Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HTPC skříně pro komponentní sestavy

tonva (4)|7.6.2010 18:51
Hlavním účelem založení tohoto tématu je postupné shromažďování informací o skříních, vyhovujících následujícím požadavkům:

- jejich šířka je cca 430 mm
- jejich hloubka je cca 300 mm (v každém případě musí být MENŠÍ než šířka !!)
- jejich výška je cca od 50 do 200 mm
- mají kvalitní povrchovou úpravu (černá, stříbrná, zlatá) s minimem ozdob
- mají na předním panelu otvor pro optickou mechaniku (DVD či BD)
- mají na předním panelu konektory pro USB, Audio In a Audio Out (případně další)

Jako příklad uvádím tři skříně, které podle mého názoru mohou být označeny jako "HTPC skříň pro komponentní sestavy":

HIPERMEDIA HMC-1K53A (http://www.hipergroup.com/products.php?lv=3&cate=2&type=12&pid=127&w=1280&h=571)
LIAN-LI PC-C36 (http://www.lian-li.com/v2/en/product/product06.php?pr_index=219&cl_index=1&sc_index=25&ss_index=64&g=spec)
SILVERSTONE GRANDIA GD05 (http://www.silverstonetek.com/products/p_spec.php?pno=GD05&area=usa)

---------------

V následujícím textu se pokusím zdůvodnit, proč jsem vybral právě výše uvedená kritéria.

U skříní, které mají být použity pro vestavbu do komponentní audio-video sestavy, je základním požadavkem šířka cca 430mm (s tolerancí řekněme 10 mm na obě strany) a hloubka cca 300 mm (opět připustme nějakou toleranci, řekněme 30 mm oběma směry). Pouze v tomto případě totiž lze skříň dobře kombinovat se standardními AV komponentami (když už rozměry nejsou totožné, měly by alespoň nožičky jedné skříně jít postavit na skříň další).

Jenže už při uplatnění těchto rozměrových požadavků narazíte na tvrdou realitu, protože naprostá většina nabízených skříní s vhodnou šířkou je neúnosně hluboká (většinou nad 400 mm) a skříně s vyhovující hloubkou (řekněme do 330 mm) jsou zase nepřijatelně úzké. Pokud ovšem vůbec jste schopni zjistit, co je šířka a co hloubka, protože naprostá většina e-shopů dělá vše pro to, aby takové hledání náležitě zkomplikovala. Pořadí rozměrů (např. ŠxHxV) je stránku od stránky jiné a rozměry jsou často uvedeny bez specifikace, takže můžete jen hádat nebo musíte pátrat po dalších zdrojích informací (jiné obchody, obrázkové galerie, weby výrobců aj.). Skříně jsou také často zařazeny do úplně jiných kategorií (např. midi-tower :D). Na možnost parametrického vyhledávání skříní podle šířky jsem také zatím nikde nenarazil.

Další problém je v tom, že panely skříní jsou často nevkusně přezdobené, takže při jejich umístění do HiFi věže by ihned náležitě vynikl jejich "pouťový" vzhled. Vzhledově přijatelné skříně vyrábí jen několik firem a pokud vyloučíte skříně s nevhodnými rozměry, půjdou zbylé skříně určitě spočítat na prstech jedné ruky - pokud vůbec nějaké najdete.

Ale ani když objevíte skříň s vyhovující šířkou a hloubkou, problémy nekončí. Začněme výškou. Zde již lze připustit větší tolerance, ale nesmíte při tom zapomenout na to, že menší výška znamená obvykle větší problémy. Jaké? Se zdrojem, s chladičem procesoru, s výškou přídavných karet, s omezením průměru přídavných ventilátorů, s nutností použít optickou mechaniku formátu slim aj.

Mimochodem, jak se vám líbí notebookové slim mechaniky, kde se disk musí namáčknout na středový unašeč? Zajímalo by mne, po kolika vyjmutích z takové mechaniky dojde k poškození DVD disku v důsledku toho, že se při každém vyjmutí disk trochu prohne (někdy to dokonce slabě zapraská). Štěrbinové mechaniky jsou ale ještě horší, pokud nejste vysavačový fanatik a neluxujete jejich štěrbinu každý den, fungují za chvíli jako skelný papír. U otvoru pro optickou mechaniku proto preferuji standardní výšku - formát slim akceptuji jen u hodně nízkých skříní.

Co dalšího má být na předním panelu? Určitě USB konektor, audio konektory, vypínací tlačítko, někdo zatouží i po FireWire. Panel by také měl umožnit monáž čidla infra-ovládání tak, aby dobře fungovalo a nebylo přitom moc vidět - ale to už není tak důležité, protože samostatné infra-čidlo může být dokonce vhodnější; jen si musíte dát pozor, aby na základní desce byl alespoň interní seriový port a tento port šel vyvést na zadní panel.

Displej na panelu je podle mne zbytečný. Na malém displeji se totiž zdaleka nedá zobrazit vše co by tam mělo být a navíc na něm již ze vzdálenosti dvou či tří metrů moc nepřečtete, takže je lépe použít kombinaci bezdrátové klávesnice a myši nebo infra-ovladače s menu zobrazeným na TV obrazovce, případně nějaký lehký přenosný počítač (netbook, PDA, mobil) připojený přes WiFi a webové rozhraní. Záležet bude i na tom, k čemu chcete HTPC převážně používat a jaké k tomu budete používat aplikace. Pokud vám jde hlavně o video, webové rozhraní moc velký význam nemá. Pokud ale chcete hlavně poslouchat hudbu, bude webové rozhraní výhodné, protože nebudete muset zapínat TV přijímač. Nejlépe si to každý může ověřit na aplikaci XBMC (http://xbmc.org), která nabízí všechny tři verze ovládání.

Vzhled předního panelu je určitě důležitý také, ale zde už bude hrát velkou roli individuální vkus. Pokud ale mohu radit, dejte přednost kultivovanému, technicky strohému vzhledu, protože skříň určitě nehodláte vystavovat jako pouťovou atrakci, ale chcete si ji postavit v obýváku do věže s přístroji Pioneer, Technics, Sony, Yamaha, Onkyo a jak ještě se všechny ty značky jmenují ...

Svoji roli hraje samozřejmě i cena a vybavení (zdroj, ventilátory a pod.), ale to jsou kriteria platná u všech PC skříní, takže je zde nemusíme probírat.

Tolik tedy úvodní řeč.

Pište, diskutujte (slušně a kvalifikovaně), přidávejte odkazy na zajímavé skříně. A hlavně internetovým obchodům posílejte požadavky na skříně tohoto typu, aby se jejich nabídka zlepšila !!