reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

adresování I/O

metac_kozelcu (2)|7.7.2010 16:48
zdravím,
nevěděl byste někdo prosím jakým způsobem jsou u x86tek adresovány jednotlivé vstupy a výstupy? v manuálech od intelu jsem se dočetl že jednak to jde stejně jako adresování paměti a nebo se k tomu dá přistupovat jako k vlastnímu adresnímu prostoru a pracovat s čísly portů za pomocí instrukcí IN a OUT. nicméně nikde ani za boha nemůžu najít něco jako výčet portů popř. výčet lineárních adres nebo aspoň co provedou ty instrukce in a out, resp. je mi jasný že to je přečtení z portu a uložení do akumulátorovýho registru a obráceně ale pokavaď se to dá dělat i MOVem tak nejspíš v tom bude ještě něco proč ty instrukce vůbec existují.
xmarek (1676)|7.7.2010 19:23
Napište přesně co si od toho slibujete. Porty :notsure to je široký pojem. Chcete napsat nový BIOS? Nebo pod pojmem porty máte namysli periférie jako seriový port, USB, SATA apod.
metac_kozelcu (2)|7.7.2010 20:53
slibuju si od toho že budu umět programovat periferie počítače. portem mám na mysli adresový rozsah v adr. prostoru I/O, což v důsledku může být skoro všechno v rámci bedny od počítače co má nějakou logiku kterou je potřeba naprogramovat, takže ano i RS232, USB nebo SATA.

pokusím se to ještě trochu lépe dotázat.

adresová sběrnice má nějaký největší možný rozsah se kterým je možné naadresovat paměť nebo právě periferie, u x86 jsem se dočetl že je možné dosáhnout paměťových oblastí periférií jak obyčejným způsobem jakým se dá pracovat třeba s RAM pamětí, tak pomocí IN, OUT instrukcí které pracují se speciálním adresním prostorem pro vstupy, výstupy. a to co bych chtěl vědět je jestli pro ty vstupy výstupy existuje speciální adr. sběrnice, jakože spíš asi ne pokavaď s nimi jde pracovat i instrukcemi které ten I/O adr. prostor nepoužívají, ale tudíž jsou to jenom logické adresy aby to hezčeji vypadalo a pak bych právě rád věděl jaké jsou ty fyzické adresy.