reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

"modrá smrt"?

okleger (83)|25.3.2007 20:03
Zdravím a pozdravuji!! Během instalace TV karty se mi PC sám restartoval. Když najížděl, objevila se modrá obrazovka s bílým textem, v překladu něco ve smyslu: Objevila-li se Vám tato obr. poprvé, restartujte. Objevila-li se Vám vícekrát, postupujte takto. Odinstalujte či odeberte nový hardware, zkuste spustit PC přes nouzový režim.... atd. Ať spouštím PC jak spouštím (přes nouzový režim, přes příkazový řádek) pořád jen modrá obrazovka. Nevíte prosím Vás jak se dostat do Windowsu, jakkoliv, abych z něj archivoval alespoň nějaký foto apod?? Či již pomůže jen format c:??? Jo a OS je Windows 2000 v anglické verzi
dzandra (1368)|25.3.2007 20:19
A bez te karty ti windows najede?
okleger (83)|25.3.2007 22:11
ne ne, nejede, kartu jsem vyhodil ven a pořád "modro":-)
boumba (29)|25.3.2007 23:51
nainstaluj si nove widle bez ruseni stare instalace nebo pouzij nejake livecd s linuxem , teda jestli mas pc na stazeni a vypaleni. a pak si zazalohuj data, zformatuj disk a pri nove instalaci si ho rozdel a data ukladej na druhy oddil, muzes si i presmerovat Dokumenty na tenhle druhy oddil. Az ti to priste spadne, muzes udelat ńovou instalaci do C aniz bys formatoval oddil s daty
DZer (52)|26.3.2007 19:55
Obávám se, že přes live cd s linuxem to moc nepude...já sem na něm byl před tejdne jelikož mi taky pad systém a chtěl sem něco překopírovat s céčka a myslim, že to nešlo(oprávnění k přístupu)...naštěstí já mám disk rozdělenej(systém a data), takže "zráta dat" nehrozí... v nejhoršim... to normálně reinstaluj a pak si data obnov přes nákej program...protože i když disk naformátuješ data tam zůstanou...jenom se vymaže informace kde ty data byli(hodně laicky řečeno)...a jsou programy který to obnovej..třeba Restoration. ..je tu však riziko že ta instalace ti něco přepíše...
Ritchie83 (369)|26.3.2007 20:10
[QUOTE=DZer]Obávám se, že přes live cd s linuxem to moc nepude...já sem na něm byl před tejdne jelikož mi taky pad systém a chtěl sem něco překopírovat s céčka a myslim, že to nešlo(oprávnění k přístupu)...naštěstí já mám disk rozdělenej(systém a data), takže "zráta dat" nehrozí... v nejhoršim... to normálně reinstaluj a pak si data obnov přes nákej program...protože i když disk naformátuješ data tam zůstanou...jenom se vymaže informace kde ty data byli(hodně laicky řečeno)...a jsou programy který to obnovej..třeba Restoration. ..je tu však riziko že ta instalace ti něco přepíše...[/QUOTE]
Vy jste se dočista zbláznil! Pokud něčemu nerozumíte a neumíte se vyjádřit (miriády výpustek), tak prosím raději mlčte! Rozhodně nic neformátovat, natož ještě přes to instalovat operační systém. Šance, že data po těchto úkonech zachráníte, výrazně klesá. Live CD s Linuxem je dobrý nápad. Linux přístupová práva na NTFS nezajímají, takže root má přístup ke všem souborům.
DZer (52)|27.3.2007 17:35
[QUOTE=Ritchie83]Vy jste se dočista zbláznil! Pokud něčemu nerozumíte a neumíte se vyjádřit (miriády výpustek), tak prosím raději mlčte! Rozhodně nic neformátovat, natož ještě přes to instalovat operační systém. Šance, že data po těchto úkonech zachráníte, výrazně klesá. Live CD s Linuxem je dobrý nápad. Linux přístupová práva na NTFS nezajímají, takže root má přístup ke všem souborům.[/QUOTE]

Vám asi uniklo slovní spojení "v nejhoršim případě"... a kdybyste si všim nikde sem neřikal, že to o tom Live CD s linuxem platí..(obávám se,myslim)..uváděl jsem jen mojí skušenost...navíc na konci příspěvku píši..."je tu však riziko že ta instalace ti něco přepíše".

A stejně jestli má jeden disk, jednu mechaniku...tak mu podle mě Live CD s linuxem nepomůže. Jestli jo tak napiště rád se něco dozvím.
okleger (83)|27.3.2007 18:34
Jasný, zkusím to přes Live CD Linux(pokud ho seženu:-)), pokud ne, zkusím tedy v nejhorším případě reinstal a a obnovení dat. Díky
Ritchie83 (369)|27.3.2007 18:42
[QUOTE=DZer]Vám asi uniklo slovní spojení "v nejhoršim případě"... a kdybyste si všim nikde sem neřikal, že to o tom Live CD s linuxem platí..(obávám se,myslim)..uváděl jsem jen mojí skušenost...navíc na konci příspěvku píši..."je tu však riziko že ta instalace ti něco přepíše".[/QUOTE]
Nic mně neuniklo. Vaše rada v situaci, kdy si tazatel přeje zachránit nějaká data, je přibližně stejně dobrá, jako kdybyste mu doporučil, aby půl hodiny usilovně bušil do disku kladivem. Jsem přesvědčen, že by to jeho starosti též definitivně vyřešilo. Rozdíl je však v tom, že bušit do disku by ho snad nenapadlo, kdežto vaší "radou" by se mohl ke své škodě řídit. Na znění svého předchozí příspěvku trvám.

[QUOTE=DZer]A stejně jestli má jeden disk, jednu mechaniku...tak mu podle mě Live CD s linuxem nepomůže. Jestli jo tak napiště rád se něco dozvím.[/QUOTE]
To nepředstavuje žádný problém, napadly mě hned tři v principu odlišné způsoby: 1. Obsah Live CD se při bootování nahraje do paměti a mechanika se uvolní (umí např. Slax). 2. Využít flashdisk k nabootování Live distribuce nebo k uložení dat. 3. Zmenšit stávající oddíl s NTFS a za ním vytvořit oddíl nový (pokud však nebyl NTFS korektně ukončen, raději bych se o jeho zmenšení nepokoušel).
okleger (83)|27.3.2007 19:59
Jo díky. Stáhl jsem Live CD Linux (Knoppix) v RARku ze stahuj.cz. Mám to před vypálením na CD/DVD rozbalit?? Tuším že asi jo... Dělám to poprví, tak se omlouvám za blbý dotazy:-).
K archivaci dat z "poškozenýho PC" bych asi použil flash disk... Přes síť by to přetáhnout nešlo??
Ritchie83 (369)|27.3.2007 20:20
[QUOTE=okleger]Jo díky. Stáhl jsem Live CD Linux (Knoppix) v RARku ze stahuj.cz. Mám to před vypálením na CD/DVD rozbalit?? Tuším že asi jo... Dělám to poprví, tak se omlouvám za blbý dotazy:-).
K archivaci dat z "poškozenýho PC" bych asi použil flash disk... Přes síť by to přetáhnout nešlo??[/QUOTE]
Rozbalit a vypálit jako iso image (obraz disku). Přes síť by to přetáhnout také šlo, proč by ne. ;-)
DZer (52)|28.3.2007 09:56
Ritchie83: Dobře...díky za rady. Netušíte tedy proč mi to nešlo(pod Slaxem zálohovat data), nemoch sem skopírovat nic, jelikož jsem neměl oprávnění a oprávnění nešlo změnit, což my přišlo pochopitelné, když jsem to ve win měl skoro vše spřístupněný jen pro jednoho uživatele.

Jinak, myslíte snad že naformátování smaže data...
Ritchie83 (369)|28.3.2007 12:08
[QUOTE=DZer]Ritchie83: Dobře...díky za rady. Netušíte tedy proč mi to nešlo(pod Slaxem zálohovat data), nemoch sem skopírovat nic, jelikož jsem neměl oprávnění a oprávnění nešlo změnit, což my přišlo pochopitelné, když jsem to ve win měl skoro vše spřístupněný jen pro jednoho uživatele.[/QUOTE]
Nevím, s jakými parametry jste oddíl připojoval a o co a jak jste se pokoušel, takže netuším. Jen zopakuji, že Linux práva uložená na NTFS nezajímají. Při připojení oddílu standardně povolí ke všem souborům přístup tomu, kdo oddíl připojil.

[QUOTE=DZer]Jinak, myslíte snad že naformátování smaže data...[/QUOTE]
Opět musím připustit, že nevím, jakým způsobem vytváří příkaz format souborový systém NTFS a co přitom vše přepíše. Vy to však pravděpodobně víte, když tuto metodu doporučujete -- budete natolik laskav a podělíte se o to s námi? Rád se poučím. Zcela jistě přepisuje Master File Table (MFT) a její kopii. Malé soubory mají svá data uložena přímo v MFT jako atribut data; je možné že je tento atribut zachován, stejně dobře je ale možné, že je přepsán. Relativně nejjistější je obnovení souborů, které mají svá data mimo MFT a přitom data zaujímá souvislou oblast na disku (tzn. nejsou fragmentována). Pokud jsou data fragmentována, uspokojivému obnovení příliš nevěřím, zejména je-li přepsán atribut data v MFT. Jakmile začnete cokoliv zapisovat na nově vytvořený souborový systém (např. instalace OS), snadno přepíšete data, která jste chtěl obnovit, jejich záchrana se tak stane nemožnou.

Ale očekával bych, že tyto informace napíšete vy a ještě je upřesníte, abyste své doporučení (ne)podpořil. Já totiž ani Windows, ani NTFS nepoužívám.
okleger (83)|2.4.2007 23:13
Vyřešení:-) Tak jsem si vypálil Linux, nabootoval ho a v pohodě se rozjel. Přes flash pamět jsem si zálohoval některý data, ale co mě nejvíce štve, je, že jsem v Linuxech nenašel obyčejný "windowsácký" adresář Dokumenty, v němž jsem měl to, co jsem si chtěl zálohovat nejvíce... Dnes jsem PC již ale naformátoval a hodil tam novej operační systém (Win ME), zítra vyzkouším nějakej prográmek na obnovu dat a s výsledky se podělím:-)
mech13 (5526)|2.4.2007 23:31
tak adresar "dokumenty" je v C:\documents and settings\user_name\dokumenty :)

EDIT: takto to je u XP, ale u 2k to bude hodne obdobne...
Ritchie83 (369)|3.4.2007 12:18
[QUOTE=okleger]Vyřešení:-) Tak jsem si vypálil Linux, nabootoval ho a v pohodě se rozjel. Přes flash pamět jsem si zálohoval některý data, ale co mě nejvíce štve, je, že jsem v Linuxech nenašel obyčejný "windowsácký" adresář Dokumenty, v němž jsem měl to, co jsem si chtěl zálohovat nejvíce... Dnes jsem PC již ale naformátoval a hodil tam novej operační systém (Win ME), zítra vyzkouším nějakej prográmek na obnovu dat a s výsledky se podělím:-)[/QUOTE]
Mrzí mě, že jste hodil flintu do žita a oddíl jste přeformátoval, aniž jste zachránil všechna data (a já se tady snažil tudíž zbytečně). Přitom se tak stalo kvůli prkotině, že jste nevěděl, kde je v souborovém systému umístěn adresář Dokumenty. Kdybyste se byl býval zeptal, dostal byste expresní odpověď za pár minut, jak zde předvedl mech13.

Slovo Linux se používá zásadně v jednotném čísle, tedy něco děláte v Linuxu, ne v Linuxech. Pokud vás LiveCD Knoppixu zaujalo, můžete si ho nebo jinou distribuci Linuxu (např. OpenSUSE) nainstalovat na pevný disk a používat jako druhý operační systém.
okleger (83)|3.4.2007 21:23
Ne ne, já jsem hledal v Linuxu opravdu dlouho, ale doopradvy adresář Škola jsem nenašel, ať jsem dělal co jsem dělal... Snažil jsem se ho hledat ve vyhledávačích, procházel jsem snad všechny soubory a nic... Ale i přes to Vám děkuji, nová zkušenost a tohle se určitě hodí do dalšího užívání windows:-). Ještě dám vědět jak to dopadne s obnovením smazaných souborů:-)
okleger (83)|5.4.2007 17:51
Zkoušel jsem tedy prográmek Restoration 2.5.14. Našel mi po formátování cca 28000 souborů a složek. Z 99,9% byl jejich název ale vcelku neidentifikovatelný (jenom znaky, diakritika,...) a min. velikost souboru je 500MB a nejdou mi v ničem otevřít. Znáte nějkej trik??
Ritchie83 (369)|5.4.2007 21:47
[QUOTE=okleger]Zkoušel jsem tedy prográmek Restoration 2.5.14. Našel mi po formátování cca 28000 souborů a složek. Z 99,9% byl jejich název ale vcelku neidentifikovatelný (jenom znaky, diakritika,...) a min. velikost souboru je 500MB a nejdou mi v ničem otevřít. Znáte nějkej trik??[/QUOTE]
Doporučuji na ty soubory poštvat příkaz file (opět bývá obsažen v distribucích Linuxu), který se pokusí určit typ souboru podle obsahu, nebo se na ně podívat alespoň v textovém editoru. Obávám se ale, že soubory budou obsahovat pouze binární nesmysly, takže o svá data jste pravděpodobně přišel.
Ferdinand (6)|21.5.2007 22:44
Možná trochu OT: Osobně mám zkušenost, že používání českých znaků a mezer v názvech souborů a hlavně v názvech složek není dobrý nápad...Sice to vypadá, že to krásně přečtete na 1. pokus, ale při následných problémech (...) pak to vede ke zdárnému nerozpoznání čehokoliv. Některý SW nenaučíte česky, i když se snažíte sebevíc...Zkrátka nebudu dávat názvy jako "Školní výlet s Řehořem v září.doc" ale např. "vylet&r_09.doc"
anti.77 (64)|9.9.2007 01:28
[QUOTE=Ritchie83;31032]Vy jste se dočista zbláznil! Pokud něčemu nerozumíte a neumíte se vyjádřit (miriády výpustek), tak prosím raději mlčte! Rozhodně nic neformátovat, natož ještě přes to instalovat operační systém. Šance, že data po těchto úkonech zachráníte, výrazně klesá. Live CD s Linuxem je dobrý nápad. Linux přístupová práva na NTFS nezajímají, takže root má přístup ke všem souborům.[/QUOTE]

Já na to používám Bart PE .....
Pavel Boček (4169)|9.9.2007 02:05
[QUOTE=Ritchie83;]...[/QUOTE]

Ze zkušenosti vím, že ne vždycky to v Linuxu najde všechny adresáře (třeba mně to v Kubuntu zašilo 2/3 disku)...jinak jsou moje zkušenosti s Linuxem mizivé, takže čím to bylo nevím...
crasher.km (919)|9.9.2007 09:29
Co takhle nabootovat z instalačního CD a skusti to opravit ? sice to většinou zpomalý pc ,ale dá se aspoň zálohovat všechno a vypálit ...
Pavel Boček (4169)|10.9.2007 00:33
[QUOTE=crasher.km;48242]Co takhle nabootovat z instalačního CD a skusti to opravit ? sice to většinou zpomalý pc ,ale dá se aspoň zálohovat všechno a vypálit ...[/QUOTE]

Tohle občas používám ale ne vždy to zabere...i na to se pak hodí mít dva oddíly na systém (u mě XP a XP x64), jeden na soubory a jeden na instalace :slug