reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nechce bootovat z DVD

pheno (52)|24.6.2010 17:57
Dobry den, dnes jsem poskladal novy PC (muj prvni) po stisknuti tlacitka se vse zda dobre - pipnuti, pote reklama Gigabyte (mam MB od gigabyte) a potom se ukaze bios. Myslel sem ze kdyz vlozim do DVD mechaniky instalacni CD s Win7 a zmacknu save&exit tak se po restartu zacne instalovat OS, ale nestane se tak. Zase se ukaze to same, reklama a pote bios. Bootovani je nastaveno 1. HDD (novy prazdny) 2. CD. Vubec si s tim nevim rady a doufam ze sem pri skladani neudelal chybu. Jeste sem nikdy PC neozivoval ani neskladal. Mam tam starsi mechaniku pripojenou pres siroky paskovy kabel, ale daval sem tam i novou pripojenou pres SATA kabel a vysledek je stejny. Sestava je zde, jen procesor sem vzal nakonec AMD Athlon 635: http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=XB101GRU01KAI01T7501XP401SBT01U6Q01RJD01WI401QW601

Dekuji predem za jakoukoli odpoved a radu
xmarek (1676)|24.6.2010 18:29
Takže:
Do BIOSu se dostanete stisknutím tlačítka Del při startu počítače.
Potom v menu vyberte "Advanced BIOS Features"
pak "First Boot Device"
First/Second/Third Boot Device // pořadí v kterém se budou bootovat jednotlivé zařízení (CD, HDD atd.)
Tam vyberte předpokládám, že +/- Vaší DVD mechaniku.
ESC se vrátíte zpět a F10 uložíte nastavení.
pheno (52)|24.6.2010 18:36
No ono me to hodi do biosu samo, nemackam nic. Nekdy to 4-krat pipne a pak jde do biosu. Nastaveno mam boot first z CD. Mechanika je v biosu videt, takze system ji bere. Ale pri dalsim startu me to zase samo hodi do biosu. Uplne stejne jako prvne.
xmarek (1676)|24.6.2010 18:41
Nemáte náhodou jumper na desce na CLEAR CMOS? Defaultně tam žádný být nemá. Měl by být vedle PCI slotu. To 4 pípnutí by měla být chyba systémového časovače. Osobně jsem se s takovou chybou ještě nesetkal.

Možná je to trošku něco jiného, ale: Máte dobře nastavený harddisk?
Ensure OnChip SATA Controller is enabled under Integrated Peripherals. To enable RAID for the SATA2_0/1/2/3 connectors, set OnChip SATA Type to RAID. To enable RAID for the SATA2_4/5 connectors, set OnChip SATA Type to RAID and set OnChip SATA Port4/5 Type to As SATA Type (Figure 1).
V Biosu:
OnChip SATA Controller [Enabled]
OnChip SATA Type [RAID]
OnChip SATA Port4/5 Type [As SATA Type]


U Vás asi nebude SATA Type na RAID (předpokládám, že nebudete chtít RAID), ale nevím co jsou tam jiné volby (nemám ten počítač před sebou :D)
pheno (52)|24.6.2010 18:48
neni tam. sou tam jen dva piny ale spojene nejsou nicim...
pheno (52)|24.6.2010 19:06
Tak sem nastavil jak pisete a po pipnuti se zobrazila na pul sekundy cerna obrazovka vypsala neco o RAID a nazev disku a pote zase bios... Hodim sem ted fotky nastaveni BIOSU, treba pomuzou... :(

EDIT: a s tim 4 pipnutim sem se spletl, spis to tak nekolikrat za sebou rychle zatuka ani to neni pipnuti... JE to tak 8-10x za cca 0,8 sekundy.
xmarek (1676)|24.6.2010 19:21
Kromě frequence procesoru Dle ceníku: Frekvence jádra 2.8 GHz Dle BIOSu: 2.9 GHz by to mělo být O.K. :notsure
pheno (52)|24.6.2010 19:22
Psal sem na zacatku, nakonec sem vzal procesor jiny... V cem by tedy mohla byt chyba? Nenapada me jak postupovat dal...
xmarek (1676)|24.6.2010 19:27
Tak tj. Procesor by měl být podporovaný od verze F1 což, je First Release, takže v tom problém nevidím.
http://www.gigabyte.cz/products/mb/cpulist/ga-770t-usb3_10.html

Taky mě nic nenapadá. Zkontrolujte HDD a DVD jestli jsou v režimu Single.
pheno (52)|24.6.2010 19:30
Kde to najdu?
xmarek (1676)|24.6.2010 19:35
http://studynotes.net/images/seagate-jumpers.gif Pozor u Vás se to může lišit. Mělo by to být vyobrazeno na disku. Jinak podle toho plánku je asi jedno jestli je to muster nebo single.

Vyzkoušel bych režim "Load Optimized Defaults" a pak bych nastavení uložil. V nejhorším případě se to dá nastavit znovu.
pheno (52)|24.6.2010 19:45
Nevim o cem ten obrazek pojednava, myslite zapojeni harddisku kabelem?
K tomu vyresetovani nastaveni, to sem zkousel akorad sem potom prehodil aby bootoval prvni z CD. Na vypisu pri zapnuti se ukazuje verze BIOSu F1.
xmarek (1676)|24.6.2010 19:54
[quote=pheno;384107]Nevim o cem ten obrazek pojednava, myslite zapojeni harddisku kabelem?
[/quote]Na disku jsou jumpery podobné těm na desce. Pro správný chod disku (DVD apod) je zapotřebí tyto jumpery dobře nastavit, nebo se v některých případech může stát, že počítač ani nenajede do BIOSu. Důležité je to zejména v případě, že máte např. dva disky na jedné kšandě (což se týkalo zejména PATA zařízení). Upřímně SATA jsem na jedné kšandě ještě neviděl. (a ani nevím jestli to jde:notsure).

Jinak BIOS by měl být kompaktibilní. Dotaz: Nedá se ten BIOS při startu nějak přeskočit? Třeba F12 (pro pokračování apod)
pheno (52)|24.6.2010 19:58
Po stisku F12 se nedeje nic... Melo by to skocit na bootovani, ale je tam zase bios. Jedine ten TAB na chvili zdrzi bios. MEchaniku pouzivam z jineho PC a tam fungovala bez problemu. Muze byt nekde jinde napr. v zapojeni komponent chyba? JIank uz opravdu nevim. :(
xmarek (1676)|24.6.2010 20:02
Zkuste odpojit DVD mechaniku a HDD. Po restartu to opět skončí v BIOSu? I po opětovném uložení hodnot?
pheno (52)|24.6.2010 20:09
Opet stejne.
xmarek (1676)|24.6.2010 20:38
Jediná blobost co mě ještě napadla, když jsem si prohlížel ty fotky nastavení BIOSu, že je tam jako "Init Display First" PCI a předpokládám, že máte grafiku PCIExpress slotu, tak by tam mělo být PEG. Jinak už nevím. Pročítám si manuál a nic mě nenapadá.
Richmond (8084)|24.6.2010 20:58
Reklamace ;)
...jo a nezapomen si zase vzit desku s Dual fucking Bios feature :thumb
pheno (52)|24.6.2010 21:24
Opravdu si myslite, ze to bude na reklamaci? :( To me teda moc nepotesilo, dneska novy pc. A jaka vada by tohle mohla zpusobovat?
Richmond (8084)|24.6.2010 22:09
bios - to jsou takovy dva svabecky... Dual bios funguje tak, ze pri chybe prvniho svaba nahraje bios z druhyho svaba (desky s intel chipsety obcas napsaly cervene hlasku ze byl bios obnoven + hodily bios do defaultu, pote vstup do biosu samotneho). Bohuzel jak mu vysvetlit aby nenahraval automaticky bios mi neni znamo. Delaji to i po flashnuti noveho biosu (probehne flash, napise crc ok, restartne pc, par sekund nic, znovu restart a pak hlaska). Bohuzel biosy nejsou vyndavaci takze jedine nasadit kleste na svaby a flashnout biosy >>> proc kdyz mate zarucni list >>> reklamace
pheno (52)|25.6.2010 06:08
Je to skoda no. Vcera to prislo a zas abych tu desku poslal na reklamaci...

EDIT: U reklamace jim mam popsat jako vadu asi vsep do BIOSu, ze? Pokud se nepletu tak by se pocitac sam do BIOSu nasmerovat nemel, to az po stisku DEL, takze tady je ta chyba?
xmarek (1676)|25.6.2010 08:10
Pokud je nějaké nastavení v kolizi s hardwarem, tak se může lechce stát, že deska nabutuje přímo do BIOSu. Podobný stav jsem zažil v minulosti s jednou deskou po přidání SATA disku. Defaultně byl v BIOSu zakázán SATA řadič (ani nebyl nastaven) a pamatuji si, že jsem s tím chvíli čaroval a pak byl pokoj. Od té doby jsem s tím v podstatě nic nedělal (když nepočítám nějaké to taktování). Paradoxně to byla taky deska s Duálním BIOSem. :rolleyes:
pheno (52)|25.6.2010 11:33
Aha, no mel bych teda jeste neco zkusit nez tam zavolam a poptam se na reklamaci? Abych tam treba nejel zbytecne... Na komponenty je odkaz v prvnim postu.
kevin00 (10238)|25.6.2010 11:40
[quote=pheno;384226]Aha, no mel bych teda jeste neco zkusit nez tam zavolam a poptam se na reklamaci? Abych tam treba nejel zbytecne... Na komponenty je odkaz v prvnim postu.[/quote]

Nechce se mi louskat celý thread, tak se dopředu omlouvám, jestli budu někoho opakovat. Zkoušel jsi resetnout CMOS, odpojit vše nepotřebné ke startu počítače a nechat pouze zapojen CPU, 1 modul RAM ve slotu DDRIII_1 a graf. kartu ? Měl by jsi vidět POST, který by měl končit hláškou o nepřipojeném HDD.
pheno (52)|25.6.2010 12:00
Ted jsem odpojil i wifi kartu. JE tam tedy zakladni deska, graficka karta, procesor s chladicem, 2 RAM kazda po 2024MB. Po startu je ukaze uvodni logo Gigabyte a pak BIOS. Po resetovani na optimized default a F10 se deje opet to same. Jedine kdyz stisknu TAB pri startu tak na chvilinku problikne cerna obrazovka s textem, ale pote hned zase BIOS. Resetovani BIOSu v BIOSu a nasledne F10 > opet to same, uvodni logo + BIOS. Vypinat to musim pres bednu na tvrdo.
Jandaskunk (2330)|25.6.2010 12:03
A resetoval jsi CMOS na základní desce?? Případně vytáhnout baterku tak na 3 minuty a pak znova zandat (samozřejmě všechno při vypnutém stavu a odpojený od napájení ze zásuvky).

Nech jen jednu RAM v DDRIII_1 jak psal kevin. Druhou vyndej.
pheno (52)|25.6.2010 12:23
Vytahl sem baterku asi na 5 min, oddelal sem jednu RAM a vysledek stejny. Opet BIOS...
Volal sem do Alfy a rikali mi, ze pokud se jedna o nove zbozi, tak mi jej na miste vymeni za nove, popripade jej mohu vratit a vzit si penize nebo jinou desku. TAk doufam, ze na miste se nebudou vykrucovat. Myslite tedy, ze se jedna o chybu desky a mam si ji nechat vymenit?
kevin00 (10238)|25.6.2010 12:30
[quote=pheno;384241]Myslite tedy, ze se jedna o chybu desky a mam si ji nechat vymenit?[/quote]

Ano, zřejmě se bude jednat o vadu základní desky. Pokud Ti ji na místě ihned vymění, tak není co řešit ;)
Richmond (8084)|25.6.2010 12:32
S timhle problem nebyva (podle me o tom vedi, ona to totiz nebude prvni deska ktera to dela), horsi je to kdyz si to sam spatne flashnes treba po pul roce (posila se to do Ostravy, cekaci doba cca tri tydny) ;)
pheno (52)|25.6.2010 12:37
No pokud by mi to fungovalo tak nemam duvod to fleshovat.
xmarek (1676)|25.6.2010 13:32
Osobně bych se řídil pokyny Alfy. Třeba jste narazil na mrchu. Kdysi jsem si taky koupil nějakou levnou desku ve snaze ušetřit (neříkám, že drahé jsou zárukou kvality) a doma jsem ji ani nenahodil. Tak jsem ji donesl do prodejny ať mi ukážou, že funguje. Výsledkem byly nějaké ty výmluvy, ale nakonec jsem si odnesl nějaký drahší kousek a ten bez problému jel. Pozn. nejendalo se o Alfu. ;)
pheno (52)|25.6.2010 13:35
Jaké pokyny myslíte?
Jinak no já myslel ze kupuji kvalitní desku. Stála cca 2199,- Kč a ještě jsem vybral Gigabyte, protože jsem myslel ze jejich desky jsou známé a kvalitní.
kevin00 (10238)|25.6.2010 13:41
[quote=pheno;384269]Jinak no já myslel ze kupuji kvalitní desku. Stála cca 2199,- Kč a ještě jsem vybral Gigabyte, protože jsem myslel ze jejich desky jsou známé a kvalitní.[/quote]

Nedělal bych zbytečně ukvapené závěry. Každý výrobce občas vyrobí nějakého "zmetka". V tom množství vyrobených kusů se tomu nedá ani zabránit ;)
xmarek (1676)|25.6.2010 13:50
[quote=pheno;384241]Volal sem do Alfy a rikali mi, ze pokud se jedna o nove zbozi, tak mi jej na miste vymeni za nove, popripade jej mohu vratit a vzit si penize nebo jinou desku. TAk doufam, ze na miste se nebudou vykrucovat.[/quote]
Těmito pokyny. ;)
Richmond (8084)|25.6.2010 17:25
[quote=kevin00;384270]...[/quote]
Jakej ukvapenej zaver? Zabranit se tomu da, ale uz to nebude levna deska. Jedina obrana je nekupovat - podobnou kravinu nevypnutelnou mival i Asus - rikaly tomu vznesene C.O.P. - deska sice nesla odpalit, ale taky nesla moc dobre taktovat (fsb nad 150, konkretne TUSL2 a vlastne temer vsechny od i815-i850, jedina cesta byla upraveny neoficialni bios, ovsem tohle u GB nejde pac se nedostanes pres kontrolu biosu takze to jde porad dokola a dokola a dokola a dokola...)
pheno (52)|26.6.2010 16:08
Tak nakonec to neni spatna deska. Odnesli jsme to do servisu at se podivaji a slo jim to normalne, prisel sem domu a opet ta stejna chyba. Uz driv sem myslel na klavesnici, je stara a kdysy na ni nekdo neco vylil. A opravdu, pripojil sem jinou klavesnici a bezi to pekne. Pak sem zkousel tu klavesnici hodit na jiny PC a ten samy problem. Nenapadlo me to, protoze tu klavesnici pouzivame na starsim PC (cca 6 let) a tam nedela zadny problem, akorad po startu a otevreni napr wordu pise stale ;;;;;;;;;;;;;;;;;; jako by to bylo zmackle a musi se zmacknou jina klavesa, pak to prejde. Takze dekuji na rady a snahu a doufam ze mi deska bude slouzit bezproblemu.
Jinak mi na novem pocitaci nejak hapruje wifi, mam tam dokoupenou PCI kartu a nekdy se to podari pripojit, jindy pise pripojeno - identifikace.