru nebo Archlinux to ještě uvidím.
Suprak (408)|13.6.2010 20:23
Zkoušel jsem nejnovější verzi Ubuntu, jinak pokračuju na Windowsech. Uvažoval jsem nad ním do nového notebooku, ale jaksik jsem od té myšlenky upustil a zaplatím si Win7. Přecijenom na tom budu potřebovat rozjet jisté aplikace, které bych jinak musel přes nějaký emulátor.
BishoQ (56)|21.7.2011 13:12
Ne, Linux mě vůbec nezajímá..