reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejde nainstalovat novy HDD,stary vadny.

maarkii (292)|28.6.2010 21:28
Prosim o radu.
Kaput stary HDD WD/ po nekolikakere oprave regeneratorem,stejne nakonec po pul roce HDD skoncil.Nebylo ted ani mozne spustit bootovani regeneratoru v BIOS.Jen cvaklo/odcvaklo nacitaci raminko HDD.Ale HDD byl porad videt v uvodni obrazovce BIOS po zapnuti PC.
Ve vyplem stavu PC jsem odpojil stary HDD WD Caviar 160GB a pripojil novy HDD WD 160GB Blue caviar.Po zapnuti PC vsak novy HDD neni detekovan v BIOS a samozrejme nejde ani nainstalovat Windows.
Zkousel jsem znovu pripojit i stary HDD a ani ten uz nebyl v BIOS detekovan,ac pred 1. odpojenim byl detekovan.
V BIOS je vse snad OK nastaveno.IDE configuration>SATA operatin mode...non RAID. SATA1....not detcted.Vse tak nejak dle chytre knizky nastaveno.
Omluvte text bez hacku a carek,mam najety na porouchanem PC,OS Win mini jen pres DVD.

Pc > 2x512mb DDR 400
P4 prescott 640 3.2GHz 775
DL DVD LG GSA 4167
novy HDD WD 1600 AAJS Blue Caviar
MB ASRock 775Dual 880Pro S775 VIA
GK Club 3D NVidia GF 6200TC
Jandaskunk (2330)|28.6.2010 21:57
Zkuste načíst v biosu jeho default nastavení.
maarkii (292)|28.6.2010 22:10
Default by mel byt i tim ze jsem vyzkratoval jumper Cmos pameti a potvrdilo se me to tak,ze jsem musel znovu nastavit BIOS>vypnout RAID apod.
Vy ale myslite default nastavit primo uvnitr BIOS?
Jandaskunk (2330)|28.6.2010 22:27
Přes Clear CMOS se BIOS také vrátí do defaultu, každopádně by mi bylo divné, že by v defaultu bylo nastaveno RAID místo Native IDE (nebo Legacy IDE, nevím jak je to v tom BIOSu popsáno).
DrZelenka (2491)|28.6.2010 23:19
Zkus jeste jiny kabel :)
maarkii (292)|29.6.2010 07:55
Tak jsem dal default i primo v BIOS a klasika,nastaveni BIOS se dalo jako pri vyzkratovani jumperu.
Jinak v defaltu se standartne v BIOS v IDE configuration nastavi SATA operation mode na RAID, a ten musim rucne prestavit na non RAID.Nevim co s tim kramem dal.Kabel fungoval normalne pri starem HDD,nebylo tereba s nim sachovat a tudiz by nemel byt vyglajdany,ale zkusim ho zapojit opacne.
Jinak jeste na starem HDD byla propojka jumperem na 8pinovem konektoru,propejene 2piny,zkousel jsem jej predelat na novy HDD uz na dve ruzne pozice a NIC...
maarkii (292)|29.6.2010 08:12
Jeste jsem se chtel zeptat na pripojovani a odpojovani HDD,je mozne ze jsem pozdej HDD odpojoval a pripojoval i pod napetim.V chytre knizce jsem pote v priloze nasel ze se musi dodrzet presny postup pri pripojovani i odpojovani HDD[asi jen pod napetim,ne?], jinak tam pisi neco o ztrate dat,pokud se postup nedodrzi.Ztrata dat z noveho prazdneho HDD je asi nesmysl,ale nesmaze to nejake data z zakladni desky, BIOS?
Dojigiri (1629)|29.6.2010 08:47
Disk je SATA-3G a deska jenom SATA-150 tak by bylo asi třeba nastavit jumper - podle jumper guide
http://www.wdc.com/en/library/eide/2579-001037.pdf
by to měla být druhá řada pinů zleva (obrázek na první stránce, poslední dole s č. 4).

Jinak bych též vyzkoušel jinej SATA kabel (nejlíp novej).
zsdx (2098)|29.6.2010 09:06
[quote=maarkii;384985]Jinak jeste na starem HDD byla propojka jumperem na 8pinovem konektoru,propejene 2piny,zkousel jsem jej predelat na novy HDD uz na dve ruzne pozice a NIC...[/quote]

Na starem disku mas jiste nalepku, kdy byl vyznam tech jumperu osvetlen. Tipuji SATA1 nebo omezeni kapacity.

[quote=maarkii;384987]Jeste jsem se chtel zeptat na pripojovani a odpojovani HDD,je mozne ze jsem pozdej HDD odpojoval a pripojoval i pod napetim.[/quote]

SATA rozhrani je sice na hot-plug pripraveno, nicmene takovehle pokusy si radeji odpoustim, vzdyt odpojeni od elektriky je otazka chvilicky - tak proc to pokouset.
maarkii (292)|29.6.2010 13:30
Tak SATA kabel jsem dal novy a jumper dal na pozici druhy zleva[pri pohledu ze zadu na konektory HDD] a NIC.Dokonce jsem SATA kabel zkusil dat na desce na SATA2 a stale nic.Znovu jsem dal default nastaveni BIOS a prestavil IDE na RAID non.A vysledek zadny
Bohuzel pdf dokument me nejde otevrit,na operacni pamet nejde nainstalovat soft, je prilis mala.Jedu totiz na porouchany PC.Tak doufam ze poloha toho jumperu je spravna,navic na starem HDD byl ten jumper temer urcite na stejne pozici, tj.druhy z leva.
Dojigiri (1629)|29.6.2010 13:34
No, to by mělo být dobře. Tak už pak jedině zkusit ten disk v jiným PC (třeba u některýho kamaráda) jestli je funkční.
maarkii (292)|29.6.2010 14:09
Stejne me neni jasne proc stary HDD byl pred 1. odpojenim normalne videt v BIOS obrazovce po zapnuti PC a po jeho zkusebnim znovupripojeni jiz neni mozne ho detekovat v BIOS[pote co novy HDD nesel]Nebo BIOS neni schopny detekovat HDD kteremu se netoci plotny?Ale stary se netocil a presto byl v BIOS stale videt....
A ma novy HDD nahrane[z vyroby] nejake data nutna pro jeho rozjezd po 1. pripojeni?Nebo vse sam obstara BIOS?
maarkii (292)|29.6.2010 14:39
OPRAVA> Ted jsem zkousel stary HDD znovu pripojit a ten je normalne videt v BIOSU po zapnuti PC ac se plotny neroztoci.Minule jak jsem ten stary HDD zkousel, tak jsem tam asi nemel dany ten jumper a proto nebyl stary HDD videt v BIOS.
Tak a ted po pripojeni noveho HDD opet neni videt v BIOS.Takze bud mam dany spatne jumper v novem HDD nebo je opravdu novy HDD vadny.Coz me pekne se.e.
maarkii (292)|29.6.2010 15:31
Nedalo me to a vyzkousel jsem ted jeste ostatni tri mozne pozice jumperu na novem HDD a vysledek je opet nic.Takze to snad musi uz jedine byt vadny novy HDD.Nedovedu si predstavit co jineho uz by mohlo byt vadne??Kdyz navic jsou stary a novy HDD prakticky stejne.
Na stitcich HDD jsem zadne pozice jumperu nenasel,viz.fotky.
DSCN3939.JPG DSCN3943.JPG
Dojigiri (1629)|29.6.2010 17:12
Jumper by určitě měl být jako na tom starým, jestli to nejde, tak může být vadnej. Nejlepší by bylo zkusit ještě v jiným pc (pokud máš k nějakýmu přístup) a pak kdyžtak odnést na reklamaci (mimochodem, zažil jsem něco takovýho nedávno taky, přines jsem si domů úplně novej disk, myslím dokonce že to byl zrovna taky WD Blue - ale 320GB - a taky nešel vůbec v biosu, po vyreklamování za jinej kus už šel - prodejci to asi netestujou a může se poškodit i při přepravě - je asi ekonomicky výhodnější řešit reklamaci jednoho disku z dejme tomu 100 výměnou za jiný kus, než všech těch 100 disků testovat).
maarkii (292)|30.6.2010 09:31
Tak jsem chtel HDD vyzkouset na jinem PC,ale ten PC nema SATA konektory.
Na netu jsem vyhledaval co znamena >SMART capable and BAD< , co jse me zobrazuje pri napojeni stareho HDD a zapnuti PC hnedle v uvodnim BIOS.A psali tam k tomu mj. i to at se v BIOS vypne u toho HDD SMART a ze pak snad by mel bezet.Udelal jsem to a HDD nebyl v uvodnim BIOS vubec detekovan a zmizel.
Tak jsem SMART znovu zapnul a PC se samozrejme resetoval, ale ani potom nebyl stary HDD videt.Pomohlo az uplne vypnuti PC od napeti a po zapnuti je stary HDD normalne zase videt v BIOS.
Jeste me zarazila jedna vec u staryho HDD,odpojoval a pripojoval jsem jej ted pod napetim a HDD po odpojeni napajeciho kabelu cvakne[asi nacitaci raminko odskoci], ale pritom pri zapnuti PC je jasne slyset jak v HDD cvakne,tj. odskoci nacitaci raminko,pri asi neuspesnem pokusu rozjet HDD,tj.musi asi pote znovu zajet nad plotny,kdyz pri odpojeni napajeciho kabelu cvakne HDD znovu.
Jen doufam ze je fakt vadny ten novy HDD...
robky (3195)|30.6.2010 10:48
Neskúšal si druhý/iný napájací konektor? Aby si vylúčil chybu v napájaní:notsure
maarkii (292)|30.6.2010 12:11
Nezkousel.Pokud stary HDD nejak funguje,tj. je videt v BIOS,tak snad by to napajecim kabelem nemelo byt.Je tam stejne jen 12V a 5V, ne?Kazdopadne dnes na reklamaci zjistim zda je novy HDD vady...
Jandaskunk (2330)|30.6.2010 12:29
No starý ti sice funguje, ale jak jsi to popisoval s tim SMARTem, tak to má viditelně problémy i se starým HDD
maarkii (292)|30.6.2010 15:55
Tak novy HDD je v poradku,prodejce jej vyzkousel predemnou.Potvrdil take polohu jumperu.Navic HDD se opravdu toci,je to citit kdyz se drzi v ruce.Take jsem koupil novy 10cm napajeci SATA kabel a HDD ne a ne se detekovat v BIOS a pritom se i u me toci...
Uz fakt nevim co muze byt spatne????Prosim pomoc
robky (3195)|30.6.2010 17:01
Ešte ma napadlo - máš najnovšiu verziu biosu? TU nájdeš všetky verzie aj návod na prípadný flash
maarkii (292)|30.6.2010 17:32
BIOS je novy,zobrazuje se BIOS 1.70 na uvodni obrazovce po zapnuti PC a navic me stejne znovu nahrat nepujde,vse delam na porouchanem PC a navod na flash BIOS se me nezobrazuje,a asi bych stejne potreboval pro nahrati a ulozeni souboru BIOS prave ten HDD a ne jen operacni pamet na kterou ted jedu a pisi zde.
Jinak uz jsem meril mutimetrem i napajeci 4pinovy propoj na SATA napajeci konektor a 5V a 12V normalne je a dokonce napeti ani desetinami V nekolisa.Zluty je+12V a cerveny je +5V a dva cerne jsou zem ci - .
Tak uz nevim co muze byt spatne,uz me s toho jebne.Muze se poskodit BIOS defaultnim nastavenim?Nebo uz zbyva vadna zakladni deska,ale ze by odesla soucasne se starym HDD i deska je prece hodne nepravdepodobne?
maarkii (292)|30.6.2010 19:18
Tak jsem se pokusil o aktualizaci BIOS 1.70 a to jak z RAM pameti tak i zapojene flasky.Probehlo ono okno s nasakujicimi cervenymi a pote zelenymi malymi ctverecky a nakonec dotazem na reset a kliknutim na ano reset.Avsak PC se samo neresetovalo ani nahodou,nakonec jsem po kliku na reset zmackl jeste tlacitko reset na skrini.A ten automaticky reset mel probehnout sam urcite,ale asi neni schopen PC resetovat, kdyz je aktualizace BIOS nacitana bud z RAM pameti nebo flesky.Kazdopadne NEJAKA aktualizace ASI probehla,neb jsem BIOS nasel v default nastaveni a CHIPSET dokonce schazel AUDIO nastaveni.
A navic po resetu PC po aktulizaci BIOS se na uvodni BIOS obrazovce objevil tex.>BIOS checksum BAD>coz nevim co je??
zsdx (2098)|30.6.2010 21:08
[quote=maarkii;385586]A navic po resetu PC po aktulizaci BIOS se na uvodni BIOS obrazovce objevil tex.>BIOS checksum BAD>coz nevim co je??[/quote]

Chybova hlaska, muzes to zkusit opravit resetem BIOSu pomoci jumperu, nebo tzv. recovery flashem, na ktery je vetsinou potreba disketa /ne fleska/.
maarkii (292)|1.7.2010 14:54
Diky radě ZSDX o defaltu BIOS pomoci jumperu CMOS paměti už tak poškozený BIOS včera úplně zkolaboval a nešel ani připojit na NET přes bootovací DVD miniWin.Protože se vymazala tzv.MAC adresa.
Nakonec se jako problém ukázal přece jen nový HDD.Fungoval sice na 3Gb/s na jiném PC, ale s jumperem na 1,5Gb/s u mě v PC zkrátka nešel vidět v BIOS.Vyměněn za úplně stejný typ HDD a ten bezprobléma je hnedle v BIOS vidět i na rychlosti 1,5Gb/s.
Avšak zůstal výrazný problém v havarovaném BIOS,pořád píše v úvodní obrazovce po zapnutí PC v BIOS "invalid MAC adres plese Flash and APC.
Ač jsem BIOS 1.70 aktualizoval přesně dle návodu, a PC se i nakonec sám resetuje,ihned zase v úvodní obrazovce po zapnutí naběhne "invalid MAC" a já přesně dle návodu na dokončenou instalaci BIOS,zmáčknu F2 a v menu BIOS nastavím "Load default save" a potvrdím entrem a vše uložím ještě F10.Přesto pořád schází MAC adres.Co s tím????
Jandaskunk (2330)|1.7.2010 15:27
Ty ten BIOS kratuješ, když máš PC zapojené do zásuvky???
Dojigiri (1629)|1.7.2010 16:17
Co se týká "Invalid MAC address", to bude možná zapnutej boot ze sítě (mohlo se to zapnout při resetu biosu do default nastavení), zkus prohlídnout bios jestli tam někde nemáš v "boot order" (nebo tak něco) povolenej "boot from LAN" (či něco podobnýho) a případně ho zakaž (dovolím si odhadnout že ho nepotřebuješ).

Případně znova přeflashnout bios.

// Jinak bios samozřejmě resetovat při pc odpojeným ze zásuvky (a vyndat taky předtím baterii z desky).
Jandaskunk (2330)|1.7.2010 16:24
[quote=Dojigiri;385858]
// Jinak bios samozřejmě resetovat při pc odpojeným ze zásuvky (a vyndat taky předtím baterii z desky).[/quote]

Vyndání baterie není třeba. To je druhej způsob resetování BIOSu. Buď přes CLR_CMOS jumper nebo vyndáním baterie (tam je třeba ale čekat dýl). Hlavní je mít ale PC odpojené od elektriky
maarkii (292)|1.7.2010 16:29
Ty ten BIOS kratuješ, když máš PC zapojené do zásuvky???

Tak hloupej nejsem,PC byl nejen vyplý ale i zásuvkovým vypínačem k tomu.

V BIOS boot nastaveni neni žadna sit,tedy ani LAN.Jen boot z HDD,DVD mech. a USB.
Haviarie MAC nastala určitě tím zkratovaním CMOS paměti.Chtěl jsem se poté (bez jakéhokoliv HDD) přes bootovací DVD s miniWinXP připojit na net a nic,ač jsem se takto připojoval normálně(bez porouchaného HDD)A v nastavení VIA sitě byla i MAC-fyzická adresa(automaticky zobrazovaná) jen se jednou uložily všechny IP adresy a vše OK.Napojeni na net fungovalo i při znovuspuštění(bez HDD) a IP adresy i MAC zůstaly uloženy,sice nevim kde,ale nemusely se zkrátka znovu nastavovat.PC jelo jen na RAM pamět a DVD,takže nevím kde vlastně zůstaly uloženy hlavně ty IP adresy,asi přímo v BIOS stejně jako MAC adresa.