reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Komprese HDD

qquiderr (62)|21.6.2010 15:24
Neexistuje nějaký dobrý software na kopmresi disku. Něco jako má windows, ale lepší.
Mělo by mi to pasivně zvýšit kapacitu disku. Mám 500GB HDD Western Digital, ale ukazuje mi to nějakejch 400něco. V biosu to načte 500 GB i některý programy načtou 500 ale windows ne.
Tak třeba tou kompresí tam těch 500 "pasivně" pude, ale nevím jakým softwarem. Mám windows 7 64 bit.
Dojigiri (1629)|21.6.2010 17:27
To, že ukazuje ve Windows velikost jinou (předpokládám cca 466 GB) je kvůli různým jednotkám.

Výrobci HDD totiž udávají velikost v násobcích 1000 (1 GB = 1000 * 1000 * 1000 B), bios to taky takhle zobrazuje, některý programy možná taky, zatímco Windows ukazuje velikost v násobcích 1024 (správně 1 GiB - binární gigabyte: 1 GiB = 1024 * 1024 * 1024 B). Pro výrobce je totiž výhodnější udávat v násobcích 1000, protože disk má kapacitu menší, než by měl v násobcích 1024 (což je však standardem u počítačů, např. velikost paměti RAM udávají i výrobci v GiB a přitom to označují také GB - je v tom guláš).
Proto je kapacita disku zobrazená ve Windows nižší - je to tak v podstatě "správně" (= má to takhle každej kdo si koupí disk).

Co se týká komprese, obecně se moc nedoporučuje, dochází pak ke zpomalení disku (zejména při zápisu) - vhodná jedině tak na nějaký data, který se moc často nemění a ani moc často nečtou. Pokud bys chtěl docílit vyšší komprese než má Windows NTFS při zapnutým kompresním atributu, bylo by zřejmě potřeba nějakýho virtuálního filesystému - NTFS komprese pracuje pouze na úrovni jednotlivých souborů, na druhou stranu díky tomu nedochází k tak výraznýmu zpomalení. Pokud bys chtěl účinnější kompresi, bude při zejména zápisech souborů do takovýho FS docházet k velmi výrazný ztrátě výkonu (např. si můžeš zkusit udělat 100 GB ZIP archiv a přidat/změnit v něm soubor, abys měl představu, jak by taková "účinnější" komprese byla asi tak zhruba rychlá).
speedsnail (4876)|21.6.2010 17:29
500Gb je neformátovaná kapacita a navíc tam nehraje převod jednotek. Skutečná využitelná velikost 500Gb disku je proto vždy v reálu menší. Kdyžtak sem dej screenshot ze správce disků.
qquiderr (62)|22.6.2010 08:49
Je to HDD WD5000AAKS odakz na western digital info jsou tam jeho specifikace http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=1409&p_created=&p_cats=185&p_cv=1.185&p_pv=2.295&p_prods=227%2C295

Přidal jsem screen ze správce disků, ashampoo hdd control, fotky z biosu.
Ashampoo HDD control.jpg HDD screen.jpg Bios (Detail HDD).jpg Bios (HDD).jpg
johny__g (6387)|22.6.2010 09:28
S diskem je všechno v pořádku, těch 466 GB je správně. Na kompresi se vykašli, obzvlášť u systémového disku není vhodná. Vysvětlení je výše.
Dojigiri (1629)|22.6.2010 09:30
Jojo, to všechno souhlasí a je to správně. Správce disků (2. screen) ukazuje velikost v násobcích 1024 (a jako jednotku sice udává taky GB, ale jde vlastně o binární GiB), bios a ten Ashampoo tool na prvním screenu ukazují velikost v násobcích 1000.

Snadno to lze spočítat:
500,1 (GB) x 1000 (na MB) x 1000 (na kB) x 1000 (na B) / 1024 (na kiB) / 1024 (na MiB) / 1024 (na GiB) =
= 465,75 (GiB)
qquiderr (62)|22.6.2010 09:41
Tu kompresi jsem potřeboval protože mi dochází místo na disku tak třeba složky Program Files, Program Files (x86), Users, .... kromě systémových složek a souborů, zárověň využít k zaindexování neindexovaných souborů. tak nevim asi zkomprimuju disk po částech, potom ho defragmentuju a vyčistím. Jenže nevím jak do ashampoo winoptimizer 7 zadat aby to odstraňovalo prázdné složky, překářejí mi nemám přehled, některé složky zůstano po různých programech a instalacích některé jsem si vytvořil a pak je za nějakou dobu nepotřeboval takže jich mám v systému kotel jenom ve složce Hudba jich je asi 5. A co ty další. Ashampo winoptimizer 7 mi kvalitně a dobře vyčistí systém dokonce nejlíp ze všech programů co jsem měl nainstalovaný, ale jak tam zadat aby to odstraňovalo prázdné složky.
Dojigiri (1629)|22.6.2010 10:01
Na odstranění prázdných složek můžeš zkusit taky tohle: http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/bezpecnost/bezpecne_mazani/empty-folder-nuker/
(nemám s ním zkušenost, teď jsem našel)

Ovšem některý prázdný složky (třeba v dokumentech, jako je Hudba, Videa apod.) můžou mít určitou funkci (jde o složky založený systémem a jsou v systému na ně odkazy), navíc některý z nich možná ani prázdný nejsou (bejvá v nich skrytej soubor desktop.ini, kterej uvidíš pouze pokud si zapneš zobrazování systémových souborů).

Program Files teoreticky zkompresovat lze, tam se povětšinou jenom čte a moc nezapisuje, i když nějakej vliv na výkon to přesto mít bude (samotný čtení z disku je poměrně pomalý, takže se možná rozkompresování z většiny zvládne v čase čtení dalšího bloku z disku ... ovšem každopádně vzroste zatížení procesoru).

Nedoporučuju zkoušet kompresovat multimediální soubory jako jsou velký divx AVI nebo mkv, nebo jpeg, mp3 apod., protože ty povětšinou zkompresovat moc nejdou (samy už obsahujou účinnější kompresi, která je založená na o něco jiných principech než obecný kompresní algoritmy).
qquiderr (62)|22.6.2010 10:17
Ten folder nuker jsem si stáhnul. Ještě jsem si přes ashampoo HDD udělal benchmark disku. Ukázalo mi to graf a nějaký "tečky" okolo viz screenshot. V diskové kompresi mám zahrnuté multimediální soubory jako .mpg, .mp4, .mp3, .jpg atd. to znamená že jsem je zničil. Vždyť mpeg formát je nejkvalitnější používá se pro originální DVD i blu-ray. Ten program mi našel v počítači 1703 prázdných složek.
benchmark disk.jpg
Dojigiri (1629)|22.6.2010 10:21
Zničit jsi je nezničil, jenom ta komprese nebude účinná (nedokáže už ty soubory dál zkompresovat tak, aby to mělo nějakej význam - možná o 1% a v některých případech jsou pak "zkompresovaný" video soubory dokonce větší než by byly "nezkompresovaný").

Ty "tečky" na tom screenu budou z měření přístupový doby k náhodným datům na disku (platí pro ně stupnice vpravo).

// EDIT: Jinak jak moc je komprese účinná, můžeš poznat ve vlastnostech složky nebo souboru - když dáš 2. tlač. a vlastnosti, jsou tam vidět 2 hodnoty:
- velikost
- velikost na disku
Pokud je "velikost na disku" menší než "velikost", došlo ke kompresi, a k jak účinný poznáš podle toho, jak velkej je rozdíl těchhle čísel (např. pokud by byla "velikost na disku" 2x nižší než "velikost", došlo ke kompresi o 50% - na polovinu původní velikosti).
qquiderr (62)|22.6.2010 10:40
Takže když zakážu kompresi těchto formátů tak se mi zvýší výkon pc. Co ještě dál udělat by byl pc výkonný ale hhd co nejvíc komprimovaný. Koukal jsem i na fragmentaci. disk je červenej jako prase. to znamená že je fragmentovanej. viz screenshoty jden je analýza a druhý spuštěná defragmentace třetí je analýza nějakejch clusterů.
Fragmentace.jpg Defragmentace.jpg Analýza cluster?.jpg
Dojigiri (1629)|22.6.2010 10:53
Hmm no osobně pokud by mi docházelo místo na disku, bych buď místo uvolnil smazáním nějakých nepotřebných souborů (nebo odzálohováním např. videí na DVD), anebo došel koupit další disk (pevný disky i velkých kapacit nejsou IMHO dneska zase tak moc drahý)

No, při takový fragmentaci by asi bylo vhodný defragmentovat ... ovšem pokud je disk skoro plnej, je to trochu problém, protože defragmentace potřebuje nějaký volný místo aby mohla proběhnout úspěšně.
qquiderr (62)|22.6.2010 11:02
Zkouším odkomprimat multimediální soubory. jestli je pravda to že se tou kompresí spíš zabere víc místa. nechám zkomprimované jen nemultimediální soubory. Ale jak na kompresi systému. během komrese si systém zkompromoval svojí složku (windows) některé soubory ale nekompromoval to nechám bejt ale pořebuju uvolnit místo. Nevim ten program tam teď místo defragmetuje nějaký clustery a už je to zase červený což je špatný. k normální defragmentaci se vrátil za delší dobu.
Prj se tou defragmentací zvyšuje výkon to potřebuju zvýšit výkon, aby procesor, ramky, grafika, zvukárna, tv karta nebyli moc přetěžovaný a nespomalivali komp.
Dojigiri (1629)|22.6.2010 11:19
Složku Windows asi není úplně nejvhodnější komprimovat (minimálně alespoň dllky v system32 bych nekomprimoval), protože tam se čte fakt hodně často. ty soubory, který se zkomprimovat nepodařilo, byly zrovna používaný, takže je nešlo měnit (což je v sl. Windows vcelku běžný). To už spíš opravdu zkomprimovat ty Program Files, tam by to mohlo vcelku pomoct (ještě jsem si o tom něco čet a Program Files je údajně vcelku dobrej kandidát na komprimaci - moc často se tam nezapisuje, a čtení tam taky není tak častý jako je třeba přímo ve složce Windows).

Jinak jak říkám, vždycky porovnat ve vlastnostech velikosti pro kontrolu jestli je komprese účinná - u těch videí asi moc nebude.

A rozhodně nekomprimovat profily uživatelů - tam se často zapisuje, na výkonu by to nejspíš bylo docela poznat.
qquiderr (62)|22.6.2010 11:37
Kde jsou uloženy profily uživatelů je to složka "Users" nebo něco jiného.
EditorPO (2819)|22.6.2010 11:48
Chalani majú pravdu, ale taktiež tu niekto písal, že systémový disk nie je vhodné komprimovať. Výkon PC ide jednoznačne dole.

V prvom rade musíš ručne prejsť celý HDD a zmazať tie prázdne zložky, ktoré nevytvára systém. Taktiež vymaž
- obsah všetkých TEMP adresárov
- adresáre programov a hier, ktoré si odinštaloval, ale adresáre zostali
- *.log súbory
- *.gid, *.fts, *.cnt súbory
- adresáre po inštalácii patchov a bezpečnostných záplat (v XP - $NtUninstall* vo Win zložke)
- inštalačné súbory Office
- ak nepoužívaš hybernáciu na disk, tak si ju vypni a vymaž súbor hybernácie
- presuň swap súbor na prvú partíciu iného (ale rýchleho) disku
- ak ti funguje systém bez problémov, tak daj odstrániť aj súbory obnovy

Na efektívnu defragmentáciu potrebuješ minimálne cca 10% voľného miesta na disku. Je vhodné presunúť súbory väčšie ako 500MB na iný disk, prípadne ich dočasne uložiť na FTP alebo iné úložisko a po defragmentácii ich nakopírovať späť.

V každom prípade na kompresiu zabudni. Na to aby si to pri práci nepocítil, by si potreboval výkonný PC a rýchly disk. Radšej investuj do ďalšieho disku, kam si prehľadne ulož napríklad multimediálne súbory a občas urob defragmentáciu.
johny__g (6387)|22.6.2010 12:10
[quote=qquiderr;383538]Prj se tou defragmentací zvyšuje výkon to potřebuju zvýšit výkon, aby procesor, ramky, grafika, zvukárna, tv karta nebyli moc přetěžovaný a nespomalivali komp.[/quote]

Mám dojem že máš trošku guláš v pojmech.

1) Defragmentace systém zrychlí, to ano, ale výkon disku ne. Ten je stále stejný, jen ho po defragmentaci líp využiješ.

2) Disk je úzké hrdlo systému, pokud se zrychlí tak při operacích které jsou na jeho rychlosti závislé bude zbytek komponent zatěžován více.

3) Je hezké že jsi ochotný experimentovat a nedostatek znalostí nahrazuješ nadšením, ale radím ti dobře. Vykašli se na komprimaci. Získáš tím málo, ale ztratit můžeš dost. Píšeš že ti jde o výkon, ale komprimací děláš přesný opak, PC se ti zpomalí. Jestli ti dochází místo, kup nový disk nebo krabičku DVD a data co nepotřebuješ si vypal.
qquiderr (62)|22.6.2010 12:13
Tyhle čistící práce mi obstarává ashampoo winoptimizer 7. Na ty prázdný složky ať už od nějakech programů ne bo sem si vytvořil např: Nová složka (3), mám díky tomuto fóru taky untilitku která funguje. Ne manuální procházení mám též ashampoo winoptimizer 7 jenom hromadně vyberu soubory nebo složky a dám odstranit, vymaže se mi to bez použití koše takže je to i rychlejší, ale musím dobře vědět co smazat nedá se to obnovit, tak u koše jsem zatim nic neobnovoval.
qquiderr (62)|22.6.2010 12:21
[quote=johny__g;383554]Mám dojem že máš trošku guláš v pojmech.

1) Defragmentace systém zrychlí, to ano, ale výkon disku ne. Ten je stále stejný, jen ho po defragmentaci líp využiješ.

2) Disk je úzké hrdlo systému, pokud se zrychlí tak při operacích které jsou na jeho rychlosti závislé bude zbytek komponent zatěžován více.

3) Je hezké že jsi ochotný experimentovat a nedostatek znalostí nahrazuješ nadšením, ale radím ti dobře. Vykašli se na komprimaci. Získáš tím málo, ale ztratit můžeš dost. Píšeš že ti jde o výkon, ale komprimací děláš přesný opak, PC se ti zpomalí. Jestli ti dochází místo, kup nový disk nebo krabičku DVD a data co nepotřebuješ si vypal.[/quote]


Asi tak nějak. Někde komprese pomáhá a někde ne vymažu nepotřebné k dispozici mám kvalitní software. potom kouknu kolik se uvolnilo když bude vše tak jak má být a windows si už vše zkoriguje sám mám ho tak nastavenej, možnost přikoupit další disk koukal jsem na netu našel jsem kvalitní 2 tb hdd ale jeho cena je dost vysoká, nejprve si udělám pořádek v souborech pak něco vypálím (Filmy, hry, hudbu...) potom to možná bude OK.
johny__g (6387)|22.6.2010 12:37
2 TB je sice drahý, v poměru cena/kapacita ale vede - cca 1,64 Kč za GB. Ovšem skoro stejně výhodný (1,73 Kč) je i 1 TB disk nebo 1,5 TB disk (1,65 Kč).
Logout (4018)|22.6.2010 12:46
Vypalovat cokoli je blbina. Jednak aspoň trochu rozumný DVD má za 1GB větší cenu než harddisk, jednak je nespolehlivý, jedna ho v životě nebudeš kontrolovat a tak narozdíl od HDD, kterej jde průběžně monitorovat např. smartem a snadno zálohovat na problém přijdeš až v okamžiku, kdy už jsou data... no přesně tam, že....
mech13 (5526)|22.6.2010 13:04
[quote=Dojigiri;383528]
// EDIT: Jinak jak moc je komprese účinná, můžeš poznat ve vlastnostech složky nebo souboru - když dáš 2. tlač. a vlastnosti, jsou tam vidět 2 hodnoty:
- velikost
- velikost na disku
Pokud je "velikost na disku" menší než "velikost", došlo ke kompresi, a k jak účinný poznáš podle toho, jak velkej je rozdíl těchhle čísel (např. pokud by byla "velikost na disku" 2x nižší než "velikost", došlo ke kompresi o 50% - na polovinu původní velikosti).[/quote]

nejsem si ted moc jisty, ale podle me nemas pravdu.
Velikost je skutecna velikost souboru, kterou zabira... velikost na disku je ovlivnena nejmensi adresovatelnou velikosti na disku - kdyz umis adresovat jen 1MB ale potrebujes ulozit deset 100KB souboru, tak stejne zaberou 10MB a ne 1MB...

jednoduchy test - udelej prazdny textak - ma velikost 0 bajtu / 0 bajtu
ale kdyz ho otevres a ulozis do neho jediny znak tak ma 1 bajt / 4096 bajtu
to podle me nebude zpusobovat komprese...
Dojigiri (1629)|22.6.2010 14:42
@mech:

Ano, to je jasný. Pokud není komprese, velikost na disku bude vždy větší (nebo rovna, pokud se přesně strefí) než velikost souboru (protože např. při 4kB sektorech což je relativně standard na NTFS, 1kB soubor bude zabírat 4 kB, a 5 kB soubor bude zabírat 8 kB).

Při NTFS kompresi je ovšem situace zajímavější, a velikost na disku může být menší než velikost souboru. Protože pokud se např. podaří zkompresovat 5kB soubor pod 4kB (např. na 2 nebo 3 kB), velikost na disku bude 4kB (i při kompresi je samozřejmě velikost na disku daná velikostí nejmenší alokovatelný jednotky).

V tom není žádného sporu :) (jenom samozřejmě nelze poznat úplně přesně účinek komprese, takže jde spíš o orientační hodnoty, u větších souborů lze velikost alokační jednotky zanedbat, ale nechtěl jsem to původně tolik zesložiťovat :D)