reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zostava pre vodne chladenie

bm3 (2)|19.6.2010 19:41
Zdravim vsetkych skusenych pouzivatelov vodneho chladenia.

Cloveku sa obcas stane, ze niecomu prepadne, momentalne v mojom pripade je to myslienka zriadenia vodnika v mojom PC. Na zaciatok som uplny zelenac, co sa vodneho chladenia tyka. Presie som si par for a zatial to vidim nasledovne.
Na uvod moja case http://www.lian-li.com/v2/en/product/product06.php?pr_index=336&cl_index=1&sc_index=25&ss_index=61 - je to dost priestrany a slusne spracovany kus hliniku. Ako mobo pouzivam http://activextream.com.my/wp-content/uploads/2009/07/Asus-Maximus-II-Formula-angle.jpg tato je osadena CPU C2Q Q9650 a VGA Sapphire Radeon HD 5870 Vapor-X. Mam v umysle chladit CPU + VGA, atd. Tato forsna ma trocha problemy s temp chipsetu P45, ale to je na inu debatu. Komponenty su pod miernym OC, ale to sa po zriadeni vodnika zrejme zmeni. Zatial som vybral nasledovne:

pumpa: zobrat 18 W s 600 l/h http://www.alphacool.cz/produkt/Laing_DDC_12V_DDC-1T_Plus.html?arg1=010604 alebo bude kludne stacit 11 W s 420 l/h http://www.alphacool.cz/produkt/Laing_DDC-1T_Pump_-_12_V.html?arg1=010604 Ktora s nich je vhodnejsia co sa prevadzkovych vlastnosti tyka dostatocny prietok, hlucnost, teplota zariadenia. Chcel by som ju umiestnit na spodok case kde je kos na HDD, ten sa da demontovat a zostane tam len jeho dierovana zakladna. Pred kosom je nasavaci 140 fan, ten by mohol zabezpeciz ciastocne chladenie spolu so zakladnou. Pumpu dat na nejake mensie silentbloky, alebo nejake o kruzky, ci staci proste len dotiahnut skrutkami k zakladni.
expanzka: http://www.alphacool.cz/produkt/XSPC_Laing_DDC_Expanzka_+_TOP.html?arg1=01060901 myslim, ze tato mi vyhovuje bude to chciet nejaku upravu na case, nakolko to ti Taiwanci nemysleli az tak zle s tym 3 zonovym chladenim, budem proste musiet vytvorit otvor medzi castou zdroja a ATX, tym vsak ziskam slusny pristup k expanzke k jej zapojeniu a dolievaniu. Este jedna vec ma napada, predpokladam ze sa daju z tej expazky dat dole tie fitinky a nahradit novymi pre pripad zapojenia "L" atd.
hadice: co som si prechadzal fora dost sa v case minulom razil trend 11/8, na margo lepsieho prietoku, vecsieho objemu, chladiaceho ucinku sa stretam s odporucenim na 16/11. rad si necham poradit, takze nie zrovna lacna volba http://www.alphacool.cz/produkt/Tygon_R3603_hadice_15-8-11-1mm_Clear_-_1m.html?arg1=01060204 S vyberom hadic uzko suvisia
fitinky: http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-PSC_Fitting_12mm_-_1-4-_Silver_Nickel.html?arg1=01060311 vyzeraju luxusne, dufam, ze maju "O" kruzok a nebude pri zapajani na bloky, expanzku vadit dlzka zavitov.
blok GPU: tu si budem musiet zase trocha priplatit, vlastnim nereferencnu VGA, nascastie s 1GB pamatami, dvojgigova verzia ma pamate na oboch stranach PCB. Podla stranky vyrobcu je tento blok plne kompatibilny s mojou VGA http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-FC5870_V2_CF_-_Nickle_Acetal.html?arg1=0106070002
blok CPU: No tu je fakt z coho vyberat. Chcel by som univerzalne socket riesenie, clovek nikdy nevie, backplate tiez potesi, kompatibilne s mojou forsnou, zatial zvazujem http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-Supreme_HighFlow_Universal_-_Full_Nickle_Plated.html?arg1=0106070602 Viem, ze toto je sirokosiahla problematika, ale rada odbornika vzdy potesi a tak si necham poradit. /prietok, chladiace, mantazne vlastnosti, skusenosti /
radiator: moja velka dilema. Rad by som ho nechal v case. Viem, ze osvedcena znacka je Alphacool NexXxoS Xtreme III rev2 ale ked to chcem mat v case mozem pouzit verziu 2 x 140 verziu tu sa mi pozdava http://www.alphacool.cz/produkt/Koolance_Copper_Radiator_2x140mm.html?arg1=01060106 tento mi tam vlezie bez problemov na prednu cast skrine k tim dvom 140 sacim vetrakom / su regulovatelne vzadu zo skrine 800,1000,1200/. Ked umiestnim tento radiator za fany tak, ze budu tlacit teply vzduch do case / vzadu je este jeden 140 odsavaci fan/, bude to nejako vadit. Idealne by zrejme bolo tlacit teply vzduch von z case, ale tuto mam blizko postele a v nej manzelku, tato je dost citliva na chod mojeho PC hlavne v nocnych hodinach. Pred tyzdnom som musel zakupit uzavrety medel sluchadiel od Sennheiseru HD 380 Pro atd. Tento radiator ma medenne rebrovanie a mosazne trubky, dufam, ze to nejako nevadi. Ked to niekto docital az sem, budem fakt velmi rad, ked poskytne nejake skromne rady odbornika. Diky pani.
Alphacool Support (1563)|19.6.2010 20:52
Dobry vecer,

uz jsem Vam odpovidal na dotaz, ktery jste poslal pres email, takze se podivejte, zda dorazil.

Pokud mate high end komponenty tak bych nesetril na vodnim chlazeni a vzal bych tu lepsi pumpu 18W. Nemusite se pak bat, ze nejaky vyrobce za pul roku udela extra vykonny ale extra restriktivni vodni blok a Vy jej nemuzete pouzit, protoze na to pumpa nestaci. Ta 11W verze staci pro naprostou vetsinu pouziti, ale na neco proste stacit do budoucna nemusi.

Pokud mate velkou case, nepotrebujete docilit tak malych ohybu hadice a tudiz neni duvod nepouzit vetsi rozmer nez 11-8mm. Pokud je na Vas Tygon drahy, klidne vemte Masterkleer nebo Primochill. Ten rozdil v ohebnosti atd neni nijak zasadni.

Fitinky jsou uplna novinka, jeste jsem je v ruce nemel. Tesneni samozrejme maji :) a kvalitni by byt mely.

Ten EK Supreme HF je jeden z nejvykonnejsich bloku, jedina podobna alternativa je Watercool heatkiller HK rev3. Takze se rozhodujte podle toho, ktery se Vam libi atd...

2x140mm radiator je s dobrymi ventilatory priblizne stejne vykonny jako 3x120mm radiator, nebo o par procent mene vykonny. S tim Koolance nemam zadne zkusenosti takze nedokazu poradit, zkusenosti mame treba s Black Ice GT Stealth 280, to je dobry radiator.

Kazdopadne bych urcite doporucil, aby teply vzduch nesel dovnitr case ale ven. Je zbytecne to tahat dovnitr...
bm3 (2)|19.6.2010 22:29
Som velmi rad, ze ste odpovedali prave Vy. Kazdopadne Vas e-mail dorazil v poriadku. Svoju predstavu o vodnom chladeni som postol tak na 8 for. Co sa samozrejme dalo ocakavat, nazory sa roznia. Nakolko sledujem aj Vase prispevky, mam Vas za cloveka znaleho problematiky. Takze, aby som si to nejak ucelil:
Vyber cerpadla je samozrejme dolezita zalezitost. V znacke produktu Laing mam samozrejme uz jasno. Beriem aj Vasu pripomienku ohladne vykonu najnizsej rady 420 l/h ako adekvatnu na margo dalsieho mozneho rozsirenia komponent na chladenie do buducna / CF, chipset atd/. Momentalne volim uz len medzi 500 l/h a 600 l/h. Posledna verzia urcite disponuje dostatocnym vykonom, ale spusta pouzivatelov sa stazuje na jej hlucnost /teploty/ aj pri pouziti s topom. A tak aplikuju rozne antivibracne podlozky, obaly tela cerpadla do roznych druhov materialov, pripadne znizuju napatie. Takze vznika u mna urcita obava, ci nebude lepsia volba rada 500 l/h. Skuste mi ako clovek, ktori pocul obe verzie 500 a 600 v chode objektivne posudit ich vlastnosti /hlucnost uz po odvzdusneni/.
Vyberom expanzky som si isty na 100 %, toto riesenie je dost rozsirene a podla postrehov pouzivatelov dostacujuce odskusane a plne funcne.
Bloky: CPU - viem, ze sa jedna o spickovy model EK nyvyse poniklovany /korozia/ a tiez som zvazoval aj heatkillera rev3. samozrejme v prevedeni HK. Vyberom bloku na CPU som si uz samozrejme isty taktiez, moja volba je EK Supreme HF.
GPU - tu tiez asi nemusim dlho premyslat, moja volba pada na full cover od EK v poniklovanej verzii.
Hadice urcite Tygon 16/11, urcite nebudem setrit na tomto vybaveni. Nerad by som to vsetko pokazil vyberom zlych fitiniek napr. nejakych ocelovych atd. Tie co som vybral su mosadzne a nyvyse zase poniklovane. Zostava uz len ten radiator, pozdava sa mi Koolance Copper Radiator 2x140mm, nakolko na 99 % by nemal byt problem s osadenim do mojho typu case. Viem, mozem pouzit oblubeny typ Alphacool NexXxoS Xtreme III rev2, zvazoval som aj ten, lenze musel by ist von z case a toto riesenie mi proste nesedi. To s tym fukanim tepleho vzduchu vom z case je samozrejme idealne, urcite to budem zvazovat. Zostava nam uz len vyber chladiacej zmesi a odpoved ako to mate pri objednavkach u zakaznikov zo Slovenska. Dakujem za Vasu pozornost a naslednu odpoved.
Alphacool Support (1563)|20.6.2010 10:48
Laing 11W je presne uplne stejne hlucny jako Laing 18W. Laing 11W s TOPem je stejne hlucny jako Laing 18W s TOPem. Je to naprosto totozna pumpa, ktera se lisi jen zapojenim jednoho pinu na PCB. Take nekteri zakaznici kupuji tu 11W verzi a pak si ji predelaji na 18W, ale zase se tim prijde o zaruku, coz zrovna u pumpy moc nedoporucuju. Samozrejme je to elektronika jako kazda jina, nektere kusy jsou lepsi, nektere kusy jsou horsi. Takze kdyz se pak porovna lepsi kus 11W s horsim kusem 18W, muzou z toho vznikat ruzne famy jako ze 18W je hlucnejsi a podobne. Plus ty famy muzou vznikat take treba tim, ze samozrejme 18W je mnohem vykonnejsi a tudiz se hure odvzdusnuje okruh s malymi expanzkami. Laing pumpy (ostatne skoro vsechny vodni pumpy) jsou dost hlucne, pokud krome vody pumpuji byt i jen male bublinky vody. Sance, ze 18W verze nasava z expy bublinky je o dost vyssi nez ze to same udela 11W verze...a fama je na svete :)

Jinak desku muzete chladit pomoci EK Asus HP bloku - nemusite demontovat cele heatpipe chlazeni, jen se nasadi na stavajici heatpipe system. Pokud se zaroven udela to, ze se mezi pasivy na desce a samotne chipsety a mosfety nanese nejaka lepsi pasta nez to, co tam dava Asus z vyroby, klesaji pak teploty minimalne o 10 stupnu oproti puvodnimu reseni.

A k tomu radiatoru - zalezi, jak moc Vam jde o nejake nizke teploty. Ten 2x140mm radiator to spolu s napriklad Noctua fany bez problemu zvladne, ale idealni reseni by bylo povesit do 120mm pozice vzadu nahore treba jeste jeden maly 1x120mm radiator (nebo tam je 140mm ?) a bylo by to dokonale...

A k tomu Slovensku - zasilame na dobirku s dorucenim do cca 5ti pracovnich dnu za cca 250 - 300 CZK (podle vahy) nebo s dorucenim do 24 - 48 hodin za cca 350 - 400 CZK (podle vahy). Spis bych doporucil tu druhou variantu.