reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BIOS a MB nacita spatnou velikost RAM

OggyCZek (5)|14.6.2010 17:17
Zdravim,at hledam jak hledam, tak v problemech tykajicich se RAM jsem ten muj nenasel, prosim tedy o radu.
Pri zapnuti PC se obcas (nahodile) pocitani RAM zastavi na hodnote 1920MB misto 2048MB a pak to hned skoci na nejakych 8tisic (coz by mela byt max podporovana velikost).
Posleze nacte vsechny disky a ostatni zarizeni jako vzdy a pak taky nahodile nekdy spusti a nekdy nespusti start WIN.
Kdyz WIN s nactenim mensi velikosti RAM spusti, tak ukazuji taky jen 1920MB pameti. Ale vse i pri plnem zatizeni jede jak ma a WIN se nesekaji a nejde to vubec na vykonu PC poznat.

Memtest nic u pametovych modulu neprokazal, ani dohromady ani po dvojicich a ani samostatne.

PC je slozeno:
MB - MSI K8T Neo2-F (pres 4 roky v provozu)
CPU - Athlon 64 3200+ (pres 4 roky v provozu)
Grafika - Radeon X1650 (cca 2,5 let v provozu)
RAM - 4 x DDR 512MB, PC400, CL2.5, Kingston (2 kusy 4roky a 2 kusy pres 2,5 roku v provozu)
HDD - WD5000AAKS (cca 2,5 let v provozu)
ZDROJ - FORTRON ATX400PNR 400W (cca 2,5let v provozu)

Rad bych touto diskuzi zjistil jaky muze byt nejpravdepodobnejsi problem. Zdroj, MB, RAM, verze BIOS, atd. ???
Co se tyka BIOSu, tak tam neni nejnovejsi verze, jsou jeste dve novejsi, ale prehrani nechci delat dokut mi nekdo nerekne ze to ma smysl. Do nedavna vse fungovalo jak melo.

Dekuji
r34ktor (7477)|14.6.2010 17:51
Zkoušel jsi vymazat CMOS?
OggyCZek (5)|14.6.2010 20:45
To me jeste nenapadlo, az budu mit chvilku tak to zkusim a uvidime.
OggyCZek (5)|15.6.2010 21:54
Tak jsem vymazal tu CMOSku, ale kdyz jsem rozdelal PC abych se dostal k baterii, tak jsem si vsimnul divnemazlanice na desce, ktera tekla zvrchu dolu nejen kolem baterie a BIOSu. Po podrobnejsim rozebrani PC jsem z hruzou zjistil, ze se mi roztekla pasta z chladice a ta postupne stekala po ruznych soucastkach a zpusobila tento neporadek, je mozne ze tu chybu RAM to mohlo delat kvuli tomuto? Vycistil jsem to, vymazal CMOS a ted uz cas ukaze, zda-li se neco zmeni.
DrZelenka (2491)|15.6.2010 22:22
[quote=OggyCZek;382204]Tak jsem vymazal tu CMOSku, ale kdyz jsem rozdelal PC abych se dostal k baterii, tak jsem si vsimnul divnemazlanice na desce, ktera tekla zvrchu dolu nejen kolem baterie a BIOSu. Po podrobnejsim rozebrani PC jsem z hruzou zjistil, ze se mi roztekla pasta z chladice a ta postupne stekala po ruznych soucastkach a zpusobila tento neporadek, je mozne ze tu chybu RAM to mohlo delat kvuli tomuto? Vycistil jsem to, vymazal CMOS a ted uz cas ukaze, zda-li se neco zmeni.[/quote]

Pasta z chladice? Kdo ten chladic montoval? Je to opravdu pasta z chladice? Ty tam bejva jen kapicka ...

Nektery pasty jsou vodivy, takze mohla neco vyzkratovat. Hlavne tu desku opravdu poradne vycisti.
fanynek (2048)|16.6.2010 01:19
No a pasta hlavně většinou časem tuhne, neteče. To by musel bejt pořádnej aušus......
Richmond (8084)|16.6.2010 02:27
Nebo obycejna silikonova (bila/seda) pripadne zlata (pojivo taktez silikon)... Ovsem ta by tam musela byt cerstve nanesena, po 4 letech by byla nejspis vyschla ;) Teda jestli to neni nakej ausus :D :thumb
OggyCZek (5)|24.7.2010 21:04
Takze po vycisteni zakladni desky a premazani CMOSky byl stav stale stejny, nahodne to nacitalo spatnou velikost RAM, tak jsem se vrhnul na flash BIOSu, 14 dni to bylo OK, pak se jednou po spusteni PC objevil na monitoru jen vypsany radek A67659 RV535PRO BIOS DDR2 500e/405m a nespustilo se nic dalsiho a ani bios. Po jednom restartu vse zase fungovalo jak melo, az do tohoto tydne, kdy se tento radek opet objevil, ale ani premazani CMOS a ani nekolik restartu, ani odpojeni komponent nepomohlo, tak nevim co s tim.
klarinet335 (81)|27.7.2010 22:21
Zkus moduly vytahnout a znovu zapojit, pripadne je otestovat po jednom...
KLDAS (68)|28.7.2010 18:28
[quote=klarinet335;391533]Zkus moduly vytahnout a znovu zapojit, pripadne je otestovat po jednom...[/quote]

Taky souhlasim pokud to nepomůže zkus vyměnit základní desku za tu stejnou ono jestli ta mast nestekla a nenarušila BIOS to by však znamenalo koupit ZK .
OggyCZek (5)|28.7.2010 20:48
Dekuji moc za rady, to jsem zapomel napsat, moduly RAM jsem zkousel uz davno, po jednom, po dvou, po jednom v ruznych slotech, ty jsou v poradku. Asi je tedy nejpravdepodobnejsi poskozeni cipu BIOSu. Bohuzel podobne desky uz nejsou skoro ani k mani v bazarech, a kdyz jsou, tak zbytecne predrazene nebo nejak poskozene a ne plne funkcni, takze resim vymenu desky a grafiky, ale je otazka co na to microsoft aby mi zustaly Win oficialne. Vsem dekuji za rady.