reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Posílení napájení přes USB

jerryxx (3)|12.7.2010 01:25
Dobrý večer,
k SAT (satelitnímu tuneru) jsem si pro nahrávání koupil HDD Samsung 2.5'' S2 Portable 500 GB (jen s USB), u kterého jsem však zjistil, že má odběr 850mA (USB však dodává standardně jen 500mA), čímž se může SAT přehřívat. Proto bych chtěl napájení HDD posílit nebo změnit ... a tady mé dotazy:

1) lze použít Napájecí adaptér síťový (230V) - USB 5V/1A? Jde mi o to, aby 1A nepřetěžoval HDD, čímž by se mohla snížit i životnost (USB adapter na 850mA jsem za rozumnou cenu nikde nenašel)... uvítal bych i nějaké odkazy na vaše typy.

2) někde uvádějí Napájecí adaptér a někde Univerzální USB nabíječka pro PDA, MP3... je v tom nějaký rozdíl? A jaký význam má ochrana proti přetížení? - tj. ochrana zařízení proti přepětí z veřejné sítě nebo ochrana adapteru z velkého zatížení?

3) dále bych použil kupovaný Napájecí kabel USB - tzv. "Y" kabel, kterým se však ze SAT přes USB taky napájí HDD, což je asi zbytečné. Nebyl by HDD pak ještě více přetěžován? Jak by pak fungovala tato kombinace napájení a kolik by byl odběr (zatížení) na HDD ze SAT a kolik z adapteru? Nerad bych HDD odpálil.

4) ... nebo si nechat vyrobit Napájecí kabel, který by byl ve spojení STA-HDD připojen jen datově a ve spojení HDD-Adapter pochopitelně napájen. Co vy na to? Tady předpokládám, že by mohl být použit i standardní adapter bez USB.

Elektro moc nerozumím, proto prosím o podrobné a konkrétní objasnění úskalí, která můžou nastat. Dík
mpitman (206)|12.7.2010 09:11
[quote=jerryxx;388049]Dobrý večer,
k SAT (satelitnímu tuneru) jsem si pro nahrávání koupil HDD Samsung 2.5'' S2 Portable 500 GB (jen s USB), u kterého jsem však zjistil, že má odběr 850mA (USB však dodává standardně jen 500mA), čímž se může SAT přehřívat. Proto bych chtěl napájení HDD posílit nebo změnit ... a tady mé dotazy:

1) lze použít Napájecí adaptér síťový (230V) - USB 5V/1A? Jde mi o to, aby 1A nepřetěžoval HDD, čímž by se mohla snížit i životnost (USB adapter na 850mA jsem za rozumnou cenu nikde nenašel)... uvítal bych i nějaké odkazy na vaše typy.

2) někde uvádějí Napájecí adaptér a někde Univerzální USB nabíječka pro PDA, MP3... je v tom nějaký rozdíl? A jaký význam má ochrana proti přetížení? - tj. ochrana zařízení proti přepětí z veřejné sítě nebo ochrana adapteru z velkého zatížení?

3) dále bych použil kupovaný Napájecí kabel USB - tzv. "Y" kabel, kterým se však ze SAT přes USB taky napájí HDD, což je asi zbytečné. Nebyl by HDD pak ještě více přetěžován? Jak by pak fungovala tato kombinace napájení a kolik by byl odběr (zatížení) na HDD ze SAT a kolik z adapteru? Nerad bych HDD odpálil.

4) ... nebo si nechat vyrobit Napájecí kabel, který by byl ve spojení STA-HDD připojen jen datově a ve spojení HDD-Adapter pochopitelně napájen. Co vy na to? Tady předpokládám, že by mohl být použit i standardní adapter bez USB.

Elektro moc nerozumím, proto prosím o podrobné a konkrétní objasnění úskalí, která můžou nastat. Dík[/quote]

Takze postupne, nejdriv bych si overil, ze ten disk s vetsim napajenim opravdu cini tuneru nejake problemy. USB podle specifikace sice opravdu ma dodavat jen 500mA, ale vetsina zarizeni dokaze davat i vic a vyrobci zarizeni pak na to hresi, takze je mozne, ze to neni potreba resit. Pokud to bude potreba/budes chtit resit tak pak:

add 1) Adapter s vyssim udavanym maximalnim! proudem je lepsi - bude mit rezervu. Disk si odebere jen tolik kolik potrebuje, takze 5V/1A neni zadny problem.

add 2) Nemel by v tom byt zadny rozdil - staci zkontrolovat, ze podle specifikaci dodava opravdu 5V (ale je krajne nepravdepodobne aby ne). Ochrana proti pretizeni bude pravdepodobne ochrana adapteru pred prilisnym zatizenim a zabraneni jeho spaleni.

add 3) Tohle reseni bych vrele nedoporucil. Disk by pretezovan nebyl, tomu je jedno jestli napajeni taha z tuneru nebo adapteru, problem by s timto resenim mel spis samotny tuner/napajeci adapter. Staci aby jeden z nich daval lehce odlisne napeti nez 5V a proud se bude uzavirat pres druhe zarizeni, coz muze v krajnim dusledku toto zarizeni i poslat do vecnych lovist.

add 4) Vhodnejsi reseni, na konektoru samozrejme nezalezi, hlavni je aby daval adapter tech 5V a alespon tech 850mA. Kabel neni problem vyrobit z bezne USB prodluzovacky, kde se opatrne napare vnejsi izolace, vytahnou kabliky (muze byt trosku problem s barevnym oznacenim, nutno promerit a/nebo zkusmo odhadnout - vetsinou zeleny,cerveny ale je to ciste na vyrobci) a pripajet potrebny konektor USB/napajeci. Nejdriv bych ale prosel PC eshopy, treba uz nekdo neco takoveho vyrabi.

Na zaver bych chtel take upozornit, ze timto postupem pravdepodobne prijdes o moznost automatickeho vypinani disku spolecne s tunerem - disk pobezi stale dokud bude adapter v zasuvce.
jerryxx (3)|12.7.2010 21:43
mpitman: předně díky za infa ... zase jsem o něco moudřejší :)

S tím "lehce odlisne napeti nez 5V" ... lze to nějak upřesnit-konkretizovat? Protože někde jsem četl, že USB na SAT nemusí mít přesně 5V, ale může se liší možná o nějakou tu desetinku. Další věcí je, který proud by se uzavřel? ..., ale asi použiji stejně ten kabel vyrobený (add. 4), v e-shopech jsem ho nenašel, i když příjdu pravděpodobně o to vypínání s tunerem.

Tak mě napadla ještě jedna otázka ... Nemá v sobě ten HDD nějaký timer na vypínání v případě, že je v nečinnosti? Tím by se vlastně mohl vypínat i při připojení k adapteru :D

Jinak ještě jednou díky.
matyyy (2527)|12.7.2010 21:54
[quote=mpitman;388070]
add 4) Vhodnejsi reseni, na konektoru samozrejme nezalezi, hlavni je aby daval adapter tech 5V a alespon tech 850mA. Kabel neni problem vyrobit z bezne USB prodluzovacky, kde se opatrne napare vnejsi izolace, vytahnou kabliky (muze byt trosku problem s barevnym oznacenim, nutno promerit a/nebo zkusmo odhadnout - vetsinou zeleny,cerveny ale je to ciste na vyrobci) a pripajet potrebny konektor USB/napajeci. Nejdriv bych ale prosel PC eshopy, treba uz nekdo neco takoveho vyrabi.

Na zaver bych chtel take upozornit, ze timto postupem pravdepodobne prijdes o moznost automatickeho vypinani disku spolecne s tunerem - disk pobezi stale dokud bude adapter v zasuvce.[/quote]
vypínání by sedalo snadno pořešit pomocí relé na 5V napojeným na původních 5V ze SAT
speedsnail (4876)|12.7.2010 22:15
No hlavně bych to nejdřív normálně zapojil. Výrobce SAT s největší pravděpodobností počítá s použitím externích USB disků a ten tak bude zcela normálně a korekně fungovat. Nezapomeňme že norma USB2.0 je již 10 let stará a dnešní praxe může být (a často je) jiná.

Co se týče proudového zatížení, špička je při roztáčení disku a je tedy poměrně krátká. Těžko lze předpokládat, že když ten špičkový proud SAT dodá, tak poté při dlouhodobém provozu na mnohem nižším provozním proudu dojde k nějakému přehřátí - poškození.

Pokud by to nefungovalo (disk nestartoval, nebyl načten) přijde mi nejjednodušší a nejelegantnější řešení externí aktivní USB hub s vlastním napájením. Např. tento nebo některý z dalších
mpitman (206)|13.7.2010 08:02
[quote=jerryxx;388213]mpitman: předně díky za infa ... zase jsem o něco moudřejší :)

S tím "lehce odlisne napeti nez 5V" ... lze to nějak upřesnit-konkretizovat? Protože někde jsem četl, že USB na SAT nemusí mít přesně 5V, ale může se liší možná o nějakou tu desetinku. Další věcí je, který proud by se uzavřel? ..., ale asi použiji stejně ten kabel vyrobený (add. 4), v e-shopech jsem ho nenašel, i když příjdu pravděpodobně o to vypínání s tunerem.

Tak mě napadla ještě jedna otázka ... Nemá v sobě ten HDD nějaký timer na vypínání v případě, že je v nečinnosti? Tím by se vlastně mohl vypínat i při připojení k adapteru :D

Jinak ještě jednou díky.[/quote]

Tim lehce odlisne bylo mineno, cokoliv co neni stejne :-) Tedy se spoji paralelne dva zdroje, ktere nemaji identicke napeti, tak misto aby sel proud jen do spotrebice, tak se cast bude uzavirat pres zdroj s nizsim napetim, jeho velikost zavisi na vnitrnim odporu zdroju, ale muze byt i relativne vysoky a hlavne to zdroji rozhodne neprospeje.

Zpet k tematu, jak uz tu radili dalsi vyse, nejdrive to chce vyzkouset nez se jen ridit papirovymi parametry. Jak jsem uz psal, je velice pravdepodobne, ze vse bude fungovat a externi napajeni nebude treba.

Co se automatickeho vypinani po case necinnosti tyce, tak si nejsem jisty, ze to nejaky 2.5" disk ma, Ale je to mozne. Urcite jsem to jiz videl u nejakeho 3.5". Casto je to vsak reseno pres radic, coz v pripade externiho boxu velmi pravdepodobne odpada.
mpitman (206)|13.7.2010 08:05
[quote=speedsnail;388219]...
Pokud by to nefungovalo (disk nestartoval, nebyl načten) přijde mi nejjednodušší a nejelegantnější řešení externí aktivní USB hub s vlastním napájením. Např. tento nebo některý z dalších[/quote]

S tim externim hubem bych byl opatrny, sice by mel byt transparentni (jako by tam nebyl) pro pripojene zarizeni, ale ne vzdy je tomu tak a napriklad k memu PDA s USB host je seznam USB hubu, ktere podporuje. Takze to az tak jiste neni. Chtelo by to vyzkouset.
StD (1963)|13.7.2010 08:09
[quote=mpitman;388254]...Co se automatickeho vypinani po case necinnosti tyce, tak si nejsem jisty, ze to nejaky 2.5" disk ma, Ale je to mozne. Urcite jsem to jiz videl u nejakeho 3.5". Casto je to vsak reseno pres radic, coz v pripade externiho boxu velmi pravdepodobne odpada.[/quote]
WD Scorpio Blue 2,5" (SATA i PATA) mají na to extra jumper, který se umisťuje uhlopříčně mezi piny 1-4. Mají tu funkci i nějak pojmenovanou zase nějakou další zkratkou... (musel bych číhnout do manuálu) :p Já to tedy nezapínal a protože ho mám montovaný interně, tak jsem to nechal na přístroji, ať si ho vypíná sám. Ty opakovaný starty/přistání taky životnosti moc nesvědčí.
jerryxx (3)|17.7.2010 01:56
[quote=matyyy;388216]vypínání by sedalo snadno pořešit pomocí relé na 5V napojeným na původních 5V ze SAT[/quote]
... na to si bohužel netroufám :), i když jsem pročetl pár návodů

[quote=mpitman;388255]S tim externim hubem bych byl opatrny, sice by mel byt transparentni ....[/quote]
... tak nějak to i bude ... ten HDD připojuji k Ferguson Ariva 200HD a někde na foru jsem četl, že přes hub nejde posílit napájení - Ariva ho pak nevidí.

[quote=speedsnail;388219]... Co se týče proudového zatížení, špička je při roztáčení disku a je tedy poměrně krátká ...[/quote]
... HDD mi sice funguje i bez ext. napájení, přesto ... mám dotaz; neexistuje nějaký SW, který by mi měřil v PC odběr (mA) na USB, případně i napětí? - Ampermetr žádný nemám a stejně bych nevěděl jak ho mezi HDD a PC vrazit :)

Jinak díky všem za rady