Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 1 z 7 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 91

Téma: Víkendová diskuze: Souboj operačních systémů

Čestný člen Avatar uživatele husky14
    Registrace
    Jun 2007

Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Souboj operačních systémů

Nejrozšířenějším operačním systémem jsou Windows, přesto přibližně 15 % uživatelů na SHW pracuje hlavně v Linuxu. V čem je lepší, kde naopak hraje prim Windows? Dokážete oba systémy objektivně porovnat? A co ostatní systémy? Zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík SHW Avatar uživatele athens
    Registrace
    Dec 2007

Jelikož sdílím počítač s manželkou která si už zvykla na Win7 z (přechodu XP, Vista - to bylo řečí že to pořád předělávám) tak nemíním nic měnit. Linux jsem nezkoušel a nevím čím by mě měl překvapil/ohromil že by jsem byl ochoten instalovat. Takže zůstanu věrný Win Ale jestli mě někdo přesvědčí tak

Občasný diskutér Avatar uživatele Japkoslav
    Registrace
    Nov 2007

Na všech domácích počítačích mi běží buď Windows XP nebo Windows 7.
    Proč Windows?
    1) Protože jsem hráč PC her.
    2) Pracuju ve firmě pro vývoj účetního softwaru a 99,9% zákazníků jede na Windows.

Co se Vám líbí na Linuxu?
    V podstatě všechno (teda kromě herní podpory).
    Obzvlášť se mi moc líbí Linuxové distribuce v herních konzolích, mobilech a dalších gadgetech.

PS: Teď mě napadá, že mi vlastně v PC běží Linux :-) Na síťové kartě Killer 2100. Ano vyhodil sem za ní neskutečné peníze, ale koncept mě natolik zaujal, že jsem se neudržel.
    Naposledy upraveno uživatelem Japkoslav: 09-07-2010 v 12:39

Noxik

Pouzivam Windows7, predtim XP a chvili jsme si pohraval s Mandrivou. Na Windows mi obecne vadi jeho nedodelanost, kdy nekdo pri vyvoje patrne nepremyslel hlavou, napriklad:

1. Souborovy system NTFS urceny pro hardisky neumi predchazet fragmentaci, naopak ji snad i vyhledava. Naopak souborovy system pouzivany pro flashdisky FAT32 neni optimalizovan pro snizovani poctu zapisu, limitujicich zivotnost flash pameti.
    2. Nabidka Start\Vsechny programy neumi vyuzit cele vysky monitoru, takze musim scroolovat seznamem, ikdyz by se seznam vesel na monitor.
    3. Menit asociaci vice typu souboru pomoci systemu je peklo, seznam se neudrzi na predchozim miste
    4. Proklikat se v novych ovladacich panelech na kyzenou polozku je casove narocnejsi nez v predchozich verzich.
    5. Ovladace HW ve Windows Update se aktualizuji podle divneho klice - jiz 3x me nabidly novy ovladac sitovky, grafiku ani jednou - pritom ty jsou pro vykon dulezitejsi
    6. Citelne chybi jednotne rozhrani pro aktualizaci programu tretich stran.
    7. Nelze inteligentne zpravovat nekolik konfiguraci Ethernetu a zalohovat je.
    8. Chybi nejaky "rezim udrzby" - pustim pocitac prez noc a on mi stahne aktualizace, vycisti disk, defragmentuje a zkontroluje na pritomnost viru/spyware.

Kdyz to shrnu: Zaklad je fajn, ale stale to pusobi nedokoncenym dojmem. Jsem zvedav, zda tu nekdo objektivne popise nedostatky Linuxu - ja tipuji problemy s ovladaci a zvyklost BFU na Windows.

Starousedlík SHW Avatar uživatele john
    Registrace
    Feb 2007

ono to asi vyzni blbe, ale jen a jen muj nazor....
    1. Win se snazil proniknout do domaci sfery, coz se mu urcite povedlo... / v profi nema co delat... /
    2. Linux je super pro znale veci a uzivatele, kteri se radi uci...
    3. mam neprijemny pocit, ze Linux ve svych distribucich chce konkurovat Windows i v uzivatelske oblasti / tj. vse v jednom... /

a prave to vse v jednom vylozene nenavidim...

jo, kdyby tak bylo pouze zakladni jadro OS a zbytek si uzivatel poridi sam jako nadstavbu..., to by ty nase vypocetni vykony vypadaly jinak... / vse velmi zjednodusene receno... /

Pravidelný diskutér Avatar uživatele Apophis66
    Registrace
    Oct 2007

Netbook - Ubuntu, vse co potrebuji, aby netbook zvladl, funguje skvele...prijde mi i sviznejsi nez booky znamych co tam maji Win Xp ci Win 7(Starter ci co)...starsi hry pres wine taky jedou, takze pohoda.

Desktop - Windows 7, kdyby mi na linuxu behal TV tuner(mozna jen neumim) a nemusel bych kvuli pokerovemu softu virtualizovat Windows, tak bylo uz davno format c: a windows leteli pryc.

Nedostatky Linuxu vidim v tom, ze bezny(ne moc pocitacove zbehli) uzivatel moc nebude nadseny, ze si ma svuj oblibeny soft instalovat pres "nejaky" wine a ze treba misto icq musi pouzivat nejakou linuxovou nahrasku, ktera neumi vsechny "super ptakovinky" jako origos icq, co ma ve win...a aby mu fungovala tiskarna se skenrem, musi kvuli projit nejedno diskuzni forum, vubec to nepochopit a to cd s ovladaci je mu na nic...

Neregistrovaný

Citace Původně odesláno od Noxik Zobrazit příspěvek
    Pouzivam Windows7, predtim XP a chvili jsme si pohraval s Mandrivou. Na Windows mi obecne vadi jeho nedodelanost, kdy nekdo pri vyvoje patrne nepremyslel hlavou, napriklad:

1. Souborovy system NTFS urceny pro hardisky neumi predchazet fragmentaci, naopak ji snad i vyhledava. Naopak souborovy system pouzivany pro flashdisky FAT32 neni optimalizovan pro snizovani poctu zapisu, limitujicich zivotnost flash pameti.
    2. Nabidka Start\Vsechny programy neumi vyuzit cele vysky monitoru, takze musim scroolovat seznamem, ikdyz by se seznam vesel na monitor.
    3. Menit asociaci vice typu souboru pomoci systemu je peklo, seznam se neudrzi na predchozim miste
    4. Proklikat se v novych ovladacich panelech na kyzenou polozku je casove narocnejsi nez v predchozich verzich.
    5. Ovladace HW ve Windows Update se aktualizuji podle divneho klice - jiz 3x me nabidly novy ovladac sitovky, grafiku ani jednou - pritom ty jsou pro vykon dulezitejsi
    7. Nelze inteligentne zpravovat nekolik konfiguraci Ethernetu a zalohovat je.
    8. Chybi nejaky "rezim udrzby" - pustim pocitac prez noc a on mi stahne aktualizace, vycisti disk, defragmentuje a zkontroluje na pritomnost viru/spyware.

Kdyz to shrnu: Zaklad je fajn, ale stale to pusobi nedokoncenym dojmem. Jsem zvedav, zda tu nekdo objektivne popise nedostatky Linuxu - ja tipuji problemy s ovladaci a zvyklost BFU na Windows.
    dost si mě pobavil,
    1. NTFS je prověřený a výkonný souborový systém, který kombinuje bezpečnost i výkon, ano - na Linuxu se dají používat možná i lepší, ale v nových Windows by jsme se snad měli dočkat nového systému. Každopádně bych neřekl že NTFS je špatný.
    2. tohle snad ani nebudu komentovat, dude
    3. blbost, tuhle operaci provádím vyjímečně a použitelná je
    4. dej si tam starý panely pokud ti víc vyhovovaly
    5. Grafiku ti to nenabídne, není to starost Microsoftu, ovladače si stahni u výrobce grafiky
    6. Aktualizace programů třetích stran si řeší každá aplikace sama, to je prostě dané.
    7. Myslím že inteligentně spravovat je lze, zálohování proč? každý den děláš reinstall? určitě na to bude nějaký soft.
    8. režim údržby máš, použij vyčištění disku, aktualizace si nastav na nějaký čas a jednou za čas proveď defragmentaci, to je tak složité?

A teď k Linuxu - neexistují ovladače pro spoustu zařízení, aplikace které kopírují například microsoft office fungují špatně a pomalu, grafický editor Gimp se s Photoshopem nedá srovnávat a systém je dost náročný na nastavení, hry si nezahraješ, neustále řešíš problémy typu - vyšla nová verze programu, ta vyžaduje novou verzi něčeho a tak dále, takže musíš aktualizovat půlku systému. A co nechápu úplně, z čeho Linux žije? Microsoftu zaplatím a oni za to najmou programátory a dostanu software. U Linuxu neplatím a dostanu krám který mi leze na nervy, pokud nejsem zrovna programátor nebo něco podobného.

Starousedlík SHW Avatar uživatele Richmond
    Registrace
    May 2008

Zalezi na tom jakym zpusobem nabidku pouzivas - ja z ni treba nebyl nadsenej uz u Vist - nepochopeni u me sklidilo policko Hledat... - tomu jsem se smal (ve Startu jsem vzdy udrzoval striktni poradek). Po cca 14ti dnech bylo Hledat naprosto nepostradatelne - staci zmacknout Win + zadat par pismenek hledaneho programu a enter (podobne jako v OSX mezernik+Ctrl) Vysku nabidky lze ovlivnit mnozstvim programu na ni pripnutych pripadne zvetsit pocet naposled pouzitych (i to ma svuj smysl nicmene ne u me) takze zasadni problem to taky neni.

Ovladaci panely nabizely "skupinovani" tusim uz od XP (standartni zobrazeni total nepouzitelny) nicmene od Vist uz je nabidka vlevo provazanejsi nez u XP nehlede na to, ze do Ovladacich panelu clovek uz prakticky nemusi lezt vubec - drtiva vetsina se da nastavit pres pravy klik (napr. Pocitac > Spravovat apod.)

Rekl bych, ze je to spis otazka bugu nez vykonu - napr. Realtek sitovky jsou na updatu temer porad a ne zridka se stavaji kamenem urazu (me to treba nainstalovalo ovladac, se kterym se mi neustale pripojoval/odpojovala od site). Tady bych se drzel osvedceneho postupu instalovat drivery pro konkretni zarizeni podle ID a ne univerzalni packy.

Nevidim duvod, proc by mel MS povinne podporovat software tretich stran, viz. bublina integrace www prohlizecu - copak OSX ma na vyber jestli Safari ano ci ne?

V kazdym slusnejsim programu tohle naplanovat jde bez problemu, stejne tak defragmentace (a ta je tusim naplanovana uz po instalaci)

Bohuzel Linux ma zatim problemy s ovladaci (ano, jsem BFU ) - napr. tablet od Umaxu (Wacom rebrand) jsem nerozchodil, to same instalace BFU friendly Ubuntu na UMPC - musite se spokojit s verzi 6.x nebo 7.x s patricnou investici casu vynalozenou na hledani/instalaci ovladacu a ozelite par featurek/her (zrejme dan za cenu OS). Na druhou stranu se mi hodne zalibil osekany linux na deskach nejmenovaneho vyrobce byt jej spustim max. jednou do mesice - pokud uz spadne jakykoliv os na disku tak je tu stale moznost jak se treba pripojit na net a vyhledat reseni, pripadne rovnou ulozit soubory na hdd - sice featura, ktera 90% casu "spi" nicmene v pripade nouze/potreby je jeji pritomnost velmi potesujici

Neregistrovaný

Používám Windows ( W7 i WXP ). Vyzkoušel jsem i Linux, konkrétně Ubuntu i Kubuntu.

Proč?
    Jak už bylo zmíněno hlavně proto, že jak pracuji, tak i hraji hry. V tomto je Linux stále pozadu.
    Coby vývojář aplikací jsou Windows jasná volba, protože mocnost používání Windows je nezpochybnitelná a tedy se logicky najde mnohem lépe i práce...

Noxik psal, že Windows nejsou domyšlené. To není ani Linux. Pořád je co zlepšovat, ale některé stížnosti na Win. jsou neoprávněné.
    Bod 1.) NTFS je dobrý souborový systém a co se týká fragmentace, pak si nemyslím, že je nějak výrazně horší než jiné soub.sys. jen je třeba občas provést defragmentaci... FAT je tak starý systém, že je logické, proč není optimalizován na technologie, které byli v době jeho vzniku sci-fi...
    Bod 2.) Asi jsi špatně hledal, ale W7 umí nastavit počet řádků v menu Start, takže lze využít plnou výšku monitoru...
    Bod 3.) Tady nevím, nikdy jsem nepotřeboval měnit asociaci souborů...
    Bod 4.) V ovládacích panelech s úspěchem využívám pole pro vyhledání není třeba se složitě proklikávat. Nicméně jde o zvyk, taky mě to zpočátku dělalo problém, ale nyní se orientuji bez problémů...
    Bod 5. a 6.) Win Upd. pro aktualizaci ovladačů nepoužívám. Je ovšem pravdou, že by mohla existovat služba dotazující se na server, kde by bylo zveřejněno odkud stahovat příslušné aktualizace HW nebo SW. Na toto by pak mohli být navázány příslušné update aplikace...
    Bod 7.) Nikdy jsem toto nepotřeboval, takže se nemohu vyjádřit
    Bod 8.) A není toto možné provést pomocí naplánovaných úloh?

Co se mi Líbí na Linuxu?
    No hlavně, že je zdarma :-)
    Bohužel to je asi tak všechno.

Registrace
    Feb 2007

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    ....
    Co se mi Líbí na Linuxu?
    No hlavně, že je zdarma :-)
    Bohužel to je asi tak všechno.
    na to, ze jsi vyvojar, tak nejak nemohu souhlasit...

Neregistrovaný

Citace Původně odesláno od john Zobrazit příspěvek
    na to, ze jsi vyvojar, tak nejak nemohu souhlasit...
    To jako, že nesouhlasíš s tím, že jsem vývojář?

Registrace
    Feb 2007

Citace Původně odesláno od Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
    To jako, že nesouhlasíš s tím, že jsem vývojář?
    no prave, to je o pochopeni nejen psaneho textu...
    no flame, pls...

Neregistrovaný

Citace Původně odesláno od john Zobrazit příspěvek
    no prave, to je o pochopeni nejen psaneho textu...
    no flame, pls...
    without flame
    Nepsaný text neexistuje.

Myslím, že jsem pochopil (pokud ne, nevadí), že mělo jít o narážku na mé upřednostňování Windows před Linux. Je to samozřejmě čistě "bezemoční", suchý, matematický pohled na věc. Hodně Windows = hodně uživatelů = hodně zákazníků => programuji pro Windows.

Neregistrovaný

No vesmes zajimava debata, az na par podle me dost zaujatych protilinux tvrzeni

Predne nez nekdo zacne na linux nadavat, mel by si osahat vic distibuci a rozhodne nepovazuju za osahat nahrat je hodinu na disk nebo jeste lepe zkusit je z liveCD a po hodine rict je to kram a nechci to.
    Nez jsem zacinal s linuxem fungoval jsem normalne na win. Udelal sem stejnou chybu co jsem popsal. Rekl jsem si a dost a smazal win a nahral ted uz ani nevim jaky distro linuxu. Za chvili jsem ho zase mazal protoze sem v tom neumel nic a vsechno mi prislo nelogicky. Dalsi pokus uz byl mirnejsi a linux sel na druhej disk a jen sem si v nem zkousel a kdyz bylo treba pracovat a nebyl cas bootnul sem win. A po nejaky dobe uz jsem je nepotreboval vubec.
    Jak to vidim z odstupem casu? Krom jineho pracuju jako fotograf a grafik a napr. zminovany rozdil mezi PS a gimpem? ano.. je tam rozdil avsak je treba kouknout na to realne. kolik % uzivatelu vyuzije funkcne PS vic nez na 50% ? tipuju ze krom profiku nikdo z nich, ale kazdej je hrdej na to ze dela v photoshopu. Kolik % tech lidi ten PS ma legalne koupenej ? Proboha vzdyt to je skoro na leasing pro normalniho amatera. Co nabidne gimp ? ma nedostatky avsak velka cast z nich je absence veci ktere vetsina lidi na PS stejne nikdy nevyuzije, vyvoj jde kupredu a co je dulezity nestoji to ani korunu pokud se dobrovolne nerozhodnete podporit rozvoj. Krom toho PS lze bez problemu provozovat i v linuxu
    Ovladace ? no pokud mate nejakej exotictejsi hardware problem, vetsinou vsak resitelnej pokud nejste vylozene zacatecnik, bejt muze. Osobne sem se vsak zatim nesetkal s jedinym problemem kdy by mi vylozene nejakej kus HW neslapal kvuli absenci ovladacu takze asi tak.
    Ano velkej argument mnoha lidi .... proboha to snad ani neni os vzdyt na tom nejedou hry.... mno, pokud bych chtel marnit cas u pc hranim her asi si linux porizovat nebudu, a nebo ano a na hry si nabootuju win. Zajimavy je ze prez vsechno to co vidite ze na tom nejde a podobne nikdo nezminuje bezpecnost OS popr. stabilitu....
    Padla otazka z ceho linux zije. Z nadsencu, i kdyz za nekterejma vetsima distrama uz je dneska taky par komercnich firem ale myslenka ze na tom nikdo nechce vydalavat mili (asi ardy) tu porad je.

"aplikace které kopírují například microsoft office fungují špatně a pomalu"
    tak tohle je snad for ne ? mozna nekomu sedi to graficky vy(roz)mazleny prostredi ms officu novejch, ale znam hodne rozumnejch lidi co na openoffice jedou i pod win. Fungujou jak maji, rozhodne bych nevidel nejakou pomalost a funkcne nevim co bych postradal...

Abych to upresnil vyhovuje mi uz dlouhou dobu ubuntu. Pouzival jsem upenSuse s KDE, ale tato distribuce se stale vice ubira smerem ktery se mnoha lidem nezda. Snaha o vse v jednom, nezajem o rychlost systemu atd... Ubuntu bych naprosto klidne na vyzkouseni doporucil i novackum v linuxu. I co se tyce "interfacu" da se v ubuntu pomoci par aplikaci kouzlit a predelat je do podoby napr. velice blizke mac os x atd.....
    neberte to jakoze obhajuju jen linux. Win maji rozhodne taky neco do sebe, hlavne pro lidi co hrajou hry, nebo nemaji cas/nechteji resit nic ohledne OS.

Registrace
    Feb 2007

ne, nepochopil jsi uplne...
    jde o to, ze Win se dostalo do profi sfery nejen jako uzivatelsky OS, ale i jako vyvojarska platforma...
    .NET je zadara, #C taky, MSSQL vicemene taky...
    me jde spise o to, ze programatori / vyvojari uz nejsou to co byvali, vicemene dostanou pod nos nakou platformu pro vyvoj a jejich prace se vicemene sklada ze sestavovani objektu do urciteho celku a tim to pro mnoho konci / nezajimaji se o to, jak veci optimalizovat, hlavne, ze to chodi... / pri dnesnich vykonech HW ani neni divu /..., spolehaji na umelou inteligenci DB / query plan / atd...
    nevim, jak to popsat lepe, ale podle mych zkusenosti, se mnoho vyvojaru spoleha pouze na to, co jim nabidne vyvojove prostredi a v pripade necekanych problemu zacnou tvrdit, ze to platforma neumoznuje jen proto, ze neumi najit jine reseni...
    samozrejme se to netyka vsech, ale rek bych, ze vetsiny... / tady asi zalezi, zda to dotycneho bavi nebo se tim pouze zivi /...
    ale to jsme silne odbocili..., se omlouvam...

Strana 1 z 7 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: DRM ve hrách
    Od Pavel Kovač v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 26
    Poslední příspěvek: 26-12-2013, 12:29
  2. Víkendová diskuze: PC vs. NTB?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 48
    Poslední příspěvek: 02-02-2013, 17:07
  3. Víkendová diskuze: NAS - Ano či ne?
    Od Petr S. v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 47
    Poslední příspěvek: 13-10-2012, 11:06
  4. Víkendová diskuze: Konzole vs. PC – souboj platforem
    Od Karel Polívka v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 136
    Poslední příspěvek: 24-11-2008, 12:47
  5. Zajímají Vás články s tématikou operačních systémů?
    Od Karel Polívka v sekci Ankety v magazínu
    Reakcí: 12
    Poslední příspěvek: 16-08-2008, 18:33