reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HDD vhodný na RAID

dawluxe (40)|7.6.2010 12:05
Zdavim,
rozhodl jsem se že si udělám RAID diskové pole, neboť disk je teď to jediné, co brzdí můj komp. SSD disk bych uvítal nejvíce, ale je to zatím moc velká investice. Jedná se mi o systémový disk kde budu mít Win a programy. S RAIDem nemám zatím zkušenost, ale jednak mám desku, která ho vytvoří téměř sama a druhak je všude spousta návodů, takže to určitě zmáknu.

Zvažuji tyto varianty:

- Samsung SpinPoint F1 HD322HJ - 320 GB

- Western Digital WD3200AAKS 00B3A0

oba předchozí disky jsou jednoplontnové

- WD Caviar Black WD1001FALS 1TB

Ten terovej bych volil, protože už jeden mám v kompu.. takže bych koupil jen jeden

Předem díky za tipy i případné rady na co si dát při tvorbě RAID pole pozor. Je pro systémový disk nejvhodnější RAID O?
Dojigiri (1629)|7.6.2010 12:27
No, RAID-0 na systémovým disku jsem kdysi provozoval, do novýho pc jsem si ho už nedělal, udělal jsem si pár měření a zjistil že rozdíl moc velkej není.

Co se týká teorie: Při načítání systému jde o velký množství malých souborů, a tam záleží spíš na přístupový době než na rychlosti kontinuálního čtení, ale přístupová doba se při RAID-0 nezlepší (spíš zhorší, díky určitý drobný latenci řadiče). Malý soubory samotný se většinou vejdou do jednoho sektoru, takže pak IMHO člověk raidem nic nezíská (raid urychlí až čtení z více sektorů za sebou).
Takže: Windows sice nastartuje díky raidu o trochu rychlejc (ne o moc), ovšem nějakou dobu taky zase zabere inicializace ovladače RAID, takže rychlost načtení systému se o moc nezvýší.

Obecně je známo, že RAID-0 je vhodnej spíš na velký kontinuální soubory (= např. editace videa).
dawluxe (40)|7.6.2010 13:33
[quote=Dojigiri;380271]No, RAID-0 na systémovým disku jsem kdysi provozoval, do novýho pc jsem si ho už nedělal, udělal jsem si pár měření a zjistil že rozdíl moc velkej není.

Co se týká teorie: Při načítání systému jde o velký množství malých souborů, a tam záleží spíš na přístupový době než na rychlosti kontinuálního čtení, ale přístupová doba se při RAID-0 nezlepší (spíš zhorší, díky určitý drobný latenci řadiče). Malý soubory samotný se většinou vejdou do jednoho sektoru, takže pak IMHO člověk raidem nic nezíská (raid urychlí až čtení z více sektorů za sebou).
Takže: Windows sice nastartuje díky raidu o trochu rychlejc (ne o moc), ovšem nějakou dobu taky zase zabere inicializace ovladače RAID, takže rychlost načtení systému se o moc nezvýší.

Obecně je známo, že RAID-0 je vhodnej spíš na velký kontinuální soubory (= např. editace videa).[/quote]

Jj tak to vypadá že to bude řešení přesně pro mě:) Stříhám na kompu video (převážně FullHD) a pracuju v grafických aplikacích (Photoshop, Illustrator..). Ještě si přečtu nějaké články o RAIDu obecně..

Pořiďte si RAID 1 (zrcadlení)