Strana 3 z 3 PrvníPrvní 123
Zobrazené výsledky: 31 až 40 z 40

Téma: Kdo tohle vyřeší, je machr-přepsaný boot sektor HDD+"ztracená data"

Obyvatel SHW
    Registrace
    Jul 2006

Citace Původně odesláno od fanynek jako soukromá zpráva
    Dobrý den! Jelikož jsem zatím neměl vůbec čas, vydobít svá ztracená data zpět a dostávám se k tomu až teď, rád bych se Vás zeptal na pár drobností, které mě trochu zaskočily.
    1)příkaz fdisk /dev/sdb nějak nefunguje. Jediné co funguje je (viz foto) fdisk /dev/hda.
    2)Ukazuje to o jeden cylindr víc (38913), než jste uváděl (38912), tak teď nevím, čeho se mám držet. Další Vámi popsané kroky v fdisku souhlasí, ale ukončil jsem ho. Mohl by jste mi, prosím, trochu pomoci?
    Děkuji. P.S. Mám teď zapojený pouze jeden HDD SATA II (s tím poškozením).
    1) Pokud se SATA disk hlásí jako /dev/hda, máte zapnutou nějakou legacy emulation v BIOS, normálně se totiž SATA disky hlásí jako /dev/sd[a-z]. Nemělo by to však ničemu vadit.
    2) Jak jsem psal v některém z předchozích příspěvků, větší oddíl není na překážku. Použijte tedy hodnotu 38913 cylindrů. Vždy půjde oddíl smazat a vytvořit ho o cylindr menší, aniž by se to jakkoliv dotklo dat.
    Odpovídat lze po přihlášení

Nováček
    Registrace
    Nov 2007

Dobrý den,
    mám obdobný problém, proto se vám ho pokusím vysvětlit a pomocí tohoto fóra vás poprosit o pomoc. Jednoho krásného dne jsme nesl svůj disk(seagate 250 GB je to klasický IDE) ke kámošovi. Tam ale disk njdříve nefungoval a potom se hlásil jako nenaformátovaný (systém souborů- RAW). Odnesl jsem ho domů a tam už jsem ho taky nerozchodil. Mám na něm celkem důležitá data, tak bych je potřeboval obnovit. Předpokládám že postup bude obdobný jako v předchozím případě, nebo ne?? Díky za radu (ty data opravdu potřebuju)..... jsem počítačovej naprostoamatér......

Obyvatel SHW
    Registrace
    Jul 2006

Citace Původně odesláno od MArlog Zobrazit příspěvek
    Předpokládám že postup bude obdobný jako v předchozím případě, nebo ne??
    Pravděpodobně ano. Pokusil jste se provést některé nedestruktivní operace, jak jsem radil předchozímu tazateli? S jakým výsledkem? (Nedestruktivní operace jsou takové, kdy se data z disku pouze čtou.)

Tam ale disk njdříve nefungoval a potom se hlásil jako nenaformátovaný (systém souborů- RAW). Odnesl jsem ho domů a tam už jsem ho taky nerozchodil.
    První věc, která by mě zajímala, jak vypadá tabulka oddílů včetně bytu určujícího typy oddílů. Použijte k tomu libovolný vhodný nástroj, např. fdisk v linuxu.

Nováček
    Registrace
    Nov 2007

Dobrý den.
    Na doporučení uživatele "fanynek" se obracím se svým problémem na toto forum. Píši do tohoto tématu, protože se domnívám, že můj problém je dosti podobný tomu prvnímu.

Na jednom fyzickém disku jsem měl oddíl s Win Vista, oddíl "Data" a zbytek volného místa si Mandriva Linux při instalaci rozdělil na 3 další oddíly. Oddíl "Data" jsem později ve "Správci disků" odstranil a vzniklé volné místo bez problémů přiřadil k oddílu Vista.
    Když jsem zkusil to samé s třemi oddíly Linuxu, které jsem stejně odstranil, nešlo volné místo k oddílu Vista přiřadit. Tedy přesněji u oddílu Vista nebyla možnost "Rozšířit oddíl" zvýrazněná (byla šedivě). Rozhodl jsem se PC restartovat, že to zkusím potom, ale bohužel zřejmě na HDD zůstala nějaká procedůra, která má zobrazit onu uvítací obrazovku Mandriva Linuxu, na které si zvolím, který OS chci nabootovat, ale tato obrazovka se již nezobrazí a bootování se zastaví. Tudíž se nemůžu do Visty dostat.

Na obrazovce je napsáno:
    GRUB Loading stage1.5.

GRUB loading, please wait...
    Error 22
    _

Když jsem nabootoval z DVD Vista, byla mi nabýdnuta jen možnost opětovné instalace (což se mi vůbec nehodí), a nebo jsem zkusil možnost "Oprava při spuštění (Automaticky opravit problémy, které brání systému Windows ve spuštění)", kde ale nebyla žádná chyba nalezena. Bohužel nemám žádnu zálohu dat na disku, takže bych uvítal alespoň možnost jejich zálohování.

Prosím o radu. Děkuji.

Obyvatel SHW
    Registrace
    Jul 2006

Citace Původně odesláno od Harry® Zobrazit příspěvek
    Píši do tohoto tématu, protože se domnívám, že můj problém je dosti podobný tomu prvnímu.
    Příliš podobný není. Prosím moderátory, aby příspěvky přesunuli do nového vlákna.

Na jednom fyzickém disku jsem měl oddíl s Win Vista, oddíl "Data" a zbytek volného místa si Mandriva Linux při instalaci rozdělil na 3 další oddíly. Oddíl "Data" jsem později ve "Správci disků" odstranil a vzniklé volné místo bez problémů přiřadil k oddílu Vista.
    Když jsem zkusil to samé s třemi oddíly Linuxu, které jsem stejně odstranil, nešlo volné místo k oddílu Vista přiřadit. Tedy přesněji u oddílu Vista nebyla možnost "Rozšířit oddíl" zvýrazněná (byla šedivě).
    Nastudujte si pojmy primární, rozšířený a logický oddíl (primary, extended and logical partition). V prvním případě se primární oddíl (sda1, Windows) rozšířil o prázdné místo za ním, které vzniklo odstraněním druhého primárního oddílu (sda2, Data). V druhém případě jste sice odstranil tři logické oddíly (sda5-7), ale již jste neodstranil rozšířený oddíl (sda3), ve kterém se logické oddíly nacházely. Primární oddíl tedy nešlo zvětšit o prázdné místo, neboť za ním žádné prázdné místo nebylo – stále bylo alokováno pro rozšířený oddíl.

Rozhodl jsem se PC restartovat, že to zkusím potom, ale bohužel zřejmě na HDD zůstala nějaká procedůra, která má zobrazit onu uvítací obrazovku Mandriva Linuxu, na které si zvolím, který OS chci nabootovat, ale tato obrazovka se již nezobrazí a bootování se zastaví. Tudíž se nemůžu do Visty dostat.

Na obrazovce je napsáno:
    GRUB Loading stage1.5.

GRUB loading, please wait...
    Error 22
    GRUB je zavaděč operačního systému. Po oživení počítače načte BIOS první sektor pevného disku (MBR) do paměti a předá řízení načtenému kódu – zavaděči. Protože do 446 B se mnoho kódu nevejde, tak první starostí zavaděče je načíst si zbytek svého kódu z disku. Chyba 22 je „No such partition“. Jaké překvapení, když jste ji smazal. Řešením je obnovit oddíl s /boot adresářem.

Když jsem nabootoval z DVD Vista, byla mi nabýdnuta jen možnost opětovné instalace (což se mi vůbec nehodí), a nebo jsem zkusil možnost "Oprava při spuštění (Automaticky opravit problémy, které brání systému Windows ve spuštění)", kde ale nebyla žádná chyba nalezena.
    Zcela vážně vám doporučím, abyste se obrátil na firmu Microsoft. Windows Vista nejsou levný software, tudíž je zcela na místě očekávat odpovídající podporu.

Pokud máte odvážnější povahu, můžete MBR nejprve zálohovat, a následně zavaděč přepsat samými nulami. Ovšem nevím, zda Windows Vista po této proceduře změní názor.

Bohužel nemám žádnu zálohu dat na disku, takže bych uvítal alespoň možnost jejich zálohování.
    Nabootujte prakticky libovolné live-CD s Linuxem, k datům se dostanete.

Vyberte si cestu, kterou chcete jít. Tu pak mohu podrobněji rozepsat. Dopředu však říkám, že s Windows Vista nemám žádné zkušenosti.

Starousedlík SHW
    Registrace
    Jul 2006

V Linuxu je dobrý program gpart, který dokáže zrestaurovat tabulku disků v MBR a snad i ty rozšířené oddíly, kdysi mi to docela pomohlo. Grub se potom dá přeinstalovat (jen vědět jak a hlavně kam jsem si to napsal ... ale není problém to najít na internetu). Pokud Linux ale nehodláš používat, tak může pomoci i výše zmíněné fixmbr. Celkem dobrá live distribuce pro krizové případy je www.sysresccd.org.

To Richie: Nemáš nějaké zkušenosti s tím, za jakých okolností ntfs-3g vidí nebo nevidí názvy s českými znaky? Dvakrát jsem byl nemile překvapen, že nevidím všechno, ale když zálohuji sem tam desítky GB z linuxového serveru (RHEL5) na externí USB disk naformátovaný na NTFS tak jsem žádné problémy nezaznamenal a vidím na něm i vše s diakritikou. Obnovovat někomu data v serveru je však tak trochu nevhodné :-). Je to trochu OT, ale pro obnovu dat se hodí vědět, že se tento problém může vyskytnout.

Nováček
    Registrace
    Nov 2007

Bohužel se mi nepodařilo spustit žádnou Live distribuci Linuxu, všechny pokusy zkončily hlášením "can´t access tty; job control turned off", až na System Rescue CD, kde se mi ale nepodařlo dostat k datům na pevném disku. S Linuxem si totiž vůbec nerozumím, natož pak v textovém režimu.

Ale napadla mě možnost znovu zkusit nainstalovat stejnou distribuci Linuxu tak, jako to bylo předtím, a pak se jí pokusit nějak rozumněji odstranit, než pouhým smazáním logických oddílů. Je možné že by došlo během odinstalace i k "opravení" MBR a tím vyřešení problému?

Obyvatel SHW
    Registrace
    Jul 2006

Bohužel se mi nepodařilo spustit žádnou Live distribuci Linuxu, všechny pokusy zkončily hlášením "can´t access tty; job control turned off", až na System Rescue CD, kde se mi ale nepodařlo dostat k datům na pevném disku.
    Nevím, jaké všechny distribuce jste zkoušel a co jste prováděl, takže s tímto neporadím. Obvykle pro drobné úpravy na cizích strojí používám Gentoo Minimal CD. K datům se dostane po připojení příslušného oddílu:
    Kód:
    mkdir /mnt/win; mount /dev/sda1 /mnt/win; ls /mnt/win
    Pokud byste chtěl vytvořit logický oddíl, jak radím níže, tak spusťte fdisk:
    Kód:
    fdisk /dev/sda
    S Linuxem si totiž vůbec nerozumím, natož pak v textovém režimu.
    Což je zjevně škoda. ;-)

Ale napadla mě možnost znovu zkusit nainstalovat stejnou distribuci Linuxu tak, jako to bylo předtím, a pak se jí pokusit nějak rozumněji odstranit, než pouhým smazáním logických oddílů. Je možné že by došlo během odinstalace i k "opravení" MBR a tím vyřešení problému?
    Je pravděpodobné, že by se tím problémy vyřešily. Mimochodem MBR není rozbitý – úspěšně načte stage 1.5, která ovšem skončí na tom, že se chce dostat k datům na neexistujícím (smazaném) oddíle. Během nové instalace se v MBR? nezmění ani byte. Více o grubu.

Tak mě napadá, možná by stačilo vytvořit jeden logický oddíl přes celou velikost rozšířeného oddílu, přiřadit mu typ souborového systému 0x83 (Linux) a grub by mohl zase fungovat.

Nováček
    Registrace
    Nov 2007

Tak podařilo se mi nainstalovat (znovu) Mandriva Linux, takže se již z menu pro výběr OS bez problémů dostanu do WinVista. Všechny potřebná data mám zálohovaná, a tak chci nyní vědět, jak se bezpečně zbavit Linuxu. Jsem ochoten v tuto chvíly zformátovat celý disk včetně nainstalovaného Linuxu a WinVista, a následně nainstalovat pouze WinVista. Nebude v tom nějaký problém?
    Děkuji.

Starousedlík SHW Avatar uživatele Petr S.
    Registrace
    Nov 2006

Dobrý den,
    mám obdobný problém, proto se vám ho pokusím vysvětlit a pomocí tohoto fóra vás poprosit o pomoc. Jednoho krásného dne jsme nesl svůj disk(seagate 250 GB je to klasický IDE) ke kámošovi. Tam ale disk njdříve nefungoval a potom se hlásil jako nenaformátovaný (systém souborů- RAW). Odnesl jsem ho domů a tam už jsem ho taky nerozchodil. Mám na něm celkem důležitá data, tak bych je potřeboval obnovit. Předpokládám že postup bude obdobný jako v předchozím případě, nebo ne?? Díky za radu (ty data opravdu potřebuju)..... jsem počítačovej naprostoamatér......
    MArloga znám, nedávno mi přinesl popisovaný disk (dosud nespravený), zatím si data neobnovil... Protože jsem toto ale zatím dosud nikdy nedělal, rád bych se s Vámi zde poradil.

Disk jsem prohnal TestDiskem, volba Analyse a tady je výsledek. Máte nějaký nápad co s ním dál?
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: testdisk.JPG 
Zobrazení: 574 
Velikost: 49.2 KB 
ID: 2445  

Strana 3 z 3 PrvníPrvní 123