reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s konfigurací sestavy (např. při přehrávání vieda)

Dav3 (3)|22.6.2010 13:51
Zdravím,

nedávno jsem si pořídil nový hardware:

CPU: INTEL Pentium Dual-Core E6600
MB: MSI MB Sc 775 G41M-P34
RAM: DIMM DDR3 2GB PC10600/1333 128x8 CL9.0
HDD: WD CAVIAR GREEN WD10EARS 1TB SATA/300 64MB cache
zdroj jsem si ponechal starý (400W)

Nároky na výkon mám malé - surfování, sem tam jednoduché hry, přehrávání multimédií (audio, video), práce s fotkama (menší úpravy).
Problém: Nejprve jsem vyzkoušel nainstalovat Windows 7 (64 bit). Rychlost nebyla zázračná, pro mé potřeby však dostačující. Ovšem disk se při práci nezastavil a při přehrávání např. videa (žádná jiná aplikace) se po půl hodině komp na chvíli zastavil a asi po 15s se s velkým usílím opět rozběhl. Vím, že mi řeknete, že je to pamětí (využití paměti jsem sledoval a k vyčerpání nedošlo). Zkusil jsem proto vytvořit multi-boot a nainstaloval Windows XP SP3. Tady už tolik disk nežhaví, ale problém přetrval - při přehrávání videa se v určitém okamžiku přehrávání zastaví a po chvíli se rozeběhne. Ovladače a kodeky jsem samozřejmě nainstaloval nejnovější. Tohle si myslím, že by neměl dělat i když nemá nejlepší komponenty..

Díky za každé nápady a návrhy.
Dojigiri (1629)|22.6.2010 15:03
[quote=Dav3;383576]... Ovšem disk se při práci nezastavil ...[/quote]

Vista a novější (tedy i W7) po čistý instalaci provádí na disku různý věci, např. indexuje soubory, připravuje prefetche apod. - tyhle systémy chtějí nechat trochu "usadit", tj. než si všechno naindexuje apod.

Dělá to jenom u jednoho videa (= možná nějaká chyba ve videu) anebo u různých (pak možná chyba někde v systému)?

Neuspává se třeba taky disk? (podívat se jak jsou nastavený profily napájení - v čem přesně to video přehráváš?)
johny__g (6387)|22.6.2010 15:13
U toho disku je potřeba pro správnou funkčnost pod Windows XP a staršími OS stáhnout a použít utilitu WD Align. Mám podobný disk, pod XP se choval jak popisuješ - pořád něco chroustal. Po projetí tou utilitou vše OK. Ale že to dělá i pod W7 je divný. Jsou to legální windows? Jaké je vytížení CPU při práci disku nebo přehrávání videa?
Dav3 (3)|22.6.2010 20:34
To Dojigiri: O indexaci jsem se dočetl a pokusil jsem se ji co nejvíce omezit. Uspávání disku jsem nezjišťoval, pokusím se zanalyzovat činnosti disku trochu podrobněji. Tento disk mi doporučil prodavač s tím, že je vhodný pro multimedia. Disk jsem otestoval v programu HD Tune (výsledek je tady http://img709.imageshack.us/i/hdtunebenchmarkwdcwd10ey.png/), kde jsou docela silné výkyvy, což asi způsobují technologie iPower. Ale překavpil mě klesající průběh přenosové rychlosti (pokud to aproximuju).

To johny__g: utilitu jsem nainstaloval a činnost je o poznání lepší! V čem spoočívá tento "zázrak"? W7 mám zatím zkušební verzi na 30 dní. Možná zbytečné investovat do koupi tohoto OS, pokud to člověk potřebuje pro pár potřeb doma a navíc má ještě XP. Navíc 2GB je pro tento OS opravdu minimum. Někde jsem se dočetl, že W7 si před spuštěním analyzuje kapacitu RAM a případně si alokuje místa na disku, které v průběhu činnosti pak může začít používat a přitom nemusí být kapacita RAM. Ovšem pravda to být nemusí. Vytížení CPU při přehrávání je minimální (cca 3%).

Každopádně díky za rady!
Logout (4018)|22.6.2010 20:55
Spočívá v tom, že některý nový disky používaj 4kB sektory - protože s tim ale OS nepočítaj, tak to řešej dosti debilně - navenek reportujou jako že maj 512B sektory - a při zápisuy 512B sektoru musí přečíst celej sektor a znovu zapsat se změněnejma těma 512B. Pokud se zapisuje souvisle do celýho sektoru, tak firmware disku si to nechá v cache a zapíše to najednou, pokud ale je filesystém v OS (kterej netuší o 4kB sektorech) nezarovnanej - tzn. logický sektory začínaj v prostřed fyzickejch - tak to moc dobřen jede a disk furt jen čte a zapisuje.

Ta utilita zařídí, že logický a fyzický sektory se překrejvaj.
Dav3 (3)|23.6.2010 06:49
A hned jsem o něco moudřejší :-)