reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Obnova disku

klaron (1)|4.7.2010 01:36
Ahoj, snad se nebudu opakovat, ale nikde jsem to tu nenašel.

Vyskytl se mi problém, mám notebook HP compaq 6735b, kde jsem měl rozdělený disk na dva oddíly C a D. Nečekaně jsem musel odjed do USA a notebook nechal doma. Když ho však včera doma přeinstalovali, výsledkem byl jen jeden disk a všechna data v háji. Jde mi o to, že tam mám věeci do školy a fotky, které bych potřeboval zachránít, protože jsem je kvůli náhlému odjezdu nestačil samožřejmě zálohovat Sad

Takže, měl jsem tam win 7 a disk rozdělený cca na polovic, C byl systémový disk s windowsy a pak jsem tam měl nepotřebné filmy, na disku D byly ale důležité věci. Disky byly naformátovány na NTSF.
Včerejší operace probíhala z recovery disku co je v notebooku, tudíž proběhla instalace WIN Vista. Disk je teď jen jeden o velikosti celého pevného disku (taktéž NTSF). Počítač prý během procesu instalace a formátování několikrát spadl a tak se začínalo pořád nanovo. Víc jsem toho nezjistil, protože doma není nikdo informatik.

Máte prosím někdo z touto situací zkušnost nebo jakýkoli návrh, nápad co by se s tím dalo dělat? Budu moc rád za každou radu, slyšel jsem, že jsou na to programy, ale vůbéc se v nich nevyznám a, když budu domů radit takhle na dálku, nemlžu si dovolit experimentovat. A jo, vím, že jsem trumbera, že jsem to neměl zálohované.

Díky moc Vám všem!
Klaron
brandl (123)|4.7.2010 22:05
Zdravím, prográmků na obnovu smazaných dat je opravdu spoustu. Jde o to, že zkoušením dochází k přepisování dat a tím se snižuje i možná úspěšnost obnovení dat( pokud je už nepřepsala nová instalace).
Můj tip: http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk
Dojigiri (1629)|5.7.2010 09:44
Hmm, jestli došlo k náhradě dvou partition jednou velkou (pravděpodobně "Obnova do továrního nastavení" nebo tak něco), tak už jsou šance dost slabý. Testdisk IMHO spíš už nepomůže (ten by byl vhodnej, pokud by došlo pouze ke smazání původních partition, ale jak už byla vytvořená nová a navíc přepsaná datama při instalaci, tak už je to dost špatný). Je teda ještě určitá šance, že tam, kde byla druhá partition, se ještě nic nezapsalo, pokud byla první dostatečně velká, ale jistota tu není (např. se to mohlo přepsat i fragmentem MFT, která se dává standardně někam k prostředku partition).

Takže spíš už jedině prográmky pro obnovu dat, jako je GetDataBack nebo FileScavenger apod. (samozřejmě, pokud možno už nepracovat přímo na tý partition, tj. ani z ní nespouštět systém - lze použít např. Hirens Boot CD, který obsahuje bootovatelný XP, a i ten GetDataBack, testdisk a další zajímavý programy). A obnovovat samozřejmě taky jinam, ne přímo na tu jednotku - např. na externí disk apod.